Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

1 sat ranije, zflazar said:

ne bih da serundam ali rahmetli Vukušić je kao najmuzikalniju pentodu u PP/UL spoju spominjao upravo 6V6. Slušao sam kod njeg njegovo viđenje prerađenog radija sa mono-sistemom 6V6... ukakio sam se. 

Sad me već sećate na drage momente. @Majda i ja smo jednom prilikom posetili čika Nikolu. Bilo je to u vreme izlaska iz štampe njegove knjige o cevnim pojačavačima. Pokazivao nam je svoje radove mislim za američko tržište. Pomenuo je tom prilikom i tebe. Potpisao je knjigu. Nemojte biti skromni, mada oni koje to interesuje već znaju, @Majda i @zflazar su dali svoj doprinos i njihovi radovi su objavljeni u toj knjizi. Upravo  Majdin gorepomenuti Single-Ended F2A, slušao sam - to je radilo božanstveno. 

 

Evo i testa Vukušićevog pojačavača koji uradio Jean Hiraga lično.   Francuski časopis ,,Revue du Son" je najstariji svetski Hi-Fi časopis. Prvi broj izašao je aprila 1953 god. Aprila 2003. za jubilej, pola stoleća postojanja, angažovao je iz samog vrha poznavaoca ove oblasti Jan Hiragu da napiše uvodne reči slavlja i po svom izboru testira jedan audio pojačavač. Hiraga je za test odabrao izlazni integralni pojačavač P.P. 6L6 Gala Tube Audio. :

novine6L6-Hiraga1.gif.1443b66f3906fc39d0aee5e401231916.gifnovine6L6-Hiraga2.gif.ef5b741679995a47fbaafa5273ad0a60.gif

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, prophet said:

6L6 Gala Tube Audio

Ovo sam slusao i zato sam na pocetku teme pominjao 6L6GC kao dobru cev za PP koji daje vise od 10W po kanalu.

Gospodin Vukusic mi je u vreme izlaska prvog izdanja kjnige uradio EL34 monoblokove, bili su dobri ali mi je kasnije bilo zao sto nisam izabrao taj 6L6 pojacavac.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, dj.nik said:

Ratovao s njima cetvrt veka ako ne i duze :) al' nije to, nego sjajne ideje 'pakovanja' gromada od zvucnika. Inace, da mogu da se pruzim, moj izbor bi bio tebi vrlo poznat konstruktor - Bert Dopenberg sa svojom hornom i BMS mid+high jedinicom ali u aktivnim open-baffle-horn zvucnicima "Orelo MKII": 118dB osetljivosti i gle cuda, LM3875 ili LM3886 chip-ovima (ne se znae) 3-4 amp modula po kutiji. Al' nemam ja zivotnog prostora za tako nesto. I jos napomena, nema cevnog pojacala kome se ne bi cuo shum/brum u 118dB horni. Evo krilatih lepotana, 3x12" Beyma jedinica po kutiji:

IMG_0702a.JPG.73374c42c73ba87be26731c4498dba62.JPG IMG_0456a.thumb.JPG.a86d4c5c27f1d882019b44cf8c73c0d9.JPG

 

 

 

 

voleo bih ovo da čujem, ima mnogo rezona u ovome što je uradio sem što kao praktično open baffle ovo traži još više od minimum 40-50 m2 koliko traže pederski bas refleks swingovi. ja bi mogao da sredim kod berta neku cenu za nas sirotiLJu ali džaba ako treba ženi da konfiskujem sobu za rad i zaradu, oštemam zidove i da je oteram na ulicu

opaska u vezi šuma, slažem se da nije bešumno kao amplifying wire ali imaš poziv da čuješ moj sistem u kome trenutno naslagana serijski 4 lampaša, koliki šum generišu. jeste čuje se mali hiss blizu horne ali na 3m je druga priča. a slično je bilo i sa tatićevim prethodnim uratkom u sistemu 10Y SET. pomerile su se stvari, DC grejanje i oprez garantuju da nema problema te vrste....

ne kažem da će da ti se dopadne zvuk, verovatno neće, ali ako pričamo o šumu DHT....

 

majda je pomenuo lenses na latouru, dilema da li je vintage ili kopija. s obzirom da se to prodaje na kašičicu, par dva godišnje, mojih 5 centi ide na to da su iz starih NOS zaliha. ken shindo je bio više trgovac nego konstruktor i ljudi koji su ga posetili u njegovoj radionici govore o nepreglednim ostavama vintage cevi, trafoa i pasivnih komponenti. on je čovek ceo svoj život slušao svoje proizvode, menjao i štimovao radi konačnog rezultata. otvori bilo koju haubu, zateći ćeš RCA paper in oil kondove (sigurno ali sigurno je pohrčkao sve zalihe na planeti), vintage cevke iz probranih najboljih serija, prigušnice i trafoe nad kojima možeš samo da balaviš... jedino gde se realno zajebo je što nije očekivao toliki uspeh sa prodajom power amps pa su mu ponestali izlazni od stare fele (omiljena firma mu je bila triad, njihov SUT još jurcam) i na kraju je OEM preselio u švecku kod prdonje pera lundahla.... ne volim ga, otkad mi prozujo njegov strujni trafo. prodavac magle. 

ukratko kad digneš šindo poklopac, slabo da ima zašta da se uvatiš da opravdaš ove cene, ali je mestre sedeo i to slušao i džarao i mantrao i menjao dok nije prosfiralo. nije srbija jedina zemlja gde ti uređaj (skretnicu, izlazno pojačalo) prodaje neko ko ga nije ni preslušao, čuj preslušao - SASTAVIO - a hype i narudžbe samo pljušte. ali dobro to je to, ovce, šišanje, sve deja vu ko zna koliko puta.

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, anubisgrau said:

voleo bih ovo da čujem, ima mnogo rezona u ovome što je uradio sem što kao praktično open baffle ovo traži još više od minimum 40-50 m2

Traži prvenstveno zbog horne. Open baffle u ovoj izvedbi samo dodatno otežava pozicioniranje. I onda dođeš do toga da ti treba pogolem prostor. Postoji način da se open baffle bolje izvede i da radi u maltene svakom prostoru. Ovde to nije slučaj.

Link to comment
Share on other sites

Tesko da ces da nadmasis Bertove (i Peter Stordiau-ove - 'Phasure') ideje u ovome. Uopste nije problem smestaj kutija u prostoru, iza kutija se bass jednostavno ne cuje. Naravno da treba poveca soba. Tu je i DSP za niske frekvencije, odziv je ravan u 0.5 dB ispod 20 Hz

Orelo_MK2.jpg.6362198ecb6858234dbd633546c4c5e1.jpg

@grau,

Nema razloga da mi se ne svidi zvuk, imas jedan od najboljih savremenih mid+high kompresionih jedinica i to posebno trimovanih za njegovu hornu. Na kraju krajeva i kod mene je koaksijalac sa kompresionim drajverom i kratkom trubicom - hornom, 107dB osetljiv pa utisan na ~93dB. Hvala na pozivu, nekako cemo se vec dogovoriti.

 

Link to comment
Share on other sites

Kod OB koncepta potrebno je svaku jedinicu uraditi u tom stilu. Mesanje tako udaljenih emitera kao sto su horne i ob mislim da nije dobro. Velike su atenuacije horn drivera kao sto su isto velike razlike u vremenskim odzivima.

Moze se elegantno izvesti da SVI upotrebljeni driveri budu OB. Pa i HF unit = RALL dipole ribbon.

Recimo ovde su i sisretne Fo pod znakom pitanja. To je negde iznad 250Hz sigurno. Sto znaci da se JEZGRO muzike, posto skretanje pocinje mnogo ranije za LF negde oko recimo 180 a za HF hornu oko 400 ili vise. Dobija u tom elektricno izvedenom "preklopu",

Da stvar bude komplikovanija taj elektricni preklop ide dalje na "blendiranje" (blend) ili Miksovanje u vazduhu na odredjenoj distanci od pocetka emisije, od drivera. Trebalo bi da se to izvrsi negde ispred slusaoca...

Stsalno prave jake konceptualne greske.

Tu je jedini put odvojiti ravan sa 4 drivera koji po TS odgovaraju za OB. Izabrati centralni driver po kvalitetu i efikasnosti. Postviti ga na poseban nosac (moze da bude i fiksiran za veliku LF ob plocu. Centralni driver u Acoustically Damped Enclosure. HF jedinicu true dipole gore iznad njega. Ili 2 centralna a raal dipole u sredini.

Na taj nacin se dobije ALL OB kabinet, kod koga ceo kriticni spektar radi jedan driver, nema preklopa ni kasnijeg blendiranja na kljucnom delu spektra,... ;)

Link to comment
Share on other sites

Kad vec spominjete te cevke imao sam na Fostexima 208 Sigma malo pojačalce od HAD Audiolaba, pokojnog Dražena. To pojačalo je imalo 6v6 ili 6l6 cijevi, ne mogu se sjetiti točno. Nekih 2-3 w je bilo u pitanju. Jednog dana mi se moj sin poigrao sa lampama pa uspio razglaviti balon na jednoj cijevi. Onda sam kod prijatelja Nika našao NOS Military USA metal jacket iste takve(imao je punu kutiju nikad otvorenih:)) i zamijenio sa železom!!

Sjajno je to radilo na tim Fostexima.

Link to comment
Share on other sites

zasto ljudima na silu naturati dsp-ove i bakrace. Vecina hoce da to bude jednostavno. Nece da se drka sa dspovima, nece strucnjake koji ca da dolaze na mesec dana i podesavaju dspove, nece automatske softvere. Zele jedino da plte 30-50K za zvucnike, 10-15K za SE pojacalo, da povezu kablovima i da im to odmah radi - da slusaju muziku.

Link to comment
Share on other sites

iza kutija se bass jednostavno ne cuje. Naravno da treba poveca soba. Tu je i DSP za niske frekvencije, odziv je ravan u 0.5 dB ispod 20 Hz

 

 

 

Kako to mislis da se bas ne cuje iza kutija? To je moguce jedino u vakuumu.

 

Objavi merenja tog zvucnika koja vidim imas, interesantno bi to bilo videti.

 

Rekoh vec, svasta se tu nesto desava pa je i DSP morao u pomoc. I to upravo u regionu gde se susrece sa hornom.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Veoma mi je drago sto neki 'misle' pa se secaju decije emisije "Neven' i cuvene recenice 'Pitam se, pitam se, pitam'. Eto i Dacho se zaheb'o pa stavio hornu a ne RAAL (dipol jelte) u svoj zvucnik, stavio i pojacala i DSP. Nacisto se zahebo. Da utvrdimo gradivo, ja kod takovih 'mislioca' ne cuh dobar zvuk ni iz tri pokusaja ni tri sistema. Jedini komentar bese na stari sirokopojasni Altec u mrtvackom sanduku:  Interesantna prezentacija bass-a. Ja i kompanjon drugar slusalac, inace elektro iMzenjer niskih struja, konstruktor raznih pojacala itd, necu ime pominjati, ne pise vise ni na jednom domacem forumu. Drugi sistemi i nemase bass, ama uopste. Gitare svirahu samo sa zicama, 'plink, plonk, plink', nigde tela. Tada bese krivac 'DAC u razvoju'. Ali necemo ovde dissekciju u detalje, mozda u nekoj drugoj temi al' strasno mi je mrsko da se vracam 5-6-7 godina unazad. Uvek gledam napred (slabije cujem pa oci pomazu :) )

Dok smo kod ovog sasvim pogresnog koncepta od 20-22.000 ojra, koje niko nece da kupi, ona govnjava horna sa govnjavim BMS 4592nd (mislim, nisam uznemiravao konstruktora) duplim drajverom lezi u polukruznom osloncu, 'kolevci' pa se moze pomerati napred-nazad, da se precizno poklope akusticki centri bass jedinica te srednje + visokotonskog kompresionog drajvera.

Kod upotrebe ribon jedinica ili jos gore magnetostatsih drajvera gde je membrana debela svega desetinu mikrona, nemoguce je uskladiti akusticki centar sa klasicnim, 'dinamickim' zvucnim jedinicama. I fizicki i po brzini emanacije zvuka. Zato se i za (uvek kriticno i osetljivo) srednjetonsko podrucje upotrebljavaju jedinice istoga tipa. Slikovni primeri u prilogu. Tacno je i da Orelo MKII kao sistem nije puni OB zvucnicki sistem, niko to nikada nije dovodio u pitanje. Lupetanja oko susretnih F, miksovanja u vazduhu itd, zanemarujem.

Ni ja nemam puni OB sistem jer me uhvatio stiskavac u novcu pa ne kupih model zvucnika sa otvorenom komorom iza membrane kompresionog visikotonskog drajvera, sad mi zao, mogao bih ovde da se qurcim, onoliko. Slika takvog 12" koaksijalnog drajvera takodje prilozena, poslednja u nizu.

s75.jpg.0adf89303828ad0f1fc5771ddff73742.jpg  s73.jpg.d09d940be149d4def369b45b99a8fa60.jpg

2way-1.jpg.b8214757af548b2a07d5bb3ec3524b0d.jpg  SV4.jpg.56d3b2eb93577fd349e0b1c6cd98c437.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, prophet said:

Kako to mislis da se bas ne cuje iza kutija? To je moguce jedino u vakuumu.

Objavi merenja tog zvucnika koja vidim imas, interesantno bi to bilo videti.

Rekoh vec, svasta se tu nesto desava pa je i DSP morao u pomoc. I to upravo u regionu gde se susrece sa hornom.

Druze, ti zaista mislis da si duboko usao u teoriju zvuka? Nemam taj utisak, pravo da ti kazem. A marketinske postove, na dva foruma, vrlo cesto vidjam i citam.

Merenja ima, ima citav jedan deo foruma (ceo sajt je i dalje u formi foruma) pa izvoli prelistavaj. Mozes da se uclanis i postavis pitanja za nejasnoce, cakstavise. Izvoli:

http://www.phasure.com/index.php?board=24.0

 

 

Link to comment
Share on other sites

Podrzavam jednostavan kocept da sve zvucnicke jedinice od navise pa do bar 100hz treba da podrzavaju isti koncept horn, open baffle, close box.  Bas se resava odvojeno, u zavisnosti od ogranicenja prostora i granice prihvatljivosti, tu su OB i horn jako gabaritni za prakticnu realizaciju. Drugi veliki problem koji je Majda pomenuo je prevelika atenuacija ili potreba za biampingom koja zahteva identicna pojacala (ili vrlo konceptualno slicna) koja je kriticnija sto je susred pomeren navise.

Link to comment
Share on other sites

Inače podržavam jednostavne koncepte ali i one "komplicirane" ako je krajnji rezultata izvrstan.

Potpuno je jasno da ima ljudi koji žele u svom sistemu nešto vrlo jednostavno, da to ukopčaju pa da to svira dobro, ali....pošto svaki zvučnik ima neku interakciju sa prostorijom onda stvari više nisu jednostavno. Zato postoje komplicirani sistemi koji ipak mogu nešto više oko prilagodbe od onih jednostavnijih.

Poanta je da pasivni zvučnik negdje može fenomenalno prosvirati u nekoj prostoriji i to se zaista ponekad i desi, a šta onda ako zvučnik jednostavno " ne legne" u taj prostor....

Link to comment
Share on other sites

ti zaista mislis da si duboko usao u teoriju zvuka? Nemam taj utisak, pravo da ti kazem.
 
 


Ne mislim. Ako izneses neku tvrdnju red je da je potkrepis argumentom. Kao vec navedeno da se basovi ne cuju iza zvucnika, u konkretnom slucaju open baffle. Priznajem da mi nije jasno.
Link to comment
Share on other sites

To mi je poznato. Da li su Bruno i Bert zajedno radili na tom modelu Sigma? Mislim, moja prva zelja kada sam cuo Kii je bila da se to implementira na nekoj od OB verzija BD Design. Nemoj pogresno da me shvatis, tu je zaista problematican power segment 100-400Hz. Ne kazem da nije dobar nego bih voleo da bude jos bolji. Vec sam pisao, za svako postovanje je to sto su uspeli da urade. Pravilno su adresirali i resili probleme. To naravno nije novina. Pistonic movement, fazna i impulsna koherencija - tako bi svaki zvucnik trebalo da se ponasa. Osecaj da sve dolazi iz centralnog drajvera. A to nazalost u ogromnoj vecini nije slucaj.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mislim recimo potpuno bi bilo neprihvatljivo da u sineplexu covek ide i rucno setuje seriju specijalnih zvucnih jedinica savaku ponaosob. Teko da im moze i prici... Medutim zato postoji DSP i wifi pristup pa se sve lepo automtski setuje bas onako po standardu kao sto je producent filma to uradio... :)

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dj.nik said:

Veoma mi je drago sto neki 'misle' pa se secaju decije emisije "Neven' i cuvene recenice 'Pitam se, pitam se, pitam'. Eto i Dacho se zaheb'o pa stavio hornu a ne RAAL (dipol jelte) u svoj zvucnik, stavio i pojacala i DSP. Nacisto se zahebo. Da utvrdimo gradivo, ja kod takovih 'mislioca' ne cuh dobar zvuk ni iz tri pokusaja ni tri sistema. Jedini komentar bese na stari sirokopojasni Altec u mrtvackom sanduku:  Interesantna prezentacija bass-a. Ja i kompanjon drugar slusalac, inace elektro iMzenjer niskih struja, konstruktor raznih pojacala itd, necu ime pominjati, ne pise vise ni na jednom domacem forumu. Drugi sistemi i nemase bass, ama uopste. Gitare svirahu samo sa zicama, 'plink, plonk, plink', nigde tela. Tada bese krivac 'DAC u razvoju'. Ali necemo ovde dissekciju u detalje, mozda u nekoj drugoj temi al' strasno mi je mrsko da se vracam 5-6-7 godina unazad. Uvek gledam napred (slabije cujem pa oci pomazu :) )

Dok smo kod ovog sasvim pogresnog koncepta od 20-22.000 ojra, koje niko nece da kupi, ona govnjava horna sa govnjavim BMS 4592nd (mislim, nisam uznemiravao konstruktora) duplim drajverom lezi u polukruznom osloncu, 'kolevci' pa se moze pomerati napred-nazad, da se precizno poklope akusticki centri bass jedinica te srednje + visokotonskog kompresionog drajvera.

Kod upotrebe ribon jedinica ili jos gore magnetostatsih drajvera gde je membrana debela svega desetinu mikrona, nemoguce je uskladiti akusticki centar sa klasicnim, 'dinamickim' zvucnim jedinicama. I fizicki i po brzini emanacije zvuka. Zato se i za (uvek kriticno i osetljivo) srednjetonsko podrucje upotrebljavaju jedinice istoga tipa. Slikovni primeri u prilogu. Tacno je i da Orelo MKII kao sistem nije puni OB zvucnicki sistem, niko to nikada nije dovodio u pitanje. Lupetanja oko susretnih F, miksovanja u vazduhu itd, zanemarujem.

Ni ja nemam puni OB sistem jer me uhvatio stiskavac u novcu pa ne kupih model zvucnika sa otvorenom komorom iza membrane kompresionog visikotonskog drajvera, sad mi zao, mogao bih ovde da se qurcim, onoliko. Slika takvog 12" koaksijalnog drajvera takodje prilozena, poslednja u nizu.

s75.jpg.0adf89303828ad0f1fc5771ddff73742.jpg  s73.jpg.d09d940be149d4def369b45b99a8fa60.jpg

2way-1.jpg.b8214757af548b2a07d5bb3ec3524b0d.jpg  SV4.jpg.56d3b2eb93577fd349e0b1c6cd98c437.jpg

 

 

Slusao sam cini mi se te trakaste drivere. Mislim da ih proizvodi neka poznata firma? Vrlo dobro su radili. Mislim da je to elektrostaik dipole. Za moj ukus vrlo dobri ali nekako "premekani" i suvise Hifi. Stekao sam utisak da malo podvode vecinu materijala na sopstvenu vodenicu i daju blagi potpis. Taj potpis nije los ali je ipak potpis... RAAL dipole ima onu dodatnu crtu zivog i prisutnog. Bez distance ili "zavese" i odlicno se prilagodjava razlicitim materijalima.

A taj Linkwitz koncept stvarno radi. Nema sta. I t sam pravio u vise izvedbi. Tu bih posebno stavio akcenat na Linkwitz Phoenix (4 drivera po kanalu. Pogledati na sajtu. Jako je to dobro radilo (isprobano i u pasivnom i u aktivnom rezimu. A ne zauzima previse prostora. I moze se prosirivati dodatnim modulima u visinu a po istom principu. Odlicno je to Linkwitz osmislio...

 

Link to comment
Share on other sites

"Jednostavni koncepti" nisu uvek jednostavni i jeftini za realizaciju, to Bertovo "napredno" resenje je pojeftinjenje "jednostavnog" koncepta koga u komercijlanim modelima mozes naci kod Avandgarde Trio ili Cessario Omega.

Berta pratim dugi niz godina, on uglavnom komercijalno prati evoluciju Lowther ljubitelja (tu ubrajam i AER, Fostex alternative). Jedan broj Lowther ljubitalja je otisao u pravcu Lowthera u velikoj front horni, sa raznim oblicima bas helpera. Kad se pojavila kompresiona alternativa, u vidu BMS koaksijalca to je poceo da nudi.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, prophet said:

...  Pistonic movement, fazna i impulsna koherencija - tako bi svaki zvucnik trebalo da se ponasa. ...

I uz to, veoma bitna stavka, sto ujadnaceniji odziv zv. jedinica van horizontalne i vertikalne ose. Bruno i Bert nisu radili zajedno. Zakrivljena krila usporavaju tj. produzavaju putanju zv. talasa sa zadnje strane zvucnika mnogo efikasnije od ravne, siroke ploce. U isto vreme si dobio efekat kao kada stavis dlanove ispred usta i vices, navijas na utakmici. Ili se dozivas s brda na brdo :). Ljudi koji stoje blizu a sa tvoje leve i desne strane i pogotovu iza, nece cuti efekat pojacanog zvucnog pritiska. A da zvuka bukvalno nema iza, naravno da ce se nesto ipak cuti. S tim da je to 'brundanje' niskih frekvencija pa se i nema sta mnogo cuti.

Skretnica nikako ne sme da udje u podrucje 300Hz. Ispod 180, max 200Hz. Iako tvrdnja stoji da ispod tih frekvencija ne razlikujemo odakle zvuk dolazi (levo-desno) ipak se to jasno cuje. Kod LP-a se niske frekvencije rezu samo na jednom kanalu, dakle jedan od razloga sto nisam 'vinilac' :)

Kod mojih zvucnika mid-bass jedinica nije secena (skretnicom) s donje strane vec pustena da pada po njenom prirodnom odzivu, do nekih 80Hz, koliko nisko zahvata 8" drajver. Da bi se jos procistilo podrucje koje jedinica pokriva (80-1.000Hz) preporucuje se tzv. 'Inline filter' tj. jedan kondenzator (vrednost zavisi od izlazne impedanse pojacala) na izlaz pojacala kojim se sav nisko-frekventni spektar sece te mid-bass jedinica nema nepotrebnih velikih titraja membrane usled niskih frekvencija. Itd, itd. Puno elemenata za obratii paznju.

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, Majda said:

A taj Linkwitz koncept stvarno radi. Nema sta. I t sam pravio u vise izvedbi. Tu bih posebno stavio akcenat na Linkwitz Phoenix (4 drivera po kanalu. Pogledati na sajtu. Jako je to dobro radilo (isprobano i u pasivnom i u aktivnom rezimu. A ne zauzima previse prostora. I moze se prosirivati dodatnim modulima u visinu a po istom principu. Odlicno je to Linkwitz osmislio...

Veliki respekt za Linkwitz-a. Nemerljiv doprinos u OB bas segmentu. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...