Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

34 minuta ranije, Majda said:

Radi se otome da je upotreba DSP-a i bilo kog drugod savremenijeg digitalnog audio sistema potpuno legitimna. Koriste je ljudi sirom sveta. ALi ima ljudi koji nisu zainteresovani da to koriste i jednostavno ih to NE interesuje...

Isto tako potpuno je normalna upotreba recimo sasvim jednostavnih analognih sistema ciji se broj aktivnih komponenti ukljucucujuci i zvucne jedinice, moze nabrojati prstima obe ruke.

ALI razlika je u tome da dsp-ovci konstantno ubedjuju i iritiraju ove druge, namecuci na silu misljenje da je njihov pristup bolji, savremeniji. Da su ovi prvi nedovoljno informisani i nedovoljno tehnicki pokovani, da je to novo superiornije u svakom pogledu. I tako dalje.

Druga grupa koja ima drugacije sisteme nema nikakvog interesovanja da ove prve ubedjuje u bilo sta i ne tvrdi da je to cime se bave najbolje. I nikoga ne ubedjuje i ne ismeva zbog toga st okoristi nesto razlicito.

I to je osnovna razlika, koja je toliko vidljiva ne samo u ovoj temi nego i u nekim drugim temama da prosto "izbija oci"

Kazem da se promeni naziv teme u recimo "old shit audio" i nece biti nikakvih problema nece se niko pojaviti da upada u temu i soli pamet svima koji u ovoj temi misle drugacije...

 

Tako je Zoki. Tačno zapažanje.

U trenutnom sistemu gde imam Tannoye i 2a3 apsolutno me ne interesuje DSP. Ne znam, ja sam naravno subjektivno slep (tj gluv), meni se čini da nemam previše razloga za sekiraciju, zadovoljan sam kako mi sistem radi bez ikakvih DSP i akustičnih pomagala (na zidu, po ćoškovima sobe...) Bilo je dosta drugara skoro kod mene i sem par ozbiljnih primedbi na estetiku (ističe se @golum :D) nisam stekao utisak da im se nešto preterano ne dopada. U normalnoj sobi.  

Sastavljam drugi sistem, sa top solid state ampom (UP), preampom (Nagard) i vrhunskim malim dvosistemcom (Kairos). Tu planiram da uvedem u pricu i sub, i posle veoma pozitivnih iskustava sa ''obicnim'' Rel subovima, da budem iskren sve sam blizi kupovini dva mala T5 i da završim sa tim. 

Meni je ovo mnogo jednostavnije nego što neki predstavljaju. Thx to @patason i @Do-re-mi, cuo sam da integracija suba uopste nije toliko komplikovana.

U svakom slucaju, ne planiram da mešam babe i žabe :D

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Aman, zašto bi bilo naprednije? U onom velikom sistemu si imao ogromne dipole i u startu nisi imao velike probleme sa peglanjem odziva, zbog samog takvog principa, pa misliš da se sve može tako upeglati u pasivi. Em ne može, em je sumanuto. Osim toga, to je dobro zvučalo, ali su basovi bili malo lenji. I ništa što sam čuo kao dipol (u domenu niskih frekvencija) nema "drajv" za rok muziku.

 

Nemoj reci da je sistem od 13k eur za obicne korisnike.

Drugo, nije sve sto je dipol isto. Postoje razlike u elaboraciji i izvedbama. Radio sam i druge koncepcije.

To sto ne moze da se upegla je rezultat lose elaboracije kod bilo koje koncepcije.

Ono sto si slusao su bili 18-inch. Slusali smo na tranzistorima. Na cevima je to bilo dosta rokerskije. Ipak je to bilo oko 95db eff. Doduse slazem se, i meni vise lezi sa 15- inch uprkos za nijansu nizoj efikasnosti.

 

Naprednije je jer iziskuje vise znanja i rada. I zbog toga sto je rezultat bolji. Pored toga znatno pojednostavljuje sistem. Plus veca versatilnost.

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, anubisgrau said:

ajde malo o novom šindrićevom uratku, to je zanimljivije od cele ove današnje priče

 

Tibor je u fazi kada radi iskljucivo ono sto želi, bez pritiska ino partnera kojima je samo profit bio kalup u koji se konstruktor morao uklopiti.

Mislim da mu je moj Amity bio prvi interstage coupled amp. 

Napravio je nekoliko komada IT 300 pojačala, što u integralnoj što u power amp konfiguraciji. Koristi 12ay7 kao ulaznu lampu, 6F6 u triodnom spoju kao drajv, Lundahl interstage trafoe i KR300B izlazne lampe. LC filter u napajanju, vrhunski delovi i sve skupa jako jako zanimljivo. Paradoksalno, to najlošije zvuči kod njega na full range Seas exotic drajverima u nekoj švapskoj back loaded horni gde nema ni visokih ni basova. Danas smo to pojačalo odneli na Tannoy Westminster SE zvucnike i to radi nestvarno dobro. Do sada je prodao dva kom u Beogradu, ima gde da se posluša ko je zainteresovan.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, prophet said:

Nemoj reci da je sistem od 13k eur za obicne korisnike.

Taman posla. Ali si ti pravio takve insinuacije za naš sistem (koji se u kombinaciji sa Solaja Audio u nekim varijacijama pojavljivao na okolnim sajmovima), koji je sličnog reda veličine cene. 

Pritom je od mnogih, rekao bih od većine, proglašavan za najbolji zvuk sajma. Uz stojeće ovacije. I sve što uz to ide.:beer 

Link to comment
Share on other sites

Taman posla. Ali si ti pravio takve insinuacije za naš sistem (koji se u kombinaciji sa Solaja Audio u nekim varijacijama pojavljivao na okolnim sajmovima), koji je sličnog reda veličine cene. 
Pritom je od mnogih, rekao bih od većine, proglašavan za najbolji zvuk sajma. Uz stojeće ovacije. I sve što uz to ide.:beer 
Beat, poznajemo se. Nikad tako nesto ne bih rekao ni da to zaista mislim. Znas da ne idem na sajmove i da to nisam slusao. Plus sto svako ko radi u ovoj oblasti ima moju blanko podrsku. Nazalost izgleda da cu morati da preispitam svoj stav. Da me ovako optuzis, nema smisla. Vidis da pisem poprilicno uopsteno i da izbegavam da nekog licno napadam. Sa druge strane ne izbegavam argumentovanu raspravu. Jednom sam napravio salu na tvoj racun. Napisao sam da volis veoma glasno da slusas muziku. To si mogao da shvatis kao kompliment za sistem. Umesto toga shvatio si drugacije i ja sam ti se ovde javno izvinio.
Prvo me Boki napade iz cista mira, sad i ti. A obojicu vas poznajem. Ne znam, mozda je u meni problem. Preispitacu se. Ali to sto si napisao za insinuacije ne stoji. Preispitaj se i ti. Pisem uglavnom u ovoj temi, retko u drugim. Jedino da se nas nekoliko pokupimo sa foruma. Treba uvek cuti i drugu stranu.
Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, prophet said:

Beat, poznajemo se. Nikad tako nesto ne bih rekao ni da to zaista mislim.

OK, verujem da samo povremeno ne paziš šta pišeš, jer si na Zexx-ov komentar mog rešenja napisao "Za prosečnog korisnika - prosečno rešenje:D". To je na prethodnoj stranici.

Uostalom, zašto ne bi navratio na sledeći sajam (valda će ga jednom biti), pa da makar znaš šta komentarišeš?

Link to comment
Share on other sites

OK, verujem da samo povremeno ne paziš šta pišeš, jer si na Zexx-ov komentar mog rešenja napisao "Za prosečnog korisnika - prosečno rešenje". To je na prethodnoj stranici.
Uostalom, zašto ne bi navratio na sledeći sajam (valda će ga jednom biti), pa da makar znaš šta komentarišeš?
Pa ne citas pazljivo. Pisao sam o kvalitetu upotrebe DSP u dve razlicite svrhe na istom modelu, koji btw nema veze s tobom. I Zex i ja smo pisali o Kii. Tako da dobro pazim sta pisem. Ti ne citas pazljivo.
Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, prophet said:

Pa ne citas pazljivo. Pisao sam o kvalitetu upotrebe DSP u dve razlicite svrhe na istom modelu, koji btw nema veze s tobom. I Zex i ja smo pisali o Kii. Tako da dobro pazim sta pisem. Ti ne citas pazljivo.

U pravu si, nisam čitao pažljivo. To je zato što stalno naokolo zuji nekakav lik i čini me nervoznim. Nisi primetio? Izgleda da je to autor ovog treda, stalno nešto zanoveta.

Ali fakat širiš negativne talase, često sasvim proizvoljne prirode:

"2. pristup - uglavnom neodgovarajući kabineti za ekstenziju naniže što se nadomešćuje ekvilizacijom u električnom ili digitalnom domenu.

Prosečan korisnik voli da vidi mali zvučnik a da pritom bude fasciniran basom. On nije u pravom smislu reči neko ko traga za vrhunskim kvalitetom. To je legitimno ali je legitimno i napomenuti po kojoj ceni se to postiže".

Ovo ti je sve netačno i prepuno predrasuda. Samo jedno - svi moji drajveri su u apsolutno odgovarajućim kabinetima i sviraju vrhunski kvalitetno. Nešto više možda u nekoj drugoj temi, jer će se opet pojaviti onaj čoek...

Eh, da - ima na forumu jedan sa zlatnim ušima, kada bi bio u prilici da kod nekog penzionisanog profesora fizike, koji živi sam u vili na obroncima Švarcvalda, čuje ove Fostekse koje sam ja upotrebio, klot u nekoj sklepanoj BR kutiji koja se prodaje za 10kEura, on bi tvrdio da bolji zvuk niko i nikad više neće čuti, jer je onaj već možda umro.

Ali ovako, kad ima basove i visoke, to zvuči kao go k.

Link to comment
Share on other sites

@beatgoeson Odakle ti uopšte ideja da se posle 109 strana pisanja u ovoj temi odjednom sve napisano odnosi na tebe? Nemam zaista nameru da se prepirem u ovoj temi oko takvih stvari. Sve što sam napisao iza toga stojim. I ništa se ne odnosi na tebe. Pišem iz sopstvenog iskustva, ne pišem napamet. Dakle, 32Hz je moguće dobiti i bez DSP vratolomija. I to da bude na +-0db. Čak i plus neki db. Dakle apsolutno  nije obavezno koristiti "nove tehnologije", ekvilajzere, DSP ili bilo šta drugo. I da za to nije potrebna enormna snaga. Potvrđeno u praksi. Ovaj poslednji što sam uradio je -3db na 22Hz mislim. Savršeno frekventno i fazno. Ako je to uopšte bitno, dosta kvalitetnije od onog što si slušao kod mene pre 7 godina.

Pusti besmislene rasprave, piši o svojim iskustvima, istraživanjima. Dokumentuj to merenjima. Koristio si odlične drajvere, Fostex i RAAL. Da li si ti radio tu skretnicu?

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, prophet said:

 Odakle ti uopšte ideja da se posle 109 strana pisanja u ovoj temi odjednom sve napisano odnosi na tebe?

Možda otuda jer se u tom postu, koji sledi posle mog, direktno obraćaš meni i nadovezuješ se na ono što sam ja napisao?:lol:

3 sati ranije, prophet said:

Dakle, 32Hz je moguće dobiti i bez DSP vratolomija.

Naravno da je moguće, ali nisu Herci jedini, pogotovo ne i najvažniji cilj. Moj cilj je bio da napravim što manju, kompresionu, kutuju koja će da svira vrhunski i koja će, usto, da ide što je dublje moguće. 

 Veličina kabineta jeste važan momenat ako praviš nešto namenjeno prodaji, ali je netačna tvoja tvrdnja da su mali kabineti "uglavnom neodgovarajući". Oni su uglavnom toliki baš zbog T/S parametara  drajvera, odabranih sa svrhom.

I stalno barataš opštim mestima koja ništa ne znače, tipa "DSP vratolomija" koja "ima svoju cenu". Sve finte za dobijanje niskih frekvencija su vratolomija - BR rupe, horne i transmisioni kanali, pasivne membrane i svašta nešto. I sve imaju svoju cenu, sva rešenja su kompromis. Kad napraviš zvučnik koji zauzima pola sobe, i to je samo kompromis radi postizanja nekog cilja

4 sati ranije, prophet said:

Dokumentuj to merenjima. Koristio si odlične drajvere, Fostex i RAAL. Da li si ti radio tu skretnicu?

Kada i ako odlučim da predstavim sve podatke, uradiću to u nekakvoj temi. Svakako treba da pažljivo uradim i konačna merenja, sada sam suviše lenj za to.  Da, ja sam radio skretnicu.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

шта да наставе...да тупе ону ствар. :-D

  Другари, ја видим да вама ових дана није уопште  било досадно, што је веома похвално.

 

  ПС у вези проданих и нерподаних ствари. Мој другар направи појачало и на сајму у Милану од стране акредитованих новинара на блинд тесту буде проглашен за најбољи звучећи амп.

   И онда прода у 2 године 3 комада. И онда тај исти амп се препакује у амп за аутомобиле......иначе је онај за кућу у оригиналу био за аутомобиле. Исти кујац, друго паковање....а осим паковања и друго име и други продавац.

   И онда уместо 5 к евра за стерео траже 10 к евра за моно верзију.....и немогу да направе колико ови могу да купе......осим тога амп две године за редом бива проглашаван за најболји амп на свету у својој категорији.

    Тако то иде у свету. Једноставно те види и неће да ти да паре. :rolleyes:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...