Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

Najbolje implementacije open baffle i closed box se svaki na svoj nacin priblizava infinit baffle principu. 

Open baffle je efikasan u otlanjanju kabinetskih rezonancija, narocito onih koje se vracaju kroz drajver. Trade off  je sto manje uspesno sprecava nezeljeno mesanje pozadinske radijacije koja ponistava prednju, sto se pokusava umanjiti velicinom bafflea i pozicioniranjem.  Closed box je nezgodan jer se kabinetske rezonancije veće i lako se vraćaju kroz drajver, s druge strane pozadinska radijacija je manja. 

Mislim da je najbolje pristup nesto izmedju, Kutija otvorena na zadnjoj strani sa takvim oblikom i unutrasnjim dampingom da se nista ne vraca kroz drajver, a da na kraju izlaze samo najniži harmonici koje je nemoguce zarobiti u nekim prakticnim dimenzijama.

Mislim da je to razlog zašto mi se recimo više svidja srednji širepojasnog drajvera u tqwt od bass reflex kutije iste zapremine. Što se basa tiče oba principa koriste rezonanciju kabineta da naprave bass,  što proizvodi mnogo problema u dizajnu, i krajnji rezultat je inferiorniji bas od  bass horni i principa koji simuliraju infinite baffle.

Dva dizajna kutije mi se dopadaju. Jedan je onaj koji koristi originalni B&W Nautilus, a drugi je starinski Hartley Concertmaster.  Kod Hartleya bass je u otvorenoj kutiji, koja je tesko dampovana.

Link to comment
Share on other sites

Po meni je prednost OB konstrukcija najviše u disperzionom paternu u obliku osmice i drastično umanjenim bočnim refleksijama u prostoriji, pogotovo u bass i srednjetonskom regionu, pa samim tim i mnogo boljom saradnjom zvučnika sa prostorijom.

Takođe, ono što meni prija kod OB konstrukcija je odsutnost uzdržanosti u tranzijentima i poprilične dinamičke mogućnosti jer se drajver ne bori sa kutijom i sa svom onom energijom koju "saspe" u nju sa zadnje strane.

Svaka konstrukcija sa aspekta bass područja ima svoje kompromise osim možda pravog "infinity baffle" pristupa, ali to je već neka totalno druga dimenzija, koja praktično zahteva objekat namenski konstruisan za to...

Ja trenutno imam 3 konstrukcije u 2 sistema i to open baffle, bass reflex i vario vent i najviše mi prija open baffle ali imaju i druge izvedbe svojih prednosti, naročito u pogledu WAF faktora i veličine (naravno, ne moram da napominjem da mi OB sistem nije u dnevnoj sobi nego u izdvojenoj pomoćnoj prostoriji/slušaonici)...

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, hifista said:

Open baffle je efikasan u otlanjanju kabinetskih rezonancija, narocito onih koje se vracaju kroz drajver. Trade off  je sto manje uspesno sprecava nezeljeno mesanje pozadinske radijacije koja ponistava prednju, sto se pokusava umanjiti velicinom bafflea i pozicioniranjem.

 

Klasičan OB na dasci je puno kompromisa u smislu potrebnog prostora, pozicioniranja...

Postoje konstruktorska rešenja koja su kompaktna i eliminišu neželjena poništavanja. Praktično dobija se samo ono što izlazi iz bas drajvera. Fenomenalan waterfall.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, somilenko said:

Po meni je prednost OB konstrukcija najviše u disperzionom paternu u obliku osmice i drastično umanjenim bočnim refleksijama u prostoriji, pogotovo u bass i srednjetonskom regionu, pa samim tim i mnogo boljom saradnjom zvučnika sa prostorijom.

Takođe, ono što meni prija kod OB konstrukcija je odsutnost uzdržanosti u tranzijentima i poprilične dinamičke mogućnosti jer se drajver ne bori sa kutijom i sa svom onom energijom koju "saspe" u nju sa zadnje strane.

 

Kardioidni patern prostiranja basa zahvaljujući kojem imamo direktivnost u bas segmentu i indiferentnost prema bočnim zidovima tj refleksijama. Izvedeno na odgovarajući način. U principu  bipol. Ne klasičan OB.

Lak za smeštanje u prostorijama različitih gabarita. Provereno u praksi.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 31.1.2021. at 14:53, anubisgrau said:

 

Očigledno, svoj čuva leđa svome. Kao što si i ti pao s neba u ovu temu i ozbiljno je ukanalio offtopicom a pritom si moderator,  da smo morali da pravimo klon teme da se sklonili od posledica, sada čuvaš leđa liku koji je upao da vodi svoje privatne ratove (Zaxx). Ja sam prvi kritikovao Solderera ali dečko je barem napisao nešto što je u okviru teme. Zaxx sem provokacija ništa a sada si ga dodatno nagradio.

Pa bravo!

 

Majda, sačekaj da Soldereru istekne ban, sem ako nije trajni, mislim da nije OK da se to nastavlja bez njega.

pitanje: jesu se Očevi vratili sa službenog puta u Banoštor?

Link to comment
Share on other sites

Mali test za sve bas zvučnjake i sve one koji misle da imaju bas zvučnjak.

U jednom momentu nailazi sekvenca niskih frekfencija koja se menja....nebitno sada o kojim se frekfencijama radi, i koje izgledaju kao takozvani "voz" , idu jedna za drugom velikom brzinom. Trebalo bi to sve da bude nešto kao papapapapapapa ili dudududududu.

  Nikako paaapfhrpokbtjkdrmritako dalje. B). Recimo scan speak serija diskoveri to odsvira kao neko mumlanje i tome slično. Te sekvence naravno nisu muzika niti toga ima kod normalnih instrumenata.....ali čisto da se dobije ideja šta ko može a šta ko ne može da uradi.

Link to comment
Share on other sites

deluje veoma dobro, inovativno i odlicno napravljeno. Nije to bas mali zvucnik a ni lagan. Verovatno ce ga primarno koristiti u studijima jer izgleda nema uobicajeni "fatigue" pa ce moci duze da rade... Da li ima nekih podataka gde je ukrstanje?

Zanimljivo izgleda i na stalcima.

 

Link to comment
Share on other sites

deluje veoma dobro, inovativno i odlicno napravljeno. Nije to bas mali zvucnik a ni lagan. Verovatno ce ga primarno koristiti u studijima jer izgleda nema uobicajeni "fatigue" pa ce moci duze da rade... Da li ima nekih podataka gde je ukrstanje? Zanimljivo izgleda i na stalcima.

 

 

Ukrstanje na 570Hz. Jeste za studijski rad. Dobar waterfall, disperzija i odziv. -6db na 32Hz. Doduse jako neefikasni 72db. 

 

Da je bar taj gornji inovativni drajver efikasniji i da ga spuste za oktavu nize.

Link to comment
Share on other sites

On 20.2.2021. at 8:49, RADE said:

Mali test za sve bas zvučnjake i sve one koji misle da imaju bas zvučnjak.

U jednom momentu nailazi sekvenca niskih frekfencija koja se menja....nebitno sada o kojim se frekfencijama radi, i koje izgledaju kao takozvani "voz" , idu jedna za drugom velikom brzinom. Trebalo bi to sve da bude nešto kao papapapapapapa ili dudududududu.

  Nikako paaapfhrpokbtjkdrmritako dalje. B). Recimo scan speak serija diskoveri to odsvira kao neko mumlanje i tome slično. Te sekvence naravno nisu muzika niti toga ima kod normalnih instrumenata.....ali čisto da se dobije ideja šta ko može a šta ko ne može da uradi.

Ili ti Scan Speak Discovery nisu ničemu ili im kabineti nisu dobri. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, predragm said:

Nisam primetio - bas cu da pogledam. Hvala :)

Neverovatno sta sve ljudima pada na pamet. Ovo im izgleda kao neka trafo stanica... Rusi su prestali da priozvode Ge tranzistore tek 1991. Jos uvek imaju ogromne kolicine originalnih tipova Ge. Pa i nekoliko sa najvecom postojecom snagom u odnosu na druge zapadne proizvodjace. A uglavnom su militaty grade. Medjutim za amp ove snage ide next level ing. iskustva i  poznavanja elektronike, posto jednostavno nema takvih primera iz proslosti. Bas dobro zvuci.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...