Jump to content


Subwoofer za AVR


NL.

Recommended Posts

Bilo bi lepo da na polici, sa leve strane, umesto starog Denona stoji LP12, u waulnut boji... da se lepo slaže sa zvučnicima... :rolleyes:

...a da u polici, umesto zvučnika u sub-a stoje ploče, kojima je tu i mesto... ali polako, doćićemo i do toga :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Nisam mogao da čekam, pa sam danas obavio merenja sa Dirac-om u mom sadašnjem 2.1 setupu - sve je prošlo relativno lako i brzo.

Čujna je razlika, naročito u bas području. Jedino što kada uključim room correction, zvuk postane dosta tiši, moram da pojačam za recimo najmanje 10, da bi jačina zvuka bila približno ista.

Javiću zapažanja kada budem malo duže slušao.

Link to comment
Share on other sites

Normalno da je tise. Izgubio si headroom - "potrosen" je za "peglanje" dip-ova.

Ako je punih 10 dB - onda si tacno 10 puta smanjio headroom. Prakticno, kao da imas 10x slabije pojacalo bez room correction-a.

Zakaci Dirac merenja, da vidimo sta moze da se uradi i da vidimo na kojim frekvencijama imas dip-ove - da li su na frekvencijama gde je najveca zvucna energija ili na nekim perifernim - nije isto.

Link to comment
Share on other sites

Na kojoj frekvenciji ti je crossover?

Na osnovu ovih merenja, 80 Hz je definitivno prenisko. 100-110 Hz je na granici. Mozda je ok, ali svakako moras da iskljucis low-pass filter na subwoofer-u.

Medjutim, subwoofer ne deluje bash sjajno. Za pocetak, trebalo bi da se poigras malo pozicioniranjem.

Link to comment
Share on other sites

Crossover sam pre merenja, još pre neki dan , podesio na 120Hz... tako mi se najviše dopadalo kako se čuje. Da li je to previsoko? 

Šta se dobija isključivanjem low-pass filtera? Jel svrha isključivanja da i sub i zvučnici istovremeno reprodukuju niske frekvence?

@sondek video sam  :)  Taj Akurate 4200 je super, jedino što nema balansirane, već RCA ulaze, a kod Akurate snagaša su to dva različita modela - XLR i RCA... Razmišljao sam da bih, kada budem pazario taj DSM voleo da koristim XLR interkonekte do snagaša ili Exact digitalnu vezu do aktivnih zvučnika... a može i XLR veza do aktivnih zvučnika starije generacije (jer novija generacija recimo Linn Akubarik aktivnih zvičnika, koja u sebi ima naravno i Katalyst DAC košta kao automobil srednje klase, a Linn Klimax serija košta kao auto više klase :blink:)  Pojavio se taj snagaš najpre na Ebay-u zajedno sa trenutno aktuelnim modelom Akurate DSM-a sa Katalyst DAC-om poslednje generacije, DSM se prodavao za cca 4500EUR, što je sigurno nekih 700-800EUR ispod uobičajene cene za SH Akurate DSM te specifikacije.... prodao se za nepuna 2 dana... :( 

Link to comment
Share on other sites

Ne high-pass, nego low-pass.

Svrha iskljucivanja je da pustis da AVR vodi racuna o bass management-u, mada moze da ima i pozitivnih efekata sa kaskadnim filterom, ako je sub pojacan. Uz Dirac nisam siguran kako radi kaskadni filter - uz Anthem ARC ne bas najbolje, tj visak je. Bez ARC-a kog mene radi sjajno, ali je dosta drugaciji sistem u pitanju. Probas, pa vidis. A mozes i da izmeris REW-om rezultat.

Front-ovi po merenjima propadaju "kao kamen" na ~70 Hz, tako da bi crossover teoretski trebalo da bude na 140 Hz - da bi se optimalno uklopili sub i zvucnici. Ali, to je previse za vecinu sub-ova + zvuk je tu vec direkcioni, pa nije dobro ako nisu stereo sub-ovi.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, NL. said:

Screenshot (5).png

Odlican primer kako jedan sub daje los odziv. Zbog toga se i ide na vise subova tj., multisub, koristim 4 kom. Smanjuju se, odnosno, popunjavaju nule (rupe), dobija daleko veci headroom i ravnomerniji bas. 

Ne gotivim ACR sisteme, oni koriguju i sta treba i sta ne, kao sto vidis, drasticno smanjuju headroom. Pristalica sam rucnog EQ, uz minimalnu primenu istog.

Probaj sub da stavis u neki cosak sobe, trebao bi da dobijes bolji odziv i veci gain.

Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2019 at 4:52 PM, NL. said:

@patason i @Filipescu  dobro - de, dobro ... evo stavio sam prednje zvučnike na stalke :D

Evo i dokaza ispod na slici... za sada stoje, kojiko će da izdrže, videćemo... :D

Ruku na srce, ne izgleda toliko loše, jer i polica za tv ima crnih metalnih delova, koji deluju veoma slično kao stalci, pa se donekle i uklapa (ovo sam citirao ženu) ;) Sub je na istom mestu dok ne kupim novi interkonekt. Koristim trenutno Linn black koji je došao uz njega, ali je on 1,5m. Gledaću da kupim neki koji je recimo 5-6m dug, pa onda da probam da sub postavim u ugao, kao što mi je već predložio @damic . A onda, kada stignu zadnji zvučnici, da se bacim konačno na merenja.

Kao što sam pre neki dan napisao - stvarno mnogo bolje sviraju na stalcima, daju divnu 3D sliku. Inače, sada je zadnja strana zvučnika udaljena 65cm od prednjeg zida. Međusobno su udaljeni cca 2m, a od ose između njih do mesta na kojem ja sedim  na slici ima cca 4m. Od mene (tj.od sweet spot-a) do zadnjeg zida je cca 1m.  Prostor je sa desne strane potpuno otvoren... kao što sam otrpilike skicirao na početku ove teme, a sa leve strane su prozori, tanke zavese i deblje draperije.

 

IMG-4381.thumb.JPG.38ab4f6719aa07790eeaae29480e5573.JPG

Ovakav je i moj raspored. Problem mi je što je moje omiljeno mjesto lijevo naspram zvučnika a ne u sredini pa je taj zvučnik i dominamtan. Ne znam kako to da riješim.

Oprosti za off.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Delija said:

@Engine

Za to bi Dirac mogao da ti pomogne.

Jel si probao sa balansom da se poigras - za prvu pomoc?

Sa balansom jesam ali nije baš to to. Kod novih stereo snimaka ok, pojačam desnu strana da kompezujem, ali kod starih jaz snimaka gdje su ekstremno razdvojeni instrumenti idem npr. na štetu saksofona koji je skoro uvjek lijevi kanal itd...

Dirac mi je sci-fi, ne znam kako...

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, NL. said:

Crossover sam pre merenja, još pre neki dan , podesio na 120Hz... tako mi se najviše dopadalo kako se čuje. Da li je to previsoko? 

Šta se dobija isključivanjem low-pass filtera? Jel svrha isključivanja da i sub i zvučnici istovremeno reprodukuju niske frekvence?

@sondek video sam  :)  Taj Akurate 4200 je super, jedino što nema balansirane, već RCA ulaze, a kod Akurate snagaša su to dva različita modela - XLR i RCA... Razmišljao sam da bih, kada budem pazario taj DSM voleo da koristim XLR interkonekte do snagaša ili Exact digitalnu vezu do aktivnih zvučnika... a može i XLR veza do aktivnih zvučnika starije generacije (jer novija generacija recimo Linn Akubarik aktivnih zvičnika, koja u sebi ima naravno i Katalyst DAC košta kao automobil srednje klase, a Linn Klimax serija košta kao auto više klase :blink:)  Pojavio se taj snagaš najpre na Ebay-u zajedno sa trenutno aktuelnim modelom Akurate DSM-a sa Katalyst DAC-om poslednje generacije, DSM se prodavao za cca 4500EUR, što je sigurno nekih 700-800EUR ispod uobičajene cene za SH Akurate DSM te specifikacije.... prodao se za nepuna 2 dana... :( 

Jako bih voleo da cujem Akurate dsm. Mozda i predhodnu verziju koja moze da se nađe za manje.Ima i renew konzervi,cak i Klimax-a u toj sumi.Nebi mi smetala konzerva look ,nisam neki paćenik za dizajnom uređaja.Moze i da bude i u toster spakovano ako daje dobar zvuk.Nikad mi nije bilo jasno kad neko kaze ruzan uređaj na sta misli.

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, Delija said:

Ne high-pass, nego low-pass.

Svrha iskljucivanja je da pustis da AVR vodi racuna o bass management-u, mada moze da ima i pozitivnih efekata sa kaskadnim filterom, ako je sub pojacan. Uz Dirac nisam siguran kako radi kaskadni filter - uz Anthem ARC ne bas najbolje, tj visak je. Bez ARC-a kog mene radi sjajno, ali je dosta drugaciji sistem u pitanju. Probas, pa vidis. A mozes i da izmeris REW-om rezultat.

Front-ovi po merenjima propadaju "kao kamen" na ~70 Hz, tako da bi crossover teoretski trebalo da bude na 140 Hz - da bi se optimalno uklopili sub i zvucnici. Ali, to je previse za vecinu sub-ova + zvuk je tu vec direkcioni, pa nije dobro ako nisu stereo sub-ovi.

Razumem te sada... nažalost... :(  Znači, još jedan sub. Da li bi bilo bolje da sub bude idetičan, pa da ih priključim u stereo modu i pozicioniram levo i desno u policu ili pored police, simetrično... ili da nabavim veći?

Posloji Linn Sizmik 12.45, koji vizuelno izgleda kao moj Maji 126, ali je 12", a moj je 10". https://docs.linn.co.uk/wiki/index.php/Manuals_-_Sizmik_12.45_loudspeakers Problem mi je što bih morao da mu skratim nožice i ugradim neke druge, jer je 45cm visok, a meni je otvor u polici 43cm... znam da ne treba da stoji u polici, ali bolje da tu stoji, nego da ga nema :unsure:  Naravno, mogao bih pitam Player da uznen na probu neki SVS, ili nekog drugog distributera, pa da poslušam, premerim i da vidim šta mi je činiti ;)

Kako da REW-om premerim? Moram laptop da priključim na AVR i da preko njega pustim test signale? Ako dobro čitam grafikon, frontovi (naročito levi) padaju i oko 150 do 200hz. Kako je to moguće? Tj. zašto se to događa, jer su u pitanju male kutije?

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, damic said:

Odlican primer kako jedan sub daje los odziv. Zbog toga se i ide na vise subova tj., multisub, koristim 4 kom. Smanjuju se, odnosno, popunjavaju nule (rupe), dobija daleko veci headroom i ravnomerniji bas. 

Ne gotivim ACR sisteme, oni koriguju i sta treba i sta ne, kao sto vidis, drasticno smanjuju headroom. Pristalica sam rucnog EQ, uz minimalnu primenu istog.

Probaj sub da stavis u neki cosak sobe, trebao bi da dobijes bolji odziv i veci gain.

Moram da probam još nešto - da Dirac primenim samo na Sub. To aplikacja dozvoljava, na kraju i pita na koje kanale želim da se primeni room correction.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Engine said:

Sa balansom jesam ali nije baš to to. Kod novih stereo snimaka ok, pojačam desnu strana da kompezujem, ali kod starih jaz snimaka gdje su ekstremno razdvojeni instrumenti idem npr. na štetu saksofona koji je skoro uvjek lijevi kanal itd...

Dirac mi je sci-fi, ne znam kako...

Dirac Live se veoma lako koristi, zaista!

Sa druge strane, meni je REW sci-fi... u odnosu na Dirac je kao Linux u odnosu na Windows :wacko:  

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, NL. said:

Razumem te sada... nažalost... :(  Znači, još jedan sub. Da li bi bilo bolje da sub bude idetičan, pa da ih priključim u stereo modu i pozicioniram levo i desno u policu ili pored police, simetrično... ili da nabavim veći?

Sto se tice crossover-a - to nema veze sa sub-ovima. Trebaju ti veci i mocniji front-ovi, koji sviraju dublje. Onda mozes crossover da setujes nize.

 

1 sat ranije, NL. said:

Posloji Linn Sizmik 12.45, koji vizuelno izgleda kao moj Maji 126, ali je 12", a moj je 10". https://docs.linn.co.uk/wiki/index.php/Manuals_-_Sizmik_12.45_loudspeakers Problem mi je što bih morao da mu skratim nožice i ugradim neke druge, jer je 45cm visok, a meni je otvor u polici 43cm... znam da ne treba da stoji u polici, ali bolje da tu stoji, nego da ga nema :unsure:  Naravno, mogao bih pitam Player da uznen na probu neki SVS, ili nekog drugog distributera, pa da poslušam, premerim i da vidim šta mi je činiti ;)

Sub nije za policu. Tu nema diskusije.

Probaj za pocetak taj jedan da stavis u levi i desni ugao, pa da vidis sta kazu merenja u oba slucaja.

Ali, sa tim malim sub-om dubinu tesko da ces dobiti.

 

1 sat ranije, NL. said:

Kako da REW-om premerim? Moram laptop da priključim na AVR i da preko njega pustim test signale? 

Imas sve na REW sajtu detaljno.

 

1 sat ranije, NL. said:

Ako dobro čitam grafikon, frontovi (naročito levi) padaju i oko 150 do 200hz. Kako je to moguće? Tj. zašto se to događa, jer su u pitanju male kutije?

SBIR.

http://arqen.com/acoustics-101/speaker-placement-boundary-interference/

Pomeraj zvucnike napred/nazad, pa meri sta se desava. Probaj i malo levo/desno iliti da ih skupis i rasiris.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...