Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

2 sati ranije, hifista said:

Horning je demonstracija primene drajvera tipa Lowther kao srednjotonca. Iscupana je truba i fase plug i drajver pusten da prirodno pada gore i dole. Odradjena je ekvilizacija srednjotonskog pika sa paralelnim LCR kolom tako da i dalje na putu signala nema nicega. Nema nikakvih pikova nista ne shoutuje bimuje i slicno. Takav drajver fenomenalno pokriva oktavu recimo 800-8K sa dobrom rezervom dole.  Ako je midbas papirni direkt radjator onda se lepo moze uklopiti po disperziji i koloraciji po mom misljenju bolje nego neki metalni ili plasticni dome koji je najcesci izbor u tom opsegu.

Ne zagovaram da treba seckati Lowther, nego da su drajveri tog tipa imaju potencijaln da budu fenomenalna zamena tamo gde se tipicno koristi dome 1-3" inch. 

Recimo Lampizator-ov referentni p24 projekat koristi Altec Biflex samo u midbasu do 1Khz a od 1-5khz stari Isophone srednji (Saba Greencone skola), na vrhu RAAL. Ne navodim ga kao neki etalon jer nisam slusao pomenuti zvucnik, vec radi ilustracije nacina razmisljanja.

Da korigujem, to su gotovo 3.5 oktave. Slažem se da je bolji izbor za srednji drajver od pomenutih. Ali ne na taj način. Treba ga uposliti 2 oktave niže a skratiti jednu oktavu gore. 

Ako se ide na poseban visokotonac onda trubicu treba skinuti. RLC naravno treba  na odgovarajućem mestu i sa odgovarajućim vrednostima. Ali su potrebne još dve dodatne intervencije električno i još jedna mehanički. 

Ne znam zbog čega se pravi tolika fama i muti voda. I na uho se može ustanoviti u kom opsegu radi wheezer, to se i na merenjima jasno vidi. Sa dust cap-om, phase plug-om  je uho presudno, to sa merenjem teže ide. 

Uopšte uzev, ti primeri tj. demonstracije nisu dovoljno dobri. Može bolje i to dosta. Jednostavno se nisu dovoljno potrudili i isprobali još mogućnosti. Ako tome dodamo činjenicu da su to i za zapadne uslove skupi zvučnici, onda sorry - nema pardona. Lampizator nije nikakav etalon za zvučnike. Ta skretnica je urađena diletantski. 

 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, prophet said:

Da korigujem, to su gotovo 3.5 oktave. Slažem se da je bolji izbor za srednji drajver od pomenutih. Ali ne na taj način. Treba ga uposliti 2 oktave niže a skratiti jednu oktavu gore. 

Ako se ide na poseban visokotonac onda trubicu treba skinuti. RLC naravno treba  na odgovarajućem mestu i sa odgovarajućim vrednostima. Ali su potrebne još dve dodatne intervencije električno i još jedna mehanički. 

Ne znam zbog čega se pravi tolika fama i muti voda. I na uho se može ustanoviti u kom opsegu radi wheezer, to se i na merenjima jasno vidi. Sa dust cap-om, phase plug-om  je uho presudno, to sa merenjem teže ide. 

Uopšte uzev, ti primeri tj. demonstracije nisu dovoljno dobri. Može bolje i to dosta. Jednostavno se nisu dovoljno potrudili i isprobali još mogućnosti. Ako tome dodamo činjenicu da su to i za zapadne uslove skupi zvučnici, onda sorry - nema pardona. Lampizator nije nikakav etalon za zvučnike. Ta skretnica je urađena diletantski. 

 

Moja greska mislio dekadu, a pisao oktavu. Lowther je mnogo skup drajver da uzmes da ga modifikujes mehanicki, kako posle da ga prodas :), na stranu sto bi te izbacili iz Lowther kluba zbog zlostavljanja audio relikvija.

Link to comment
Share on other sites

Pretpostavio sam da je lapsus. Ne mora da bude Lowther. Nit je jedini, nit je najbolji. Ali je definitivno jako dobar izbor. Ima jos proizvodjaca koji su skidali wheezer sa Lowthera. Kao sto rekoh, to samo u slucaju upotrebe odvojenog visokotonca. Mogu se ti FR drajveri modelovati elektricno, bez skidanja wheezera i dodavanja visokotonca, tako da daju jako dobre rezultate. Meni se i to dopada kako zvuci.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Krca44 said:

Pa jel slusao neko zvucnjake sa GIP drajverima... dajte neki opis  :D

Rekao bih da ti japanci prave Western Electric replike iz perioda pre drugog svetskog rata. Originalni drajveri iz tog perioda kostaju basnoslovno, a verovatno i replike koje prave. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, milovan1963 said:

hvala , tako je  ...Cena sitnica  model 594  - 39000 funti  par , vuferi 14000 ... 

ha ha ... jeste...:razz:

BTW odavno su se na ebayu vrteli 18in Jensen field coil ali refurbished na osnovu originalnih fizickih delova. Izgleda da su ozbiljno svemu tome pristupili i izradili sve delove na osnovu originalnih pa cak i pojacali kvalitet?

Svaka im cast. Odlicna paleta drivera. Ocuvano jezgro kvaliteta, afirmisali sve ono sto je bitno. Od centratora preko membrana pa do korpi i motora... Cure mi bale na usta... Od Altmana bi dobili 10-ku

Link to comment
Share on other sites

I ja isto. Verujem da su odlicni, svi modeli, narocito ovi papirni driveri. Ne zna se koji bolje izgleda i koji je bolje uradjen...

(Medjutim bas mi bode oci to sto nema nikakvih tehnickih podataka? Nema TS parametra - barem onih nekoliko osnovnih, o nekom merenju frkvntnog odziva ni traga. Vidim to je sada kao neka moda - samo fotografiej i nista vise.)

Link to comment
Share on other sites

On 4/14/2019 at 10:48 PM, neskor said:

jel' ovo onaj moj sto je zavrsio kod Bugija?

@neskor

Ako je to onaj primerak za koji sam te pitao da li ti je slobodan (na prodaju), a ti rece nije i potreban ti je za neki tvoj setup - najebao si... Kada se sledeci put vidimo trazicu da mi pokazes gramofon... ha ha... :D

Nije zezanje stvarno. :evil:

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Majda said:

@neskor

Ako je to onaj primerak za koji sam te pitao da li ti je slobodan (na prodaju), a ti rece nije i potreban ti je za neki tvoj setup - najebao si... Kada se sledeci put vidimo trazicu da mi pokazes gramofon... ha ha... :D

Nije zezanje stvarno. :evil:

ne znam, ovaj nije kupljen u SRB

Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo. Prema nacrtima iz patneta moze da se formira krug oko driveara. Da "vraca" unazad zracenja iz vesanja. A ovaj element ostaje na sredini gde i jeste da sprecava direktno zracenje oko voice coila? Kabinet kao burence i tipa Acoustically Damped Enclosure. (Na taj nacin driver bi bio frontalno postavljen - klasicno.)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, neskor said:

evo ga moj bivsi, videces da je isti :)

ovo je bilo u nekoj ranoj fazi izrade

 

 

20130803_150839.jpg

Ako ti je asocijacija bila daska, ona nije kupljena sa gramofonom.

No nebitno, G401je u neverovatno dobrom stanju, o njegovom kutijanju ćete biti blagovremeno obavešteni!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...