Jump to content


VTA


dadoo

Recommended Posts

Evo mene opet sa pitanjima iskusnijima..
Ne uspevam na netu da pronadjem upustvo kako se podesava VTA.. Video sam tutorial sa lenjirom, ali to kod mene izgleda ne pije vodu jer na ovom Dualu 704 kad to odradim mislim da je rucica mnogo nisko. Toliko nisko da nece ni da se podigne sa ploce!

Naime, prekjuce sam primetio kako mi se svetlost stroba na momente gubi pa sam (prvi put u zivotu) otvorio gramofon, ocistio ga i iznutra, okrenuo lampicu za 180 stepeni i sad ponovo radi normalno. Da bi sve to odradio raskupusao sam ceo gramofon, pa kad sam ga ponovo sklopio uzeo ponovo da ga podesavam i prvi put se sreo sa ovom problematikom.
Izcitao sam sve sta sam nasao na internetu. Da li je moguce da se podesavanje VTA radi PO SLUHU, sto mnogi pisu?! Ili postoji neka univerzalnija i postojana procedura?

Hvala!

Link to comment
Share on other sites

http://www.soundfountain.com/amb/ttadjust.html

http://www.soundfountain.com/amb/ttcartridge.html

Ovde imas neke opste stvari za VTA i ostalo, kad prodjes to.... svako ima neki svoj sistem, mislim da moze i na uvo na samom kraju ( kad zavrsis 99 posto mada sigurno ima ljudi koji se ne bi slozili ).

To na kraju nekad zavisi i sta imas od dodatnih alata.

Link to comment
Share on other sites

Just now, alI_Zée said:

Значи да је неки механички проблем.

ne, ne.. kada sam podigao visinu rucke lift radi normalno.. Kada sam odredio VTA na osnovu lenjira sa youtube upustva, rucica se ne dize sa liftom, tako da sam zakljucio da je prenisko..

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Krca44 said:

http://www.soundfountain.com/amb/ttadjust.html

http://www.soundfountain.com/amb/ttcartridge.html

Ovde imas neke opste stvari za VTA i ostalo, kad prodjes to.... svako ima neki svoj sistem, mislim da moze i na uvo na samom kraju ( kad zavrsis 99 posto mada sigurno ima ljudi koji se ne bi slozili ).

To na kraju nekad zavisi i sta imas od dodatnih alata.

I meni izgleda da je ovo mozda i najvise subjektvno podesavanje kod gramofona..

Offtopic: citajuci dosta o ovome, citao sam i o VTF-u.. Nisam se igrao sa ovim do sada, bilo je podeseno na tezinu iz specifikacije igle/glave.. Dodao sam 0.75g i sistem je propevao. Evo ponovo preslusavam nek ploce i ne mogu da se nacudim.. Ja sam mislio da hit-hat tako prsti na matrici :)

Link to comment
Share on other sites

Ja sam ponovo nesto radio, smanjio Anti Skate malo i propevale ploce ( sto ce reci u mom slucaju sa Benz Gold glavom, Technics fabricka preporuka za isti VTF i AS ne pije vodu ).  Sa konusnim vrhom fab. prep. da, ali sa nekom elipsom ne, i to znam sada sigurno ( uzeti u obzir da stanje AS mislim federa kod mene mozda nije skroz ok ali licno mislim da nije to ).

VTA sam namestio po P.S.u ali onda imas dodatno stelovanje SRA... svodi se na ugao kojim vrh dijamanta lezi u brazdi i ocitava je... i bar kako kazu oni na onim linkovima tu onda moze doci do korekcije VTA ( da rucka nije vise u horizontali ).

Sa zadnje dve glave, Shure V15/3 i Benz trenutno, bar ovde kod mene, morao sam malo izaci iz horizontale, u oba slucaja previse basa a cinele sabijene... vrlo mala korekcija, znaci to zadnje sam uradio na uvo.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, dadoo said:

ne, ne.. kada sam podigao visinu rucke lift radi normalno.. Kada sam odredio VTA na osnovu lenjira sa youtube upustva, rucica se ne dize sa liftom, tako da sam zakljucio da je prenisko..

lift bi takodje trebao imati sopstveno podesavanje opsega, mozda je moguce da ispostujes to VTA podesavanje kako si namestio a onda podesis lift da radi normalno ... mislim da bi trebalo biti moguce, sem ako je rucka toliko nisko da se nalazi u opsegu u kojem se lift ne moze podesiti.... ?

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, dadoo said:

na ovom Dualu 704 kad to odradim mislim da je rucica mnogo nisko.

https://www.vintageshifi.com/repertoire-pdf/pdf/telecharge.php?pdf=Dual-704-Service-Manual.pdf

Na strani 12 na dnu strane Cue Control pominje se podešavanje visine igle iznad ploče okretanjem jednog zavrtnja. Pokušaj da istumačiš gde je i koji je pa probaj da ga malo zavrtiš na neku stranu. Verujem da se nalazi u telu gramofona ispod. Nisam se udubljivao, to prepuštam tebi. :)

Link to comment
Share on other sites

hm.. zanimljivo.. Ovo mora da se nalazi ispod..
Necu da eksperimentisem sa ovim, imam osecaj da cu samo napraviti neki veci problem. Igrao sam se sinoc neki sat vremena i nasao "sweet spot". Cak sam i ubio prstanje cinela. Ja zadovoljan.
PS. mada me sve ovo opet ceka kada budem uskoro promenio glavu, najverovatnije ce biti VM-520EB

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Na strani 12 na dnu strane Cue Control pominje se podešavanje visine igle iznad ploče okretanjem jednog zavrtnja. 

Тај опис је за подешавање аутоматике ради препознавања величине плоче тј. пречника.

Link to comment
Share on other sites

za tehniks 1210 koji ima vecu kilometrazu i klupski zivot pre vracanja u sobu, sve je moguce. zaliveno pivom i koka kolom, duvanski tim plus prašinčuga, sve to pretvoreno u tar koji se zavlači svuda i sasvim moguće da je AS feder u problemu. 

nema ništa loše u tome da se VTA provizorno namesti a da se onda radi fine tuning na uvo. ne nameštate to za profesora fizike nego za sebe i svoje uživanje. to se tako i radi.

sad ako je ovako kako OP opisuje, nešto tehnički ne štima ali bez slika teško da možemo da pretpostavimo šta  gde. generalno početak štelovanja  treba da bude paralelisanje ručke tanjiru/vinilu pa onda odatle polako u ostale paralele, ako donja strana zvučnice to dopušta... (ima ovde milion sitnica nego da ne smaram, pišem opšte stvari). ako to ne moze onda ne znam.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da se svi slažemo da su konstruktori tela zvučnice sa pripadajućom iglom računali da je za idealno podešavanje VTA i naleganja vrha u brazdu važno da je headshell u libeli, odnosno da je i cela ručica horizontalna.

To što tako nekome zvučno ne odgovara je druga stvar, pa može malo da prilagodi svome uvetu podizanjem ili spuštanjem ose ručke. Razlike su čujene pa je i igra okolo idealnog položaja zgodna za postizanje željenog zvuka ili konačno "tvikovanje" zvučnice.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Father said:

ko se sećaš, kako je podizanje korena ručke na VTA osi uticalo na zvuk u smislu pojačavanja ili smanjivanja basa?

Da dodam .... u odnosu na idealno horizontalno podešenu ručku.

Utice u istom smislu kao i promena VTF, kad dizes rucku iz horizontale menjas SRA ugao i moze se desiti da dobijes vise ili manje visokih ili niskih, mada to se cuje vise kad se ode vise u off iz horizontale.

Promene su mislim manje kad je rucka da kazem u horizontali blizu idealnom pa se radi fine tune.

........

Dual je koristio Shure V15 sa laganim telom zbog lagane rucke.

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, Krca44 said:

moze se desiti da dobijes vise ili manje visokih ili niskih,

Manji vertical tracking force uglavnom zaprštava visinu, a veći "davi" visinu, a "eksponira" bass.

Dakle, jel više ili manje basa npr. ... ako se VTA povećava (podiže koren ručke) pa je i upadni ugao vrha SRA veći?

Spuštanje korena ručke približava SRA ka 90 stepeni i treblao bi da ručka karikirano izgleda kao avion koji poleće.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Father said:

Dakle, jel više ili manje basa npr. ... ako se VTA povećava (podiže koren ručke) pa je i upadni ugao vrha SRA veći?

manje basa, vise cinela koje su jasnije, nisu zatvorene ili sabijene... treba naci neki balans za taj krajnji deo podesavanja... s tim da ja to radim samo u slucaju kad sa horizontalno podesenom ruckom ( ajde da kazemo po P.S.u ) imam rezultat kojim nisam zadovoljan i pritom je ponasanje konzistentno od ploce do ploce.

Gledam takodje da ubodem koliko je moguce da stare i nove ( 180gr ) zvuce ok, da ne moram da trazim VTA za svaku plocu, to bi mi bilo ludo ( zezanje a manje slusanja muzike ).

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, Krca44 said:

dobra bila ona sala pre neki dan, bas sam se slatko smejao  :D

... Misliš na usklađenost sa prirodom ... :) ... Žena mi poslala, kao našla mi nekakvo opravdanje za letnju siuletu. :P ... pa rekoh da proširim opravdanje dalje, da se barem malo bolje i prirodnije osećamo. :cheers

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...