Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

Hmm, ne znam... Mislim da taj Bert ustvari i nije to dizanirao ili sta vec... On covek samo vodi tu firmu. Znam pouzdano da je za raniji model Oris, modifikaciju koaksijalnog drivera, proracun horne i skretnicue uradio Gerner Christensen. Dok je proracun, dizajn, pasivni net ispred ampa, Gainclone style pojacalo za bas i ostalo uradio Mirko Weitzig. SBert tu nista recimo nije uradio, a verovatno ni kod ovog modela. To mu je neko drugi uradio... Uostalom mislim da ga @anubisgrau licno poznaje. Video sam njega i Berta na jednoj fotografiji zajedno. (Nisu bili naked, sve pristojno...) :o

 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Majda said:

Kod OB koncepta potrebno je svaku jedinicu uraditi u tom stilu. Mesanje tako udaljenih emitera kao sto su horne i ob mislim da nije dobro. Velike su atenuacije horn drivera kao sto su isto velike razlike u vremenskim odzivima.

Moze se elegantno izvesti da SVI upotrebljeni driveri budu OB. Pa i HF unit = RALL dipole ribbon.

Recimo ovde su i sisretne Fo pod znakom pitanja. To je negde iznad 250Hz sigurno. Sto znaci da se JEZGRO muzike, posto skretanje pocinje mnogo ranije za LF negde oko recimo 180 a za HF hornu oko 400 ili vise. Dobija u tom elektricno izvedenom "preklopu",

Da stvar bude komplikovanija taj elektricni preklop ide dalje na "blendiranje" (blend) ili Miksovanje u vazduhu na odredjenoj distanci od pocetka emisije, od drivera. Trebalo bi da se to izvrsi negde ispred slusaoca...

Stsalno prave jake konceptualne greske.

Tu je jedini put odvojiti ravan sa 4 drivera koji po TS odgovaraju za OB. Izabrati centralni driver po kvalitetu i efikasnosti. Postviti ga na poseban nosac (moze da bude i fiksiran za veliku LF ob plocu. Centralni driver u Acoustically Damped Enclosure. HF jedinicu true dipole gore iznad njega. Ili 2 centralna a raal dipole u sredini.

Na taj nacin se dobije ALL OB kabinet, kod koga ceo kriticni spektar radi jedan driver, nema preklopa ni kasnijeg blendiranja na kljucnom delu spektra,... ;)

Ovako , kod Orelo-a je ta razlika 88db  na basovima i 118db sa hornom. To ne može drugačije da se reši nego aktivom. Mislim da su dobili fantastičan rezultat u bas segmentu, bez uticaja harmonika na toj glasnoći i neverovatno čist bas.

Miksovanja što se tiče to stoji. Mislim da su oni radili u 96m2 prostoriji. 

Stoji i to da zbog horne tačke susreta su prilično visoko. Međutim tu radi i DSP koliko sam razumeo, moguće da grešim. 

Za pasivnu verziju OB stoji sve što si napisao.

Imaju i presete za Fletcher-Munson krive. Nadam se da će u budućnosti razviti neku vrstu aktivnog loudness-a, dakle bez preseta.

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, prophet said:
18 minutes ago, dj.nik said:

Skretnica nikako ne sme da udje u podrucje 300Hz. Ispod 180, max 200Hz.

Kod mojih zvucnika mid-bass jedinica nije secena (skretnicom) s donje strane vec pustena da pada po njenom prirodnom odzivu,

Ovo mi se dopada.

Pa jeste a sta cemo sa jedinicom koja posle preuzima. Ima pojedinih kompresionig jedinica koje nasilno idu do oko 200Hz ili malo nize. A tu ili cak za oktavu nize su im oni veliki impedantni pikovi. KOji se u horni samo pojacavaju. A skretnica dolazi BAS na tom regionu. I uvek tera driver-horn-sistem u "HOT" region. Ne moze da se izbegne jednostavno. To toliko sve povecava i utice na direktivnost da to nije normalno. Narocito na kratkim distancama miksovanja u vazduhu. To je za velike distance, upravo da bi na velikim distancama ocuvalo detalj i trag tona.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, prophet said:

Ovako , kod Orelo-a je ta razlika 88db  na basovima i 118db sa hornom.

Za svakih 10db potrebno je uloziti x 10W.

88db/1W 98db10W 108db/100W i 118db/1000W ako ce to da resavaju snagom? 1W na horni 118db.

Svaka cast domacinima ima se 

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, prophet said:

Ovako , kod Orelo-a je ta razlika 88db  na basovima i 118db sa hornom.

 

21 minuta ranije, Majda said:

Za svakih 10db potrebno je uloziti x 10W.

88db/1W 98db10W 108db/100W i 118db/1000W ako ce to da resavaju snagom? 1W na horni 118db.

Svaka cast domacinima ima se 

Mislim da nije u toj meri drastično. 3x15" bi trebalo da budu koji decibel više od gorenavedenih 88db, sa 6x15" bi se dobilo  još više, mada je ova druga verzija sa 6x12" On je na sajtu naveo 88db spl kao playing level na kojem je merio distorzije. Ali to su opet velike razlike koje se ne mogu rešiti pasivno, mislim mogu ali sa ogromnom att horne što je svakako kontraproduktivno.  Kad se već pravi kompromis onda je bolje ići na aktivu.

Link to comment
Share on other sites

Zluradi kometari nemustog 'graditelja'. Kada bi 20Hz sviralo sa 118dB pola kvarta oko zvucnika bi se srusilo. Lepo je navedeno i koja je glasnoca i kolika su izoblicenja bass jedinica pri toj glasmoci. Ali necu da se smaram dalje, kratak je zivot.

Idemo jos malo dalje na temu 'van ordinarnog': Da li imate ideju prihvatljive cene transporta iz Indonezije? Nekog pilota ili sestradesu da donese paketic. Evo novog i rekao bih doobrog igraca na temu 'Full Range' zvucnika:

Aurel Bryan - rucno pravljeni FR zvucnici kostaju (bar kostali prosle godine) svega $150 par (!) ali je jedini trabsport na ovamo EMS (globalna postanska usluga) i bila je preko $190. U ponudi Rudy Gunawan (konstruktor) sada ima i field coil varijantu. Evo slicica sa parametrima pa potrazite jos info o "FR8D" drajveru:

ATT_1518670288031_91583.thumb.jpeg.151f3349560cab4405793cd52888b138.jpeg

 

Link to comment
Share on other sites

1 driver db 2 drivera + 6db 4 drivera +9db od osnove u db. Tako da je sa 3 to manje od 9db.

sledecim dupliranjem se dobija oko 1.5-2db tako da to nema mnogo smisla.

A driver u OB gubi vise od 10db sto znaci da je potrebno minimum 4 drivera da bi bio priblizni na onim db na kojim je 1 komad u tom niskom regionu. i to je za oko 1-2 manje.

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, dj.nik said:

Zluradi kometari nemustog 'graditelja'. Kada bi 20Hz sviralo sa 118dB pola kvarta oko zvucnika bi se srusilo. Lepo je navedeno i koja je glasnoca i kolika su izoblicenja bass jedinica pri toj glasmoci. Ali necu da se smaram dalje, kratak je zivot.

A ja taman pomislio ti si se promenio? Pa tvoji su komentasri jedino zluradi, na ovoj temi. Ni tebe ova tema ne interesuje motivi su ti potpuno drugi. Vidi se po recniku. Nisi mogao da izdrzis ni 2 posta jebote da ne krenes u tom tvom opstepoznatom stilu... Ustvari potpuno predvidivo.

Procitaj malo bolje nisam konkratno nista adresirao - SAMO sam dao cinjenicu IZ fizike. Ti je tumaci kako god hoces, Izvrci i prilagodjavaj sopstvenim motivacionim mehanizmima.

Za link - hvala. To je vec nesto konstruktivno. (zato je i postavljen u isti post...)

Link to comment
Share on other sites

Opet izvrces. Niko nije rekao da mu pravi sve.

Samo sam konkretno naveo ono sto jeste.

Kakvo samoreklamerstvo pobogu, non stop se to spominje, ma hajde molim te...

Jesi OFF sigurno, kada kazes za coveka koga ne poznajes da je to st si napisao. Nije u redu stvarno. Pa covek ima pravo da obrise sopstvene postove? Nije obrisao tudje sigurno... (A da je to tebi neko uradio dao bi da ti se posle smrti ispise na spomenik... Nikada ne bi presao preko toga.)

Tvoj boravak na ovoj temi je iskljucivo da bi pokusao da stvoris neku konfrontaciju, nekoga da pokusas da isprovociras, posle da se izmaknes i kao nemas pojma zbog cega itd. Uvek je ista je shema zapocinjana... I to ljudi sa ove teme znaju, tako da ne verujem da ce ti poci za rukom ma koliko energije ulagao da dodjes do tih target db.

Link to comment
Share on other sites

Ipak ON

Moj boravak na temi je konkretan, sa brojnim prilozima i razlicitim pogledima na hifu a ne usko usmereno na praistorijske zvucne jedinice koje neko slucajno iscupa iz podruma propale firme. I otvarac teme je izneo da se 'filozofski i konceptualno' ne slaze s mojim pogledom a opet konstatrovao da sam u pravu kod mog stava. Cakstavise dapache, i on svakodnevno uziva - svesno ili ne - u zvuku savremene i skoro pa neprevazidjene zv. jedinice kao sto je BMS koaksijalni drajver. Nisam hteo da ga podsecam kakva je tu 'old school filozofija' sa savremenim i savrsenim drajverima, i gore i dole. A koaksijalac je,  da ponovim, fabricki modifikovanim po Bertovim zahtevima. Bertovim, ne Gernerovim.

Gerner pravio LM pojacala za Berta? To ti Gerner preneo? Stvarno? Stvarno - smesno od tebe. Dalje necu o tom tvom postu.

Kad nesto napises na javnom forumu to vise nije tvoja svojina da bi ti kad ti se cefne to i obrisao. Ono sto je neprikladno obrisace urednici. Ostalo mora da ostane svima vidljivo, za uvek. Ima jos jedan ljuti brisac al' kako je odstranjen odavde, ne pominjem mu ime.

Na koga si ti ljut? Ja na tebe nisam. Moj boravak na temi je provokacija? Ka tebi? Suvise ti je glava podignuta, to mogu da konstatujem. Evo tvog recnika pa nek 'prosudjuju i drugi skupljaju za target db. Ma sta to znacilo. Vozdra drug.

 

MajdaRecnik.jpg.632e4487f9ddecd90bf8802cc5736836.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, dj.nik said:

Nikada u pisanju nisam upotrebio psovku ili bezobraznu rec

On 30.11.2018. at 14:43, dj.nik said:

hebes sve starudije   

 

5 sati ranije, dj.nik said:

se zaheb'o . Nacisto se zahebo.  u mrtvackom sanduku:  ona govnjava.. da se qurcim,

 

2 sati ranije, dj.nik said:

 Ckapi. previse samoreklamerstva 

 

Slažem se, tako bi trebalo da izgleda kulturna komunikacija. Stoga edituj svoje postove da bi bili u skladu sa tim što proklamuješ.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Majda said:

Dok je proracun, dizajn, pasivni net ispred ampa, Gainclone style pojacalo za bas i ostalo uradio Mirko Weitzig. 

 

36 minuta ranije, dj.nik said:

Gerner pravio LM pojacala za Berta? To ti Gerner preneo? Stvarno? Stvarno - smesno od tebe. Dalje necu o tom tvom postu.

 

Ne znam gde si to pročitao.

Link to comment
Share on other sites

Tvoju privatnost? Prijavi post urednistvu i resio si problem.

A ti si ovde portparol? Vecina onoga sto si kvotovao su epiteti, ne psovke. Sem Ckapi umesto Zdapi - davno bese film 'Variola vera', polni organ i karaktena osobina.

Sta je Gainclone nego LM chip?

I tako dalje.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dj.nik said:

Ipak ON

Moj boravak na temi je konkretan, sa brojnim prilozima i razlicitim pogledima na hifu a ne usko usmereno na praistorijske zvucne jedinice koje neko slucajno iscupa iz podruma propale firme. I otvarac teme je izneo da se 'filozofski i konceptualno' ne slaze s mojim pogledom a opet konstatrovao da sam u pravu kod mog stava. Cakstavise dapache, i on svakodnevno uziva - svesno ili ne - u zvuku savremene i skoro pa neprevazidjene zv. jedinice kao sto je BMS koaksijalni drajver. Nisam hteo da ga podsecam kakva je tu 'old school filozofija' sa savremenim i savrsenim drajverima, i gore i dole. A koaksijalac je,  da ponovim, fabricki modifikovanim po Bertovim zahtevima. Bertovim, ne Gernerovim.

Gerner pravio LM pojacala za Berta? To ti Gerner preneo? Stvarno? Stvarno - smesno od tebe. Dalje necu o tom tvom postu.

Kad nesto napises na javnom forumu to vise nije tvoja svojina da bi ti kad ti se cefne to i obrisao. Ono sto je neprikladno obrisace urednici. Ostalo mora da ostane svima vidljivo, za uvek. Ima jos jedan ljuti brisac al' kako je odstranjen odavde, ne pominjem mu ime.

Nikada u pisanju nisam upotrebio psovku ili bezobraznu rec a tebi, profesoru univerziteta, dekanu i doktorantu je vrlo, vrlo cesta. I to u pisanom obliku, na javnom forumu. Na koga si ti ljut? Ja na tebe nisam. Moj boravak na temi je provokacija? Ka tebi? Suvise ti je glava podignuta, to mogu da konstatujem. Evo tvog recnika pa nek 'prosudjuju i drugi skupljaju za target db. Ma sta to znacilo. Vozdra drug.

 

MajdaRecnik.jpg.632e4487f9ddecd90bf8802cc5736836.jpg

 

Idi u fotokopirnicu da ti odstampaju te screenshotove, pa daj da ti potpisem, da bude autenticno... I nema psovki - opet netacno navodis.

Ali si se ti dobro napsovao vidim gore par komentara ranije izvadjeno iz tvojih postova...

Ne pisi neistine.

Mnogo stvari je netacno u tvom postu. Niko nije napiso da je Gerner radio bilo kakve ampove za Oris... Brisi to, 2- i na dopunski... Pa naravno da je Bert kao porucioc i in charge firme dao specifikaciju BMSu ALI je prethodno G. izvrsio probe i modifikaciju i ispitao to i dao B sta treba da poruci i plati. Pa zna se ko ima ovlascenje...

Konstantno uguravas reci u usta, one reci koje nisu bile napisane, a potkrepljujes potpuno neadekvatnim primerima. I stalno se obracas vecini trazeci podrsku. To je propaganda i kampanja koja ti je postala praksa. Ne verujem da ce ti to proci kao sto ti nije prolazilo ni do sada.

Da li to radis namerno ili nehoticno drugo je pitanje i tvooja je stvar... Ja na tebe nisam ljut samo mi je jasno koje su tvoje namere.

Ja ne komuniciram preko screenshotova i PPa u javnom domenu. Zato sam i napiso to sto si ti slikao. Drugi su trazili da se to obrise. Nisam imao protiv. Sto se mene tice moglo je da ostane do kraja foruma... Bas lepa slika i prilika.

Eto zbog cega si ti ovde. Bas kao sto sam i napisao pre par postova.  A moj recnik i stil se prilagodjava okolini. Pa sigurno ne moze sa svakim isto. Zna se kako to ide. Sa dobrim jos bolje...

Link to comment
Share on other sites

Prestani da kvotujes moje postove pa ces imati manje susreta sa mnom. I ne tracari svoje privatne razgovore, pogotovu ne s ljudima koji nisu na forumu i ne mogu da potvrde / opovrgnu tvoju pricu. Javno si popunio anubis-ov profil status pa je ta info i postala javna.

"Jebote, dno dna"

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...