Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

On 26.2.2021. at 20:23, prophet said:

Ili ti Scan Speak Discovery nisu ničemu ili im kabineti nisu dobri. 

извињавам се за време.... биће да је то прво....обзиром да је исти кабинет коришћен и за друге звучнике.

 У принципу је важно само то да је та ствар одлична за тестирање :).

Link to comment
Share on other sites

On 20.2.2021. at 8:49, RADE said:

Mali test za sve bas zvučnjake i sve one koji misle da imaju bas zvučnjak.

U jednom momentu nailazi sekvenca niskih frekfencija koja se menja....nebitno sada o kojim se frekfencijama radi, i koje izgledaju kao takozvani "voz" , idu jedna za drugom velikom brzinom. Trebalo bi to sve da bude nešto kao papapapapapapa ili dudududududu.

  Nikako paaapfhrpokbtjkdrmritako dalje. B). Recimo scan speak serija diskoveri to odsvira kao neko mumlanje i tome slično. Te sekvence naravno nisu muzika niti toga ima kod normalnih instrumenata.....ali čisto da se dobije ideja šta ko može a šta ko ne može da uradi.

Koji je amp bio uparen sa tim Scanspeak drajverima i kakva je skretnica upotrebljena?

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, somilenko said:

Koji je amp bio uparen sa tim Scanspeak drajverima i kakva je skretnica upotrebljena?

Ако са истим појачивачем и са истим квалитетом компоненти у филтерима и са истим кабинетом два различита звучника различито одсвирају, онда је поприлично јасно где треба тражити проблем.

  Осим тога може се чак изоставити и филтер јер за пробу ниских фрекфенција није неопходан.

  Наравно, да не треба придавати велики значај овом тесту јер је очигледно да мали број звучника то може да одради коректно. :).....зато сам га и ставио. Осим тога то и није нека музика , већ више електроника, тако да нема везе.

  

Link to comment
Share on other sites

Ja brebno Lambordžinijev motor u Stojadina, nisu se ni točkovi okretali... Sa Stojadinovim motorom u stojadinu, on išo bez problema. Ista šasija, dva različita motora, jasno je šta ne valja... METODOLOGIJA.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Video sam na više tema da se ljudi sporečkaju oko izvodljivosti i kvaliteta basa kad su različite topologije u pitanju. Veliki izvor nesporazuma je što se stvari ne posmatraju sa iste referentne tačke.

Kad je bas u pitanju moja referentna tačka je 18" JBL 2245h profesionalni drajver, koji u preporucenoj litrazi od oko 250litara, bas reflex tune oko 30hz, frekventno fer linearan od 40-200hz sa osetljivoscu od 95db. Bez ikakve ekvilizacije samo sa low-pass filterom se koristi u JBL plavim profesionalnim monitorima (aka Kenrik za kojim lude japanci). Moze se diskutovati o boljim drajverima u pomenutom opsegu ili njegovom delu, ali ovo je vise nego solidno visok standard, dokazan u profesionalnoj i audiofilskoj zajedenici. Retko ko taj bas ganja sa manje od 200w snage. Kome treba jos visi standard na nizim frekv. moze da uzme Aura 18inch koji je korscen u Willson WAMM. Kome treba visi standard u midbasu moze da uzme nabolju staru alnico produkciju Vitavox, Altec, WE, RCA po ukusu. Moze se diskutovati i o kabinetima ali da bi bilo tehnički lakše možemo se zadržati na prostom  bass reflex, closed box i open baffle konceptu.

Sad je pitanje, moze li se taj standard kvaliteta primeniti u kucnoj reprodukciji a da se izbegnu frizider kutije.

Ako bi smo zeleli da imamo referentnu mehanicku linearnost i spl na 40hz , za closed box ce nam trebati ekvivalenta povrsina od oko 2x18inch a za open baffle oko 4x18inch nekih drajvera slicnog kvaliteta.  Logicno trebace nam i vise snage za kontrolu vise drajvera plus ekvilizacija. Ovo je cista fizika i opet zavrsavate na velikim dimenzijama.  Zato se konstruktori profesionalnog audia, nasmeju kad im pomenete performantan open baffle bass sa pojacalom male snage.

Mozete da kazete odricem se tih performansi na 40hz ne mogu da se bavim sa tolikim ormanima, zadovoljicu se istom linearnoscu i spl na 60 ili 80 hz, koristiti manje drajvera (recimo 2x18inch u OB), koristiti room modove, ekvilizaciju, manju zapreminu (recimo 1x18 u manjoj kompresionoj), koristicu manje snage jer slusam tiho. Sve u svemu svodi sa na kompromis koji ste vi prihvatili ali koji nece prihvatiti neko drugi.  

Ako ste netolerantni na fazna izobličenja, onda će ispravno konstruisan closed box sa minimumom ekvilizacije (samo low pass prvog ili besel drugog reda) biti vas kompromis. 

2245_response.jpg.057250ca2225d6bea197c2b1fb410dde.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

Video sam na više tema da se ljudi sporečkaju oko izvodljivosti i kvaliteta basa kad su različite topologije u pitanju. Veliki izvor nesporazuma je što se stvari ne posmatraju sa iste referentne tačke. Kad je bas u pitanju moja referentna tačka je 18" JBL 2245h profesionalni drajver, koji u preporucenoj litrazi od oko 250litara, bas reflex tune oko 30hz, frekventno fer linearan od 40-200hz sa osetljivoscu od 95db. Bez ikakve ekvilizacije samo sa low-pass filterom se koristi u JBL plavim profesionalnim monitorima (aka Kenrik za kojim lude japanci). Moze se diskutovati o boljim drajverima u pomenutom opsegu ili njegovom delu, ali ovo je vise nego solidno visok standard, dokazan u profesionalnoj i audiofilskoj zajedenici. Retko ko taj bas ganja sa manje od 200w snage. Kome treba jos visi standard na nizim frekv. moze da uzme Aura 18inch koji je korscen u Willson WAMM. Kome treba visi standard u midbasu moze da uzme nabolju staru alnico produkciju Vitavox, Altec, WE, RCA po ukusu. Moze se diskutovati i o kabinetima ali da bi bilo tehnički lakše možemo se zadržati na prostom  bass reflex, closed box i open baffle konceptu. Sad je pitanje, moze li se taj standard kvaliteta primeniti u kucnoj reprodukciji a da se izbegnu frizider kutije.

Ako bi smo zeleli da imamo referentnu mehanicku linearnost i spl na 40hz , za closed box ce nam trebati ekvivalenta povrsina od oko 2x18inch a za open baffle oko 4x18inch nekih drajvera slicnog kvaliteta.  Logicno trebace nam i vise snage za kontrolu vise drajvera plus ekvilizacija. Ovo je cista fizika i opet zavrsavate na velikim dimenzijama.  Zato se konstruktori profesionalnog audia, nasmeju kad im pomenete performantan open baffle bass sa pojacalom male snage.

Mozete da kazete odricem se tih performansi na 40hz ne mogu da se bavim sa tolikim ormanima, zadovoljicu se istom linearnoscu i spl na 60 ili 80 hz, koristiti manje drajvera (recimo 2x18inch u OB), koristiti room modove, ekvilizaciju, manju zapreminu (recimo 1x18 u manjoj kompresionoj), koristicu manje snage jer slusam tiho. Sve u svemu svodi sa na kompromis koji ste vi prihvatili ali koji nece prihvatiti neko drugi.  

Ako ste netolerantni na fazna izobličenja, onda će ispravno konstruisan closed box sa minimumom ekvilizacije (samo low pass prvog ili besel drugog reda) biti vas kompromis. 

2245_response.jpg.057250ca2225d6bea197c2b1fb410dde.jpg

 

 

 Pravio, merio, slusao?

 

Btw ovo za 30W je bio 8 inch drajver u odgovarajucem kabinetu. Dipoli su za 3db glasniji. Veruj preglasno je i u tom infra delu sa oba koncepta. Zivim u kuci, izolovan sam. Zamisli u stanu, nema sanse sa tom glasnocom da se slusa. Doduse lepa stvar je sto moze normalno da se razgovara i na tim glasnocama.

Ovaj 8 inch je dimenzija 2-way bookshelf na stalcima ili floorstander. Dakle za infrabas ne mora sifonjer. Soba 25m2 bez dodatnih tretmana.

2x18inch po kanalu u dipolu sam pravio takodje. Bili su jos efikasniji. Kontrolise to svaki solidan amp. Najjace sto sam ih panjio je bilo oko 10-12w.

Aura 18 inch je ugradjivan u Leviatan sub.

Dodao bih, nije lako naci drajver za visoki kvalitet i infra i midbasa. Od onog sto sam slusao samo Altec i RCA.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Koji Altec?

Sasvim otvoreno, skeptičan sam prema vintage drajverima za duboku sub zonu, tu je baš veliki napredak napravljen u poslednjim decenijama pro tehnike, gde je upravo JBL otvorio vrata. Nema tu mesta nežnim drajverima, tu trebaju mrge sa prejakim magnetima i karakterističnim parametrima koje je nemoguće postići na stare fore.

Ono gde su vintage driveri i dalje neprikosnoveni je midbass, koje je polje izrazite definicije određenih karakteristika sistema kao što su timber (boja tona) i dinamika. Bolji drajver za to područje od 515 i 416 mislim da nije napravljen, ili ga barem nisam čuo.

Link to comment
Share on other sites

Altec 420A i RCA LC1. Oni silaze bas nisko. Mislim da im je Fs oko 20Hz. A odlicni su i nagore.

 

To za infrabas ne mora da bude kao sto si napisao. Ovaj 8 inch ima 53 godine, nije robustan ali je fenomenalan. Nisam cuo bolji infrabas. Imas gore i merenja odziva i faze u sobi sa mesta slusanja. Zaista se tako i cuje. I to sa veoma visokim pritiskom. Doduse mora da se projektuje odgovarajuci kabinet. Slusao sam ga u vise fabrickih iteracija sa razlicitim kabinetima i skretnicama. Nije ni prici ovom. Daleko je to od mogucnosti drajvera.

 

 Apropo JBL, novih drajvera za infra. Veoma bitno, potrebne su mrge jer se ide na aktivu plus DSP. Pegla se odziv u basu jer kabineti nisu ono bas do kraja razradjeni. Verovatno bi bili preveliki. Plus pro namena, nisu isti zahtevi kao za kucno slusanje. Verovatno je i kretna masa istih ohoho. Uporediti sa Altec recimo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ја бих хтео да подсетим цењену публику да бас репродукован од стране две кутије које креирају сцену, мора бити тамо где јесте. Иза звучних кутија и обично је доле.

  Резолуцијом УН је забрањено било какво шврћкање истог по просторији. Да би бас био тамо где треба да буде отприлике значи само да треба да буде репродукован сходно својој величини.

   И опет цртање......пробајте да на А4 формат нацртате инструменте које чујете и сходно томе и њихову величину......не реалну него ону коју чујете.

  Реално, сцена је умањена јер између две звуачне кутије не може да стане ни бубњар а не још и басиста, али сходно величини  постоји и пропорција.

ПС рецимо у уводном посту постоји линк према неким бугарима и тамо постоји снимак са неким хорнама.....е на том рецимо снимку усна хармоника је 2 х већа од клавира......добро, то су бугари па није ни страшно 8-)

 

https://www.youtube.com/watch?v=NW7oNpzBSGc

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, RADE said:

Ја бих хтео да подсетим цењену публику да бас репродукован од стране две кутије које креирају сцену, мора бити тамо где јесте. Иза звучних кутија и обично је доле.

  Резолуцијом УН је забрањено било какво шврћкање истог по просторији. Да би бас био тамо где треба да буде отприлике значи само да треба да буде репродукован сходно својој величини.

   И опет цртање......пробајте да на А4 формат нацртате инструменте које чујете и сходно томе и њихову величину......не реалну него ону коју чујете.

  Реално, сцена је умањена јер између две звуачне кутије не може да стане ни бубњар а не још и басиста, али сходно величини  постоји и пропорција.

ПС рецимо у уводном посту постоји линк према неким бугарима и тамо постоји снимак са неким хорнама.....е на том рецимо снимку усна хармоника је 2 х већа од клавира......добро, то су бугари па није ни страшно 8-)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

RCA LC1 je unobtainum driver - u funkcionalnom stanju. Imao sam u kući par koji se prodavao u Beogradu, probao i prosledio dalje. Nema šanse da se za naših života nađe komad koji ne zahteva ozbiljan, posvećen servis koji je nemoguće dobiti ni u Americi a kamoli ovde.

Što se modernijih drajvera tiče meni je benchmark JBL 1500 AL i debil sam što ga nisam kupio kada je čovek koga znam to davao za 1200 ili 1500 funti, neotpakovan. To se tera bez krvoliptanja, Fs = 27

Link to comment
Share on other sites

@anubisgrau Biće i tih JBL u dogledno vreme, još je to friško.

Što se servisa tiče, nije problem servisirati ih u BG, problerm je naći odgovarajuća vešanja. U principu ne moraju originalna već voditi računa da budu iste mekoće da se ne poremete TSP previše. Za remagnetizaciju mislim da nema kod nas, mada su ovi magneti nešto manjih dimenzija, možda bi i moglo.

Link to comment
Share on other sites

Altec 420A i RCA LC1. Oni silaze bas nisko. Mislim da im je Fs oko 20Hz. A odlicni su i nagore.
 
To za infrabas ne mora da bude kao sto si napisao. Ovaj 8 inch ima 53 godine, nije robustan ali je fenomenalan. Nisam cuo bolji infrabas. Imas gore i merenja odziva i faze u sobi sa mesta slusanja. Zaista se tako i cuje. I to sa veoma visokim pritiskom. Doduse mora da se projektuje odgovarajuci kabinet. Slusao sam ga u vise fabrickih iteracija sa razlicitim kabinetima i skretnicama. Nije ni prici ovom. Daleko je to od mogucnosti drajvera.
 
 Apropo JBL, novih drajvera za infra. Veoma bitno, potrebne su mrge jer se ide na aktivu plus DSP. Pegla se odziv u basu jer kabineti nisu ono bas do kraja razradjeni. Verovatno bi bili preveliki. Plus pro namena, nisu isti zahtevi kao za kucno slusanje. Verovatno je i kretna masa istih ohoho. Uporediti sa Altec recimo.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jbl 2245h takodje ima fs oko 20hz, medjutim najlinearniji je u bas refleksu od 8qfit tjunovanom na oko 30hz, prakticno ravan 40 do 200hz. Dodatno jbl za subwoofer savetuje aktivni bust od 5db na 30hz. Ako ga stavis u close box ima 3-4db slabljenje na 40hz, stavi ga na goli bafle ko zna koliko. Moras da kompenzujes taj pad, a za to mozes da dodajes drajvere, upucavas pojacanje, ili da upeglas na racun opsteg gubitka osetljivosti.
Slusao sam OB sa 2x15 neki Eminence, nema tu niskog basa, ali imas lepu cistocu i dinamiku u visem basu, recimo od 60, 80hz. Generalno OB prezentacija nije moja solja caja. I kod bas horni, recimo pozadinska sa jbl2225h, fenomenalna dinamika u visem basu al nema dubokog basa.
Dobar bas je hevi prica, u profi audiju ga pokrivaju sa 3 kanala, poseban za ispod 40hz, poseban do 100hz i poseban iznad 100hz.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, RADE said:

   И опет цртање......

Možda za manje zvučnike. Kod većih nema crtanja,nema 2D. Bukvalno si unutra. Zna se šta je potrebno ispoštovati da bi se to dobilo. U pravu si, ne može to šutiranjem zvučnika bilo gde.

Link to comment
Share on other sites



RCA LC1 je unobtainum driver - u funkcionalnom stanju. Imao sam u kući par koji se prodavao u Beogradu, probao i prosledio dalje. Nema šanse da se za naših života nađe komad koji ne zahteva ozbiljan, posvećen servis koji je nemoguće dobiti ni u Americi a kamoli ovde.
Što se modernijih drajvera tiče meni je benchmark JBL 1500 AL i debil sam što ga nisam kupio kada je čovek koga znam to davao za 1200 ili 1500 funti, neotpakovan. To se tera bez krvoliptanja, Fs = 27


JBL 1500 AL je ludo dobar, al nenabavljiv ili za ludacke pare posto ga ima malo, vise se ne pravi a verovatno i nece biti JBL drajvera tog kvaliteta za nasih zivota, jer sad stancuju jeftini dizajn u kini.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, hifista said:


Slusao sam OB sa 2x15 neki Eminence, nema tu niskog basa, ali imas lepu cistocu i dinamiku u visem basu, recimo od 60, 80hz.
 

Kad ne umeju da naprave kako treba. U stvari ni ne pokušavaju. A da je moguće napraviti da ima niskog basa, može itekako. Pustiš Fuga i Toccata i kad zaoru orgulje na 32Hz. Sve nešto kopiraju sa neta. Slušao sam i te izvikane OB projekte sa neta, neću sad da imenujem poznat je projektant, to je očaj.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, hifista said:


 

 


JBL 1500 AL je ludo dobar, al nenabavljiv ili za ludacke pare posto ga ima malo, vise se ne pravi a verovatno i nece biti JBL drajvera tog kvaliteta za nasih zivota, jer sad stancuju jeftini dizajn u kini.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 

 

Biće iz razglasa valjda. Vertec beše?

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, prophet said:

Možda za manje zvučnike. Kod većih nema crtanja,nema 2D. Bukvalno si unutra. Zna se šta je potrebno ispoštovati da bi se to dobilo. U pravu si, ne može to šutiranjem zvučnika bilo gde.

 

  Када кажем цртање мислим на пропорције, величине појединих инструмената у односу на друге и слично. Генерално велики део снимака потиче са микрофона закачених на саме инструменте што даје могућност манипулације у смислу управо онога о чему пишем. Неко може да каже да је то уметничка слобода, али не мисле сви тако.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, prophet said:

Sve vreme govorim o ozbiljnim snimcima, gde se zna pozicija muzičara ili orkestra, postavka mikrofona, veličina prostora...

ту онда не би требало или смело бити грешке у репродукцији.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, anubisgrau said:

Nisam znao da je JBL 1500AL isao u Vertec. Mozda neka iteracija bez AlNiCo magneta, sta ja znam.

 

I dalje mi je zelja da cujem PPSL kutiju, cini mi se da bi to moglo biti resenje za kucu, sem ako nije lozana americkih svajsera odakle je ideja potekla.

https://community.klipsch.com/index.php?/topic/182050-ppsl-build/

 

Pišem po sećanju tako da verovatno i grešim za Vertec. Mada mi stoji negde u glavi  da sam video.

Setih se, davno je to bilo. U Danskoj je bila rasprodaja kabineta iz Synthesis linije JBL-a. . Bilo i nešto drajvera koliko pamtim. Dakle moja greška, nije Vertec. Nema šanse da stave alnico u razglas.

 

PPSL bar što se materijala tiče nije problem napraviti. Nisam probao. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...