Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

On 17.10.2021. at 21:13, SuperFi said:

Što se tiče drajva za Amity...Goran zna za lika sa WBF, Kedara, koji ima fantastična iskustva sa solid state preampovima drajvujući lampe u izlazu. Trenutno i ja slušam slično, JFET full differential pre...u iščekivanju nečeg boljeg...)

 A da li ste probali da ostavite solid-state izlaz, samo da dodate izlazne tansformatore?

Link to comment
Share on other sites

Мало о берилијуму, титанијуму и осталим плеховима. Сваки или готово сваки симулатор има опцију идеалне мембране, што значи мембрана са идеалним одзивом.

  То су технички детаљи који дозвољавају да се из симулација избаце све променљиве компоненте, тако да се добија идеалан одзив.....идеалан по СКОРо свим карактеристикама.

  Произвођачи покушавају да у реалним условима створе такву мембрану користећи лагане и чврсте материјале.

   Да не улазим сада у детаље зашто је потребно имати чврсту мембрану. Углавном било је ту и има још увек свега, од  карбонских влакана преко неких кевларских и других влакана пуњених којекаквим резинама до алуминијума преко берилијума титанијума и слично.

  Мада, када се поведе разговор о томе шта је до сада добро урађено и шта добро свира, углавном су то папирне мембране и понекад свила.

   Кинески берилијум 😂.......постоји на интернету кинески високотонци који коштају око 20 евра пар и нису од берилијума, него нека једноставна свила. Е тај високи, свира изненађујуће добро. Толико добро да ће се покушати као замена за онај ружни чију сам фотографију поставио пре неки дан. Онај ружни је заменио др Хеила за који би 90% вас ту секли вене да га имате....међутим на тесту северног јелена.....ма не, на слушним тестовима није прошао и сада је на продају......то сам чак и овде нудио да се прода.

 

 ПС они који прате шта пишем вероватно су прочитали да је све оно шта сам нудио на продају у ствари био систем који је избачен јер је на његово место дошао онај амп који ја радим и Маурицијусове кутије. 😂...тако да је све то скупа било једно мало жешће зезање са моје стране. То су иначе људи који не робују изгледу и ко је направио него  им важна им је музика коју слушају

 

  

Link to comment
Share on other sites

Apropo metalnih drajvera, kod njih je kritično da se drže dalje od zone rezonancija jer za razliku od papira i tkanine njihove rezonancije su neprijatnije. To obično znači komplikovanija skretnica i/ili  više drajvera.  Npr veliki broj 2inch metalnih dome drajvera bolje svira kad mu se odseče najviši registar i nadopuni drajverom za to, dobije se manje metalni karakter zvuka.  Kod metalnih drajvera je umetnost držati rezonancije pod kontrolom, vesanje, preciznost membrane i materijal uticu bitno na to, Berilijum se bolje ponasa od tinijuma i aluminijuma u smislu odnosa čvrstoce i damping osobina, mana je što je njegova proizvodnja komplikovana (izuzetno toksičan). Mnogi proizvodjaci dodaju samo premaz koji sadrzi berilijum pa drajvere zovu berilijumskim, zbog toga ima jako malo pouzdanih izvora pravih berilijumskih membrana (TAD, JBL...) koji su izuzetno skupi.

Link to comment
Share on other sites

sećam se reportaže iz fabrike skan speak, gde je GPM naveo da tamo radi baba kojoj je jedini posao da nanese neki namaz na kupolu od visokotonca. I navodno da od načina kako  zavrne četkicu zavisi kvalitet membrane. Baba to radi već godinama. Možda david ima neku sličnu babu.

  Mislim da je taj david luis u stvari david koperfild audia  koji nudi iluziju da ćeš za malo para dobiti skupoceni zvučnjak.

 

 Recimo ja sam peerless visokotonce naručivao preko Mauzera / elektronske komponente / i lepo piše da su rađeni u KIni, ali lepo rade i ne koštaju previše. To mi je sigurnije nego david koperfild ili luis 😂

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

51 minuta ranije, RADE said:

tamo radi baba kojoj je jedini posao da nanese neki namaz na kupolu od visokotonca

Milsim da su taj posao preuzeli roboti, ne verujem da ceo Scanspeak može da zavisi od jedne :ruganje babe. 

Ta ista urbana legenda je bila i za Dynaudio, tamo nekih 90tih. O nekim babama koje motaju, premazuju i tako to. Ono što je realno, potrebna je laka ruka da to sve sklopi tako da valja i da testira.

Link to comment
Share on other sites

Roboti su skupi, za njih je potreban volumen proizvodnje. U odnosu na ljude bolji su kod ponovljenih i opasnih radnji (npr livenje, zavarivanje i sl) ali su mnogo manje adaptibilni. Ako je npr proizvodni proces takav da svaki proizvod ponaosob ima specificnosti kojima se radnja mora prilagoditi (tipičan scenario u majstorskoj radionici) onda se takav proces bazira na izuzetno kvalitenom osoblju koje procenjuje varijaciju koju treba primeniti. Poput proizvodnje najkvalitetnijih muzičkih instrumenata i automobila.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, Nixie said:

Milsim da su taj posao preuzeli roboti, ne verujem da ceo Scanspeak može da zavisi od jedne :ruganje babe. 

Ta ista urbana legenda je bila i za Dynaudio, tamo nekih 90tih.

 Svi misle da su to fabrike u kojima rade stotine radnika.....ma bre nema ništa od toga. Male fabrike sa malo zaposlenih.

  E sada, ako ja kažem bila je reportaža, onda to znači da je bila i to u AR sa sve slikama. Inače od babe su zavislili samo vrhunski visokotonci, ne i ostali. Morel prodaje jednu te istu membranu za skoro sve svoje zvučnike 😀.

 

 

Link to comment
Share on other sites

100 evra košta naprava za doziranje lepka......koliko košta da se napravi jedna obrtna platforma koja će da se okreće dok dozer ne naspe lepak gde treba.
  Najskuplja naprava je ona za magnetiziranje.....po malo koštaju i izrada alata za vešanje , membrane i slično, ali sve ostalo je smejurija.

  Recimo kineske korpe od alumijuma se rade tako što se u kalupe sipa prašina pa se zagreva.....neki drugi nalivaju aluminijum i zbog toga su recimo koneske korpe krte......jednostavno odvališ deo, dok su ove druge neuništive.

  Druga je stvar sa čeličnim korpama.

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, Nixie said:

Milsim da su taj posao preuzeli roboti, ne verujem da ceo Scanspeak može da zavisi od jedne :ruganje babe. 

Ta ista urbana legenda je bila i za Dynaudio, tamo nekih 90tih. O nekim babama koje motaju, premazuju i tako to. Ono što je realno, potrebna je laka ruka da to sve sklopi tako da valja i da testira.

Dynaudio je od početka koristio 6-sto ugaonu žicu za motanje.....i nije to baš toliko jednostavno namotati bobinu za zvučnik, ima tu i tajni i trikova.....raznih. Generalno, posao izrade zvučnika je od početka bio zanatski i ručno rađen tako da su se tokom vremena pojavile i kojekakve legende.

  Recimo dynaudio je godinama koristio svoju čuvenu 75 mm veliku bobinu za zvučnike......međutim vreme je pokazalo da je ta bobina isuviše teška za neki ozbiljniji ajend pa su počeli da prave i manje....znači džabe urbana legenda kako 75 mm svira kada je na praktičnom polju shebu u 5 nS.

  To isto važi i za visokotonce, 32 mm je isuviše velika, džabe legende, džabe kako to može ovo i ono kada ništa od toga nije važno.

  U principu izrada novog modela zvučnika se zasniva samo na probama. To znači sklopiš jedan, poslušaš ga, razbucaš ga i napraviš drugi drugačiji ....i tako dok ne ubodeš šta ti treba......i onda samo štancaš.

 

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, RADE said:

vreme je pokazalo da je ta bobina isuviše teška

Koliko vidim i danas ih prave. I Morel i Kinezi viđao sam i druge, Jantzen. To je valjda Aluminijumska žica? Ni jedna membrana niti kalem nisu previše teški, ako je dovoljno jak magnet. Pogrešno je gledati te stvari nezavisno. Recimo legendarni 22W75 ima Mms = 18g, to je baš malo za toliki driver. Njegov nedostatak je slab magnet, centralno postavljen, ali to je zvučnik za veliku kompresionu odnosno aperiodic damping kutiju napravljen. I ne svira loše. Poboljšana (retka) verzija 24W75XL sa jačim magnetom je imala znatno manji Qts, Mms je bio isti (18,4g), i to je moglo da ide u razne kutije, uključujući BR.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Nixie said:

Koliko vidim i danas ih prave. I Morel i Kinezi viđao sam i druge, Jantzen. To je valjda Aluminijumska žica? Ni jedna membrana niti kalem nisu previše teški, ako je dovoljno jak magnet. Pogrešno je gledati te stvari nezavisno. Recimo legendarni 22W75 ima Mms = 18g, to je baš malo za toliki driver. Njegov nedostatak je slab magnet, centralno postavljen, ali to je zvučnik za veliku kompresionu odnosno aperiodic damping kutiju napravljen. I ne svira loše. Poboljšana (retka) verzija 24W75XL sa jačim magnetom je imala znatno manji Qts, Mms je bio isti (18,4g), i to je moglo da ide u razne kutije, uključujući BR.

Moja greška, mislio sam na 15w zvučnike koji su se dugo koristili kao srednjetonci. Oni su se pokazali kao neadekvatni za taj posao.

  Drugi zvučnik koji se pokazao kao promašaj je MD 142, što je u stvari Car audio verzija D 76 srednjetonca. Profesionalci kažu da ga je vrlo teško uklopiti u sistem. Ima nezgodan odziv izvan ose tako da bilo koji dobar normalni  srednjetonac tog prečnika je bio mnogo bolje rešenje.

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče Dynaudio, Scanspeak, Morel, Seas i drugih skupih drivera, mišljenja su podeljena kao i za sve ostalo. Neki ih mrze, neki ih vole ali uopšteno mislim da su preskupi. Mislim na najjače serije tih prioizvođača, koji imaju i budget drivere. Dynaudio odavno nije dostupan samograditeljima, a ovi ostali se trude da izbacuju sve skuplje drivere. Naročito Scanspeak sa onim eliptičnim namotajima je preterao sa cenama. Ima dobrih drivera i za mnogo manje para, katkad zvučno i boljih od ovih izvikanih.

Link to comment
Share on other sites

On 19.10.2021. at 7:00, RADE said:

 

   Онај ружни је заменио др Хеила за који би 90% вас ту секли вене да га имате....

 

  

Ne se sekiraj matori. Imamo mi ovde odavno ESS TransAr zvučnike, iako nismo from Italy. Veliki Heil (srazmerno broju audiofila) je češći u Srbiji nego kod tebe u pečalbi. Samo u mom komšiluku ih ima više nego što si ti pretpostavio.

Znaš ti to samo se praviš latino...Što se tiče prodaje, više sreće na subito

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, SuperFi said:

Ne se sekiraj matori. Imamo mi ovde odavno ESS TransAr zvučnike, iako nismo from Italy. Veliki Heil (srazmerno broju audiofila) je češći u Srbiji nego kod tebe u pečalbi. Samo u mom komšiluku ih ima više nego što si ti pretpostavio.

Znaš ti to samo se praviš latino...Što se tiče prodaje, više sreće na subito

😂, šta da radim sa tobom.....mislim, nisi ti meni problem, nego ja imam strah da vas ima više na forumu.

 

 Što se tiče prodaje..... 😂 pa ja sam ozbiljno predlagao Mauricijusu da mi to kupimo. Međutim, vlasnik hoće da to proda i da se to skloni iz hodnika, a ja sam hteo da kupimo i da ostavimo tamo gde je sada.

 

 Što se tiče Dr Heila, ja mislim da je ovaj ovde primerak nastradao kao splet niza nesretnih okolnisti po njega.

 

Link to comment
Share on other sites

On 20.10.2021. at 19:49, patason said:

koji su to drajveri bolji od scan speak revelator serije a mnogo su jeftiniji?

To su škakljive teme. Uzmeš primer onaj njihov visokotonac 97000 ili već kako, koji dođe oko 150 evra. I onda gledaš okolo šta tu ima a da je jeftino i dobro i dođeš čak i do cifre od 75 evra za Morela. I to je 2x jeftinije....ali tih 150 diskutabilnih evra nije jednini trošak na kutiji.

  U nekoj matematici gde kupuješ najmanje 4 zvučnika, + filter+ kutija i sve ostalo tih 150 evra dođe vrlo beznačajno.

U nekim odnosima snage 4 revelatora protiv recimo morela od 75 evra i nekog dobrog seasa kao midbasa, na kraju krajeva  razlika u ceni od nekih par stotina evra može da bude tragična....ono, isti materijal za kutiju, isti za filter.

  Međutim, ako se ne izvode besne gliste bez razloga i ne filozofira mnogo, i od ekonomičnih zvučnika može da se dobije sasvim pristojan zvuk ......ne vrhunski ali vrlo pristojan.

   Osim toga, ako neko kupi 4 revelatora ne znači da će imati vrhunski zvuk, obično to budu promašeni projekti.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Синоћ сам имао прилику да послушам  више ствари са оргуљама и гледано са стране, како сада да их назовем, то изгледа савршено. Стварно онако, баш је згодно за опуштајуће слушање. Међутим, цела та сцена и слика су тотално нереални јер је снимамо са више микрофона и онда се друг мастеринг  играо са дугмићима......понављам, тотално нереално ако се узму у обзир физичке величине.

  Додуше, сви  снимци рађени  у реалним околностима за сада коштају и превише.....док ови други, означени као ајенд, а у ставри миксани како се коме дигне  пионирска ћуна коштају и даље превише, али није то то. Знате оно, клавир са оркестром где је клавир већи од дворане и томе слично.

Link to comment
Share on other sites

Иначе, оне плаве кутије, које сам поставио пре неки дан  су завршиле на једном видеу који се толико свидео Филипсу да су затражили званично одобрење да га користе у пропагандне сврхе. И то све наравно нема никакве везе са звуком него са процесором светла.

Међутим сав онај импресивни звук долази управо са њих а снимано је телефоном.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...