Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

Nazalost nisam imao prilike da slusam Karlson bas kabinet. Ono sto sam cuo od poznanika je da izuzetno dize efikasnost u 40-200hz zoni, efikasnije u odnosu na bilo koji drugi koncept kutije u odnosu na velicinu kabineta, medjutim trazi vrlo precizan i znalacki tune da se dobije zadovoljavajuca linearnost kao i znalacku integraciju sa srednjotonskim drajverom. 

Mislim da je zbog kompleksnosti ovaj koncept zapostavljen, jer je industriji bilo lakse da projektuje i sklapa klasicne sanduke.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Zavisi da li je 8 ili 16 ohm, u horni ili bez. Mid od 16 ohm u 90x60 horni prema podacima sa sajta je 110db/w/m. Tu horna sigurno dodaje 6db. Sa dve efikasne i lagane 18-ice u paraleli i u Karlsonima mozda je moguce. Ako Karlsoni zaista podizu odziv kao sto kazu. Treba izmeriti u svakom slucaju konkretne primerke.

Link to comment
Share on other sites

džaba idu do zida treba u sobi smestiti 4Karlsona sa 18" drajverima, mid u horni plus BMS.

Samo da bi slušali BMS bez atenuacije. Tolika površina membrana je strahovito velika i mislim da je inkompatibilna sa 99% životnog prostora.

Ne sporim da bi u omanjoj bioskopskoj sali to imalo itekako smisla ali u standardnom stanu/kući ne. Voleo bih da me neko demantuje.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, anubisgrau said:

kako brate, BMS ima 115db/w/m, nema basa koji to moze da uhvati

oko 110 sa njihovom hornom 2230.

https://www.prodance.cz/data/attachments/bms_4592nd_t.data.pdf

ovo je za 16ohm verziju. 8oma je nesto ravnija.  Skoro sam uradio skretnicu i merenja za ove drivere u tractrix horni 220Hz cutoff. Imao sam na rtaspolaganju i njihovu hornu najverovatnije 2230 ali nisam izmerio sa njom. Na osnovu merenja i slusanja pre svega imam samo reci hvale za ovaj driver pa i za ovu nemacku firmu. u driverima iste sve jedinice. Izrada odlicna. Sto je prijatno iznenadjenje horna nema direktivnost kao ostale sa kompresionim jedinicama. Najverovatnije zbog toga sto je to koaksijalni driver. Gde je na mestu na kome je inace izrazena direktivnost u top HF regionu posebna koaksijalna HF jedinica. MID i HF su iste osetljivosti. Kada bih sebi kupovao nove zvucnike najverovatnije bih uzeo ovaj driver kao bazu u nekom obliku. Prvenstveno zbog zvuka... 

Sa 2 drivera bi nekako i moglo ali sa nekom mozda minimalnom atenuacijom ipak? Ali sa 4 x po kanalu skoro bez atenuacije. Umesto tractrix horne moze i WG horna ili cak Karlson horna.

Link to comment
Share on other sites

BMS4592ND 8 ohm + 220Hz Tractrix BD design horna

1m i oko 3m sa hornom bez skretnice i korekcije impedanse - "naked" driver. Y skala 10db podeok 

874204702_ScreenShot2019-09-05at8_43_30AM.png.58ea72015778cc64aa34f9d0f919c004.png

oko 3-4m sa skretnicom, korekcijom impedanse i hornom, Y 10db. (impedansu sam napravio skoro ravnu. nemam sada fotografiju mogu poslati kasnije...)

996000915_ScreenShot2019-09-05at8_43_36AM.png.3f4dd5929e5ef5a0a2d250f6b90c8195.png

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, prophet said:

Mid od 16 ohm u 90x60 horni prema podacima sa sajta je 110db/w/m. Tu horna sigurno dodaje 6db.

Mereno je vec sa dodatom hornom BMS 2230, tako dsa je to total db nivo. Bice i sa drugim hornama isto sem sa WG-om mozda 1.5db manje. Sa K hotnom ce biti verovatno jos za koji db nize u odnosu na WG

Screen Shot 2019-09-05 at 9.09.36 AM.png

Link to comment
Share on other sites

Mereno je vec sa dodatom hornom BMS 2230, tako dsa je to total db nivo.

 

Da, to sam i mislio. Mozda je trebalo da napisem da je horna dodala umesto da horna dodaje. Mada iz onog sto sam napisao je jasno da je to merenje sa hornom. Ne znam kako si to tako protumacio?

 

Btw hvala za merenja. Izuzetan drajver.

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, prophet said:

 

Da, to sam i mislio. Mozda je trebalo da napisem da je horna dodala umesto da horna dodaje. Mada iz onog sto sam napisao je jasno da je to merenje sa hornom. Ne znam kako si to tako protumacio?emoji4.png

 

Btw hvala za merenja. Izuzetan drajver.

 

 

Da izvini... Ova njihova merenja su za 16oma verziju. I sa nejasnim podeocima za impedansu? Samo linija od 16oma?A pretpostavka je da je korak na spl sklaii 10db? Ali nisu postavili podatke za verziju od 8oma. Jednostavno je trebalo to proveriti da ne bilo nagadjanja. U principu je HF jedinica na 8oma verziji za nijansu manje efikasnosti sto je bolje i ne mora se raditi atenuacija u odnosu na MID. Na 16omskoj verziji je potrebno blago smanjiti nivo HF-a. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Od pocetaka audio industrije pa do danasnjih dana - Universal Audio :) Vidi se i po logotipu :thumbsup2

 

kartica za novi, najverovatnije standardni format za audio Thunderbolt 3. To je plug in za neki njihov vec postojeci uredjaj ali mislim da moze da radi i kao stand alone. Nisam siguran mislim da ima izvode za digitalni bus najverovatnije I2S negde unutra... :)

https://www.sweetwater.com/store/detail/ApolloTB3--universal-audio-apollo-thunderbolt-3-option-card 

Link to comment
Share on other sites

Mislim da neću puno pogrešiti da se sistem koji trenutno najviše pomera granice običnog nalazi u Zrenjaninu. Neki od forumaša su već pisali o ovim zvučnicima ali ću ukratko ponoviti, TAD 2001 kompresioni drajver sa modifikovanom dijafragmom u geddes konusnom OSWG kao srce sistema, iznad njega po jedan BD-15 bas drajver od 15" a sve zajedno u d'appolito konfiguraciji. sistem zavidnih gabarita i velikog ulaganja kako u najkvalitetnije komponente tako i u razvoj koji je trajao nekoliko godina, uz dosledno insistiranje na svakom detalju koji utiče na konačni rezultat, što je uostalom i za očekivati od jednog od retkih inženjera elektronike u audio priči u srbiji - ferenca lazara.

prvi put sam čuo ovaj zvučnićki sistem počekom jula i iskreno nisam bio zadovoljan, jer je kao pogon korišćena nedostatna aiwa mini linija. ovaj sistem je brutalne osetljivosti, verujem blizu 105db, tako da mu velika pogonska snaga (uprkos svim predrasudama o pro driverima u bas sekciji) sustinski nije potrebna. kad kazem nisam bio zadovoljan, mislim u apsolutnom smislu - vec tada je sve to zvucalo sustinski superiono u odnosu na real world audio u kome obitava vecina audiofila. medjutim meni su referenca vrhunske horne pa sam u tom smislu operisan od šoka koji doživi prosečan korisnik čak i vrhunskih kutija sa kojima se može živeti, recimo tannoy. svejedno čuo sam dobar potencijal ali ne i realni domet kutija koje su na papiru trebale da budu jedne od najboljih sa kojima sam se susreo u životu.

pre par dana mi je javljeno da umesto aiwa mini linije angažovan vintage lampaški integralac cosmos s kraja 60-tih na tragu EL84 PP obrasca, sa ECL82 lampama u izlazu. iskreno nisam očekivao neki bitan pomak jer mi to pojačalo nije bilo poznato a imam stanovitu predrasudu prema tome kako se ovde ovako stare sprave mogu dovesti u dobro stanje.

tek, ulazivši u ferencovu kuću čuo sam zvuke klavira keitha jarreta sa jednog od njegovih zivih albuma sa garry peacockom i jack de johnetteom (ne pitajte me kojim), koje sam dobro znao jer i sam imam tu ploču. za razliku od prošlog puta, zvuk je bio neverovatno prirodan i dinamičan, esencija reprodukcije sa hornom. klavir je stajao na sred sobe a zvuk udaraca maljeva o žice u rezonatoru klavira je bukvalno bio obešen u vazduhu, pri čemu je isijavanje tona bilo nestvarno dugo. u dubini scene čulo se keithovo mrmljanje dok svira, jasno i čisto kako možda nikada nisam čuo, sem možda kod sebe u sobi u najboljim danima mog sistema koji je preživeo razne ups and downs. udarci palice u kozu dobosa reprodukovane iz dve petnaestice su bile dinamicka bomba a bas je bio dubok, brz i precizan kao retko kada.

ovo je toliko dobro sviralo da sam ostao potpuno zabezeknut pri čemu je činjenica da je to pogonilo neko arhivsko pojačalo ne nekog posebnog kvaliteta (recimo max 500 EUR kada se završi kompletan refresh). međutim očito da se na delu uspostavila neka posebna alhemija a to je u ovom sportu najteže dostignuće. ferenc ima daleko bolje SE pojačalo svoje proizvodnje, danas u vlasništvu njegovog brata, state of the art babuške koje dobro poznajem ali sam izrazio sumnju da bi sa njima ovako impresivna sinergija bila na delu. bukvalno, ovde je bilo sve: izuzetna transparencija i detaljnost, tonska superiornost i totalni get up and go faktor da bi se slušaonica za sekund mogla pretvoriti u dance floor. i neverovatna brzina, bukvalno divljanje tranzijenata kroz vazduh, isijavanje zvuka kroz prostor kao u stvarnom svetu.

sad, da se ne ložite previše, ovaj zvučnik ima poveću petocifrenu sumu evara u materijalu dok razvoj i izradu ne računam. u smislu komercijalnog proizvoda ovo je zona zvučnika od 50.000 evra tako da se tu mora očekivati najbolje, što se ne dobije uvek. ako ovde ima ljudi zainteresovanih za finalne granice mogućeg kada su u pitanju zvučnici, ovo je prava adresa - ako ništa drugo za informaciju, slušni utisak i uspostavljanje finalne reference.

ovaj doživljaj konačno pokazuje da je anubis bio u pravu kada je onomad, u raspravi sa bokitokivojiem tvrdio da hi eff zvučnici daju mogućnost ogromne uštede na pojačavačima. ja sam tada branio stav da horne od 30.000EUR mogu da se teraju sa T-ampom od 100EUR, dok se neefikasni zvučnici slične cene mogu terati samo sa pojačalima slične cene, i da će i tada kvaliet reprodukcije biti na strani prvog. ovo juče je bila brutalna demostracija ispravnosti ovog koncepta - zvučnik koji vredi 50,000 EUR radio je fantastično sa pojačalom starim 50 godina koje će, kada refresh bude završen, vredeti max 500 EUR.

ako imate vremena, provozajte se do zrenjanina, čućete nešto što se zaista pamti.

 

 

 

71176066_1276597005853761_35951978007001

 

71027754_665124640645369_598931346027236

 

71821012_520360325448919_170149965993712

 

 

71147550_635420180199606_624469234024657

 

71516505_770271523384586_484856359662963

Link to comment
Share on other sites

Šteta je što fizika ne dozvoljava da se naprave manji jako efikasni zvučnici punog opsega koji bi bili u manjoj sobi.

Tada ne bi ni bilo kućnih pojačala jačih od 20W po kanalu.

Meni za ovako nešto treba (osim zvučnika) nova žena, nov stan i novo pojačalo. Sve ostalo imam.:heat

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, anubisgrau said:

ovaj doživljaj konačno pokazuje da je anubis bio u pravu kada je onomad, u raspravi sa bokitokivojiem tvrdio da hi eff zvučnici daju mogućnost ogromne uštede na pojačavačima. ja sam tada branio stav da horne od 30.000EUR mogu da se teraju sa T-ampom od 100EUR, dok se neefikasni zvučnici slične cene mogu terati samo sa pojačalima slične cene, i da će i tada kvaliet reprodukcije biti na strani prvog. ovo juče je bila brutalna demostracija ispravnosti ovog koncepta

 

So true! Samo tu ne treba štedeti. Single ended is way to go. 

Nepoznat autor , ugošćen pre nekoliko meseci. Zvuk?! - malo je reći odlično:

 

 

1.jpg

2.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, anubisgrau said:

Mislim da neću puno pogrešiti da se sistem koji trenutno najviše pomera granice običnog nalazi u Zrenjaninu. Neki od forumaša su već pisali o ovim zvučnicima ali ću ukratko ponoviti, TAD 2001 kompresioni drajver sa modifikovanom dijafragmom u geddes konusnom OSWG kao srce sistema, iznad njega po jedan BD-15 bas drajver od 15" a sve zajedno u d'appolito konfiguraciji. sistem zavidnih gabarita i velikog ulaganja kako u najkvalitetnije komponente tako i u razvoj koji je trajao nekoliko godina, uz dosledno insistiranje na svakom detalju koji utiče na konačni rezultat, što je uostalom i za očekivati od jednog od retkih inženjera elektronike u audio priči u srbiji - ferenca lazara.

prvi put sam čuo ovaj zvučnićki sistem počekom jula i iskreno nisam bio zadovoljan, jer je kao pogon korišćena nedostatna aiwa mini linija. ovaj sistem je brutalne osetljivosti, verujem blizu 105db, tako da mu velika pogonska snaga (uprkos svim predrasudama o pro driverima u bas sekciji) sustinski nije potrebna. kad kazem nisam bio zadovoljan, mislim u apsolutnom smislu - vec tada je sve to zvucalo sustinski superiono u odnosu na real world audio u kome obitava vecina audiofila. medjutim meni su referenca vrhunske horne pa sam u tom smislu operisan od šoka koji doživi prosečan korisnik čak i vrhunskih kutija sa kojima se može živeti, recimo tannoy. svejedno čuo sam dobar potencijal ali ne i realni domet kutija koje su na papiru trebale da budu jedne od najboljih sa kojima sam se susreo u životu.

pre par dana mi je javljeno da umesto aiwa mini linije angažovan vintage lampaški integralac cosmos s kraja 60-tih na tragu EL84 PP obrasca, sa ECL82 lampama u izlazu. iskreno nisam očekivao neki bitan pomak jer mi to pojačalo nije bilo poznato a imam stanovitu predrasudu prema tome kako se ovde ovako stare sprave mogu dovesti u dobro stanje.

tek, ulazivši u ferencovu kuću čuo sam zvuke klavira keitha jarreta sa jednog od njegovih zivih albuma sa garry peacockom i jack de johnetteom (ne pitajte me kojim), koje sam dobro znao jer i sam imam tu ploču. za razliku od prošlog puta, zvuk je bio neverovatno prirodan i dinamičan, esencija reprodukcije sa hornom. klavir je stajao na sred sobe a zvuk udaraca maljeva o žice u rezonatoru klavira je bukvalno bio obešen u vazduhu, pri čemu je isijavanje tona bilo nestvarno dugo. u dubini scene čulo se keithovo mrmljanje dok svira, jasno i čisto kako možda nikada nisam čuo, sem možda kod sebe u sobi u najboljim danima mog sistema koji je preživeo razne ups and downs. udarci palice u kozu dobosa reprodukovane iz dve petnaestice su bile dinamicka bomba a bas je bio dubok, brz i precizan kao retko kada.

ovo je toliko dobro sviralo da sam ostao potpuno zabezeknut pri čemu je činjenica da je to pogonilo neko arhivsko pojačalo ne nekog posebnog kvaliteta (recimo max 500 EUR kada se završi kompletan refresh). međutim očito da se na delu uspostavila neka posebna alhemija a to je u ovom sportu najteže dostignuće. ferenc ima daleko bolje SE pojačalo svoje proizvodnje, danas u vlasništvu njegovog brata, state of the art babuške koje dobro poznajem ali sam izrazio sumnju da bi sa njima ovako impresivna sinergija bila na delu. bukvalno, ovde je bilo sve: izuzetna transparencija i detaljnost, tonska superiornost i totalni get up and go faktor da bi se slušaonica za sekund mogla pretvoriti u dance floor. i neverovatna brzina, bukvalno divljanje tranzijenata kroz vazduh, isijavanje zvuka kroz prostor kao u stvarnom svetu.

sad, da se ne ložite previše, ovaj zvučnik ima poveću petocifrenu sumu evara u materijalu dok razvoj i izradu ne računam. u smislu komercijalnog proizvoda ovo je zona zvučnika od 50.000 evra tako da se tu mora očekivati najbolje, što se ne dobije uvek. ako ovde ima ljudi zainteresovanih za finalne granice mogućeg kada su u pitanju zvučnici, ovo je prava adresa - ako ništa drugo za informaciju, slušni utisak i uspostavljanje finalne reference.

ovaj doživljaj konačno pokazuje da je anubis bio u pravu kada je onomad, u raspravi sa bokitokivojiem tvrdio da hi eff zvučnici daju mogućnost ogromne uštede na pojačavačima. ja sam tada branio stav da horne od 30.000EUR mogu da se teraju sa T-ampom od 100EUR, dok se neefikasni zvučnici slične cene mogu terati samo sa pojačalima slične cene, i da će i tada kvaliet reprodukcije biti na strani prvog. ovo juče je bila brutalna demostracija ispravnosti ovog koncepta - zvučnik koji vredi 50,000 EUR radio je fantastično sa pojačalom starim 50 godina koje će, kada refresh bude završen, vredeti max 500 EUR.

ako imate vremena, provozajte se do zrenjanina, čućete nešto što se zaista pamti.

 

 

 

71176066_1276597005853761_35951978007001

 

71027754_665124640645369_598931346027236

 

71821012_520360325448919_170149965993712

 

 

71147550_635420180199606_624469234024657

 

71516505_770271523384586_484856359662963

Cene drivera 4XBD15, 2XTD-2001 i 2XOris horne su sve na netu sve to kosta 10K shipping i carina 5k, kutije 2K, skretnica 1K,

Max je manje od 20K.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, anubisgrau said:

ovaj doživljaj konačno pokazuje da je anubis bio u pravu kada je onomad, u raspravi sa bokitokivojiem tvrdio da hi eff zvučnici daju mogućnost ogromne uštede na pojačavačima. ja sam tada branio stav da horne od 30.000EUR mogu da se teraju sa T-ampom od 100EUR, dok se neefikasni zvučnici slične cene mogu terati samo sa pojačalima slične cene, i da će i tada kvaliet reprodukcije biti na strani prvog. ovo juče je bila brutalna demostracija ispravnosti ovog koncepta - zvučnik koji vredi 50,000 EUR radio je fantastično sa pojačalom starim 50 godina koje će, kada refresh bude završen, vredeti max 500 EUR.

ako imate vremena, provozajte se do zrenjanina, čućete nešto što se zaista pamti.

Hvala za ovako dobar tekst i ukazan pravac kretanja.

:D

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...