Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

11 minuta ranije, prophet said:

Našao sam fotke uporednog merenja koje smo radili kod mene kada si donosio Audissey pre dosta godina. Možda bude od pomoći:

Nije od pomoći. Uporedno merenje - čega? Vidim dve nedefinisane krive. Ono su bili neki drajveri od 18 incha, spregnuta po dva komada sa obe strane u tvom kućnom sistemu.

Sve što je mene ovde interesovalo  - koji je zvanični dijagram odziva ovih Eminence drajvera.  Sad me više ne interesuje - kao što vidiš, našao sam i sam.

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, beatgoeson said:

 Uporedno merenje - čega? Vidim dve nedefinisane krive.

Merili smo odziv basova nakon DSP kalibracije Audissey-om (crvena kriva) i odziv basova samo sa pasivnom skretnicom (zelena kriva). Kalibraciju DSP-om si ti radio. Uslovi za merenje su bili identični, položaj mikrofona, nivo zvuka...

Na ovoj slici se vidi spoj basa i mid-a na -6db pa se na osnovu toga vidi i da je bas na -6db negde u reonu 25Hz. Alpha-e se ponašaju identično, samo su manje efikasne od tih drajvera. Na ovoj slici crvenom je predstavljen odziv basa i mid-a zajedno:

bas mid spoj passive x-over.jpg

Link to comment
Share on other sites

44 minuta ranije, prophet said:

Merili smo odziv basova nakon DSP kalibracije Audissey-om (crvena kriva) i odziv basova samo sa pasivnom skretnicom (zelena kriva). Kalibraciju DSP-om si ti radio. Uslovi za merenje su bili identični, položaj mikrofona, nivo zvuka...

Na ovoj slici se vidi spoj basa i mid-a na -6db pa se na osnovu toga vidi i da je bas na -6db negde u reonu 25Hz. Alpha-e se ponašaju identično, samo su manje efikasne od tih drajvera. Na ovoj slici crvenom je predstavljen odziv basa i mid-a zajedno:

bas mid spoj passive x-over.jpg

Prophet, NHF, Y (vertikalna) osa ti ne valja, podeok ima 50dB sto je ogromno, x puta sam pominjao koliko je bitno pravilno postaviti grafik, tj vertikalna osa obicno se stavlja od 45 do 105dB. Obaska, kalibracija nije dobro odradjena al nema veze. Stavi vertikalu na ukupno 60dB pa ces videti pravo stanje.

Link to comment
Share on other sites

@Beatgoeson Fotografija je sa nekog foruma inace je originalno sa usspeaker.com sajta. usspeakers ga je postavio bez napomene u kom kabinetu je mereno. Verovatno u nekom bas refleksnom. Na eminence sajtu je dat odziv ali u nekom drugom kabinetu prepostavljam da pise ako te to uopste i interesuje.

Ali ono sto je bila tema jeste izdizanje na suprotnom kraju grafikona. I to se jasno vidi na oba grafa. Mislim da je o tome bilo reci, a ne o potencijalom opsegu u donjem delu.

Drugo neki driveri po svojim TS parametrima jednostavno ne odgovaraju da budu upotrebljeni u Open Baffle kabinetima. Ali ima ih koji su odgovarajuci, jedan od njih je i Emi 15A...

Kao neki uporedni pregled mogu se videti orijentaciona ponasanja odgovarajucih i neodgovarajucih drivera za OB.

Posto si spomenuo hifi sajam, meni je drago da izlazes. Ludi su to pozitivno ocenili.

Dipole15_vs_Alpha15_vs_2226H_vs_5158G.png

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, beatgoeson said:

Sve je to lepo, ali nema ama baš nikakve, ni na najudaljenijem horizontu vidljive veze sa mojim pitanjem u vezi sa Eminence Alpha 15, njegovim fabričkim podacima i dijagramom odziva. 

Zar je toliki problem uzeti konkretan drajver i izmeriti ga? Čak šta više i poželjno je pre počinjanja bilo kakvog rada sa istim.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, prophet said:

Meni to liči na WAVAC Audio Labs MD-805.

Pa Wawac je valjda radio po Shishido smernicama majku mu staru :) Eto covek vise nije medju zivima i odmah neko drugi je radio... :)

Jeste Wawac je. Nemam pojma, da to radi neodgovarajuce ili u bilo kom smislu nekorektno ne bi ga stavili na tako vazan sajam sigurno. Nisu bas ni oni sisali veslo...

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Majda said:

Ali ono sto je bila tema jeste izdizanje na suprotnom kraju grafikona. I to se jasno vidi na oba grafa. Mislim da je o tome bilo reci, a ne o potencijalom opsegu u donjem delu.

Ne, upravo je bilo reči o potencijalnom opsegu u donjem delu, ovo je iz posta koji prethodi mojem pitanju, složićeš se da je bilo banalno i sasvim na mestu. Ako Anubisgrau u njemu nalazi neku sujetu, onda mora da se malo preispita, jer mi se već nakačio na grbaču, ne znam iz kog razloga:

9 sati ranije, Majda said:
9 sati ranije, skrstic said:

Ne ide dovoljno duboko a za grbu nisam upoznat. Kolko sam čitao.

Ide.

Još nešto. Pun mi kufer zajedljivih natuknica tipa:

8 sati ranije, prophet said:

Sad mi treba da ti kažemo da li da kupuješ?:)

Moj savet je nemoj. Spalićeš ih.:D

Pa otuda poziv svim forumskim naučnicima da pokažu svetu šta znaju da naprave, a ne zato što želim da istaknem svoje prisustvo na sajmu. Znaju ljudi da sam bio, zašto bih to ponavljao? Ne sumnjam u vaše veće znanje, ali ne podnosim otvoreno uvredljiv nastup prema meni.

Slobodno moderirajte, nisam ja zagadio temu nego vi.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, anubisgrau said:

Takoe, mi smo se krstili i levom i desnom kod onog Wavaca što ga je Majda sređivao. Plus što je sve od podataka dato sa 5%. Realno taj amp ima dvadesetak vati, ako i toliko.

Da. Covek ode, a ovi novi pametni iz Wavaca odmah menjaju i prepravljau Shishidove ideje koje je on sa razlogom primenjivao uspesno decenijama...  Bez ikakvog respekta i to toalno pogresno.

Samo sam vratio na originalni Shishidov koncept i smanjio osetljivost ulaza uz promenu ulaznog pota. Osetljivost je bila jako mala reda 200mV. Ali to je i bio neki stari standard u vreme kada je konstruktor bio mlad. Osetljivost smanjio promenom ukazne cevi sa manjim pojacanjem. Vrednost pota bila prevelika i na manjim nivoima cujno obarala visoke. A najgora stvar je bila sto su pustili interstage u stalnu magnetizaciju nesrazmernim strujama drivera 6Y6 cev koliko se secam, i struje resetke 805. Ovde izlazna cev radi totalno u A1klasi sa stalnom strujo resetke. Interstage je bio konstantno magnecen i unosio cujna izoblicenja. Samo sam to izjednacio tako da se struje kroz namotaje ponistavaju... I to BEZ bilo kakvog remecenja, busenja, dodavanja secenja i sakacenja originalnog enterijera.

Zvuk dramaticno otisao na bolje. A tih 15/20W su delovali kao 50W. Taj amp ima i previse snage za po kuci...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Krca44 said:

Gospodo veliko hvala za informacije  :)

u principu treba da suzis izbor nakon sto cujes par modela i ustanovis sta ti se dopada. ako se kupuje napamet sa namerom da se napravi kabinet u srbiji, što je najjeftinije zbog transporta i logistike, treba samo paziti na T/S parametre drajvera posto ih ima raznih pa i onih koji ne mogu samostalno da rade.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...