Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

2 sati ranije, dj.nik said:

Ostalo, sto se meneme tice, hebes sve starudije sa 40+ godina 'mladosti'. Samo za muzej.

Filozofski konceptualno mi je teško da se složim sa tobom ali nažalost ima baš mnogo loših primera. Ja recimo mislim da u Srbiji nikada nisam čuo ispravan Tannoy Monitor Gold, onaj stari pre HPD. Sve što sam slušao je sviralo nedostatno, naročito u donjem registru. Svi do jednog koje smo probali upadljivo slabije od dobrog HPD, što ne bi smelo da bude. I da jeste na nivou ukusa, ne bi smelo da se razlika tako čuje.

Ortaku sam dovukao Chatsworth sa 12" MG drajverom iz Engleske, sveže promenjeno vešanje tamo. Sem relativno zavodljive sredine zvučalo je kao totalna kanta, frakturisan zvuk, muljav basić - nema šanse tolika razlika samo zbog kilavog i plitkog kabineta. Cheviot sa HPD 315 piša po njemu sa visine. A Chatsworth totalna kanta, da čovek neverue, ortak izmenio nekoliko lampaša da bi to proradilo bez uspeha. Na kraju sve prodao. I razveo se....

Mislim da je obavezno da se MG šalju na servis u Englesku kod specijalizovanih servisera ako je njihov servis i dalje opcija. Full servis. Nove membrane i provera namagnetisanosti alnico magneta posle 60 godina eksploatacije. 

Sa druge strane Altec 420, zvučnik mnogo podložniji pomenutoj demagnetizaciji svira odlično kod debelog Miće, bez obzira na to što se premaz vešanja razlio preko membrane. Isto staro barem 45-50 godina.

Ko nema prste i servisera kojem veruje i koji je stvarno dobar i pošten (na Balkanu hahahah, retke zverke) bolje da juri novo, tako da je dj.nik ovde u pravu. Zapravo svi su u pravu. A ko je u pravu.... :wave2

Link to comment
Share on other sites

E inače jednu tužnu vest za Tanojiste da prenesem, bio sam pre par nedelja u Studiju 6 Radio Beograda na koncertu ansambla Isidore Žebeljan i par vulgaris Lola Tannoy kabineta sa nekim 15" iz predratnih pro serija više ne stoji tamo. Umesto njih JBL Vertec Mini u skraćenom line array sa 2 wedge jedinice po strani na stalcima. Da vam pravo kažem, nov i to dobar zvučnik, moderna tehnologija, za monitoring i interni razglas ove vrste odluka protiv koje ne mogu ništa loše da kažem van zone nostalgije. Šteta što se malo nisu iscimali oko toga i povešali to o plafone i lepo posložili sve, jer ionako imaju DSP jedinicu/aktivnu skretnicu u sklopu sistema. Više nemam vezu u RB tehnici da se raspitam dokle su došli Tanoji i gde su sada, da li su tipovano sklonjeni (ne verujem) tek ako se na oglasu pojavi neki klon Lokvuda, znate odakle je.

Link to comment
Share on other sites

nije to za kucni bioskop sem ako ne mislis kao majda da gledas samo vesterne iz 50-tih. prvi hans zimmer bi ti zalepio membrane na facu. 
420e cena za sva 4 drajvera tj 2 kabineta? pa sto kaci 300e aukciju sa ebaya, ne misli valjda da ta iverica vredi 120e.


Uh kako gresis. I glede dinamike i glede glasnoce. A rezolucija bi ti se veoma dopala. Napisah da se dodaju sub-ovi.

Btw koliko videh to su 5 kabineta po 2 drajvera, ukupno 10 drajvera na prvoj slici. Ako su samo 2 kabineta onda se izvinjavam i povlacim predlog.
Link to comment
Share on other sites

brate klasičan srpski oglas, prvo idu fotke sa neta iz neke idealne postavke pa negde pri kraju nešto što ima veze sa konkretnim uređajem na prodju.

ja mislim da covek jasno prodaje 2 kabineta sa 2 drajvera. mislio sam da je tvoj predlog da od toga pravis 5.1 sa po 1 od ovih drajvera u 4 coska.

ma ne sumnjam da to prelepo svira, ja sam najveci zivi ljubitelj saba green cones koji ih ne poseduje, ne sumnjam da je to slicno. ali 20w u to je samoubojstvo za zvucnik.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, prophet said:

Imao sam prilike da slusam Supravox iz nove serije. Neka 8 ili 10in? Ne secam se. Klasicni magnet, budzet model FR. Slusao sam ga nekoliko puta u duzim intervalima. Ne samo po par pesama... Pojacalo je bilo SE sa F2a u izlazu.

Odlicno je radio. Veoma specificno. Jako detaljno. Zivo i agilno. Veoma sirok opseg. Mislim da je bio i preko 95db subjektivno.

Inace za pojedine savremene Field Coil-e ljudi prijavljuju da se greju i da hoce da istope damping iza zvucnika? Verovatno nije slucaj kod svakog modela.

Kod vintage pregrevanje sigurno nije slucaj zbog visokog napona coila, tanje zice i manje struje... Inace taj coil su koristili i kao prigusnicu za napajanje. Dodatno smanjivanje bruma je resavano dodatnim manjim namotajem i zvao se humbucking coil. Pojacala s stjala na zvucnicima ili pored blizu a iz napajanja pojacala su isli kablovi za F Coil koji je ujedno bio i prigusnica. Na taj nacin nje bilo potrebe za dodatnim posebnm napajanjem za field coil vec se on ukljucivao postepeno kako se ispravljacica u pojacalu grejala.

Zgodno...

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, dj.nik said:

Sta bih ja od horni jedino uneo u svoj dom bile bi 'horne sa dusom'* :)  15" DF bass horna, 109dB osetljivosti.

Ostalo, sto se meneme tice, hebes sve starudije sa 40+ godina 'mladosti'. Samo za muzej.

Tune Audio Anima

TuneAudio_Anima.thumb.jpg.a5b89671754d6f774ca9b7ce25222bfa.jpg

*ANIMA, latin for [soul]  

 

tu ti je gore BC  DE 500 , u sredini " nafriziran " fostex od 4,5" na 100db, za bas se ne mogu setiti...Navodno jako dobro svira...

Link to comment
Share on other sites

zvao sam ortaka koji je bladelius/marten kombo menjao za shindo/devore. dogovoreno da odem sledece nedelje i cujem shindo apettite / devore organutan 096 kombinaciju. ne pitah šta mu je izvor, bio je ranije neki VPI gramofon i onaj bladelius network player/DAC, ni kad je bilo aktuelno nisam znao ime.

apettite je shindov najmanji uređaj u sadašnjoj gami, integralac na bazi 6V6, mega zegzi dizajn

apetite-image-21.jpg

 

mislio sam da je uzeo neki manji devore kad ono najskuplji iz normalne serije - orangutan O96

SoundClub_Devore-0050.jpg

 

uf odavno me niko ovako nije narajcao u lokalu

 

za tune audio anime najbolji poznavalac na domacem terenu je saša čokić iz trafomatica pošto vrlo često zajedno izlažu na sajmovima (recimo minhen high end). pitao sam ga kako to svira, jedino što je rekao je "treba vremena da se čovek navikne na taj zvuk"...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anubisgrau said:

brate klasičan srpski oglas, prvo idu fotke sa neta iz neke idealne postavke pa negde pri kraju nešto što ima veze sa konkretnim uređajem na prodju.

ja mislim da covek jasno prodaje 2 kabineta sa 2 drajvera. mislio sam da je tvoj predlog da od toga pravis 5.1 sa po 1 od ovih drajvera u 4 coska.

ma ne sumnjam da to prelepo svira, ja sam najveci zivi ljubitelj saba green cones koji ih ne poseduje, ne sumnjam da je to slicno. ali 20w u to je samoubojstvo za zvucnik.

U sustini nije jasno sta se konkretno prodaje? Never mind.

To su PHI zvucnici za instrumentalnu namenu. Tvrdje vesanje i tvrdji centrator, masivnija i jaca membrana, da podnesu jace dzibranje...

Naravno da mogu raditi i u home verziji. Ti modeli su isli prvenstveno kao zv za klavijature i razglas. Relativno su snazni, mislim da su oko 50W ili malo vise, i to sto pise od snage to tako i jeste kod PHI. Medjutim cesto su korisceni sa mnogo jacim pojacalima, i sa pojacalima koja su imala DC offset na izlazu... Tako da ih je vecinu to dotuklo. Oni koji su preziveli. Su koliko toliko normalno korisceni...

Za kucne i hifi uslove PHI je imao AD seriju. I to su sve Alnico motori. Najpoznatiji iz te serije 12in AD5200 i njegovih nekoliko iteracija...

Link to comment
Share on other sites

BTW Shido koristi Westrex hornu u svojim najvecim modelima. Ne zna se da li je nasao old stock ili je skinuo dizajn i pravi sam. Ta westrex horna je specificna i razlikuje se od ostalih po tome sto ima "lenses" unutar horne. Zbog toga je mnogo komplikovanija za izradu. Kazu da mnogo bolje radi od horni tog tipa bez lensova unutra. 

Link to comment
Share on other sites

Evo male spojnice za neke stvari koje su se pojavljivale ranije u temi.

Na ovom klipu (Teragaki zvucnici), u pozadini se vide OB kabineti sa 2 Acoustic elegance 15in drivera koji se pojavljuju vise puta u temi. To su ovi beli OB.

A takodje se vidi i jedan originalni RCA kabinet. Jako veliki (oko 450 lit ili vise) skroz u pozadini sa desne strane i to je kabinet za RCA LC1 driver.

 

Ako sam postavio link ranije izvinjavam se, starost...

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, anubisgrau said:

zvao sam ortaka koji je bladelius/marten kombo menjao za shindo/devore. dogovoreno da odem sledece nedelje i cujem shindo apettite / devore organutan 096 kombinaciju. ne pitah šta mu je izvor, bio je ranije neki VPI gramofon i onaj bladelius network player/DAC, ni kad je bilo aktuelno nisam znao ime.

apettite je shindov najmanji uređaj u sadašnjoj gami, integralac na bazi 6V6, mega zegzi dizajn

apetite-image-21.jpg

 

mislio sam da je uzeo neki manji devore kad ono najskuplji iz normalne serije - orangutan O96

SoundClub_Devore-0050.jpg

 

uf odavno me niko ovako nije narajcao u lokalu

Svaka mu dala...

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, anubisgrau said:

zvao sam ortaka koji je bladelius/marten kombo menjao za shindo/devore. dogovoreno da odem sledece nedelje i cujem shindo apettite / devore organutan 096 kombinaciju. ne pitah šta mu je izvor, bio je ranije neki VPI gramofon i onaj bladelius network player/DAC, ni kad je bilo aktuelno nisam znao ime.

apettite je shindov najmanji uređaj u sadašnjoj gami, integralac na bazi 6V6, mega zegzi dizajn

apetite-image-21.jpg

 

mislio sam da je uzeo neki manji devore kad ono najskuplji iz normalne serije - orangutan O96

SoundClub_Devore-0050.jpg

 

uf odavno me niko ovako nije narajcao u lokalu

 

za tune audio anime najbolji poznavalac na domacem terenu je saša čokić iz trafomatica pošto vrlo često zajedno izlažu na sajmovima (recimo minhen high end). pitao sam ga kako to svira, jedino što je rekao je "treba vremena da se čovek navikne na taj zvuk"...

ne bih da serundam ali rahmetli Vukušić je kao najmuzikalniju pentodu u PP/UL spoju spominjao upravo 6V6. Slušao sam kod njeg njegovo viđenje prerađenog radija sa mono-sistemom 6V6... ukakio sam se. 

Link to comment
Share on other sites

{I ja sam doduse na kratko poslusao jedan P-P amp koji je napravio Sergej (Dunavko). Pre sigurno vise od 5 godina. Izuzetno muzikalan. Nemam mnogo iskustva sa 6V6 pp ampovima ali taj mi se bas dopao. Bio je neki eksperimentalni primerak pa se sve malo klimalo... Ali zvuk veoma veoma dobar. Nije bio kalsicne konstrukcije nego je tu on nesto isprobavao i eksperimentisao, a i samo napajanje je bilo nesto sa kao kenotronima a ne klasicnim tube rect. diodama...}

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Majda said:

Imao sam prilike da slusam Supravox iz nove serije. Neka 8 ili 10in? Ne secam se. Klasicni magnet, budzet model FR. Slusao sam ga nekoliko puta u duzim intervalima. Ne samo po par pesama... Pojacalo je bilo SE sa F2a u izlazu.

Odlicno je radio. Veoma specificno. Jako detaljno. Zivo i agilno. Veoma sirok opseg. Mislim da je bio i preko 95db subjektivno.

8 inča. Slušao sam baš tu kombinaciju. Meni je delovalo jako dobro, gore je bio RAAL Dipole. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...