Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

1 minute ago, Krca44 said:

Heh he he... veceras mi dolazi sestra iz Londona.....  zatvoricu je u kavez dok ne pristane da pazari ove Tannoye   :D

Komotno majke mi. Stvarno vise nego badava za to stanje i IZRADU. Pogledaj samo platno. A driveri novi. Fenomenalno nema sta. Prbace ti oni tipovi sto naplacuju po kg i opet prodjes kao tzar...

Link to comment
Share on other sites

Evo nekih primera za multi axial drivere ovih firmi koje samgore naveo...

https://picclick.com/Vtg-1960-Pair-PIONEER-Fukuin-PAT-30X-Triaxial-12-382553834184.html

btw i kod nas su bili neki Pioneer PAX na prodaju za 250eu par stajali su godinu dana niko nije hteo da i kupi a stanje kao novi...

https://picclick.com/Matched-Pair-Vintage-10-Lafayette-Triaxial-Wide-Range-253482970638.html

http://www.usaudiomart.com/details/649230459-university-model-315-triaxial-speaker/images/1075353/

https://www.worthpoint.com/worthopedia/electro-voice-15-triaxial-speaker-15-117931923

ovi driveri se mogu naci u super stanju, jedino su mozda goodmansovi modeli malo skuplji.

Trebalo bi na listu dodati i Utah drivere imali su coax jedinice kao i druge drivere u rangu ovih drugih odlicnih.

Medjutoa, ovi audio tenkovi, potpuno nepravedno su zaboravljeni sto se odrazilo na niske cene na marketu...

 

Link to comment
Share on other sites

đe me nađe, krenuo na spavanje.

to je haigner gamma (pre neki dan sam ovde napisao alpha, prašćajte), flagship davida haignera - jednog čudaka iz carstvujušče vijene koji je prvo završio violinu na tamošnjoj muzičkoj akademiji a onda se posvetio inžinjerstvu i pravi odlične zvučnike.

da imam puno para meni bi to bio prvi izbor za kućne horne. to je neverovatan zvučnik, koji poseduje blagost najnežnijeg vintage drajvera i dinamiku najpotentnijeg razglasa. od davida sam kupio pojačalo, a onda sam umesto da se pokupim i odem kući, ostao kod njega pola dana menjajući diskove i ploče. njegov sistem je egzemplaran - AN baransu ili job 225, EAR 924 preamp modifikovan, EAR acute CD plejer modifikovan, verdier platine sa reed 3p ruckom i koetsu onyx. zice sta se naslo pri ruci.

zvucnici - dole je neka varijacija starog altec VOTT kabineta sa italijanskim drajverom koji sam zaboravio, nije RCF.  da, ciare. njih treba pretresti za linearan drajver sa velikom osetljivscu, blizu 100db. ne ide duboko ali ni ne treba. obe horne su mesovitog profila, krecu kao tractrix ali menjaju u SEOS koji daje takvu disperziju u sobi da kutije nemaju sweet spot. uz moj bivsi geddes summa apsolutno najbolja projekcija zvuka u sobu koju sam cuo od sistema sa WG ili hornom. srednji drajver je BMS 4592 (mid verzija, ne dual concentric); gore je pripadajuci BMS visokotonac. 

nekih 6 meseci ranije sam slusao kracu verziju u kojoj je dual concentric BMS 4592 bez gornje horne. taj isti zvucnik trosim i kod kuce, i to mi se dopalo ali je sistem bio bitno razlicit za temeljnija poredjenja (thomas mayer 2a3/45 power amp, lenco 75 sa shick ruckom i lyra scala glavom, LDF preamp i RIAA). 

alpha02.jpg

zvucnik zapravo ima superiornu transparenciju i poprima kameleonski karakter, ako ga napuniš laganim coctail jazzom 50-tih zvucace romatnicno i zavodljivo. pusti prangijanje led zep, moraces da otvaras prozore da se izboris za vazduh i prezivis.

to je kostalo oko 30k nekada, ne znam gde je sada.

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, Paulo said:

Da li je ima neko iskustva sa Shindo Latour?

 

koliko ja znam to nikada nije stiglo do srbije. napolju je po ezoteričnim klubovima sledbenika kulta kena shinda.

field coil verzija alteca 505 i neki fc visoki iz slicne ergele. naslucujem vrhunski ugodjaj u zatvorenom shindo sistemu.

hero12.jpg

 

petite latour verzija

 

post-104717-0-11482300-1357177221.jpg

pre cemo cuti nesto iz devore repertoara sto emanira latour samo za manje pare. tipujem na orangutan, sloba miljkovic preti da ce da uveze. inace u gradu vec imamo jedan manji shindo/devore. pisacu kad stignem da posetim druga.

ako latour stigne prvo u pakrac, kod boze u roberto shop, javite ovde.

O96BE2.jpg

 

Orangutan-O-96-Oscar.jpg

Link to comment
Share on other sites

Poznanik bio u Japanu na nekom strucnom predavanju. Neobavezno otosao da poslusa Shindo proizvode. Pazario iz taka jedan lepi amp, mislim da je sa 6V6 PP. Kaze da odlicno radi. A vec je imao sa 10Y Sun Labs... Rece da i Shindo Zvucnici rade opasno, ali da je ovo uzeo za pod misku da ponese... Nas covek, ali dugo zivi u inostranstvu, (isto zavrsio matematicku gimnaziju), super tip upoznao sam ga.

Inace bio je i do Sakuma bara... :P

Link to comment
Share on other sites

Kada smo vec poceli da bistrimo Japance.

Meni je ing. Takeshi Teragaki mozda najvise prrastao za srce. Stariji je covek a ceo vek je proveo u projktovanju uredjaja. U prvom redu gramofona a u poslednje vreme i zvucnika. I njegov rad i delo se u potpunosti uklpju u ovu temu. :wub:

Teragaki Labo

Steta sto je relativno malo Njegovih zamisli otislo u serijsku proizvodnju. I to sigurno male serije. Teragaki je uradio one lepe idler wheel gramofone Seiko Epson  Sigma serija, naravno sa ruckom komplet. A rucka mu je fenomenalna

google Teragaki Labo

 

 

 

 

e03ec9803304f0ceea9e8d0f8cdfd342.jpg

c.jpg

20160731123557c4b.jpg

10931432_858780110809917_389339100589477911_n.jpg

10898196_858780564143205_1365349947479771311_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

ne pominji japan. viski i audio (dodajem i žene pošto mi bale cure na asian types). jedna stanica metroa ispod shibuye, centra svega u tokiju (mislim da je stanica ebisu) bukvalno na par metara pored desetak tračnica gde sve vreme piče vozovi, znači buka samo takva, majstor otvorio bar. dao otkaz u korporaciji gde je radio ga blue collar ili što kažu tamo salary man (službenik).

tamo preneo 10,000 ploča od kuće, sve arhivski jazz od '40 do '70 i svoj sistem u kome su garrard 301, one dugačke ortofon ručke ili 3012, SPU glave, vintage macintosh pojačala, tannoy york (normalni, ne ugaoni). ubacio stotinak flaša japanskog viskija i počeo novi život. pročulo se, naročito među strancima u tokiju koji se prže na audio i na alkohol, a potom i među onima koji turistički dolaze u japan na audio hodočašća.

bar se otvara tek uveče tako da ne može da se informativno poseti preko dana, mislim da se vrata otvaraju tek oko 20h tako da ili moraš da budeš smešten u kraju ili nema šanse da se vratiš nazad kući ako se zapiješ a da te taksi posle ponoći u tokiju ne košta boga oca. ja sam tek iz treće posete japanu otišao tamo. na šanku sve audio gerijatrija naših gabarita, 50+, cepa se arhivski japanski viski najbolji u cijeli svijet i sluša ono što se to veče sluša gazdi, sem ako nije dobro raspoložen i ispunjava muzičke želje. slinavi vintage monitor gold zvuk, razmazan i romantičan ali egzemplaran za dobro i ne baš jeftino opijanje.

inače mi je posebno drago što izgleda ide na pišni živac raznim amerima smaračima koji se naostavljaše loših ocena na trip advisoru - čije babe zdravlje što glupavi turista iz oklahome ne kapira lokalne običaje i ne respektuje kulturu domaćina. meni je tih nekoliko puta ionako bilo najbolje pre nego što gosti nahrupe unutra.

par godina kasnije otvorio još jedan na istom principu, pa sada na 500 metara udaljenosti što je u gradu prečnika 200 kilometara - pljucoment, ima 2 slična: bar martha i bar track.

img003.jpg

img01.jpg

img04.jpg

img05.jpg

img02.jpg

 

image.jpg

640x640_rect_60188763.jpg

1%7Cimageslim

Ovako je počela manija audio barova. Posle su došli razni drugi slični ali je i dalje najveći kult vezan za ova dva odozgo. Neki drugi:

Punch Bar

Inline3-Record-Bars-Tokyo-Japan-Paper-Mo

Crowdaddy

image.jpg

 

Malo liči koncept na Lejlu ovde ali ipak dosta viši nivo po dosta osnova.

Link to comment
Share on other sites

Lijepo vas je čitati sa tolikim iskustvom. Kao što neki već znaju u zadnje vrijeme upotrebljavam Tractrix hornu za 2" compress driver. Na žalost nekog velikog iskustva sa vintage driverima i nemam ali mi se uvijek sviđao takav zvuk. U silnim pokušajima i uz vrlo malo nečije pomoći otišao sam na žalost na TAMNU STRANU hife i koncepte visokoosjetljivih zvučnika upogonio sa digitalijom.

Ima tu još uvijek nekih lampi u sistemu ali zbog mogućnosti, napretka i komfora prakticiram DSP kao skretnicu a i kao korektor zbog nekih anomalija drivera. Stvari nisu jednostavne ali tehnologija napreduje i pruža dodatne mogućnosti.

20180913_145244.jpg

DSC_0150.JPG

Link to comment
Share on other sites

Zvucnici T. Teragaki

Mislim da su mu ovi zvucnici ustvari neki koncept exitera. Samo sa mnogo velikim pobudjivacima iza...

(Ko zeli da isproba to moze i nekoj primitivnoj verziji i sa obicnim pamelima. Ti exiteri, mali hoby tipa nisu skupi a mogu se naci lako. I ima ih milion tipova. Postavicu kasnije neke informacije o njima...)

Ovde je napravljen spoj elektronike i instrumenta. Finalni kontakt i ono sto emituje zvuk je drvo. Naravno sa specijalnim premazima i lakovima. Slico kao i kod instrumenta. Prica se da Drvene membrane, od furnira rade odlicno?

google - Teragaki Labo

57d77130497528954ee2aaadef566edd.jpg

fce4e29538ce37e775db3cb89b87d684.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Dacho said:

Lijepo vas je čitati sa tolikim iskustvom. Kao što neki već znaju u zadnje vrijeme upotrebljavam Tractrix hornu za 2" compress driver. Na žalost nekog velikog iskustva sa vintage driverima i nemam ali mi se uvijek sviđao takav zvuk. U silnim pokušajima i uz vrlo malo nečije pomoći otišao sam na žalost na TAMNU STRANU hife i koncepte visokoosjetljivih zvučnika upogonio sa digitalijom.

Ima tu još uvijek nekih lampi u sistemu ali zbog mogućnosti, napretka i komfora prakticiram DSP kao skretnicu a i kao korektor zbog nekih anomalija drivera. Stvari nisu jednostavne ali tehnologija napreduje i pruža dodatne mogućnosti.

20180913_145244.jpg

DSC_0150.JPG

Dacho

ti si to majstorski napravio... Retko se srece takao visok nivo kvaliteta izrade.

Link to comment
Share on other sites

mogao bi da predstaviš taj koncept detaljnije, koji drajver, zašto tractrix profil, kako si izradio hornu. to je sve samo ne ordinary audio. nema veze DSP/digitalija, to je nova faza koja je još u razvoju gde sasvim izvesno nije stvar doterana do kraja pa je zanimljivo pratiti, barem meni. lično nisam dogmata po tom pitanju. trenutna su mi stanovišta tu negde - ili beskompromisne cevi ili ovo sto radi bruno putzeys i njegova sekta. različito ali validno. naš problem sa DSP na ovim prostorima je što mnogo kasnimo iskustveno a zaključke donosimo na uglavnom hendikepiranim sajamskim prezentacijama ili ko u svojoj sobi uspe da razvuče stvari do kraja. hifista i damic mogu o tome mnogo više da kažu (ako se ne pošibaju odmah na početku kao konor i kabib....)

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, anubisgrau said:

mogao bi da predstaviš taj koncept detaljnije, koji drajver, zašto tractrix profil, kako si izradio hornu. to je sve samo ne ordinary audio. nema veze DSP/digitalija, to je nova faza koja je još u razvoju gde sasvim izvesno nije stvar doterana do kraja pa je zanimljivo pratiti, barem meni. lično nisam dogmata po tom pitanju. trenutna su mi stanovišta tu negde - ili beskompromisne cevi ili ovo sto radi bruno putzeys i njegova sekta. različito ali validno. naš problem sa DSP na ovim prostorima je što mnogo kasnimo iskustveno a zaključke donosimo na uglavnom hendikepiranim sajamskim prezentacijama ili ko u svojoj sobi uspe da razvuče stvari do kraja. hifista i damic mogu o tome mnogo više da kažu (ako se ne pošibaju odmah na početku kao konor i kabib....)

Cijeli koncept je dugo praćen i predstavljen na drugom vasem forumu. Ako to zelite mozemo ponoviti kljucne faze i ovdje jer kao sto i sam kazes mislim da je to jedno novo poglavlje u audio tehnici i ima jos puno nepoznanica i prostora uz relativno malo iskustva na ovim prostorima.

Druga je stvar sto ne zelim da se ovo predstavljanje shvati kao samopromocija jer u bliskoj buducnosti je u planu proizvodnja i prodaja tih zvucnika kao gotov proizvod. 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, anubisgrau said:

nema veze DSP/digitalija, to je nova faza koja je još u razvoju gde sasvim izvesno nije stvar doterana do kraja pa je zanimljivo pratiti, barem meni. lično nisam dogmata po tom pitanju. trenutna su mi stanovišta tu negde - ili beskompromisne cevi ili ovo sto radi bruno putzeys i njegova sekta. 

Bruno Putzeys je uradio odličan posao. Može slobodno da posluži kao etalon za otkrivanje prednosti i nedostataka tog koncepta.  

Pravilno je adresirao i rešio dosta problema.

Na prvom mestu perfektan fazni i impulsni odziv.  Problem je što kada se ovo postigne klasičnom (čitaj pasivnom) izvedbom zvuči mnoooogo bolje.

Odličan servo u bas segmentu.

Dakle nije upotreba DSP za suzbijanje efekata interakcija sa prostorom, već radi što boljeg odziva zvučnika. U tome je dakako uspeo. Mana je upotreba DSP u celom opsegu što se svakako primetno čuje. 

Meni se koncept dopada, mislim da je pogodan za ogromnu većinu korisnika iz prostog razloga što ljudi nisu spremni da uče i da dođu sami do tog rešenja. Dobra primena bi bila u studijskom radu, za proveru ispravnosti masteringa. 

Nedostatak je svakako i činjenica da je to poprilično zatvoren sistem. Zatim 3 dodatna kabla, 2 za priključenje na električnu mrežu i treći za međusobnu komunikaciju zvučnika. 

Što se postavke u prostoru tiče nema ozbiljnog slušanja muzike bez adekvatnog pozicioniranja.

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/25/2018 at 1:26 PM, zoranzu said:

To je izgleda i Fikus skontao za izlazne cevi kod njegovih DAC-ova

ZU, izvini sto nisam blagovremeno odgovorio.

Nisam siguran na koji nacin Fikus koristi cevi oupste. Na osnovu dostupnih podataka recimo navodi kao mogucnos izmene veliki broj cevi od ecc82 pa do ecc83 i ecc88.

Sve te cevi imaju toliko razlicita pojacanja, da bi se to dramaticno osetilo na izlazu daca.

Tako da je jedina mogucnost da ih koristi kao buffer. 2 buffera izmedju kojih je HF filter. To mi se cini kao najverovatnije resenje.

Ali ne bi me cudilo da se pri zameni cevi sa liste ovih sa belikim pojacanjem dobije i strasno veliki izlazni napon na izlazu? To je neka permanentna njegova praksa a to ljudima nije smetalo ni ranije.

Ima tu jos nejasnih stvari dacvi koje koristi su ess sabre 28 cini mi se a oni su po factory sett. Strujni izlazi. i to balansirani. Ako su strujni izlazi onda je potrebno izvrsiti I-V konverziju koju radi najverovatnije pasivno sa Riv i posle toga se moze pojacati signal u tom slucaju ima pojacanja i prvi set cevi je pojacavacki-

Ali opet su navedene totalno razicite cevi sa pojacanjem od 20 do 100 pa ni to nije jasno.

trece ess chipovi su balansirani a Fikus koristi SE sklop. Sto znaci da najverovatnije uzima samo + poluperiodu a drugu ostavlja open...

Postoji mogucnost da se ti ESS chipovi konfigurisu u SE verziju izlaza kao i da budu voltage izlazi. mali milion konfiguracija postoji. ALI to je neophodno uraditi nekim mikrokontrolerom. KOji ja nisam video na plocici. Mozda je ispod?

U sustini nema tu neke velike misterije.

Link to comment
Share on other sites

Vezano za upotrebu DSP u kucnom sistemu...

DSP i Class D su vec osvojili profesionalni audio, a glavni razlog je prakticnost za profesionalnog korisnika (konfigurabilnost, mala tezina, modularnost) i dobrobiti proizvodjaca (manji utrosak materijala, manji logisticki troskovi, programirani zivotni vek uredjaja sto zbog zastarelosti sto zbog kvara). Radi se o ozbiljnoj lovi i sve je praceno ogromnom kolicinom marketinga, koji danas ukljucuje placeni review, i botove koji po forumima daju pozitivne kritike.  Dosta toga u profesionalnoj areni prirodno se prenosi na kucni audio.

Meni je recimo tesko i skupo da napravim za mene ultimativno resenje za bas ispod 100hz: poseban preamp, PLLXO i SET snagas posebno prilagodjen za bas (poseban izlazni trafo, napajanje, uklopljen karakter sa ostalim ampovima u sistemu...), plus mukotrpno namestanje u sobi koja je manja no sto bi trebalo. 

Lakse mi je i mnogo jeftinije da uzmem neki DSP i SS snagas koji se malo greje, sve turim u orman i igram se sa PC i mernim mikrofonom. 

Nazalost, ne mogu da kazem da je bolje, borim se da me ne nervira. Ultimativno DSP resenje za room correction i  zvucnicku skretnicu, iz mog prostog ugla bi bilo bar 5 puta skuplje i komplikovanije  nego napraviti ultimativni stereo DA konverter. Tih stereo DA konvertera da mogu da prismrde ultimativnom gramofonu, po mom misljenju ima  malo (sto najbolje znaju domaci konstruktori koji se bave ovom temom duzi niz godina). Ipak verujem da ultuimativno DSP resenje moze da se napravi, samo cemo malo da pricekamo na primerak za probu. 

Da ne pominjem da je za biamping neophodno da sva pojacala budu ista, ili bar vrlo slicne topologije i karaktera.  

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...