Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

Da. Sigurno.
Koji je to bio model zvucnika (drivera)?
Pa daj malo nesto vise napisi? Kada si vec imao konkretna iskustva?
Imao sam JA 4001. Kod kolege Sax-a,sa drugog foruma slušao,što je neko već pomenuo ovde i mislim da se mogu slobodno uvek poslušati,što i preporučujem. Ima ih i u oglasima. Bili nakačeni na nekog lampaša 2x3w,ništa high end i običan lampizirani Sony cd. Rang 100-150e komponenti. Na bafl gde su bile Yamahe,dodati visokotonci. S' obzirom na cenu kompletnog sistema,malo se šta može bolje uzeti za taj novac (okvirno 500-600e). Oduševio me zvuk koji je baš takav,prirodan,relaksiran,užitak za uši. Kod sebe nisam stigao da uradim bafl,samo drajvere radi probe nakačio na pojačalo i glas je zvučao,po mom ukusu baš... Na žalost,prodadoh ih skoro,jer skupljam novac za nešto drugo.

Послато са Nokia 7 plus уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Nemacka firma Bastanis, godinama vec prodaje filozofiju koja se vrti oko wideband drajvera velike dijagonale  koji pokriva bez skretnice 100-8khz. Uglavnom modifikuju Eminence 12"i 15" drajvere, raznim premazivanjem i mehanickim dampovanjem. Mislim da su Yamaha "slonove usi"  kandidat za taj koncept, ili recimo Tone Tubby 12" gitarski drajveri (hemp cone + alnico).

Bastanis Sagarmatha Solo Loudspeaker ReviewBastanis Sagarmatha Solo Loudspeaker Review

Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2019 at 7:55 PM, Majda said:

Nisam siguran da je isti model kao sa tvoje wish liste, ali ima fotografija.

http://s59.photobucket.com/user/tom1356/library/Hartley Concertmaster?sort=6&page=1

Itekako na wish listi, to je Hartley Concertmaster s kraja 60tih, trosistemac   24"bas, 10" srednji, 7" visoki. Isti drajveri su korisceni i u kasnijim modelima samo su dodavali Philips dome tweeter. Zanimljiva je kutija na 24" basu, srolan sendvic dva razlicita materijala, a zadnji poklopac mi se cini kao onaj ARU sto si pravio?

hartley1098.jpg

 

hartley1110.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Majda

 

Viiiidiiiii

 

Nadjoh ovo dok sam pretraživao stare fotke u potrazi za slikama raznih kutijica i ogledala

 

MIAAaKF.jpg

 

a2iHVJS.jpg

 

Ovo su Isophon drajveri koje sam pazario za planirani sabvufer za Zeonir horne. Ne sećam se više najbolje kako sam došao do njih ali sam tad našao da su bili prilično hvaljeni. Ja sam ih kupio kao deo nekog kita, s parom visokotonaca i srednjotonaca ali glavni su bili basovi od 12 inča. I mislim da su bili sasvim pristojne osetljivosti. Verovatno na četiri oma, šta znaju švabe?

Nikad ih nisam spakovao u kutiju mada sam našao i modul koji bi poslužio kao pojačalo za njih.

Kad sam digao ruke od svega toga, stavio sam ih u oglase i za jedan dan se javio neki lik iz Hrvatske ili Slovenije i odmah ih kupio, bez pregovaranja. Folder u kojem su te slike kaže 2012. godina.

Neampoima ali, možda bi dobro radili u nekom openbafl sistemu.

Link to comment
Share on other sites

On 1/17/2019 at 11:14 PM, Bujodrag said:

@Majda

 

Viiiidiiiii

 

Nadjoh ovo dok sam pretraživao stare fotke u potrazi za slikama raznih kutijica i ogledala

 

MIAAaKF.jpg

 

a2iHVJS.jpg

 

Ovo su Isophon drajveri koje sam pazario za planirani sabvufer za Zeonir horne. Ne sećam se više najbolje kako sam došao do njih ali sam tad našao da su bili prilično hvaljeni. Ja sam ih kupio kao deo nekog kita, s parom visokotonaca i srednjotonaca ali glavni su bili basovi od 12 inča. I mislim da su bili sasvim pristojne osetljivosti. Verovatno na četiri oma, šta znaju švabe?

Nikad ih nisam spakovao u kutiju mada sam našao i modul koji bi poslužio kao pojačalo za njih.

Kad sam digao ruke od svega toga, stavio sam ih u oglase i za jedan dan se javio neki lik iz Hrvatske ili Slovenije i odmah ih kupio, bez pregovaranja. Folder u kojem su te slike kaže 2012. godina.

Neampoima ali, možda bi dobro radili u nekom openbafl sistemu.

Steta sto si to prodao? Tesko je naci drivere u takvom stanju, (sudeci prema fotografijama ovi tvoji su bili u dobrom stanju)... A to za tip kabineta, jednostavno nije moguce "napamet" uraditi. Za odredjivanje pogodnog tipa kabineta je jednostavno neophodno izmeriti barem TS parametre drivera, ako ne i odziv sa fazom.

Link to comment
Share on other sites

On 1/20/2019 at 3:55 PM, Paulo said:

Ima li neko od forumaša iskustva sa Rehdeko zvučnicima?

 

 

 

 

835276382_ScreenShot2019-01-20at3_20.26PM-min.thumb.png.ebe0a108234cacc0af1e4e9eed79d038.png

Odlicno izgledaju ti Rehdeko. Nisam nikada imao priliku da poslusam taj brand. Ali poznajem par ljudi koji jesu. Mislim da je neko od poznanika nekada i imao Rehdeko model? Prema svedocenjima vrlo dobro rade...

Ovde ima vise informacija>

https://sites.google.com/site/rehdeko/Home/game

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2019 at 12:14 AM, hifista said:

Zanimljiva je kutija na 24" basu, srolan sendvic dva razlicita materijala, a zadnji poklopac mi se cini kao onaj ARU sto si pravio?

 

Mozda? Ne vidi se dovoljno jasno. Mada mislim da je to samo ona fenomenalna disperziona tkanina? ARU su bili osetno manjih dimenzija. (Pogledati po Goodmansovim katalozima) i postavljani su i po 2 komada u nekim modelima cini mi se?

Inace ARU je patentirao i osmislio E. J. Ted Jordan. ovde je kraca radna biografija. https://www.tnt-audio.com/edcorner/june16.html. Nisam znao umro je pre par godina... Na ovom linku je clanak iz pedesetih godina

http://www.ejjordan.co.uk/PDFs/A-Cabinet-of-Reduced-Size-with-Better-Low-Frequency-Performance.pdf 

ovde su neki Jordan-ovi tekstovi http://www.ejjordan.co.uk/technical/articles/

Ova braon deblja "tkanina", u namotaju dampinga, je neka vrsta debele mase. Ali veoma prozracna i izuzetno male mase. Kao neki sundjer? U to su umotavane vece elektronske cevi pre stavljanja u kartonsku ambalazu. Lagano je a dobro stiti od vibracija. To je Hartley koristio u ovim kabinetima koje si naveo kao wish... Ali istu tu tkaninu je koristio i u njihovoj izvedbi Boofle-a ili Acoustically Damped Enclosure. Hartley & Turner Radio su osmislili taj koncept isto odavno.

Ova tanja tkanina, svetlije boje, u tim "strudlama", je najverovatnije neki gusci materijal poput filca, tanjeg azmafona ili poliesterske gusce tkanine? I to je jedan od boljih nacina za damping + neka vrsta ADE-a. Ta kombinacija propusnih/debljih i manje propusnih/tanjih materijala.

Ranije je to radjeno na logicniji, jednostavniji i svrsishodniji nacin. Potkrepljeno konkretnim eksperimentima, naucnim aparatom i merenjima. Danas - samo nesto tupe...

Link to comment
Share on other sites

23 sati ranije, Majda said:

Steta sto si to prodao? Tesko je naci drivere u takvom stanju, (sudeci prema fotografijama ovi tvoji su bili u dobrom stanju)... A to za tip kabineta, jednostavno nije moguce "napamet" uraditi. Za odredjivanje pogodnog tipa kabineta je jednostavno neophodno izmeriti barem TS parametre drivera, ako ne i odziv sa fazom.

Valjda je jedan od srednjotonaca (ili visokotonaca) nešto zezao ali oni me nisu ni interesovali. Kao ni tog lika što je kupio od mene. Basovi su bili u dobrom stanju.

 

Jesu li to alnico?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Majda said:

Mozda? Ne vidi se dovoljno jasno. Mada mislim da je to samo ona fenomenalna disperziona tkanina? ARU su bili osetno manjih dimenzija. (Pogledati po Goodmansovim katalozima) i postavljani su i po 2 komada u nekim modelima cini mi se?

 

ARU je ovde vidljiv kod Goodmans kutije gde je koriscen sa sirokopojasnom 201-com (ili je 401-ca,ne secam se vise tacno)+trebax visokotonac..to se stavlja da bi se smanjila litraza kutije,nesto a la praistorijski variovent...

goodmans 2.jpg

goodmans 3.jpg

goodmans 4.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, aaa zmaju! said:

To su skupi zvučnici, a pitanje je koliko su stari.:D

Slušao prošle godine isti takav FR kod komšije, naka 2way konstrukcija FR na OB sa nekim 15inch basom u bass reflex kutiji. Nije mi se previše dopalo, ali izgleda mi da nije on to ni uklopio baš kako valja, nije ništa merio nego turio jedan kalem na bas i kond na FR. Zanimljivo, ima dosta visokih za toliki driver, samo su jako usmereni. 

Link to comment
Share on other sites

40 minuta ranije, Nixie said:

To su skupi zvučnici, a pitanje je koliko su stari.:D

Slušao prošle godine isti takav FR kod komšije, naka 2way konstrukcija FR na OB sa nekim 15inch basom u bass reflex kutiji. Nije mi se previše dopalo, ali izgleda mi da nije on to ni uklopio baš kako valja, nije ništa merio nego turio jedan kalem na bas i kond na FR. Zanimljivo, ima dosta visokih za toliki driver, samo su jako usmereni. 

ima još jedan par sa sve kabinetima: https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Zvu-nici-Oprema-i-delovi/LOMO-Kinap-4A32-i-ONKEN-kabineti-AKCIJA-63360947-oglas.htm?filter_id=287911587

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...