Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

3 sati ranije, Majda said:

Taj uslov mose da se zdovolji recimo sa 10Y, 2A3, pa i sa 300B koja je isto odlican kandidat za preamp cev i na toj poziciji ce raditi do kraja zivota vlasnika. Tako da moze komotno da se otvori za skup brand par. :)

To je izgleda i Fikus skontao za izlazne cevi kod njegovih DAC-ova

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anubisgrau said:

heh, zašto mi ovo deluje poznato.... gde je grozni ;)

Tesko je izmisliti nesto novo. Sve je vec odavno formulisano i isprobano i u teoriji i u praksi... 

U principu bi trebalo da ipak postoji neki znacajniji odnos izmedju ukupne povrsine porta i povrsine drivera. Kako za koji driver opet. Ali uglavnom su portovi dijametrom premali u odnpsu na drivere. I to nije dobro. Ranije Ing. su to n+bolje resavali. dodavanjem vise portova povecavali su ukupnu povrsinu a dubinom ugadnjali Fo, (posto se brojem portova povecava i dubina svakog da bi ostala zeljena F ) evo vidi se i gore na fotografiji ovi sa 4 porta su kraci nego ovaj model sa 5 portova, jeste da su driveri drugaciji i da kabineti imaju razlicite zapremine ali to je ipak za slican raspon Fo generalno. Sve se to da izracunati, kasnije se samo dopodesi merenjem i slusanjem...

Nasao sam neke patente iz 1922 gde covek opisuje portovani kabinet na kome postoje portovi unaokolo drivera. To je ksao neka preterca onkena. Medjutim ono sto je zanimljivo naucnik tamo daje i nesto kao TS parametre. Skoro isti set jedinica. sa formulama koje ih povezuju. Prilicno neverovatno ako se zna da je TS set parametara konstituisan mnogo kasnije?

Ima i nacrt za kabinet koji je kruznog oblika driver u sredini oko njega na frontu port cevi a poledjina konkavna na unutra - prakticno nema paralelnih stranica...

Sta su ljudi radili i sa kakvom opremom nekad a koje smo mi budale i sa kakvom tehnologijom danas ne mogu da verujem. Zato nas ko ovce vodaju po sajmovima i govore da to tako treba da zvuci...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Dacho said:

A ovo je još bolje, bas hornu rastegnuti preko cijelog zida i neki driver od 18" ugraditi u susjednu sobu...

IMG_20180906_071241_548.jpg

Bili smo u Subotici kod SuperFijevog drugara koji ima ugradjenu hornu u arhitekturu kuce. (nije bila u funkciji, ali zato smo na blic poslusali neverovatan sistem, soundwall, ogromnih dimenzija, ribbon electrostatic neki USA model? pogonjen cevnim OTL ampm ili dual mono ampovima, ne secam se, neverovatnih dimenzija, izradjenim kod nas. Gramofon kuzma i sta ja znam staje jos bilo... Neverovatno iskustvo).

Covek inace pravi i neku specijalnu rakiju za takmicenja od kruske i jos kojecega, tako nesto nikada nisam pio (izuzev jedne flase dudovace)

Mogao bi SuperFi da objasni ?

Link to comment
Share on other sites

59 minuta ranije, Majda said:

 ali zato smo na blic poslusali neverovatan sistem, soundwall, ogromnih dimenzija, ribbon electrostatic neki USA model? pogonjen cevnim OTL ampm ili dual mono ampovima, ne secam se, neverovatnih dimenzija, izradjenim kod nas. Gramofon kuzma i sta ja znam staje jos bilo... Neverovatno iskustvo).

Bili smo kod Gosp. Mileta. U nazivu firme koja proizvodi te elektrostatike ima reč Sound.... pa sad ko zna o čemu je reč nek dopuni. Mislim da je on učestvovao u izradi tih ampova. Hteli su proizvodnju da prave, međutim avaj....

Ima dva Karanova preampa, najbolje Cardas kablove, ručku mu je neko pravio iz Srbije....

Ništa bolje do sada nisam čuo (nek mi ne zamere oni kod kojih sam bio).

Još jednom bi se zahvalio SuperFi-ju na lepom dočeku, ručku i iskustvu.

-------------------

PS: Mislim da je ova firma bila. Njegovi su bili skroz crni, rekao bi iz sećanja da su bili ovi Ultimate model.

https://www.soundlab-speakers.com/index.html

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Majda said:

Bili smo u Subotici kod SuperFijevog drugara koji ima ugradjenu hornu u arhitekturu kuce. (nije bila u funkciji, ali zato smo na blic poslusali neverovatan sistem, soundwall, ogromnih dimenzija, ribbon electrostatic neki USA model? pogonjen cevnim OTL ampm ili dual mono ampovima, ne secam se, neverovatnih dimenzija, izradjenim kod nas. Gramofon kuzma i sta ja znam staje jos bilo... Neverovatno iskustvo).

Pomenuti su pre dan dva ali se niko nije zainteresovao...Svi samo o 3-5 watta pricaju :D

Kod Mileta (Calima na forumu) su Atma-sphere klonovi. Verzija sa 16 izlaznih lampi. Zero feedback. 150ak watta/kanalu. To je max broj lampi koji jos uvek ne zahteva buffer.

Preamp, trubim o njemu od kako sam ga prvi put cuo, je Vacuum State RTP 5 (pojednostavljena sema RTP3, sa mosfet CCSiam umesto cevnih). Jedan od najboljih preampova ikada. Strasan uredjaj, dinamicki i tonalno nesto najbolje sto sam ja slusao kod sebe (u konkurenciji ne bas losih preampova Vacuum State je daleko najbolji). Kit komplet poslednji put kada sam se interesovao kosta malo ispod 9k svajcaraca. Gotov preamp je blizu 20k.

Zvucnici: SoundLab A1 ili A2 (drugi model od vrha)

Miletov sistem je dokaz da lampe sviraju neutralno, brzo, mocno, transparentno. Nedostizno! Njegov sistem mi je referenca i tezim kod sebe bar deo toga da dobijem. Po meni bolje radi digitalija (karan dac i CEC transport) jer jednostavno Lyru (bilo Parnasus bilo Kleos) ne mogu da svarim. Previse analitike ali mozda je i do karan phona. Sa mojim Benzom LP-S mi je zvucalo mnogo bolje.

Atmasphere su pojacala koja mogu da se upare i sa klasicnim kutijama, ipak ne nisko-imendansnim. 8 oma preporuceno. 4 minimum. Nesto slicno su i BAT ampovi samo sto imaju na izlazu zero trafoe. M60 nije nedostizno, cak je i jeftino pojacalo u odnosu na mnoge ovde spomenute. 

Znaci, za ogromnu vecinu nas koji nemamo >100db osetljive kutije, jedna od boljih alternativa.

 

Link to comment
Share on other sites

Inace, preamp je projektovao isti lik koji je projektovao i moj Amity, Ivan Basic. Suboticani ga jako dobro znaju. Na zalost povukao se iz hife.

Monose je sastavio Nagard iz NS. Standardno pedantno za njega...

Soundlabovi su dobili metalne ramove. 

Zice su njegove, sam ih pravi. Ne znam detalje sem da je bakar. 

Soba je predobra, visok plafon i nekih 40ak kvadrata...Bas horna mu ne treba, recimo na disku The Modern Jazz Quartet, album One Never Knows, cuje se kako neko hoda po drvenoj terasi na kojoj je snimano! Kod mene se to tek nazire...to su veoma niske frekvencije i bez problema ih Miletov sistem reprodukuje.

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, SuperFi said:

Znaci, za ogromnu vecinu nas koji nemamo >100db osetljive kutije, jedna od boljih alternativa.

Hmm. Nesto sam razmislao i na osnovi nekog mog iskustva, a koje naravno ne mora biti ispravno, nekako mi se cini da je negde optimalna nazivna efikasnost 94-96db. Nekako sve preko toga sto tezi 100-105db zna da ovim udaljenostima nakojima se uglvnom slusa, bude previse heavy?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, SuperFi said:

Inace, preamp je projektovao isti lik koji je projektovao i moj Amity, Ivan Basic. Suboticani ga jako dobro znaju. Na zalost povukao se iz hife.

Monose je sastavio Nagard iz NS. Standardno pedantno za njega...

Soundlabovi su dobili metalne ramove. 

Zice su njegove, sam ih pravi. Ne znam detalje sem da je bakar. 

Soba je predobra, visok plafon i nekih 40ak kvadrata...Bas horna mu ne treba, recimo na disku The Modern Jazz Quartet, album One Never Knows, cuje se kako neko hoda po drvenoj terasi na kojoj je snimano! Kod mene se to tek nazire...to su veoma niske frekvencije i bez problema ih Miletov sistem reprodukuje.

 

 

Da uopste nema potrebe za tom postojecom hornom. Taj Zvucni zid od 2 x jedno 3m2 drivera stvarno dobro radi. Neutralno a jako masivno i rezolutno u najgusce naseljenom delu spektra, kako si rekao. Mislim da je to izmedjuostalog i zbog toga sto te driver, ako se tako moze reci, potpuno apsorbuje u sebe. Veci su od coveka u stojecem stavu. Nekako kao da progutaju celu auru?

Jos jedan argument da ne vazi uvek ono - no replacement for displacement...

A ampovi greju kao TA pec :)

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, SuperFi said:

Soundlabovi su dobili metalne ramove. 

 

Slusao sam Maggie 2, pre i posle dogradnje metalnih ramova koji sluze da ojacaju postojecu konstrukciju. Neverovatna promena na bolje. Izgleda da to vazi generalno za te velike nosace za povrsinske trakaste zvucnike?

 

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Majda said:

Slusao sam Maggie 2, pre i posle dogradnje metalnih ramova koji sluze da ojacaju postojecu konstrukciju. Neverovatna promena na bolje. Izgleda da to vazi generalno za te velike nosace za povrsinske trakaste zvucnike?

 

Mile je takodje detektovao ogromnu promenu na bolje. Sve uradjeno lokalno, u Su

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, Majda said:

Hmm. Nesto sam razmislao i na osnovi nekog mog iskustva, a koje naravno ne mora biti ispravno, nekako mi se cini da je negde optimalna nazivna efikasnost 94-96db. Nekako sve preko toga sto tezi 100-105db zna da ovim udaljenostima nakojima se uglvnom slusa, bude previse heavy?

Optimalna efikasnost od 94-96db. Super, to smo definisali.

Optimalna snaga ampa za datu sobu od 25 kvadrata? _______ watta

Primer novih kupovnih zvucnika koji zadovoljavaju zadatu efikasnost: 1)___________; 2) __________; ako ima 3) ____________

Ajde Zoki, popuni prazna mesta :D

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vdzele said:

Bili smo kod Gosp. Mileta. U nazivu firme koja proizvodi te elektrostatike ima reč Sound.... pa sad ko zna o čemu je reč nek dopuni. Mislim da je on učestvovao u izradi tih ampova. Hteli su proizvodnju da prave, međutim avaj....

Ima dva Karanova preampa, najbolje Cardas kablove, ručku mu je neko pravio iz Srbije....

Ništa bolje do sada nisam čuo (nek mi ne zamere oni kod kojih sam bio).

Još jednom bi se zahvalio SuperFi-ju na lepom dočeku, ručku i iskustvu.

-------------------

PS: Mislim da je ova firma bila. Njegovi su bili skroz crni, rekao bi iz sećanja da su bili ovi Ultimate model.

https://www.soundlab-speakers.com/index.html

Da tako su izgledali. Sa tim sto se na sajtu sa tih fotki ne da naslutiti koliko je ustvari to.  na fotkama deluje manje nego uzivo u 3D?

Isto - veoma pozitivno iskustvo, i ja bih se od srca zahvalio Miletu i SuperFiju na pruzenoj mogucnosti da poslusamo taj sistem. :)

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, Majda said:

Da tako su izgledali. Sa tim sto se na sajtu sa tih fotki ne da naslutiti koliko je ustvari to.  na fotkama deluje manje nego uzivo u 3D?

Isto - veoma pozitivno iskustvo, i ja bih se od srca zahvalio Miletu i SuperFiju na pruzenoj mogucnosti da poslusamo taj sistem. :)

Zoki, bilo je zadovoljstvo videti vas. Nadam se da ce se Vdzele setiti da nas ponovo okupi :D

Imam jos par mesta gde bih vas vodio u Subotici, takodje jako zanimljivo

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, SuperFi said:

Optimalna efikasnost od 94-96db. Super, to smo definisali.

Optimalna snaga ampa za datu sobu od 25 kvadrata? _______ watta

Primer novih kupovnih zvucnika koji zadovoljavaju zadatu efikasnost: 1)___________; 2) __________; ako ima 3) ____________

Ajde Zoki, popuni prazna mesta :D

Ha ha...

Pa nemam pojma. Da lupim pa da ostanem ziv. Optimalna snaga ampa ako pricamo o SE konstrukciji zavisi od cevi koja je nabavljiva i nije neka specijala koja se vise ne proizvodi i kosta 2500eu, kao one ruske UB180... 4W(2A3) 9-10W(300B) do 15-16W(845)

ili neke specijale iz novije produkcije. Nije toliko bitno koliko kostaju (sem Anubisu) bitno je da mogu da sa kupe NOVE i da izlazni trafo nije previse zahtevan, da je izvodljiv za PUN opseg i mali fazni pomeraj. A za pojacan damping faktor kome je potrebno ide se na dodatni trafo posle izlaznog sa jako debelom zicom da Rdc finalnog sekundara na koji ide zvucnik bude ispod 0.5 oma ili manje :) onda moze i te elektrostaike da vozi 

Za zvicnike je kljucna rec NOVI. :) Evo recimo Fostex ima ALNICO modele 93db, sa 2 po kanalu ide na nesto manje od 99.

https://www.fostexinternational.com/docs/speaker_components/pdf/w300a2.pdf

https://www.fostexinternational.com/docs/speaker_components/pdf/w400ahr.pdf

Sta ja znam onda TAD sigurno ima neke modele slicne efikasnosti i isto alnico.

Ima Nova reizdanja Vitavoxa (jesu malo skuplji ali boze moj :)) ha ha

Supravox je tiu oko 96db imaju i 15in i ostale alnico.

Sonido

ima ima... :)

ima za centralne drivere i replika WE sa aftermarket solidnim membranama

Znas sta mislim da si ti u pravu. Okreni obrni Vintage u super stanju je OK, ALI NOVO je NOVO...

Nije mi frka da ovo kazem jer ja imam iskljucivo stare jedinice..

 

 

Link to comment
Share on other sites

a ovo za centralni drajver?

http://www.westernelectric.com/products/components.html#specifications

recone kit 70 dolara. Mozda mogu negde da se kupe neispravni? Cena za recone je smesna. Znam da su kinezi kopirali taj zvucnik a mozda i sam Western Electric pokrene proizvodnju? Mislim da im je jednostavno da izliju korpe. Nije ni magnet neka raketna nauka. Ima alnika da se kupi...

 

 

rsz_cone-10.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Majda said:

Bili smo u Subotici kod SuperFijevog drugara koji ima ugradjenu hornu u arhitekturu kuce. (nije bila u funkciji, ali zato smo na blic poslusali neverovatan sistem, soundwall, ogromnih dimenzija, ribbon electrostatic neki USA model? pogonjen cevnim OTL ampm ili dual mono ampovima, ne secam se, neverovatnih dimenzija, izradjenim kod nas. Gramofon kuzma i sta ja znam staje jos bilo... Neverovatno iskustvo).

Covek inace pravi i neku specijalnu rakiju za takmicenja od kruske i jos kojecega, tako nesto nikada nisam pio (izuzev jedne flase dudovace)

Mogao bi SuperFi da objasni ?

ps ako mislimo o istom to je soundlab zvucnici,vlasnik je bio aktivan clan ovog foruma pre mnogo godina sada koristi karanove mono blokove za pogon istih

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, SuperFi said:

Optimalna efikasnost od 94-96db. Super, to smo definisali.

Optimalna snaga ampa za datu sobu od 25 kvadrata? _______ watta

Primer novih kupovnih zvucnika koji zadovoljavaju zadatu efikasnost: 1)___________; 2) __________; ako ima 3) ____________

Ajde Zoki, popuni prazna mesta :D

Ako je zvučnik  istinskih 94db, sa velikim radijacionim površinama, 6-7 watt za normalno a i veoma glasno slušanje. 15 watt već opasno, uvija se prostor-vreme kontinuum :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...