Jump to content


DAB+ radio


Che Guevara

Recommended Posts

prelazak sa nalognog na digitalni signal u etru ima veze sa tim da je etar prilicno zauzet. digitalni signlai su uzi, manje mesta u etru zauzimaju, i to je razlog zasto je dobro preci na digitalni prenos zvuka/slike u etru.

siguran sam da ce svi buduci automobili imati dab prijem, i za 10-15 godina FM kakav sada poznajemo ce biti jako mali ili ga nece biti.

kvalitet ce svakako biti bolji digialnim prenosom. smetnje su daleko manje, manja jacina signala je potrebna za veci prijem.

e sad, lepota zvuka - rekao bih da je stvar navike. skoro sve radio stanice u srbiji pustaju mp3-320, tako da ne verujem da ce iko primetiti razliku.

ove stanice koje ne pustaju mp3 - preskacu im svi diskovi :P

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, chika_milan said:

prelazak sa nalognog na digitalni signal u etru ima veze sa tim da je etar prilicno zauzet. digitalni signlai su uzi, manje mesta u etru zauzimaju, i to je razlog zasto je dobro preci na digitalni prenos zvuka/slike u etru.

siguran sam da ce svi buduci automobili imati dab prijem, i za 10-15 godina FM kakav sada poznajemo ce biti jako mali ili ga nece biti.

kvalitet ce svakako biti bolji digialnim prenosom. smetnje su daleko manje, manja jacina signala je potrebna za veci prijem.

e sad, lepota zvuka - rekao bih da je stvar navike. skoro sve radio stanice u srbiji pustaju mp3-320, tako da ne verujem da ce iko primetiti razliku.

ove stanice koje ne pustaju mp3 - preskacu im svi diskovi :P

 

1 sat ranije, sondek said:

nikad mi nije smetalo da budem u nekih 1%...naprotiv.

Sta mislite koliko procentualno ljudi uopste ima bilo kakav odnos prema kvalitetnom zvuku.Ubeđen sam da je to kod nas daleko ispod 1%...ja zateknem zenu kako slusa karolinu sa tv a tri trafoa prze stuju,deca sa zvucnika laptopa . Kumova zena slusa radio iz tuš kabina...a zene i porodice audiofila...koga briga kakav je zvuk DAB-a ...biće bolji prijem i svaka baba će moći bolje da cuje kako je mali alek proveo dan i zadivio svet....o promilu ljudi bas nekoga briga.I u UK su probali sa peticijama pa dzaba.Nije radio muzika već informacije,politika, ekonomija i moć...kom to nije jasno pa o zvuku kao bitnom misli pogubio u ovom hobiju razum skroz.Naravno ne sprečava da ćakulamo...


Da, to je ono gde je Miomir "zalutao".

Koji bre kvalitet zvuka radija?!? Pogotovo da u tom zvuku primete da li je izvor analogni trakaš, vinil, FLAC ili 96/120/320MP3. To je bitno za oko 0,001% od ovih 7x109 ljudi na svetu. A zbog toliko "velikog" uzorka, nema brige da će se broadcast firme utrgnuti oko toga da li se položaj izvođača na sceni može pravilno odrediti na osnovu zvuka sa radija. :(

I naravno, DAB postoji samo jedino i isključivo zbog uštede prenosnog puta u etru, i višestruko jednostavnijeg radio difuznog sistema nego što je potrebno za FM, a ne zbog nekog kvaliteta zvuka.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Smem da potpišem, kao neko ko je u vezi sa radiom od 1968. godine, da radio nikad neće prestati da podstoji. Razlog je vrlo jednostavan: zato što je najbrži i najpristupačniji izvor informacija, uz sve ostalo. Zato što možete da ga slušate na tranzistoru, telefonu, tabletu, laptopu... Zato što seljak na njivi, udaljen stotinama metara ili koji kilometar od kuće, može da bude obavešten da se sprema nevreme, itd.
Da li će biti DAB ili DAB+ manje je bitno. Radio će, sve je jasnije, da opstane. Nije bitno u kom obliku.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Zamolio bih za vaša iskustva pošto o DABu ne znam ništa. 

Ne uspevam da ssobnom antenom i FM tunerom dobijem "čist" signal ("sitno" krčanje, jake smetnje od LED rasvete...) Radio BG, pa razmišljam šta mi je činiti (spoljna antena nije opcija). Pada mi na pamet: 

a) Neka provereno dobra sobna antena (s pojačivačem?) 

b) Kupovina nekog DAB tunera. Da li bih mogao očekivati da tada "lakše" dođem do signala bez smetnji? Podrazumevano - s nekom sobnom antenom. 

c) ? 

Zahvaljujem se unapred na savetima. 

Link to comment
Share on other sites

Radi. Koristim ga u novom zenomobilu i kajem se malo sto u svom autu nisam prilikom konfigurisanja doplatio za DAB tjuner, cak iako uglavnom koristim USB.

Za tih par stanica koje se emituju - kvalitet zvuka je (u autu!) na osetno visem nivou kvaliteta u odnosu na FM.

 

@zbrujic

BG i NS bi trebalo da su solidno pokriveni signalom - ali obavezno probaj pre pazara. U toku voznje autom - ume da se izgubi signal u odredjenim delovima gradova na kratko. Van gradova je losija situacija - ne mozemo da se pohvalimo pokrivenoscu.

Link to comment
Share on other sites

Čuo sam za takva automobilska iskustva (ili radi bez šuma, ili nema signala uopšte; obično kratki prekidi). To me je i ponukalo na razmisljanje o dab tuneru. 

Ali, u autu nemam problem ni s FM prijemom. 

Voleo bih da znam hoće li biti dab signala u sobi ako je FM prijem za, recimo, 3+. Usput, oko tog tunera je gomila monitora, računara, kablova, sijalica... 

Možda je rešenje neka dobra sobna FM antena? Koja? 

Link to comment
Share on other sites

Dab tuner možeš da kupiš samo ako prethodno probaš neki sličan uređaj kod kuće. Da ne bude posle vraća uređaj, nema signala. 

Ja tačno znam kad idem kolima, naučio sam delove grada gde nema signala. Između ostalog u tim delovima je i slab signal mobilne telefonije, tako da nekako skupa dođe da se ubiješ ako živiš baš tu. 

Ako imaš mogućnosti da probaš neki dab pre kupovine, čisto da vidiš je l 'vata signal. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Probao sam u međuvremenu dva DAB radio-aparata sa sopstvenim teleskopskim antenama. U oba slučaja maksimum "jačine" signala koji postižem je oko 2 od 3 "linije". Šuma nema, a ni prekida. 

Međutim, ovo što čujem na Radio Beogradu 2/3 je izuzetno zatvorenog zvuka i jadne dinamike. Nešto poput "neambicioznog" MP3-ja.
Svakako mnogo lošije od FM signala (koji, na žalost, ima dosta šuma). Može da posluži samo za govorne emisije. 

Istina, jeftini su to aparati, koristim phones izlaz...
Ali, isti aparat značajno bolje zvuči preko FMa. 

Zna li se, u kakvom kvalitetu se emituje taj DAB+ signal iz Beograda? 

 

Edit: Je li moguće, nalazim na nekom forumu, da je samo 64kbps? 

Link to comment
Share on other sites

U zvucnom smislu, za sada, za RBg 1, 2 i 3, nista bez dobrog analognog tjunera (sa analognom ili sintizajserkom skalom), i usmerene antene ka Cotu (kada pricamo o prijemu u NS i okolini)... Kod mene Restek Scalar ubija sa zvukom, ali i svi prethodni tjuneri, kao i tjunerske sekcije na Tandbergu 2075 i Sabi 9240, pa cak i na Grundigu R45... Samo je dobra antena bitna, i nema problema sa sumom, ni bilo cime... 

Link to comment
Share on other sites

Ne znam, ja sam probao strimovane r. stanice, Tidal, EON... Sto se mene tice, ne moze to jos uvek ni blizu da se poredi sa dozivljajem zvuka analognog prijema, uz solidan tjuner, i solidan antenski sistem. Barem kada su u pitanju programi Radio Bg-a (i programa R.NS-a). Za ostalo ne znam, ne slusam, ne zanima me, imam Qobuz i Tidal za dugotrajne play liste...

Za kola, pa tako mi je svejedno, za moje potrebe i kratke relacije... Fabricki tjuner u Toyoti mi je hi-end.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...