Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

U domacem magazinu koji je tada izlazio ( imena ne mogu da setim iako ga imam u steku ) bio je prikaz koji je napisao vlasnik , model JBL S2600 ili S3600... e da li je taj bio u radnji Radix to vec ne znam ali tekst je bio vrlo zanimljiv, zvucnjaci su pokretani sa SE 211 monoblokovima. Tekst je napisao tadasnji vlasnik/suvlasnik? Radixa ( izvinjavam se ne znam ime napamet ).

Link to comment
Share on other sites

U ranom periodu stereo hifi-ja negde do pocetka 60tih bilo je dosta proizvodjaca ugaonih zvucnika, medju poznatijim dole redom prikazani JBL Hartsfield, Altec 802, Klipsh Khorn, Tannoy GRF i Authograph, Lowther TP1. U 60tim ovi su zvucnici prakticno iscezli, uglavnom zbog kompleksnosti izrade, velikog gabarita i manje prilagodljivosti (nemaju svi ciste uglove u sobi)

Svako ko se bavio osetljvim zvucnicima cirka >95db, susretao se sa problemom kako ispratiti tu osetljivost u midbasu i basu. Kakva su vasa iskustva sa ovim konceptom?

РезÑлÑÐ°Ñ Ñлика за jbl hartsfield

РезÑлÑÐ°Ñ Ñлика за Altec Lansing 820

РезÑлÑÐ°Ñ Ñлика за klipsch khorn

РезÑлÑÐ°Ñ Ñлика за tannoy grf corner

СÑодна ÑликаРезÑлÑÐ°Ñ Ñлика за Lowther tp1

 

Edited by hifista
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, hifista said:

vako ko se bavio osetljvim zvucnicima cirka >95db, susretao se sa problemom kako ispratiti tu osetljivost u midbasu i basu. Kakva su vasa iskustva sa ovim konceptom?

To je neka granica koju ja mogu da podnesem oko 95db nazivne efikasnosti drivera u centralnom opsegu. Nekako uvek od toga krecem...

Tacno je da postoje sustinski problemi oko uskladjivanja efikasnosti jedinica u sistemu zvucnika. Najcesce u preko 90% slucajeva se radi atenuacija HF jedinica. Tipicno su vece efikasnosti oko 110db-115db BEZ horne. Obicno su te HF jedinice ugradjene sa nekom hornom koja dodatno "pojacava" nivo za oko 4.5db. + dodaje direktivnost, i ima vrlo "ubrzan" i jak "ulaz" u spektar koji pokriva. Bez obzira na tip skretnice. Pa to dodatno opterecuje celu stvar.

primena atenuacije i to one najprostije u vecini slucajeva, nije resenje. Zbog toga sto su to ogromne atenuacije, reda preko 15db ili vise. Ostecuju ono zbog cega se horna i primenjuje, a neophodno sadrze i paralelni portosac energije, paralel R u kolu atenuacija, koji bez obzira na tip i kvalitet muti sliku, reaguje sa pojacalom i unosi efekat kompresora/limitera...

Kada se atenuacija uradi autotrafoom onda se gube vrhovi krajnjeg dela spektra horne ali je bolje ocuvana energija i manji je return za pojacavac.

Mislim da je najbolje ako je ikako moguce izbeci atenuaciju HF jedinica. Izborom horne ili nastavka HF jedinice koji najmanje pojacava, ima najmanju direktivnost, a dobro rasprskavanje.

Dodavanjem nekoliko jedinica za spektar ispod HF jedinice, koji se na taj  nacin akusticki "pojacava". tipicno ako je 1x0db onda 2x6db 4x9db. I tu negde prestaje porast i mislim da nema mnogo smisla dodavati dalje LF jedinice. U kucnim uslovima.

Drugi primer su horne koje su prosirenog spektra na dole prema bas podruciju. Tu brz ulazak u spektar delovanja i trenutni ulazak u "HOT" region ne da ne smeta nego je i odlican. Zbog toga sto se pokriva centralni deo spektra gde je najveca koncentracija muzickih desavanja... Ali isto ostaje pitanje dela ispod. Koje se da resiti multiplikovanjem LF jedinica. Tu je neki minimum 4 x 15in po kanalu.

Ovo je za pasivno rukovodjenje driverima u sistemu kabineta...

Za aktivno se ode u tehnomaniju i kupi 7+1 i zavrseno... Udjes izadjes i gotovo. :(

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, hifista said:

Ja sam jednom cuo Khorn pravljeni kao subwoofer i meni se dopalo.  Evo ga cika Paul Klipsh , godina 1954

РезÑлÑÐ°Ñ Ñлика за paul klipsch with horn

Kod prosecnog homosapiensa glava se sadrzi 6 do 7 X u duzini visine... Mr PWK je za NBA komotno. Pogledaj samo odnos nadlaktice i glave... To njegovo cudo je ogromno, mada nije previse masivno i relativno lako jedan covek moze da pomeri taj kabinet (Aba - ne i da prenosi na duze...)

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Majda said:

Za aktivno se ode u tehnomaniju i kupi 7+1 i zavrseno... Udjes izadjes i gotovo:(

Pravilno realizovana aktiva je jos teza od pasive. I tu ne valja previse atenuacije, jer ne moze da se izbegne prevelika dinamicka neusaglasenost hf i lf, kao i raznorazni fazni problemi ako se koriste pojacala neusaglasene topologije. Prednost aktive je prilagodjenje pojacala frekventom opsegu u kom se koristi, recimo ako se koriste lampasi izlazni trafo se moze posebno prilagoditi za bas, a posebno za hf. Posebno dizajniran lampas za bas je prakticno nepoznanica u komercijalnom svetu.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, hifista said:

recimo ako se koriste lampasi izlazni trafo se moze posebno prilagoditi za bas, a posebno za hf. Posebno dizajniran lampas za bas je prakticno nepoznanica u komercijalnom svetu.

I to je Klipsch prvi izveo. ima i clanak negde medju PWK dokumentima gde to objasnjava

Link to comment
Share on other sites

To oko razlicite efikasnosti jedinica dolazi do izrazaja i kod klasicnih komercijalnih zvucnika. Sa tim sto mislim da dome tweeteri jos nepovoljnije reaguju na atenuaciju od ovih drugih. Tweeteri su oko 3-5 db tipicno osetljiviji od basica koji se postavljau "ispod" njih.

(Sve bi trebalo posmatrati u kontekstu 2, stereo zvucnika. Gde se na postojece razlike dodaje oko +3db... Ne iznenadjuje previse cinjenica da se neki poznati i dobro ocenjeni sistemi ponasaju upravo suprotno i na merenjima pojedinacnih zvucnika, imaju blago opadanje od oko -3b posle oko 2KHz pa do kraja...)

Link to comment
Share on other sites

23 sati ranije, Majda said:

To je neka granica koju ja mogu da podnesem oko 95db nazivne efikasnosti drivera u centralnom opsegu. Nekako uvek od toga krecem...

Tacno je da postoje sustinski problemi oko uskladjivanja efikasnosti jedinica u sistemu zvucnika. Najcesce u preko 90% slucajeva se radi atenuacija HF jedinica. Tipicno su vece efikasnosti oko 110db-115db BEZ horne. Obicno su te HF jedinice ugradjene sa nekom hornom koja dodatno "pojacava" nivo za oko 4.5db. + dodaje direktivnost, i ima vrlo "ubrzan" i jak "ulaz" u spektar koji pokriva. Bez obzira na tip skretnice. Pa to dodatno opterecuje celu stvar.

primena atenuacije i to one najprostije u vecini slucajeva, nije resenje. Zbog toga sto su to ogromne atenuacije, reda preko 15db ili vise. Ostecuju ono zbog cega se horna i primenjuje, a neophodno sadrze i paralelni portosac energije, paralel R u kolu atenuacija, koji bez obzira na tip i kvalitet muti sliku, reaguje sa pojacalom i unosi efekat kompresora/limitera...

Kada se atenuacija uradi autotrafoom onda se gube vrhovi krajnjeg dela spektra horne ali je bolje ocuvana energija i manji je return za pojacavac.

Mislim da je najbolje ako je ikako moguce izbeci atenuaciju HF jedinica. Izborom horne ili nastavka HF jedinice koji najmanje pojacava, ima najmanju direktivnost, a dobro rasprskavanje.

Dodavanjem nekoliko jedinica za spektar ispod HF jedinice, koji se na taj  nacin akusticki "pojacava". tipicno ako je 1x0db onda 2x6db 4x9db. I tu negde prestaje porast i mislim da nema mnogo smisla dodavati dalje LF jedinice. U kucnim uslovima.

Drugi primer su horne koje su prosirenog spektra na dole prema bas podruciju. Tu brz ulazak u spektar delovanja i trenutni ulazak u "HOT" region ne da ne smeta nego je i odlican. Zbog toga sto se pokriva centralni deo spektra gde je najveca koncentracija muzickih desavanja... Ali isto ostaje pitanje dela ispod. Koje se da resiti multiplikovanjem LF jedinica. Tu je neki minimum 4 x 15in po kanalu.

Ovo je za pasivno rukovodjenje driverima u sistemu kabineta...

Za aktivno se ode u tehnomaniju i kupi 7+1 i zavrseno... Udjes izadjes i gotovo. :(

Jedan od ponajboljih postova u zadnjih par mjeseci, točno u srž problema! Bravo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3/12/2019 at 11:49 AM, anubisgrau said:

OK ovo je malo isuviše ordinary ali da ne otvaram temu za jedno banalno pitanje, je li neko probao NAT Single amp, naročito u konteksu sonike radova kao što je SE-1 sa 211 cevima? Zahvaljujem.

 

https://www.kupujemprodajem.com//Audio/Pojacala/Nat-audio-SINGLE-74676621-oglas.htm

Ja sam pre jedno mesec dana slusao par mono blok izlaznih pojacala, rekao bih da su sa istom ruskom izlaznom cevi. (Ali to verovatno nije isti amp kao ovaj sa linka koji je integralac?).

Radio je vrlo dobro, pregrst korisne muzikalne snage, dinamicno i "eksplozivno". Slusao sam i neke ranije mono blokovre iste firme, i ovi mi se doimaju kao bolji u kontekstu sirine opsega (na dole pre svega), i uravnotezenijem srednjem spektru? Glasovi - prirodniji nego na ranijim modelima sa TH100 DHT, cini mi se?

 

Link to comment
Share on other sites

On 12.3.2019. at 11:49, anubisgrau said:

OK ovo je malo isuviše ordinary ali da ne otvaram temu za jedno banalno pitanje, je li neko probao NAT Single amp, naročito u konteksu sonike radova kao što je SE-1 sa 211 cevima? Zahvaljujem.

 

https://www.kupujemprodajem.com//Audio/Pojacala/Nat-audio-SINGLE-74676621-oglas.htm

ovo je sa cevkom 805.trebalo bi ladno da da 40-tak W u SE režimu

...kome nije problem da trkne do Slovenije...

cenu ne bih da komentarišem, ne znam kolika je proizvođačeva cena ali za ove novce se ne vredi hvatati za lemilicu a kamoli za nešto iz SS sveta

Link to comment
Share on other sites

Ovi mono blokovi koje sam spomenuo su sa izlaznim cevima GMI-83V. Mislim da su to neki novi, posto ih nema na sajtu?

 

Izlazan sanga SE stejdza je max oko 1/4 anodne snage. I to pitanje sa koliko % izoblicenja 5-10% sigurno... Teoretski je nemoguce da bude drugacije. A to je neprihvatljivo. Zbog toga se uglavnom i pisu neke nebulozne nazivne snage a bez datih izoblicenja... ecimo za GM70 je kontinuirana snaga oko 125W medjutim nije preporucljivo prelaziti oko 80W, sto nas dovodi do nekih maksmalnih 20W ili manje korisne snage, a pitanje je setovanja koliko ce takva snaga biti izoblicena...

Ali za kucno slusanje pojacati do 15-20W cevnim pojacalom (stereo = X 2) - suicide...

tt148a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Te velike transmisione izlaze cevke obicno rade na vrlo visokim naponima >800V,  samo za vrlo vrlo iskusne graditelje. Ukoliko je namera da se dobije bolja kontrola zvucnika, treba imati u vidu da nominalna izlazna snaga nije jedina varijabla vec i izlazni trafo,  kako je izvedeno napajanje i ulazni stepen. 

Link to comment
Share on other sites

...eh da mi je da mi je...

da mi je sve potaman u životu i da nemam više drugog pametnog posla, i da mi to vremensko-novčani kontinuum dozvoljavaju, otvorio bih Zflazar Fondaciju za finansiranje inovativnih, originalnih i svežih projekata iz cevne tehnike sa posebnim akcentom na upotrebu svakog sklopa za ono šta autor misli da najbolje radi-ono-što-radi. Napr.

-rezultati u disciplini razvoja ultratankih trafo limova visoke permeabilnosti

-motanja trafoa za SE i PP aplikacije. Poželjno sa servo-kontrolisanim gap-om radi kontrole predmagnetizacije dc komponente u SE disciplini odnosno elastičnog izbora ultralinear tap-a (ne mora da bude na 40% zar ne?)

-ultrabrze curve-tracer aplikacije za samodijagnostiku radnih/zdravstvenih parametara emisionih cevi tokom rada uređaja

-optimizacije/upotrebe najboljih karakteristika autobiasa/fiksnog biasa u svetlu modernih servo-kontrolera a u funkciji izbora korisnika uređaja da li želi strategiju ekonomičnog ili full-emisionog rada cevi

ja tako zamišljam cevne uređaje XXI veka: visoki vakum, dobri materijali, digitalija u funkciji držanja za jaja prelaznih pojava starenja/zagrevanja/pregrevanja cevi, online izbor radne tačke i ekonomičnosti eksploatacije cevi...

...itditditd.. tolko o less ordinary razmišljanju po pitanju cevne tehnike... tri života bi mi bila malo za sve to...

izvinte na izlivu less ordinary ideja. Ja sam samo ludi ljubitelj cevi i trafoa.

Link to comment
Share on other sites

...eh da mi je da mi je...

da mi je sve potaman u životu i da nemam više drugog pametnog posla, i da mi to vremensko-novčani kontinuum dozvoljavaju, otvorio bih Zflazar Fondaciju za finansiranje inovativnih, originalnih i svežih projekata iz cevne tehnike sa posebnim akcentom na upotrebu svakog sklopa za ono šta autor misli da najbolje radi-ono-što-radi. Napr.

-rezultati u disciplini razvoja ultratankih trafo limova visoke permeabilnosti

-motanja trafoa za SE i PP aplikacije. Poželjno sa servo-kontrolisanim gap-om radi kontrole predmagnetizacije dc komponente u SE disciplini odnosno elastičnog izbora ultralinear tap-a (ne mora da bude na 40% zar ne?)

-ultrabrze curve-tracer aplikacije za samodijagnostiku radnih/zdravstvenih parametara emisionih cevi tokom rada uređaja

-optimizacije/upotrebe najboljih karakteristika autobiasa/fiksnog biasa u svetlu modernih servo-kontrolera a u funkciji izbora korisnika uređaja da li želi strategiju ekonomičnog ili full-emisionog rada cevi

ja tako zamišljam cevne uređaje XXI veka: visoki vakum, dobri materijali, digitalija u funkciji držanja za jaja prelaznih pojava starenja/zagrevanja/pregrevanja cevi, online izbor radne tačke i ekonomičnosti eksploatacije cevi...

...itditditd.. tolko o less ordinary razmišljanju po pitanju cevne tehnike... tri života bi mi bila malo za sve to...

izvinte na izlivu less ordinary ideja. Ja sam samo ludi ljubitelj cevi i trafoa.

Sjajno!!!

Nazalost Vaša roda (koja Vas je donela) debelo je promašila koordinate, mada joj se mora oprostiti jer tada verovatno nije bilo GPS-a.

Kao u onom vicu; sve sto volim ili je protivzakonito ili nezdravo ili goji ....

U Vašem slučaju, roda nije “skrenula kako treba kod Albukerque na sever do npr. SF.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Srecko said:

Sjajno!!!

Nazalost Vaša roda (koja Vas je donelaemoji3.png) debelo je promašila koordinate, mada joj se mora oprostiti jer tada verovatno nije bilo GPS-a.

Kao u onom vicu; sve sto volim ili je protivzakonito ili nezdravo ili goji ....

U Vašem slučaju, roda nije “skrenula kako treba kod Albukerqueemoji3.png na sever do npr. SF.

...možda i nije... isterao sam ja par zamisli od 1984-2019 sa manjim ili većim uspehom zahvaljujući nekolicini hifi entuzijasta pismenih po pitanju tehnike. Ne žalim ni jedan trenutak proveden sa tim ljudima, oplemenili su mi život i ulepšali hobi :)

Link to comment
Share on other sites

...možda i nije... isterao sam ja par zamisli od 1984-2019 sa manjim ili većim uspehom zahvaljujući nekolicini hifi entuzijasta pismenih po pitanju tehnike. Ne žalim ni jedan trenutak proveden sa tim ljudima, oplemenili su mi život i ulepšali hobi

Mislim da nema nikoga u Srbiji, ko iole uživa u ovom hobiju, a da nije bar delimično upoznat sa postignućima Vašeg brata i Vas.
Hteo sam samo da kažem da kod nas napor da se nešto “stvori” veoma često deluje don kihotovski za razliku od naprimer onih koji po nama “nemaju istoriju”; gde su sve poluge sistema “upregnute” da kreativci nešto “stvore”.
Link to comment
Share on other sites

Kada je već spomenut Ferenc Lazar evo jednog njegovog projekta od pre desetak godina,  horna je bila konstruisana za  Lowther , mislim EX2 i radila je odlično, kasnije je dopunjena basem sa strane i onda je nastankom Tannoy  burića bila zaboravljena. Pre par dana smo ubacili Fostex FE 166 EN u njih, litraža kompresionog prostora je oko 3 litra za Lowther mada postoji mogućnost povećanja i to je svakako opcija koja će doći na red. Radi odlično i za sada bez dampinga za razliku od Fostex horni u kojima sam se igrao neko vreme sa dampingom. Pre ovih horni u sobi su bile Geddes Summae i od prve sekunde je bilo evidentno da Trafomatic TEO radi lakše sa fostex širokopojasnim zvučnicima. Visina je negde oko 180cm, dubina oko 90 , širina 27cm.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...