Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts



GaN tranzistori bi trebalo da imaju jako brz switching, sto je zgodno za primene u D klasi...



Колико сам Ја успео да схватим и јесу у "Д" класи појачавачи ....




Послато са Redmi 4 помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Ma da, egipatska i surferska Vranjanka.Pevaju svi iz istočnog dela Rimskoga carstva kojeg su Otomani kasnije okupirali.

Mali osvrt na Ruse. Malo su poznati njihovi uratci ovde kod nas pa i u svetu generalno. A ima ih zaista sjajnih. Ipak treba zaploviti njihovim delom interneta, samo oprez ko je ljubitelj, to putovanje može da traje nedeljama, mesecima... Nekoliko stvari sam zapazio:

- nekako su "odsečeni" u pretragama na internetu u odnosu na zapadni deo civilizacije

- imaju neverovatno stručne pojedince koji

- prave fenomenalne uređaje 

. koje ne žele da komercijalizuju, obično show-off primerak za ličnu upotrebu. U fazonu imam svoj posao za koji upotrebljavam svoje znanje  a za ovu HiFi zajebanciju  izdvojim malo slobodnog vremena i nešto jednostavne matematike i napravim babaroga uređaj. 

U principu i kod njih treba gledati originalne projekte a ne one što kopiraju sto puta prežvakano.

Link to comment
Share on other sites

Čitao sam hvalospeve za taj 15" driver, pa reko da okačim, možda je neko imao iskustva sa tim. :D

Ima jedan 12" na KP ugrađen na OB. Možda je nekome zanimljivo, ja nemam mesta za tako nešto.

Izgleda da radi zadovoljavajuće na običnoj daski bez skretnice.

Ovde ima puno ljudi koji bi pravili nešto sami,  a ne znaju kako. Onda bi moglo ovako, naruči se driver i ploča, pričvlji driver i vozi. 2x5W dosta.

Vidim da preporučuju bassreflex kutiju na zvaničnom sajtu, to je glupost. Za Qts=0,71 imaš bum bum bas. Ovo je priča za OB. Njihovi manji driveri moraju u kutiju, ali 15" i 18" ne.

http://glowinthedarkaudio.com/speakers.html

https://lii-audio-europe.com/product/speakers/f-15/

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nixie said:

Čitao sam hvalospeve za taj 15" driver, pa reko da okačim, možda je neko imao iskustva sa tim. :D

Ima jedan 12" na KP ugrađen na OB. Možda je nekome zanimljivo, ja nemam mesta za tako nešto.

Izgleda da radi zadovoljavajuće na običnoj daski bez skretnice.

Ovde ima puno ljudi koji bi pravili nešto sami,  a ne znaju kako. Onda bi moglo ovako, naruči se driver i ploča, pričvlji driver i vozi. 2x5W dosta.

Vidim da preporučuju bassreflex kutiju na zvaničnom sajtu, to je glupost. Za Qts=0,71 imaš bum bum bas. Ovo je priča za OB. Njihovi manji driveri moraju u kutiju, ali 15" i 18" ne.

http://glowinthedarkaudio.com/speakers.html

https://lii-audio-europe.com/product/speakers/f-15/

Bilo je u ovoj temi ranije, pre oko godinu dana nesto o "Li" i slicnim kineskim driverima. Za neko razmatranje kabineta moraju se konsultovati i drugi TS parametri. Najbolje je krenuti od datog seta TS parametra pa uz koriscenje nekog programa pogledati kako ce se driver ponasati u razlicitim kabinetima.

Recimo Qts je je rezultat 2 parametra i moze biti isti za razlicite vrednosti Qes i Qms. A ima i mnogo drugin bitinih parametara koji su faktori za rad drivera u razlicitim kabinetima.

Mislim da Li daje te parametre kao i odziv. Ali je veliki problem dobaviti te drivere, a ovi na evropskom sajtu su mozda malo skuplji? Mada za nas bi trebalo da oduzmu nekih 15% VAT-a, sto nece uvek da urade... :(

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/17/2022 at 3:22 AM, prophet said:

Ma da, egipatska i surferska Vranjanka.Pevaju svi iz istočnog dela Rimskoga carstva kojeg su Otomani kasnije okupirali.

Mali osvrt na Ruse. Malo su poznati njihovi uratci ovde kod nas pa i u svetu generalno. A ima ih zaista sjajnih. Ipak treba zaploviti njihovim delom interneta, samo oprez ko je ljubitelj, to putovanje može da traje nedeljama, mesecima... Nekoliko stvari sam zapazio:

- nekako su "odsečeni" u pretragama na internetu u odnosu na zapadni deo civilizacije

- imaju neverovatno stručne pojedince koji

- prave fenomenalne uređaje 

. koje ne žele da komercijalizuju, obično show-off primerak za ličnu upotrebu. U fazonu imam svoj posao za koji upotrebljavam svoje znanje  a za ovu HiFi zajebanciju  izdvojim malo slobodnog vremena i nešto jednostavne matematike i napravim babaroga uređaj. 

U principu i kod njih treba gledati originalne projekte a ne one što kopiraju sto puta prežvakano.

Jeste. Odlicni su. Uglavnom se time bavi "straija" ing. generacija.

Ali ima nekih koji malo znaju i da preteraju... :( na primer kao ovaj rat i mir a moze da bude i zlocin i kazna

attachment.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Majda said:

Mada za nas bi trebalo da oduzmu nekih 15% VAT-a, sto nece uvek da urade... :(

Kad ide van EU, skida se njihov PDV. Već sam par puta kupovao i uvek skidaju. Na to treba dodati poštarinu i oko 35% naše carine i PDV-ja. Nisam gledao iz Kine direktno pošto je, ali na tu težinu, bolje da ne gledam koliko je poštarina.

Ne tvrdim da je savršeno, samo da je lako napraviti. Samo za vlasnike SE lampaša, ništa drugo. Zbog velikog pika na rezonansi, u kombinaciji sa velikom izlaznom impedansom (malim damping faktorom) tipičnog SE lampaša, biće i nešto basa sa OB. Za visoke već nisam siguran, možda u nekoj kasnijoj fazi dodati pozadi neki supertweeter.

Link to comment
Share on other sites

Evo jednog novog koncepta. Nema pojacala i nema preampa. samo power diskretni DAC. prekidaci na dacu su mosfet-ovi i direktno pogone zvucnik. Konstruktor holandjanin EC designs (clan DIY audio foruma, a bukvalno SVE sam napravi:

https://www.ecdesigns.nl/en/

rece na forumu za power dac:

"Music reproduced by digital switches and resistors only ..... With digital audio there is no longer a need for any analogue circuits as these video's illustrate."

pdf zvucnici:

https://www.ecdesigns.nl/00dc/ob-speakers.pdf

 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Nixie said:

Recimo u mojoj sobi bi prošlo ovako nešto, ali mora u TQWT. Evantualno pozadi neki jeftini Vifa ring radijator, XT25A recimo imam, da malo pripomogne na visokim i to bi bilo to. Ili čak neka jeftinija varijanta sa 6,5" vrlo sličnim driverom.

https://www.aliexpress.com/item/4001084396393.html?spm=a2g0o.detail.1000023.13.433523e2thsHcL

U istoj prodavnici ovo je bolji model za centralni driver malo je skuplji ali je mozda najbolji od skoro svih ponudjenih 6.5in drivera. Replika je ali originala vise nema

Isto je bio u temi ranije...

ECdesings koristi za njegove OB kabinete 2 opcije drivera

http://www.loudspeakerdatabase.com/TangBand/W8-2145/TangBand_W8-2145.pdf

tangband su oko 150eu ali zato odlicni, linerani i ne previse efikasni idealni za centralni driver u OB sistemu sa po jos odgovarajuve 2 x 15in ili jos bolje 4 x 15in po kanalu

https://www.hifisound.de/Do-it-yourself-Products/Speaker-Drivers/Fullrange/Visaton-BG-20-Fullrange-Paper.html

Ovi visaton BG20 su vise nego pristupacni oko 35eu komad

da dodam u slicnom cenovnom rangu i

https://en.toutlehautparleur.com/haut-parleur-large-bande-monacor-sp-200x-8-ohm-205-mm.html?___store=tlhp_en&___from_store=v2

 

Screen Shot 2022-01-19 at 10.13.56 AM.png

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Majda said:

Jeste. Odlicni su. Uglavnom se time bavi "straija" ing. generacija.

Ali ima nekih koji malo znaju i da preteraju... :( na primer kao ovaj rat i mir a moze da bude i zlocin i kazna

attachment.jpg

:D A u stvari krajnje logicno: driver za driver za driver koji pokrece ono cudo na vrhu. Pa sve to jos propisno napajano ... i eto pojacala :D

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, DejanM said:

:D A u stvari krajnje logicno: driver za driver za driver koji pokrece ono cudo na vrhu. Pa sve to jos propisno napajano ... i eto pojacala :D

Verovatno neki razvoj? neverovatno mi je da je to amp koji je zamislejn da bude bas toliki? Neki eksperimenti su u pitanju sigurno...

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, DejanM said:

A evo kako to Wavac radi:

https://wavac-audio.com/item/he-833mkii/

Malo ali svira ... :thumbsup2

Nije ni to bas malo :) i to samo jedan kanal

Da bez cevnog napajanja to je neki minimum dimenzija za te ogromene cevi. :(

tu su 833A ili ruske GU48 ili kineske FU33. Prve 2 se tesko nalaze a kineskih ima:

https://www.ebay.com/itm/265074882627

923544510_ScreenShot2022-01-19at11_00_31AM.png.634b6b5149436910301d5111c37b25ee.png

Link to comment
Share on other sites

Jedan drugi model wavac ampa isto dual mono sam slusao i nije bas dobro radilo. :( Wavac se bavi uglavnom ampovima u kojim izlzne cevi rade u A2 klasi sa + prednaponima. Veoma specificno...

Ispostavilo se da su ne dugo posto je preminuo Shihdo, zaposleni izmenili njegovu osnovnu ideju, :( i napravili potpuno drugaciju koncepciju. Shishido je iskoristio cinjenicu da kada cev radi sa + prednaponima i kompletno u A2 klasi, ima znacajne struje restke. Te struje resetke je izjednacio sa strujama kroz driversu cev, i na taj nacin omogucio da inrestage trafo nema magnetizaciju jezgra jednosmernom komponentom struje. Zato sto se struje kroz primar driverske cevi i kroz sekundar izlazne cevi ponistavaju... I po tome su njegove konstukcije poznate i imaju istorijski znacaj.

Naravno zvucalo je lose, a kada se uzme u obzir cena tih ampova = katastrofa. Posle rekonstrukcije na Sh. way, radilo neuporedivo bolje. Ali su uradili suvise malu osetljivost ampa :(, ecc83 na ulazu i par stotina mV je svega bilo potrebno za punu snagu. A gde su izvori sa preko 2V i preamp koji to dodano pojacava - neverovatno. Bespotrebno i suvise malo za savremene standarde opreme. Pot stalno na minimumu, zvuk je imao tendeniju ka srednjem opsegu itd... Posle promene ulazne cevi tipom sa manjim pojacanjemi korekcije kola - sve jos bolje, cak i sa njihovim potenciometrom prevelike vrednosti...

Dzaba im bubreg :(

 

Link to comment
Share on other sites

Ja vec neko vreme "proucavam" DIY FR koncept... Privlaci me Mark Audio drajver u BIB (Bigger is better) varijanti. Zanimljiva mi je preporuka sa neta za CHN 110 drajver. Kako sam procitao ovo bi trebalo da bude zvucno nesto izmedju Alpair 10.3 drajvera i 10p (paper) varijante a affordable su. BIB kalkulator sa neta mi je izracunao kutiju 2m visoku, 40x30 otprilike. :D A vidim da je recimo Pearl Sibelius zvucnik sa MA drajverom (jako lici na 10.3) pa sam se fokusirao na ovog proizvodjaca drajvera (nista skupi Lowther, mozda neki Fostex...). Sve ovo mi je samo zanimacija za sada ali cu sigurno nekad da se okusam posto mi secenje i sklapanje "namestaja" nije strano, a nema skretnice...

Primer za BIB recimo:

BIB Fostex

A tokom cituckanja, naisao sam na ovo pa mi je bas zanimljivo bilo... Covek napravio zvucnike od 48 zvucnika iz televizora :D 

Dad tests his homemade speakers for the first time

Link to comment
Share on other sites

By the way ova 833A (i njene ostale verzije) je veoma dobra i obecava. Izlazni trafo je moguce uspesno izraditi i nije previse komplikvan. Izoblicenja za max snagu mogu biti vrlo mala. i do 0.3% sa 20W. (U ovom primeru je 0.6%). Potencijalni problem je u tome sto je tesko naci driversku cev koja ce tu nisku vrednost podrzati? A i struje resetke su sigurno izazov i kod ovih velih cevi... Max disipacija je 400W a ova setovanja su za oko 275W disipacije. Opterecenje je 1K i sa unutrasnjim Ri cini generator od oko 750oma za sto je potrebno svega oko 40Hy ili malo vise za primar, za ispod 10Hz. A to znaci mucho pravog basa :)

Obrati paznju na relativno mali region u kome je dozvoljeno koristiti cev. ova magenta linija je 400W.

1570511915_20W1KRL.thumb.png.b994310cd9d0d0bba9819241a8d7fb87.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...