Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

@hifista

Lepo si to primetio. 

Ne treba mešati živo izvođenje i reprodukciju u kućnim uslovima.

Dodao bih da apsolutno nije svejedno sa koje strane nosača zvuka se nalazimo. Kao uživaoci istih imamo težak i veoma skup zadatak da u kućnim uslovima rekreiramo ili izvučemo maksimum iz zapisa. bilo analognih bilo digitalnih. Mislim da DSP tu unosi dosta toga nepoželjnog, a o kombinaciji digitalnog i analognog da ne govorimo. 

Mnogo toga napisanog na internetu se bazira na lošim postavkama. Znam na osnovu ličnog iskustva kako sam se u mlađim godinama često pitao zbog čega pojedini albumi nisu snimljeni bolje i zvuče loše. Danas vidim da sam bio u velikoj zabludi. Uglavnom gro toga što vredi i što je snimljeno,  snimljeno je kako treba i zvuči odlično. 

I još jedna veoma bitna stavka. Dipol basovi sa kardioidnim paternom nemaju tih problema sa smeštajem u sobama. To je elegantan način da se zaobiđe upotreba DSP. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, hifista said:

Vezano za upotrebu DSP u kucnom sistemu...

DSP i Class D su vec osvojili profesionalni audio, a glavni razlog je prakticnost za profesionalnog korisnika (konfigurabilnost, mala tezina, modularnost) i dobrobiti proizvodjaca (manji utrosak materijala, manji logisticki troskovi, programirani zivotni vek uredjaja sto zbog zastarelosti sto zbog kvara). Radi se o ozbiljnoj lovi i sve je praceno ogromnom kolicinom marketinga, koji danas ukljucuje placeni review, i botove koji po forumima daju pozitivne kritike.  Dosta toga u profesionalnoj areni prirodno se prenosi na kucni audio.

Meni je recimo tesko i skupo da napravim za mene ultimativno resenje za bas ispod 100hz: poseban preamp, PLLXO i SET snagas posebno prilagodjen za bas (poseban izlazni trafo, napajanje, uklopljen karakter sa ostalim ampovima u sistemu...), plus mukotrpno namestanje u sobi koja je manja no sto bi trebalo. 

Lakse mi je i mnogo jeftinije da uzmem neki DSP i SS snagas koji se malo greje, sve turim u orman i igram se sa PC i mernim mikrofonom. 

Nazalost, ne mogu da kazem da je bolje, borim se da me ne nervira. Ultimativno DSP resenje za room correction i  zvucnicku skretnicu, iz mog prostog ugla bi bilo bar 5 puta skuplje i komplikovanije  nego napraviti ultimativni stereo DA konverter. Tih stereo DA konvertera da mogu da prismrde ultimativnom gramofonu, po mom misljenju ima  malo (sto najbolje znaju domaci konstruktori koji se bave ovom temom duzi niz godina). Ipak verujem da ultuimativno DSP resenje moze da se napravi, samo cemo malo da pricekamo na primerak za probu. 

Da ne pominjem da je za biamping neophodno da sva pojacala budu ista, ili bar vrlo slicne topologije i karaktera.  

 

Tacno i upravo zbog toga Bruno i jeste to sve koncipirao sa primarnim targetom u profesionalnoj ravni. recimo manje dvorane, projekcione sale, specijalni prostori. On u svakom modulu ima i mikrokontroler kojim se moze (verovatno cak i preko wifija) kontrolisati pojacavacki modul. Svi modli su mu jako kompaktni ne emituju previse toplotne enrfije cak ni pri velikim snagama. Mali su i lako se ugradjuju u zid, kutije, zvucnike itd... Ima i 2 tipa napajanja koja su odlicna i za njih sve isto vazi. To se sve lako povezuje. Mada nema dokumentacije za tu ultra profi namenu. Verovatno to ide i sa njegovim posebnim sofwareom i drugim strucnim stvarima. 

Ovo sto je Bruno krenuo u consumer home vode je samo manji deo njegove produkcije... 

Imao sam prilike da sklopim 4 dual mono bloka sa originalnim pripadajucim napajanjima. Mogu reci da je to najvisi kvalitet izrade. Lemovi, elementi, stampa, konektori, kablovi. Sve. To iz taka upucuje koje je njemu trziste u fokusu - USA. Tamo prvo i uvek gledaju samo te stvari, da bi nesto moglo da opravda cenu tek onda dolazi razmatranje kvaliteta .

To su bili moduli od 400W i od onoga sto sam ja cuo u D klasi to mi je najbolje zvucalo. NA momente kao neki jako dobar PP cevni amp.  Jedna stvar me je jako prijatno iznenadila da recimo nekekako nezno isporucuju ogromne kolicine snage. Bez onoga brute force efekta klasicnih slejvova?

Za Bruna samo reci hvale, a pogledajte i njegova predavanja i tu je potpuni freak. Izuzetan ing i dizajner. 

Link to comment
Share on other sites

Ako se slažete onda ću otvoriti posebnu temu o mojem projektu pa možemo razglabati od početka o svakoj fazi i razmišljanja. Kritike i drugi stavovi su dobro došli, naravno da se oko nekih stvari mnogi neće složiti ali to ne mora značiti da se neće u budućnosti primjeniti.

Link to comment
Share on other sites

Vidim da na temi ima poznavaoca i obožavaoca Vintage drivera kao i ljudi koji su ih uspešno implementirali, pa bi zamolio za pomoć. Došao sam u posed dva Celection cx 2012 de luxe drivera iz studio serije sa hornicom u sredini. Driveri su iz sredine 60ih. Na njima piše da rade od 30-18khz na 15 ohm. Kao visoki bi implementirao raal ribion. Ideja mi je da kutija bude poput tannoy kutija sa dualkoncenticima. To bi mi bio neki drugi sistem za master bedroom i išao bi sa nekim lampaskim integralcem. Da li postoje neko  univerzalno prihvatljivo resenje i neki nacrti sa zapreminom i dimenzijama za diy varijante iste.  Može na pp.da ne opterećujemo ostale. 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, pollux said:

Vidim da na temi ima poznavaoca i obožavaoca Vintage drivera kao i ljudi koji su ih uspešno implementirali, pa bi zamolio za pomoć. Došao sam u posed dva Celection cx 2012 de luxe drivera iz studio serije sa hornicom u sredini. Driveri su iz sredine 60ih. Na njima piše da rade od 30-18khz na 15 ohm. Kao visoki bi implementirao raal ribion. Ideja mi je da kutija bude poput tannoy kutija sa dualkoncenticima. To bi mi bio neki drugi sistem za master bedroom i išao bi sa nekim lampaskim integralcem. Da li postoje neko  univerzalno prihvatljivo resenje i neki nacrti sa zapreminom i dimenzijama za diy varijante iste.  Može na pp.da ne opterećujemo ostale. 

Ovde imas vise informacija o tvom zvucniku. Mislim da si nasao dobar driver. Najuputnije bi bio da nekako izmeris TS parametre bas zvucnika. Impedanse i transfere eventualno. Prekontrolisi condenzator i ostale elemente koji se nalaze nege unutar kape iza magneta. Ili u dodatnom pot modulu ako ga imas. Nemoj ulaziti u pravljenje kavineta bez TS parametra zbog toga sto bi to bilo cisto nagadjanje. Sa verovatnocom uspeha 10%. Ako se pristupi navrat nanos gradnja kabineta napamet to je put da od dobrog drivera nastane rdjav zvucnik...

http://stereonomono.blogspot.com/2016/06/celestion-cx-2012.html

Mislim da ti nece biti potreban visokotonac? Eventualno kasnije mozes dodati supertweeter ako ti bude potrebno. Nemoj kupovati prevremeno...

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, Majda said:

Ovde imas vise informacija o tvom zvucniku. Mislim da si nasao dobar driver. Najuputnije bi bio da nekako izmeris TS parametre bas zvucnika. Impedanse i transfere eventualno. Prekontrolisi condenzator i ostale elemente koji se nalaze nege unutar kape iza magneta. Ili u dodatnom pot modulu ako ga imas. Nemoj ulaziti u pravljenje kavineta bez TS parametra zbog toga sto bi to bilo cisto nagadjanje. Sa verovatnocom uspeha 10%. Ako se pristupi navrat nanos gradnja kabineta napamet to je put da od dobrog drivera nastane rdjav zvucnik...

http://stereonomono.blogspot.com/2016/06/celestion-cx-2012.html

Mislim da ti nece biti potreban visokotonac? Eventualno kasnije mozes dodati supertweeter ako ti bude potrebno. Nemoj kupovati prevremeno...

Hvala, što se supertweetera tiče vec imam raal-ova različitih iteracija

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, prophet said:

Kondo Ongaku i JBL Paragon:

 

 

Slusao sam Ongaku pre jedno petnaestak godina u full Audio Note sistemu. Orgazmicna kombinacija milozvucnog tona, detaljnosti, otvorenosti i transparencije. 

Sto se Paragona tice, meni najlepski stilski komad namestaja u istoriji hifija. 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, prophet said:

Mislim da ni sonično nije za potcenjivanje.:) Svaka čast čoveku koji je to osmislio.

Autori su Richard Ranger (technical concept), Arnold Wolf (industrial design), nisu vise medju zivima. Paragon se pravio u JBL-u punih 25 godina a danas je posedovati ga stvar bogataskog prestiza. Vise istorijskih detalja na http://www.audioheritage.org/html/profiles/jbl/paragon.htm 

Link to comment
Share on other sites

paaaa, gospodo, sve je relativno. Ako su sve pore finansijsko/porodično/materijalne prirode zatvorene i ako je pitanje da li kupiti za treći auto (imaš svoj plus ženadeca 2. auto) Škodu Kodiaka ili BMWX1 sa sirotinjskom opremom ili pak deo istorije i hitech zapadne civilizacije, uvek glasam za Paragon. Sa druge strane, kad proteraš usrani auto kroz izlog salona on je već izgubio 30% vrednosti plus gubi svake godine oko 20%. Kupovinom Paragona si napravio investiciju koja će da bude svake godine sve skuplja. Pa ti vidi.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...