Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

8 hours ago, zflazar said:

Hi Swen,

welcome to our little serbian freek hifi society!

As you wrote, you use your own DSP software.

Does it mean that the others did not meet your needs/expectations?

Or other words, if they are crap, how can you recommend to use active crossovers instead the old fashioned ones?

First of all, I never said the activ x-overs or dsp of other companies are crap;) An Accuphase DF65 is definitely no crap. Accurate is also no crap, these are perfect options. 

 

Why I didn't use Acapella horns, Avantgarde Acoustic, Cessaro or odeon? For one simple reason, I don't think they are even near to what's possible. So we did it another way. For the same reason we developed our own dsp. It's a solution optimized for our needs. And the reason that I don't use a passiv X-over, I already told above. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, prophet said:

Mislim da sam u proteklih par godina u vise navrata nailazio na pojedina merenja. Konkretno se secam merenja za visokotonac i Elysio hornu. Bilo je to ok.

Ne vidim razlog zbog cega bi bilo ko to izbegavao. Meni je sa druge strane dovoljna cinjenica da je pravilno adresirao probleme. To je pokazatelj da poznaje problematiku. Uz pomoc DSP ne sumnjam da je uspesno reseno. Taj segment mi nije interesantan pa zbog toga i ne obracam toliku paznju. Sa druge strane zainteresovacu se za deo vezan za pasivne skretnice.

 

 

 

1 hour ago, prophet said:

Mislim da sam u proteklih par godina u vise navrata nailazio na pojedina merenja. Konkretno se secam merenja za visokotonac i Elysio hornu. Bilo je to ok.

Ne vidim razlog zbog cega bi bilo ko to izbegavao. Meni je sa druge strane dovoljna cinjenica da je pravilno adresirao probleme. To je pokazatelj da poznaje problematiku. Uz pomoc DSP ne sumnjam da je uspesno reseno. Taj segment mi nije interesantan pa zbog toga i ne obracam toliku paznju. Sa druge strane zainteresovacu se za deo vezan za pasivne skretnice.

 

 

That's a measurement without DSP of the 15A and 666 driver. For sure it's also possible without DSP. Using a dsp, analogue, Tubes and discuss this, is dangerous like religion 

5EA8957B-37D7-448D-B092-07B318CB71FA.jpeg

Link to comment
Share on other sites

True. Measuring is important if you develop. Also to get the first basic settings. But the fine tuning should be done by listening. The ear is the most important tool

Well, as I've already mentioned I had no doubts about solving the issues.

Based on my humble experience, it would be nice to measure both speakers with pink noise signal with mic pointed to the center. Also some impulse, phase, waterfall...but I guess You've already done it.

I like very much what I saw regarding the mid horn.

 

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, swenthehornmaker said:

Attached a 1/24 octave measurement. Usually I just use 1/6 or 1/3 octave, because it's simply more realistic. Nobody can recognize 1/24 octave dips modes;) 

 

B5F13B0E-CC5E-48FE-91AD-2863D2299E57.jpeg

Hi Swen.

Measurement is made from 1m, MLP or other? One channel or both? Give us more details. Bass part is usually preferred to be without smoothing (from 20Hz to 200 or 300Hz). I am using REW where Y (vertical) axis should be usually from +45dB to +105dB, spl curve about +75dB. You have vertical span of 100dB in negative area what gives different impression.

Link to comment
Share on other sites

To be honest, active systems are very rare everywhere ;)

Thank you for the Accuphase and Accurate recommendation. It is worthwhile becouse come from person who is a deep-diver in matter of active/DSP waters.

I am not familiar with crossover/loudspeaker construction at all, but I always enjoy in reading and explanation of people who brings the music closer and more enjoyable, so please go on!

:)

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, prophet said:

Well, as I've already mentioned I had no doubts about solving the issues.

Based on my humble experience, it would be nice to measure both speakers with pink noise signal with mic pointed to the center. Also some impulse, phase, waterfall...but I guess You've already done it.

I like very much what I saw regarding the mid horn.

 

Both measurements are PN. 15A with 666 is measured exactly at the horn mouth. The other measurement 20-20.000 is measured in 480 cm distance also with PN at my listening spot. It's an left and right measurement, so that the possible phase issues are already shown. But as you can see. At the cutting points are no dips. 160/1650

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, damic said:

BTW, I am also last 15 years in active camp, a bit different, big ribbons Apogee Duetta Sig's plus 4 subs, 4 stereo amps and professional digital DSP-xo, one for each channel. Hi-Fi active systems, are here very rare.

Yes, because there are so many prejudices. The way the measurements are taken is written above. The Arta "Over all" measurement is an old one from the time our new dsp wasn't involved. The new one uses IIR and FIR and the response looks much better. But to be honest, I give a shit for flattening the curve ;)

Eben the worst speakers can be flattened and they still sound horrible. 

Phase, Delay, Dynamic for micro informations and the room, that's the main things to me 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, zflazar said:

To be honest, active systems are very rare everywhere ;)

Thank you for the Accuphase and Accurate recommendation. It is worthwhile becouse come from person who is a deep-diver in matter of active/DSP waters.

I am not familiar with crossover/loudspeaker construction at all, but I always enjoy in reading and explanation of people who brings the music closer and more enjoyable, so please go on!

:)

In maybe 2-3 weeks I will post some pictures of the new dsp we are using. The prototype is implemented in my system since a few weeks now but the case isn't ready right now. So I don't want to post a simple wooden board with all the wirings. Attached a picture of the prototype of the case. CNC drilled from one aluminum block worth 10 Millimeter strong walls. The power supply is a 100 Watt ultra low noise analogue version and is placed in a separate case. 

DD4A691B-D70B-4852-951F-B17E69E0C5DD.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Meni tudje merenjenje ne znaci nista ako mi nije jasan nacin i motiv tog merenja. Naslusao sam se merno upeglanih sistema koji zvuce lose. 

Narocito bas odziv u sobi, gde je kritican uticaj sobe i opreme prilikom merenja. Uhvatis se za pikove i peglanje istih, a kako vidis dal je bas los?

Meni je npr. prvo testiranje basa na muzici koja nema izrazenog basa, npr pustim dublji vokale. Na vokalu vidim zvuci li mi prirodno, da li mi postaje mutan i neprirodan ako ukljucim subwoofer, da li se menja iluzija pozornice. Najbitniji je uticaj na regiju u kojoj je smesteno najvise muzike, jasno cujem razliku izmedju bas reflex i kompresione kutije, tipova pojacala ako je multiamping u pitanju, pozicije subwoofera.

Onda slusam kako bas crta akusticki prostor,  recimo orkestarska muzika koja se snima u akusticnim dvoranama a opet nema izrazenih ekstremnih basova. Da li je prostor realno odslikan ili zvuci kao losa imitiacija (zamuceno, tvrdo, neprirodno). Zvuci li bolje sa ili bez ukljucenog subwoofera?

Tek na trecem mestu mi je muzika u kojoj ima dosta bas energije, po mogucnosti proizvodenog akusticnim instrumentom (kontrabas, bas bubanj, orgulje...). Tu se susrecemo sa sobom i treba mukotrpno pozicionirati kutije, pre nego sto se krene sa tretiranjem sobe i dodatnom ekvilizacijom skretnice.

Nikako ne podcenjujem znacaj merenja, ali na prvo mesto uvek stavljam filozofiju i umetnost slusanja dizajnera i slusaoca. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, swenthehornmaker said:

Yes, because there are so many prejudices. The way the measurements are taken is written above. The Arta "Over all" measurement is an old one from the time our new dsp wasn't involved. The new one uses IIR and FIR and the response looks much better. But to be honest, I give a shit for flattening the curve ;)

Eben the worst speakers can be flattened and they still sound horrible. 

Phase, Delay, Dynamic for micro informations and the room, that's the main things to me 

Have You done some impulse response measurement of the system, that would be interesting to see...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, hifista said:

Meni tudje merenjenje ne znaci nista ako mi nije jasan nacin i motiv tog merenja. Naslusao sam se merno upeglanih sistema koji zvuce lose. 

Narocito bas odziv u sobi, gde je kritican uticaj sobe i opreme prilikom merenja. Uhvatis se za pikove i peglanje istih, a kako vidis dal je bas los?

Meni je npr. prvo testiranje basa na muzici koja nema izrazenog basa, npr pustim dublji vokale. Na vokalu vidim zvuci li mi prirodno, da li mi postaje mutan i neprirodan ako ukljucim subwoofer, da li se menja iluzija pozornice. Najbitniji je uticaj na regiju u kojoj je smesteno najvise muzike, jasno cujem razliku izmedju bas reflex i kompresione kutije, tipova pojacala ako je multiamping u pitanju, pozicije subwoofera.

Onda slusam kako bas crta akusticki prostor,  recimo orkestarska muzika koja se snima u akusticnim dvoranama a opet nema izrazenih ekstremnih basova. Da li je prostor realno odslikan ili zvuci kao losa imitiacija (zamuceno, tvrdo, neprirodno). Zvuci li bolje sa ili bez ukljucenog subwoofera?

Tek na trecem mestu mi je muzika u kojoj ima dosta bas energije, po mogucnosti proizvodenog akusticnim instrumentom (kontrabas, bas bubanj, orgulje...). Tu se susrecemo sa sobom i treba mukotrpno pozicionirati kutije, pre nego sto se krene sa tretiranjem sobe i dodatnom ekvilizacijom skretnice.

Nikako ne podcenjujem znacaj merenja, ali na prvo mesto uvek stavljam filozofiju i umetnost slusanja dizajnera i slusaoca. 

 

 

@hifista koji subwoofer koristis?

Moze li neka slika sadasnjeg sistema? Kako si pozicionirao kutije u odnosu na ono kako su postavljene u temi o tvom sistemu? Neki tretman sobe? Sve me to tek ceka.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, somilenko said:

Have You done some impulse response measurement of the system, that would be interesting to see...

 

Impulse response measurements of Horn speakers are not very meaningfull. Therefore we just take impulse response measurements of the single drivers in a pwt 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, hifista said:

Meni tudje merenjenje ne znaci nista ako mi nije jasan nacin i motiv tog merenja. Naslusao sam se merno upeglanih sistema koji zvuce lose. 

Narocito bas odziv u sobi, gde je kritican uticaj sobe i opreme prilikom merenja. Uhvatis se za pikove i peglanje istih, a kako vidis dal je bas los?

Meni je npr. prvo testiranje basa na muzici koja nema izrazenog basa, npr pustim dublji vokale. Na vokalu vidim zvuci li mi prirodno, da li mi postaje mutan i neprirodan ako ukljucim subwoofer, da li se menja iluzija pozornice. Najbitniji je uticaj na regiju u kojoj je smesteno najvise muzike, jasno cujem razliku izmedju bas reflex i kompresione kutije, tipova pojacala ako je multiamping u pitanju, pozicije subwoofera.

Onda slusam kako bas crta akusticki prostor,  recimo orkestarska muzika koja se snima u akusticnim dvoranama a opet nema izrazenih ekstremnih basova. Da li je prostor realno odslikan ili zvuci kao losa imitiacija (zamuceno, tvrdo, neprirodno). Zvuci li bolje sa ili bez ukljucenog subwoofera?

Tek na trecem mestu mi je muzika u kojoj ima dosta bas energije, po mogucnosti proizvodenog akusticnim instrumentom (kontrabas, bas bubanj, orgulje...). Tu se susrecemo sa sobom i treba mukotrpno pozicionirati kutije, pre nego sto se krene sa tretiranjem sobe i dodatnom ekvilizacijom skretnice.

Nikako ne podcenjujem znacaj merenja, ali na prvo mesto uvek stavljam filozofiju i umetnost slusanja dizajnera i slusaoca. 

 

 

Absolutely correct. Measuring is for developing and basic setups. That's all 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, hifista said:

Narocito bas odziv u sobi, gde je kritican uticaj sobe i opreme prilikom merenja. Uhvatis se za pikove i peglanje istih, a kako vidis dal je bas los?

Potpisujem :thumbsup2

Da je tako jednostavno - zivot bi nam bio mnogo laksi :)

Gotovo idealan FR, ukljucujuci i waterfall - a zvuk lom. Faza, recimo, dzumbus pravi.

Link to comment
Share on other sites

[mention=43837]hifista[/mention] koji subwoofer koristis?
Moze li neka slika sadasnjeg sistema? Kako si pozicionirao kutije u odnosu na ono kako su postavljene u temi o tvom sistemu? Neki tretman sobe? Sve me to tek ceka.
 
 
Imas sve u temi hifista sistem. Trenutno se bavim preseljenjem u drugi zivotni prostor, pa cu dopuniti temu sa pozicioniranjem i daljom evolucijom sistema kad dodje na red.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Ranije nisi ni morao koristiti ekvilizacuje u bilo kom obliku... Digitalnih nije ni bilo, ali je zato bilo vrlo dobrih do odlicnih drivera. Za kompresione kabinete recimo. Na primer prva serija Dynaudio 12in poslednja oznaka 100? ili stari RCF. BIlo je i drugih. I to ne onako po sistemu = hajde da stavimo ovaj X-driver ne interesuju nas TS parametri, u ovu bezveze kutiju random dimenzija. Nego bas na osnovu parametara a da kutija ne bude 700L Ida se sa monimumom pomeraja faze spusti ispod 25Hz.

Takvih drivera danas jednostavno vise nema. Velike su pokretne mase, pretvrda vesanja da podrze enormne ekskurzije i da obezbede postojanost na enormnim snagama, grejanje kalemova reseno raznim hi-tech premazima...

Slusali smo te i slicne stvari pre 30-35 godina radilo je kao SAT. Ovo danas katastrofa. Pokretne mase 300-400gm, ekskurzije 10cm parametri losi nigde se prakticno ne uklapaju...

Ko je koristio rogram JBL speaker shop (od pre hrista). sa bazom tacnih TS podataka ogromnog broja zvucnika, zna o cemu pricam :)

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, hifista said:

Imas sve u temi hifista sistem. Trenutno se bavim preseljenjem u drugi zivotni prostor, pa cu dopuniti temu sa pozicioniranjem i daljom evolucijom sistema kad dodje na red.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 

Znaci to sto pises da si radio merenja i slusanje, to je u starom prostoru ili novom? Ako je u starom, da li ces sve raditi iz pocetka ili ces moci to primeniti? Pretpostavljam da je jedna od prednosti DSP i to sto je mnogo fleksibilniji? Takodje, brze se dodje do rezultata?

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...