Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

On 4/1/2021 at 10:14 PM, anubisgrau said:

RCA LC1 je unobtainum driver - u funkcionalnom stanju. Imao sam u kući par koji se prodavao u Beogradu, probao i prosledio dalje. Nema šanse da se za naših života nađe komad koji ne zahteva ozbiljan, posvećen servis koji je nemoguće dobiti ni u Americi a kamoli ovde.

Što se modernijih drajvera tiče meni je benchmark JBL 1500 AL i debil sam što ga nisam kupio kada je čovek koga znam to davao za 1200 ili 1500 funti, neotpakovan. To se tera bez krvoliptanja, Fs = 27

Za LC1 drivere postoji oko 4 razlicita kabineta. I to su ogromne razlike u zapremini i tipu... Ti si slusao u najmanjem kabinetu za montazu na zid. Mislim da je kompresioni cab? U tom kabinetu opseg U LF regionu je drasticno ukinut. Driveri ne zuce oupste kako bi trebalo i kako mogu da rade. A i visokotonci su "motani" na tom paru. To je monitorski cab za broadcasting. Najveci originalni cab je oko 450 litara ako se ne varam? Port je postavljen na specifican nacin pod uglom, stranice prednje ploce su pod uglom. Ali to je :(ogroman kabinet...

(Ja sam pazario taj par drivera. Otkacio sam visokotonce i rade mi u paraleli po kanalu sa jednim parom koji sam vec imao).

Driver se relativno lako reparira. ALI ipak to mora uradit ineko ko je strucan i sa iskustvom. Vesanja su mozda problem za nabaviti, ja sam koristio za tu namenu EV i JBL netretirne meke elenete centratira i vesanja. Mislim da su i JBL i EV to i napravili upravo na osnovu iskustava iz RCA... Mada sam samo 2 komada repariao u tom smislu. 2 vesanja je zamenio drugar pre 30 godina i ti sprimerci jos uvek rade dobro ali nisam odavno vlasnik tog para drivera. Na osnovu merenja TS parametra nije bilo razlike u odnosu na origininalne. Mozda malo niza Fs zakoji Hz. Ja sam izmerio Fs=18Hz kod originalnih je mozda 20-22Hz. Medjutim ono sto je zapanjujuce je da je force factor isti i da AlNiCo Magneti UOPSTE nisu "popustili". To mi je potpuno neverovatno za toliko strae materijale... Imao sam 6 komada tih drivera i svi magneti su bili fenomenalni (na osnovu merenja). To je ustvari 12in membrana tacno 30cm bez vesanja i oko 90 grama pokretnog mehanizma. Ali zbog robusne korpe i spoljnih dijametara se "vodi" kao 15in?

Tu je ustvsri problematican taj mali visokotonac. On je svega oko 5W ili cak manje. A driver je deklarisan za 25W max snage. Na taj visokotonac u sredini primenjena je 12db skretnica sa L ulazom. L element je indujktivnost namotaja bas zvucnika. Sledeci C element je 4uF... Visokotonac je 8 oma. A Bas 15oma. I  pri konstrukciji je bilo problema i taj visokotonac je "crkavao". Resenje su nasli u premazivanju kalema visokotonca tecnim kaptonom. Medjutim to nije delotvorno u potpunosti. Pa zbog toga te jedinice pregore... Postoji i spare part za to u sopstvenom pakovanju ali je jos redje to naci.

Generalno taj driver ide upravo kako je i obelezen - extended range, i "pada" vec na oko 9-10K do 12KHz. Bas driver ima 4 namotaja od 12.5oma 2/2 seriski/paralelno povezani i daju oko 15oma impedanse kako i pise. I to nije efikasan zvucnik. Mislim da je ispod 95db koliko se secam sada merenja i uporedjivanja sa poznatim vrednostima bas je oko 93db efikasnosti a visokotnac mozda koji db manje...

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Majda said:

"podizanje" nekog dela frekvencije. Ili "Spustanje". menja susretnu frekvenciju i moraju se korigovati filteri tog dela koji se "pomera".

Ma, ništa se tu ne pomera i ne daj bože da se nešto računa. Ono što se spusti softverski, podigne se na dugme. Valda si nekad koristio aktivni sub sa DSP-om? To se sve umeri za nekoliko minuta.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Majda said:

D li mozda moze da se otvori posebna tema za SUB-ove i ostalo sto to prati?

 Ja sam pokrenuo onu oko room correction-a za takve stvari...  Ako mislis da pricas o korekciji zvuka sub-om, po meni je tamo ok. Ako zelis temu konkretno u subwooferima, slobodno je otvori u HiFi, HT ili Samogradnja, zavisno od toga gde pripada.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, beatgoeson said:

Ma, ništa se tu ne pomera i ne daj bože da se nešto računa. Ono što se spusti softverski, podigne se na dugme. Valda si nekad koristio aktivni sub sa DSP-om? To se sve umeri za nekoliko minuta.

Dobro OK...

(Mada ne razumem kako se nista ne racuna? I sve se podigna "na dugme"? Na osnovu ovakvih odgovora jednostavno moram da zakljucim da si ti ubedjen da u DSP-u to rade neki partujlci. Patuljci ili neki mikro ljudi nesto podizu i spustaju...)

Mrzi me da pravim animaciju ovoga sto sam napisao u prethodnom postu - ne bi bilo efekta vec sam to pokusavao ranije...

Secam se da si pre oko 10 godina na istu temu (posle jedno 10 postova objasnjavanja i skicitranja) rekao na kraju "Nisam to na taj nacin shvatio".ima negde u temema secam se 100%... A sada sa napretkom tehnologije u medjuvrenenu, tvoje misljenje je evoluiralo do "Ono što se spusti softverski, podigne se na dugme."

never mind

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nkrgovic said:

 Ja sam pokrenuo onu oko room correction-a za takve stvari...  Ako mislis da pricas o korekciji zvuka sub-om, po meni je tamo ok. Ako zelis temu konkretno u subwooferima, slobodno je otvori u HiFi, HT ili Samogradnja, zavisno od toga gde pripada.

Da jeste. Hvala. Mozda cu nastaviti tamo u temi nesto o tvojoj ideju da se "pre nego sto materijal i dodje do Digitalnog busa" u tranferu preko mreze nesto uradi. Mislim da je ideja dobra? Ali ima nekih zakonitosti iz analognog sveta koje su skoro u analognom domenu neresive. Suvise su mali BW (bandwidth) sirine opsega na koje se deluje, reda desetine Hz... da ne duzim.

Ustvari nervira me sto stalno po ko zna koji put u temu pokusavaju da se utrpaju stvari vezane za DSP, subove i sve drugo sto nije vezano za ovu temu. A sto je i u potpunoj suprotnosti sa idejama koje ova tema predstavlja.

To ne bi bio slucaj da ova tema nema ovakav naslov. Motiv za te aktivnosti je da se na silu nametne ideja da su i te druge stvari "out of ordinary". Medjutim nisu i nikada nece biti.

Mozda da se promeni naziv teme? Na primer classic ili tako nesto. Onda ce interesovanje za narusavanje teme opasti ubedjen sam u to...

Link to comment
Share on other sites

Ovo sto beat prica je van zone ukrstanja, ekvilizacija na 30Hz, parametarska.

Fakticki boost-uje samo taj deo, ne izdize ceo opseg koji bas drajver pokriva.

To radi uz pomoc dsp.

Drugi nacin je konstrukcija odgovarajuceg kabineta, ukoliko drajver to dozvoljava.

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, prophet said:

Ovo sto beat prica je van zone ukrstanja, ekvilizacija na 30Hz, parametarska.

Fakticki boost-uje samo taj deo, ne izdize ceo opseg koji bas drajver pokriva.

To radi uz pomoc dsp.

Drugi nacin je konstrukcija odgovarajuceg kabineta, ukoliko drajver to dozvoljava.

 

 

Da ali:

- da bi se doslo do tog dela od 30Hz izdizanje mora da pocne ranije. Nemoguce je "odmah" izvrsiti izdizanje dela. To ranije je nekoliko desetina Hz vise ili cak jos vise tako da se to poklapa sa pocetkom drugog reza na vise koji je 80Hz recimo. I to se izracunava na isti nacin - na kojim F pocinje to izdizanje u zavisnosti od reda i tipa izdizanja.

- Drugo, Ako se ne atenuira ostatak spektra, ostaje istih db digitalnih vrednosti, to izdizanje ima vecu vrednost digitalnih decibela. A ako je snimak vec "prejak" to dodatno izdizanje ce sigurno izobliciti finalni konvertovani analogni signal?

- trece to menjadrasticno originalnu produkciju digitalnog snimka, posto se i fazni pomeraji i ko zna sta sve jos remeti na taj nacin. A sta ako je autor bas hteo da to bude tako snimljeno?

- postoji i pasivni shelf AKO je potrebno moze se izvrsiti podizanje niskog dela spektra za oko +4-4.5db sto je i vise nego dovoljno. Pasivni u smislu pasivnih komponenti C i L u grani pre skretnice za LF driver. Ali su ta 4 elementa mozda i visestuko skuplja od pojedinih dsp uredjaja posto moraju biti specificni i kvalitetni...

Link to comment
Share on other sites

Bolji DSP to rade korektnije.
Dalje, nije isto kad uzmes drajver veceg promera i efikasnosti (kao sto je slucaj u pro nameni) i manji i neefikasniji drajver. Zatim, kompenzuje se neodgovarajuci kabinet. Sve to normalno guta snagu. Hajde za pro namenu se vodi racuna o ekskurziji, nema u ogromnoj vecini slucajeva nista ispod 40Hz u lajvu, pa je donekle i logicno i razumljivo sto tako rade. Za kucne uslove nije.
Ovo sto se pojavilo kao integrisana varijanta uopste ne koristi DSP kao room correctio. Kii npr.
Zbog toga sam na stanovistu da je bolje stvari raditi kako Bog zapoveda. Odgovarajuci drajver, kabinet, skretnica, pozicioniranje. Nema gubitka informacije o prostoru, potrebne snage su 10 ili vise puta nize. U igru ulaze jako ozbiljni pojacivaci manjih snaga i to kao krajnji rezultat jednostavno ne moze da se poredi. Da ne govorimo o izuzetnoj pojednostavljenosti sistema. Plus mnogo manje kablova u opticaju, nema nepotrebnih konverzija. I kao slag na tortu moguce napraviti kompletno analogni sistem.

Link to comment
Share on other sites

Kii ne koristi DSP za klasičan room correction, ali na tom zvučniku se bukvalno sve kontroliše kroz DSP. Preseti koji su korisniku na raspolaganju (Boundary i Contour) su ništa drugo nego različiti DSP filteri koji služe za to da se zvučnik što jednostavnije uklopi u prostoriju, a bez potrebe da kupac poseduje doktorat iz akustike kao preduslov za korišćenje zvučnika.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Majda said:

(Mada ne razumem kako se nista ne racuna? I sve se podigna "na dugme"? Na osnovu ovakvih odgovora jednostavno moram da zakljucim da si ti ubedjen da u DSP-u to rade neki partujlci. Patuljci ili neki mikro ljudi nesto podizu i spustaju...)

Upravo tako - sve se podesi uz pomoć miša, tastature, i na kraju - na dugme gde piše "VOLUME", pošto je u pitanju aktivni sub. Ako se ikad uželiš dobrog zvuka, moraćeš malo da se modernizuješ.;)

Da... kao programer sam načuo nešto o tome da dijagrame na ekranu ne crtaju patuljci.

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, Zexx said:

Kii ne koristi DSP za klasičan room correction, ali na tom zvučniku se bukvalno sve kontroliše kroz DSP. Preseti koji su korisniku na raspolaganju (Boundary i Contour) su ništa drugo nego različiti DSP filteri koji služe za to da se zvučnik što jednostavnije uklopi u prostoriju, a bez potrebe da kupac poseduje doktorat iz akustike kao preduslov za korišćenje zvučnika.

Tačno tako. Ali su ipak preseti. Dakle aproksimacija, nema konkretnog inputa iz mernog mikrofona.

Link to comment
Share on other sites

Upravo tako - sve se podesi uz pomoć miša, tastature, i na kraju - na dugme gde piše "VOLUME", pošto je u pitanju aktivni sub. Ako se ikad uželiš dobrog zvuka, moraćeš malo da se modernizuješ.
Da... kao programer sam načuo nešto o tome da dijagrame na ekranu ne crtaju patuljci.
Sve je to super, ali je osnovni problem što se dip-ovi ne rešavaju u softverskom delu nego u akustičkom delu jednačine, gde i nastaju, lepo ti reče@Majda a i mnogi ozbiljni ljudi koji se bave akustikom, ali u svakom slučaju, ova tema nije za to o čemu pišeš, imaš temu korekciji prostorije DSP-om...
Opet, treba razlikovati dipove u samom odzivu zvučnika i dipove usled modova prostorije, prvi se mogu uspešno korigovati, drugi baš i ne...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Zexx said:

Iskreno, smatram takvo rešenje mnogo upotrebljivijim za prosečnog korisnika, a ni te aproksimacije nisu dobijene samo iz proračuna nego i iz bezbroj merenja u različitim uslovima.

Za prosečnog korisnika - prosečno rešenje:D

Ovde ipak govorimo o malo ozbiljnijem pristupu. Kii upravo navodim kao dobro rešenje uz pomoć DSP, za deo oko samog zvučnika. Deo vezan za pozicioniranje nije na tako visokom nivou.  

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, Zexx said:

Iskreno, smatram takvo rešenje mnogo upotrebljivijim za prosečnog korisnika, a ni te aproksimacije nisu dobijene samo iz proračuna nego i iz bezbroj merenja u različitim uslovima.

Prosečni korisnik je otvoren za inovacije, za razliku od notornih tradicionalista kojima je "više nego dovoljan" pasivni shelf od 4-4.5dB. Neko mora već da im saopšti da nije dovoljan, ukoliko je potreban tri puta veći. Tako da prosečan korisnik ima veću šansu nego neki neprosečan, da u kući ima dobar zvuk.8)   

Takođe, pričaju o nesavršenostima softverskih filtera, a 99% zvučnika ili uopšte ne reprodukuje opseg o kojem je reč, ili već konstrukciono nisu sposobni da proizvedu brz i precizan bas u bilo kojem opsegu.

Ja sam, pre nego što sam počeo sa komentarisanjem, pročitao prethodnih pet-šest strana, gde se, posle jedne uobičajeno krvave svađe, uglavnom piše o prostorijama i subovima, pa sam se samo nadovezao. Premeštajte ovo gde hoćete, mada je neko već primetio da sistemi sa izvanredno izvedenim basovima, usklađenim sa prostorom u kojem su, nikako nisu "ordinarni". Naprotiv.

Link to comment
Share on other sites

OK, prosečnom korisniku možete da servirate svašta pod terminom inovacija. Ovde ipak nisu prosečni korisnici. U stvari dolazimo do tačke gde govorimo o meri uspešnosti različitih pristupa istom problemu. 

1. pristup - u skladu sa akustikom i zakonima fizike. Mere se T/S parametri drajvera, na osnovu toga se simulira i izrađuje kutija odgovarajućeg koncepta (BR, kompresiona, OB, neki od vidova horne, transmisije itd.

2. pristup - uglavnom neodgovarajući kabineti za ekstenziju naniže što se nadomešćuje ekvilizacijom u električnom ili digitalnom domenu.

Prosečan korisnik voli da vidi mali zvučnik a da pritom bude fasciniran basom. On nije u pravom smislu reči neko ko traga za vrhunskim kvalitetom. To je legitimno ali je legitimno i napomenuti po kojoj ceni se to postiže, više nego dovoljno argumenata pobrojano u ranijim postovima. 

Još nešto gde mislim da se veoma greši je podela na staro i moderno, tačnije savremeno. Podela treba da ide na kvalitetno i manje kvalitetno. 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, prophet said:

OK, prosečnom korisniku možete da servirate svašta pod terminom inovacija. Ovde ipak nisu prosečni korisnici. U stvari dolazimo do tačke gde govorimo o meri uspešnosti različitih pristupa istom problemu. 

Očigledno je reč o nesporazumu. "Prosečan korisnik" je za mene ljubitelj dobrog zvuka, dakle neko ko je upravo ovde.

Kakav je, uopšte, neko korisnik ako mu je vrhunac dobrog zvuka ozvučenje u kafiću i nije spreman da za celu liniju izdvoji više od 100Eur?  

Link to comment
Share on other sites

99% industrije ide na prosečnog korisnika. Možda i više. To su slušalice, muzika on the go, razne karaoke, lifestyle etc.

Npr. Kii nije za običnog korisnika, malo je to naprednije.

Odraditi sve to bez  pomoći DSP je još malo naprednije.

Siguran sam da i ti nisi običan ljubitelj, ipak si radio neka istraživanja.

Link to comment
Share on other sites

Radi se otome da je upotreba DSP-a i bilo kog drugod savremenijeg digitalnog audio sistema potpuno legitimna. Koriste je ljudi sirom sveta. ALi ima ljudi koji nisu zainteresovani da to koriste i jednostavno ih to NE interesuje...

Isto tako potpuno je normalna upotreba recimo sasvim jednostavnih analognih sistema ciji se broj aktivnih komponenti ukljucucujuci i zvucne jedinice, moze nabrojati prstima obe ruke.

ALI razlika je u tome da dsp-ovci konstantno ubedjuju i iritiraju ove druge, namecuci na silu misljenje da je njihov pristup bolji, savremeniji. Da su ovi prvi nedovoljno informisani i nedovoljno tehnicki pokovani, da je to novo superiornije u svakom pogledu. I tako dalje.

Druga grupa koja ima drugacije sisteme nema nikakvog interesovanja da ove prve ubedjuje u bilo sta i ne tvrdi da je to cime se bave najbolje. I nikoga ne ubedjuje i ne ismeva zbog toga st okoristi nesto razlicito.

I to je osnovna razlika, koja je toliko vidljiva ne samo u ovoj temi nego i u nekim drugim temama da prosto "izbija oci"

Kazem da se promeni naziv teme u recimo "old shit audio" i nece biti nikakvih problema nece se niko pojaviti da upada u temu i soli pamet svima koji u ovoj temi misle drugacije...

 

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, prophet said:

99% industrije ide na prosečnog korisnika. Možda i više. To su slušalice, muzika on the go, razne karaoke, lifestyle etc.

Mislio sam da pričamo o audiofiliji. Prosečan korisnik u smislu kako ga ti shvataš nije audiofil, niti je oprema koju nabavlja interesantna za ovaj forum, niti je Zexx imao u vidu tu vrstu "prosečnog korisnika", jer samo dva ugradna pojačala sa DSP-om koštaju blizu 800Eur.

23 minuta ranije, prophet said:

Odraditi sve to bez  pomoći DSP je još malo naprednije.

Aman, zašto bi bilo naprednije? U onom velikom sistemu si imao ogromne dipole i u startu nisi imao velike probleme sa peglanjem odziva, zbog samog takvog principa, pa misliš da se sve može tako upeglati u pasivi. Em ne može, em je sumanuto. Osim toga, to je dobro zvučalo, ali su basovi bili malo lenji. I ništa što sam čuo kao dipol (u domenu niskih frekvencija) nema "drajv" za rok muziku.

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, Majda said:

Druga grupa koja ima drugacije sisteme nema nikakvog interesovanja da ove prve ubedjuje u bilo sta i ne tvrdi da je to cime se bave najbolje. I nikoga ne ubedjuje i ne ismeva zbog toga st okoristi nesto razlicito.

I to je osnovna razlika, koja je toliko vidljiva ne samo u ovoj temi nego i u nekim drugim temama da prosto "izbija oci"

Kazem da se promeni naziv teme u recimo "old shit audio" i nece biti nikakvih problema nece se niko pojaviti da upada u temu i soli pamet svima koji u ovoj temi misle drugacije...

Samo insistiranje da na ovoj temi nema mesta za "ordinarne" sisteme nego samo za neke koji ispunjavaju neke vaše kriterijume pobija sve što si napisao.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...