Jump to content


DAB+ radio


Che Guevara

Recommended Posts

Evo da podelim jednu vest da je radio Beograd počeo sa emitovanjem DAB+ radio signala sa Avale.

Radio Beograd u digitalnoj DAB+ tehnologiji  23.11.2018.

Evo i jedan pdf koji sam našao sa opisom dab+ tehnologije

DAB+ BUDUĆNOST DIGITALNOG RADIJA U SRBIJI

Hajde da prodiskutujemo o ovoj nadolazećoj tehnologiji u srbiju, dab+ tunerima/uređajima i kvalitetu signala i zvuka..

Ono što sam na brzinu shvatio je da se za dab+ ne koristi analogni FM opseg (88-108MHz)

već VHF III opseg (174-230MHz) bivši TV analogni za kanale 5-12.

i da se koristi HE AACv2 (AAC+) kodiranje (High-Efficiency Advanced Audio Coding)

Link to comment
Share on other sites

Nisam siguran dali je ovo napredak ili nazadovanje.

Sve manje se slušaju radio stanice.

Ja sam svoje tunere prodao - poklonio jer nemam šta da slušam na njima , ponovo se vraćaju gramofoni,kupujemo DAC-ove da digitalnu muziku konvertujemo u analognu....

Postavljam pitanje :

U čemu je smisao digitalizacije za nas koji volimo Hi Fi ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Verovatno može, ali to niko neće raditi. U Srbiji pogotovo.

Radio je dobrim delom prešao na internet stream. Već sada, sa ubrzavanjem mobilnih mreža, dojmim se da će radio potpuno izumreti. Ne mislim na radio kao "neko iz studija pušta muziku za nas ili nešto priča", to će opstati još dugo, već na radio difuziju. Oduvaće ih streaming.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, NShappy said:

Verovatno može, ali to niko neće raditi. U Srbiji pogotovo.

Radio je dobrim delom prešao na internet stream. Već sada, sa ubrzavanjem mobilnih mreža, dojmim se da će radio potpuno izumreti. Ne mislim na radio kao "neko iz studija pušta muziku za nas ili nešto priča", to će opstati još dugo, već na radio difuziju. Oduvaće ih streaming.

Striming će oduvati sve. I tv i cd i flacove u ličnoj kolekciji,...

Link to comment
Share on other sites

Digitalni radio je samo redosled posle digitalizacije televizijskog emitovanja a cilj je bolja distribucija i kvalitet prenosa u sve gušće naseljenim mestima, upravljivost i skladištenje, kao i oslobađanje frekvencija u etru. DAB radio najmanje ima veze s audiofilijom. Radio je sam po sebi sveprisutan izvor informisanja i nije istina da se gotovo uopšte ne sluša. Evo vam samo primer radija u automobilima.

Zvuk DAB mi se lično dopao. DAB+ nisam imao prilike da čujem ali vidim da je napušten sjajni AAC kodek i uveden MPEG sa RS enkodovanjem.

Radio mora da nastavi da postoji jer je jedini besplatan, jeftin i svuda dostupan medij, a digitalni radio je logičan nastavak. Da li će pokrivenost biti loša kao što je slučaj sa digitalnom zemaljskom televizijom, ostaje da vidimo.

Link to comment
Share on other sites

Ybt, zar ste i ovde morali ubaciti raspravu digitalno vs analogno, bez da se iole pročita šta je ko tačno napis'o.

Wili, ja sam rekao da će radio biti pokojni, ali ne u smislu...

On 19.12.2018. at 23:09, NShappy said:

...dojmim se da će radio potpuno izumreti. Ne mislim na radio kao "neko iz studija pušta muziku za nas ili nešto priča", to će opstati još dugo, vrv dok je sveta i veka, već na radio difuziju. Oduvaće ih streaming.

Dakle, radio će da ostane, samo će način distribuisanja radija sa FM i DAB, preći na internet stream, to mislim. Ja dosta slušam radio stanice, ali nemam radio tjuner. (Ne zato što mi ne paše zvuk, niti što mi ne treba, već zato što je ono od radio stanica, što mi je u dometu, uglavnom BLJAK, a i ono što iole valja, ima i on-line, plus još jedno 2x106 nekih drugih on-line stanica).

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, Miomir said:

Oduvace kod nas jer smo navikli da ne placamo muziku i ostalo ili da sa malo novca dobijemo nesto.Kakav striming to nije hifi.

Miomire, evo, ja plaćam jedan stream sevis, a plaćaću vrv još jedan. Iako imam i solidan gramofon.

Nije tema o tome. Neće FM (ili nosači zvuka) biti oduvani zbog kvaliteta ili ne kvalitea zvuka, već zbog praktičnosti, raširenosti upotrebe, instant pristupu i bla.bla.bla...

Vinil će vrv ostati zauvek, ali na kašičicu. 99% svetske populacije će ga videti samo u retro filmovima, ili će (u bogatijim zemljama) neko možda znati nekog "freak-a" koji ga ima. To znači da jeste oduvan, ili, eto, zovite to drugačije, ako imate izraz koji više odgovara?!? :P

Sve to nema nikakve veza sa time koliko se šta prirodno čuje, koji je superiorniji, do/koje/iznad/koje frq je mono/stereo...

...najsuperiorniji je velikoformatni analogni trakaš. Al' nešto ga ne vidim u masovnoj upotrebi. I ne znam kakve veze to ima sa načinom distribucije zvučnog signala iz studija?!?

Link to comment
Share on other sites

nikad mi nije smetalo da budem u nekih 1%...naprotiv.

Sta mislite koliko procentualno ljudi uopste ima bilo kakav odnos prema kvalitetnom zvuku.Ubeđen sam da je to kod nas daleko ispod 1%...ja zateknem zenu kako slusa karolinu sa tv a tri trafoa prze stuju,deca sa zvucnika laptopa . Kumova zena slusa radio iz tuš kabina...a zene i porodice audiofila...koga briga kakav je zvuk DAB-a ...biće bolji prijem i svaka baba će moći bolje da cuje kako je mali alek proveo dan i zadivio svet....o promilu ljudi bas nekoga briga.I u UK su probali sa peticijama pa dzaba.Nije radio muzika već informacije,politika, ekonomija i moć...kom to nije jasno pa o zvuku kao bitnom misli pogubio u ovom hobiju razum skroz.Naravno ne sprečava da ćakulamo...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...