Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
On 30.1.2021. at 20:58, Zexx said:

Dobro, de, daktilografkinja IA klase, prekuc'o si ga bez greške...:lol:

Хајде да видимо неки оргинални урадак великог писца, од шеме до изведбе. Овамо видим у другој теми да он користи комерцијално појачало што се не би дало очекивати. Насео велики писац ( аудио експерт) на маркетиншке глупости Француза Жана Пуфеа о некаквој мемори дисторжн. То што они говоре је познато још од пре Другог Светског Рата као Thermal Intermodulation Distortion и то знају сви компетентни дизајнери појачала. И Нелсон Пас је то разобличио у једном чланку. То је можда добро класично појачало када би било пет пута јефтиније. Поред осталог, и сам квалитет израде није баш најбољи.Очекујемо слике оргиналних пројеката.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Solderer said:

Хајде да видимо неки оргинални урадак великог писца, од шеме до изведбе. Овамо видим у другој теми да он користи комерцијално појачало што се не би дало очекивати. Насео велики писац ( аудио експерт) на маркетиншке глупости Француза Жана Пуфеа о некаквој мемори дисторжн. То што они говоре је познато још од пре Другог Светског Рата као Thermal Intermodulation Distortion и то знају сви компетентни дизајнери појачала. И Нелсон Пас је то разобличио у једном чланку. То је можда добро класично појачало када би било пет пута јефтиније. Поред осталог, и сам квалитет израде није баш најбољи.Очекујемо слике оргиналних пројеката.

Idi da ti to neko pogleda...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...






U ovim eksperimentima Dragan je došao do nekih odličnih zaključaka koje nećete nigde pročitati na netu, da postoji čitav niz drajvera manjeg formata koji se u horni spuštaju izuzetno nisko, do blizu 20hz sa minimalnim gubicima, i da se u kućnoj upotrebi gde nije potrebno juriti max pritisak od 135dB jako dobri rezultati mogu postići i pažljivim odabirom drajvera od na primer 10 incha, ili pak korišćenjem dva ovakva u bass horni - 15" nepotrebno, posebno ne 18". Dve desetke po njemu imaju dovoljnu površinu a čujno su brži
 


Tacno je, ima drajvera koji su manjih dimenzija i sviraju fenomenalno infra segment. Sto se potrebne glasnoce tice dovoljan je jedan 8" bas 87db eff za prostoriju od 40m2. U odgovarajucem kabinetu. To stvara ogroman zvucni pritisak uz pojacavac od svega 30w. Dakle 1 kanal, zamisli to sa 2 kanala - stereo.
Ostaje drugo pitanje, usaglasavanje efikasnosti sa ostatkom u visim registrima, pogotovo kad su horne u pitanju. Zbog toga se ide na basove veceg promera i efikasnosti a sa ciljem da se izbegne aktiva. Da li se secas koje 10" Eminence je koristio u Krakenu? Vise nego interesantno da je to tako uspeo da resi.


Link to comment
Share on other sites

Kiprani u svojim milion $ sistemima koriste modifikovan 8" u bl horni, rezultat -3db na 32Hz. Doduše enormno efikasan.

Interesantni su svi radovi na tu temu, mislim na bas horne, koji su normalnih dimenzija. Od onoga što sam uspeo da izvedem je već pomenuti 8" u kompaktnoj horni koji u kućnim uslovima bez problema ide +-0db na 25Hz. Kao što napisah uz 87db eff to je za standardnu domaću upotrebu izuzetno i više nego dovoljno.

Ostaje potraga za efikasnijim jedinicama manjeg promera a nešto veće efikasnosti . Meni interesantno zbog budućih projekata. Ako imate nešto na tu temu sloboidno predložite.

Link to comment
Share on other sites

Skoro sam imao prilike u Švajcarskoj čuti uglavnom Out of The box sisteme. I jedan skoro u svakom pogledu Ordinary.

Posle Soundlaba najbolji elektrostatik koji sam slušao je definitivno Acoustat. Nisam imao prilike poslušati Quad ESL 57 ali mislim da je to jedna od stvari koju ću svakako pokušati da uradim.

Apogee, u svakom pogledu vanserijski zvučnik. Izuzetno težak za pogon u većini inkarnacija. Na moje čuđenje kako to da posle Apogeeja niko ne koristi princip, prc: Alsyvox se dosetio. https://alsyvox.com/ Na stranu što su pre svega par godina koštali 4x manje (OK, možda 6x manje). Full range ribon zvučnik, prvi posle Apogee?

Meni kao Tannoyisti se veoma dopao coax nemačke firme Live-Act https://live-act-audio.com/live-act-series-lautsprecher-emotion-line/ Model 110 koristi navodno Radian berilijumski kompresioni. Meni je to bilo extra. 

Zaista se retko gde mogu poslušati full range horne. OK, jedna nije bas tipična. Odeon, ljuti takmac Avantgardeu. https://www.odeon-audio.com/models/ Visoki i srednjak su cone drajveri u FL horni a bas je neki 15 inča profi drajver. XO je kompletno pasivna. Posledica je relativno niska osetljivost. Očekivao sam da će ovo da radi sa par watta ampom. http://aries-cerat.eu/products/amplifiers/concero-65 je imalo zadatak da tera Odeone. 65 watta je neophodno za malu sobu i normalan SPL. Ne razumem...

Druga horna je na mene ostavila mnogo bolji utisak. Najlepši zvučnik koji sam ikada video. U pitanju su Poljaci, firma Horns a model Universum. http://horns.pl/en/speaker-sets/universum-3-way/ E ovo je vec druga prica. Kompresioni Radian berilijumski drajveri i savremeni horn profili. Njam!!! Ista firma prodaje i horne pa ko ume... http://horns-diy.pl/

Posle svega, stojim iza onoga što sam napisao na prvoj ili drugoj stranici ove teme. Kompresioni mid i visoki plus aktiva na basu je put kojim treba ići. Anubise daj da iskopiramo one tvoje lavore, jedino što (imho) može da parira Universumu za normalne sobe...

 Malo skromnija alternativa je ići sa coax drajverima (npr Beyma, drugar iz NS uradio i to je sjajno), ja imam jedan projekat iz nemačkog časopisa Hobby HiFi sa 12kom coax, u pitanju je ugaona horna i to obećava pogotovo ako bi se projekat odradio sa nekim adekvatnim savremenim drajverom (preko 95 db se dobije)...

I na kraju kratak osvrt na ordinary sistem koji smo slušali svako veče. Može to još kako fenomenalno da zvuči. Ne treba po svaku cenu bežati od klasičnih BR ili kompresionih, TL...zvučnika. Golum je uspeo da sistem dovede na jako visok nivo i posle svega što sam čuo, jedan od mojih favorita.

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, prophet said:

Kiprani u svojim milion $ sistemima koriste modifikovan 8" u bl horni, rezultat -3db na 32Hz. Doduše enormno efikasan.

Interesantni su svi radovi na tu temu, mislim na bas horne, koji su normalnih dimenzija. Od onoga što sam uspeo da izvedem je već pomenuti 8" u kompaktnoj horni koji u kućnim uslovima bez problema ide +-0db na 25Hz. Kao što napisah uz 87db eff to je za standardnu domaću upotrebu izuzetno i više nego dovoljno.

Ostaje potraga za efikasnijim jedinicama manjeg promera a nešto veće efikasnosti . Meni interesantno zbog budućih projekata. Ako imate nešto na tu temu sloboidno predložite.

Prophet ako može objašnjenje koja je logika korsititi hornu niske osetljivosti?

Link to comment
Share on other sites


Posle Soundlaba najbolji elektrostatik koji sam slušao je definitivno Acoustat. Nisam imao prilike poslušati Quad ESL 57 ali mislim da je to jedna od stvari koju ću svakako pokušati da uradim.

Posedovao sam nekih 5 godina (1990.-1995.) “Acoustat 3”.
Posedovao sam i “Quad ESL 57” posle njih a i sada još uvek imam “Quad ESL 63”.
Interesantno je da sam u tom periodu znatno više voleo da slušam “klasične” zvučne kutije npr.: “B&W 801 F” i pogotovo “Tannoy Arden”, koje sam takođe dugo posedovao.
Kada su elektrostatici u pitanju, više mi je se sviđao zvuk Quad elektrostatika nego “Acoustat 3” (verovatno ne samo meni jer sam “Acoustat 3” jako teško prodao ustvari trampio za neka platna Drezge i novac).
Siguran sam da je Vaš zaključak ispravan (bolji od mog) jer sam ja daleko manje posvećen analitičkim procenama zvuka pri uporednom slušanju od Vas i sada sa ove pameti pretpostavljam da je mnogo toga u mom sistemu tada bilo neadekvatno poput same amplifikacije (“Hafler DH200 i DH101” i “Dynaco ST-70” i preamp takođe Dynaco zaboravio sam koji)a i materijala koji sam tada voleo i slušao, zbog čega sam i formirao pomenuto mišljenje.
Ovo sve pišem samo da bih istakao kako se i sami menjamo, tokom vremena, a i naš ukus šta preferiramo bilo da je boja zvuka u pitanju ili vrsta materijala koji slušamo.
Sada obožavam zvuk “Quad ESL 63” (često ga slušam) i više mi prija od “Harbeth M40.1” koje takođe imam.
Da se preciznije izrazim stvarno ne bih mogao da ih objektivno uporedim (ne bih ni znao) pogotovo ne bih mogao da dodelim epitet tipa bolji ili lošiji nekom od njih.
To su veomaaaaa različiti tipovi zvuka. U zavisnosti od materijala koji slušate ili raspoloženja može Vam u jednom periodu odgovarati više jedan a u drugom periodu drugi, bar je takav slučaj kada sam ja u pitanju.
Zato je lepo imati i neki tip elektrostatika a i klasičnih zvučnika, bar iz mog iskustva.
I da pomenem još nešto. Na mene utiču i neke veomaa sporedne stvari (verujem da nisam jedini).
Konkretno “Acoustat 3” je ogroman i po širini i visini i zahteva stvarno veliki prostor da se ne biste osećali klaustrofobično. Ja sam ih (tada) slušao u sobi od 24 kvadrata za koju su Quad’s bili optimalniji izbor bar vizuelno (pomenuh da mi je to bitno) pa je i moj utisak verovatno opterećen i time.
Link to comment
Share on other sites

57 minuta ranije, SuperFi said:

Apogee, u svakom pogledu vanserijski zvučnik. Izuzetno težak za pogon u većini inkarnacija. Na moje čuđenje kako to da posle Apogeeja niko ne koristi princip, prc: Alsyvox se dosetio. https://alsyvox.com/ Na stranu što su pre svega par godina koštali 4x manje (OK, možda 6x manje). Full range ribon zvučnik, prvi posle Apogee?

Prave, Grci, Analysis Audio  http://www.analysisaudio.com/index.php

 

http://www.6moons.com/audioreviews/analysisaudio/video.jpg

Link to comment
Share on other sites

Prophet ako može objašnjenje koja je logika korsititi hornu niske osetljivosti?
Nije to niska osetljivost. 87db je po konsenzusu sredina. Tu je jedina "logika" uzi kabinet za odlican raspon. 87db eff na 25Hz je vec jezivo dobro za kucne sisteme.
Meni licno treba nesto od 92-95db. Mislim imam vec to ali bih uradio kompaktniju varijantu.
Link to comment
Share on other sites




Posle svega, stojim iza onoga što sam napisao na prvoj ili drugoj stranici ove teme. Kompresioni mid i visoki plus aktiva na basu je put kojim treba ići.
 
 


Moje iskustvo kaze sledece, tu fali power segmenta. Horna koja bi to odradila kako treba je povelika za sobu. Ako se vec ide na aktivu vodio bih o tome racuna.
Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, SuperFi said:

Prophet ako može objašnjenje koja je logika korsititi hornu niske osetljivosti?

nisam prophet ali mogu da pogledam :lol:, to je bas horna koja će raditi u aktivi tako da je njena osetljivost nebitna, može biti i 70db/w/m. 

i kod mene je slično - aktivni bas je oko 96db a pasivni ostatak spektra 110db, pa potom usaglašavaš da li je bas dovoljno glasan.

ne bi radio klon mojih horni jer retko ko ima sobu dubine 10m koliko je po meni optimum za ovu tractrix geometriju uz deo iza zvučnika i deo iza tačke slušanja... kod ferike u zrenjaninu je klon druge moje (bivše) horne tj talasovoda - gedlee summa, koja ima manje dinamičan ali svakako pitomiji zvuk koji se lakše integriše u ove naše prcvoljak životne prostore. i lakša je da se napravi jer je praktično levak većom dužinom uz lipover za izlazu i ulaz koji praktično odgovara veličini drajvera. my 2 cents.

 

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice ubacivanja aktivne skretnice,po meni su to bas corava posla, drkas se da napravis SE pojacala, paris trafoe i lampe , jurcas vintage drivere, radis navije stoksa za opstrujavanje,racunas  kubabilne povrsi za hornu, i posle sve to gurnes kroz digitalnu skretnicu, kroz kapacitivne filtere, ko kolac kroz srce da si nabio.

Pritom nisam apriori protiv, koristio sam vise puta aktivnu skretnicu u sistemu. Sve je to sjajno dok se koristi dedicated pojacalo za svaki opseg i bira namensko za svaki driver. To pije vodu u profesionali, dodju tri tehnicara i nameste sve za 15min. Kod nas,po defaultu "nadrkanih" audiofila, od ta posla....

I na kraju nesto sto je govorio cuveni prof Mitrakovic sa katedre za elektoniku TMFa, inace veliki audiofil, na kraju dana "ne svira kavez, nego tica".

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, anubisgrau said:

Aktivan bas ne znači aktivnu skretnicu na celom opsegu.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Nisam ovo uopste mislio vezano za tvoj koncept, naprotiv, generalno mi je prijemciv u slucajevima gde ne moze sa pasivom da se dobije odgovarajuci bas odziv, sto zbog osetljivosti drivera sto zbog sobe, cak jako lagodno resenje, nego juriti drivere sa dobrim parametrima za hornu, SE pojacala i onda pustati kroz dsp i digitalne skretnice...

Link to comment
Share on other sites

Ima rezona ako se sluša samo digitala pa onda za svaki frekventni segment po drajverima zasebni dac, pojačalo i deo digi skretnice. Mislim da je to dobro rešenje jer ionako negde radiš DA konverziju koju ne možeš izbeći ali se zadržavaš na samo jednoj po kanalu multi way sistema. Ovo može biti dinamički ultimativno rešenje, tonski nisam ubeđen sem ako egzekutor ove ideje nema para za 4-5 Lampizatora iz aktuelne ponude.



Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...