Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

Pretpostavljam front loaded horna?

Bilo bi dobro postaviti dimenzije horne. Verovatno je jedna.

Efikasnost panela i koji segment treba pokriti hornom.

Aktivno ili pasivno?

Imam neke ideje za drajver(e).

 

Sto se planarnih zvucnika tice mislim da je Magneplanar tu neprevazidjen.

 

 

Veoma interesantno misljenje Ralfa Karstena. Voleo bih da imam njegov najmanji OTL od 30w.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Danas je na ovaj forum zatražio pristup čovjek iz firme Hornsolutions, ja sam ga nagovorio da nam se pridruži u raspravama i dijeljenju iskustva. Ljudi rade izuzetne stvari, između ostalog i horne ugrađene u kućne zidove velikih gabarita. Čim mu se odobri članstvo javit će se pa možemo sa njim prodiskutirati oko toga.

IMG_20210117_140540.jpg

IMG_20210117_140723.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, prophet said:

Pretpostavljam front loaded horna?

Bilo bi dobro postaviti dimenzije horne. Verovatno je jedna.

Efikasnost panela i koji segment treba pokriti hornom.

Aktivno ili pasivno?

Imam neke ideje za drajver(e).

 

 

 

 

Danas dolazi kod mene pa cu ga sve pitati. Horna jeste front loaded, to znam. I jedna je u pitanju. 

Link to comment
Share on other sites

52 minuta ranije, Dacho said:

Danas je na ovaj forum zatražio pristup čovjek iz firme Hornsolutions, ja sam ga nagovorio da nam se pridruži u raspravama i dijeljenju iskustva. Ljudi rade izuzetne stvari, između ostalog i horne ugrađene u kućne zidove velikih gabarita. Čim mu se odobri članstvo javit će se pa možemo sa njim prodiskutirati oko toga.

IMG_20210117_140540.jpg

IMG_20210117_140723.jpg

@Dacho fantasticno! Hvala ti! 

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, SuperFi said:

 

PS

drugar koji ima Soundlabe na prolece aktivira zidanu bas hornu koja ide sa tavana! ;) Trazimo drajver dovoljno brz da isprati panele. Svaka sugestija dobrodosla! 

nije valjda da Mile hoce ponovo da aktivira ideju koju je odbacio pre skoro 25-30 godina ?...sasvim lepo usta od horne su dosad sluzila kao drzalje za saksije od cveca...i da uz adekvatan drajver,kupi i neke normalne lojtre...trebat ce vam neke stabilne,za silno pentranje i spustanje sa tavana :lol:

Link to comment
Share on other sites

On 1/17/2021 at 9:32 AM, damic said:

Preko 20 godina sam na ribonima, imam 3 para, Apogee Centaurus Minor, Stage i Duetta Signatures, takvu brzinu nigde nisam cuo.

Meni su potpuno razlicita iskustva. Apo. mi je neuoporedivo bledunjaviji u odnosu na recimo Magnaplanar. Pricam o onim velikim modelima. Ako su uopste iste konstrukcije? Mag. je true ribbon to znam a Apo. je "nesto" sa trakama ali mislim da nije true ribbon. Slusao sam 3-4 modela tih Apo. kabineta i nuoste nisam siguram koji mi se manje svideo...

Link to comment
Share on other sites

Planari iz mog skromnog iskustva imaju veliki potencijal. Razlog zbog kojih sam ih izbegavao je potreba za jakim i kvalitetnim pojacalom, sto je u proslosti bila  teska i skupa prica. 

Koriscenjem sve pristupacnijih neodimijumskih magneta i kvalitetnih prilagodnih transformatora, riboni se mogu napraviti da budu vrlo osetljivi, sto vidimo kod RAAL visokotonaca. Verovatno se isto moze napraviti i za full ribbon, a trafoi projektovati tako da istovremeno budu izlazni  trafoi SET multiamp sistema. 

Ljubitelji ribona  mozda znaju da li je bilo takvih pokusaja?

Link to comment
Share on other sites

 Zar je danas drugacije? Ne kapiram da danas ima bilo sta lampasko sto je jako i kvalitetno a da je jevtino.... Ako ja iole kapiram kako to radi, ti jednostavno na izlazu lampasa iole pristojne snage moras da imas trafo. Dobar trafo, koji je linearan u rasponu 10Hz-100kHZ (sto je 10,000x faktor) i koji nema problem da kroz njega prodje, lupam, 1000W, ne kapiram da moze da bude jevtin, na bilo koji nacin.

 Single ended triode amp koji bi bio jos i jak, osim takvih trafoa, mora da ima i triodu koja ima snagu.... Jedino sto sam ja video od trioda na pojacalu su 2A3 i 300B, od kojih nijedna nije blizu da bude "jaka".

 Jaka bi voleo da mi neko pojasni gde gresim? :)

Link to comment
Share on other sites

Driveri su 60ih i 70ih bili max 10-20 watti ne iz razloga sto nisu mogli da budu napravljeni drugacije, vec iz razloga sto je skoro svaki W krajem 60ih u pojacalima kostao skoro 1000usd. Sad se koriste ti stari driveri iz nekih drugih razloga ali je realnost da nista od toga(osim na papiru) nema dobar bas jer su aplikacije bile uglavnom za filmsku industriju gde u to vreme nije bilo materijala ispod 70hz.

Link to comment
Share on other sites

On 1/17/2021 at 12:00 PM, SuperFi said:

ogroman Soundlab

Odlican. :)Ali ogroman sveci je od megija. osetno veci zvuzni zid i od os ostalih zvucnika tog tipa emitovanja. Mislim da nije ni "prebrz" a ni "spor"? Nego nekako normalan, prirodno reprodukuje. Ali otprilike ima radijacionu povrsinu kao kada stanu 2 coveka u vrstu - jedan zvucnik. Nema sweet spot, svuda u prostoru se cuje veoma ujednaceno, a slicno se cuje i vrlo blizu pa i sa strane.

Generalno ti termini brzina i drugi slicni se ne uklapaju u opise zvucnika? Moze mozda jedino u neoj subjektivnoj relaciji u odnosu na zvuk instrumenata?

Inace se opisuju tehnickim terminima, sleave rate, ADSR terminima i drugim slicnim.

Me ni se nije ucinilo da je tim zvucnicima potrebna neka ekstenzija u niske frekvencije? To sa hornom jedino ako cete da sticeta naka nova iskustva i da iskoristite sto vec postoji ozidana? :)

Sto se tice izbora drivera za horn sistem, morate jednostavno PRVO konsultovati i to ovim redosledom:

1. zapremina komore u kojoj je zvucnik

2 zapramina i povrsina grla horne (u manjoj komori izmedju zvucnika i horne)

3. duzinu horne

4. povrsinu usta horne

Ovo pod 1 i 2 je najverovatnije mobilno. A najbolje bi bilo da nije fiksirano za hornu i da se moze odstraniti ili promeniti. I od toga. Postoji i PDF Marshal Leech je pisao bas o tome. sve je objasnjeno. Ima naravno i drugih autora.

Ima i razlicitih programa kojima se moze koliko toliko predvideti nekakavo ponasanje razlicitih driverskuh jedinica pa sigurno i to mora biti provereno. Za jedinice cete lako.

Nagori sistem izbora je da citate sta su drugi uradili i koje su drivere upotrebili konsultujuci samo jednu trivijalnu formilu za duzinu horne - i nista vise. A takvih prikaza na netu je i najvise.

Link to comment
Share on other sites

@somilenko Ne mislim ja da je transformer coupling nesto lose, osim sto je skupo. Sto kaze @pollux jednostavno svaki vat snage kosta - ali to nije uopste los princip. Kapiram da je danas sve marketing i da su sve brojevi, pa super izgleda kad napises "damping factor 500", da se mase loze, ali ima brdo, po meni apsolutno vrhunskih solid-state pojacala, koja imaju damping factor tipa 40-50, pa nemaju nikakvih problema sa basom (spomenuti Pass Labs, novi d'Agostino, Naim....). Nista ne fali lampama zato sto imaju trafo, stavise! Uostalom, ima i tranzistorskih pojacala sa izlaznim transformatorima, McIntosh za pocetak. Stavise, trafo mnogo olaksava rad izlaznom stepenu, pa to zapravo i radi bolje po skoro svim pitanjima, ako se izuzme cene.

 Sve sto ja zelim reci je da je tesko dobiti single ended triode dizajn koji gura par desetina vati, ili recimo sto vati. Moze da se pravi sa vise lapmi, ali deluje mi komplikovano uraditi faznu uskladjenost signala.... ako se ja secam, Accuphase to radi sa tranzistorima, ali ja nemam pojma kako se to radi sa lampama. Koliko se secam, oni su pricali da prave vise-manje instrumentation amp po stampanom materjalu, ali ja jedva kapiram to sa op-amp-ovima nemam blage na sta bi to licilo sa lampama, niti da li to moze da bude single ended.... ni da li moze da se izvede sa lampama. Neka druga konstrukcija sigurno postoji ali ja lampe ne kapiram dovoljno. :)

 Da nemam objektivnih zivotnih problema koje imam, ja bi verovatno razmisljao slicno, lampe plus tranzistorski izlazni stepen, ili hibridni sa bi-ampingom... sve si ti u pravu. Pitanje je kako to prakticno izvesti u praksi. Sve sto ja hocu reci je: single ended triode i snaga, koliko ja razumem, ne ide zajedno. Ako hoces da dodas iza toga nesto drugo za snagu, to je onda druga prica i meni to ima vise smisla.

 Jako bi voleo da neko podeli neku "out of the ordinary" pricu o single-ended lampaskoj prici od 80W.... Verujem da ima toga, makar sa nekim takodje "out of the ordinary" cevima. Stavise, mislim da bi takva prica bila bas fina za ovu temu, ovde ionako niko ne prica o sistemima koji su "prakticni" ili uopste imaju da se kupe u radnji.

Link to comment
Share on other sites

Driveri su 60ih i 70ih bili max 10-20 watti ne iz razloga sto nisu mogli da budu napravljeni drugacije, vec iz razloga sto je skoro svaki W krajem 60ih u pojacalima kostao skoro 1000usd. Sad se koriste ti stari driveri iz nekih drugih razloga ali je realnost da nista od toga(osim na papiru) nema dobar bas jer su aplikacije bile uglavnom za filmsku industriju gde u to vreme nije bilo materijala ispod 70hz.
Spustaju se poneki i do 19Hz. Vec od 22-25Hz ima veceg izbora. Pritom fenomenalno sviraju i midrange. Tako da ima. Nije tacno da nema. Uglavnom su 15-inch. Mada ima i od 8- inch sa datim karakteristikama. To naravno ne moze u tim izvedbama kabineta kako se uglavnom radilo. Mora malo bolje.
Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, paja959 said:

nije valjda da Mile hoce ponovo da aktivira ideju koju je odbacio pre skoro 25-30 godina ?...sasvim lepo usta od horne su dosad sluzila kao drzalje za saksije od cveca...i da uz adekvatan drajver,kupi i neke normalne lojtre...trebat ce vam neke stabilne,za silno pentranje i spustanje sa tavana :lol:

Djess Pajo, puska te ubila :D

Redovan si na casu vidim, odlicno! Pratis temu, tako i treba. 

Pozdravio te Mile, javi se kad dodjes u Su.

PS setili smo te se kad sam pustio Don Cherryja LP (onomad si ga prepoznao iz prve :thumbsup2)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, pollux said:

Driveri su 60ih i 70ih bili max 10-20 watti ne iz razloga sto nisu mogli da budu napravljeni drugacije, vec iz razloga sto je skoro svaki W krajem 60ih u pojacalima kostao skoro 1000usd. Sad se koriste ti stari driveri iz nekih drugih razloga ali je realnost da nista od toga(osim na papiru) nema dobar bas jer su aplikacije bile uglavnom za filmsku industriju gde u to vreme nije bilo materijala ispod 70hz.

Ajoj Borise, RCA LC1 bivsi Majdin...Bas da nema bolji! Mislim da je is ranih 50tih?

Relativno kompaktna kutija za jednu 15ku. Strasno kako to radi...

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, prophet said:

Spustaju se poneki i do 19Hz. Vec od 22-25Hz ima veceg izbora. Pritom fenomenalno sviraju i midrange. Tako da ima. Nije tacno da nema. Uglavnom su 15-inch. Mada ima i od 8- inch sa datim karakteristikama. To naravno ne moze u tim izvedbama kabineta kako se uglavnom radilo. Mora malo bolje.

 Ovo je ono sto mene zanima. Kapiram ja da postoje dobri drajveri stariji od mene, sve je to super, ali mora da ih ima i novijih koji mogu da rade kako treba. Primer su, vise puta spominjani Tannoy, a sad i Fyne audio dual-concentric sistemi od 10", 12"....  Te Tannoy GR kutije sviraju fantasticno, a potpuno su novi proizvodi u pitanju. Postoje novi materjali, samo treba pronaci resenja koja rade bolje od tih starih bez da se udovoljava raznim "WAF", "lifestyle" i slicnim potrebama... Neko je kacio avantgarde acoustic horne, neke od njih su sve samo ne "room friendly", @Majda spominje magnepan koji isto ubija kako radi - a nije bas "zgodan mali", RAAL eto ima fantazija resenja sa novom tehnologijom....

Link to comment
Share on other sites



[mention=11282]somilenko[/mention] Ne mislim ja da je transformer coupling nesto lose, osim sto je skupo. Sto kaze [mention=15461]pollux[/mention]
 Jako bi voleo da neko podeli neku "out of the ordinary" pricu o single-ended lampaskoj prici od 80W.... Verujem da ima toga, makar sa nekim takodje "out of the ordinary" cevima. Stavise, mislim da bi takva prica bila bas fina za ovu temu, ovde ionako niko ne prica o sistemima koji su "prakticni" ili uopste imaju da se kupe u radnji.


Naravno da postoje SET vecih snaga, pogledati u Srbiji - NAT, Trafomatic...
Mislim da je pogresno ici na snagu kao presudni faktor kod opredeljivanja i koncipiranja sistema. Dovoljno je uglavnom 15W.
Slusao sam SET lampase radjene po specijalnoj porudzbini za statike. Imali su mogucnost odabira high i low outputa. Bolje rade na low. Tako da, pametnije pronaci odgovarajuce zvucnike.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, nkrgovic said:

 Zar je danas drugacije? Ne kapiram da danas ima bilo sta lampasko sto je jako i kvalitetno a da je jevtino.... Ako ja iole kapiram kako to radi, ti jednostavno na izlazu lampasa iole pristojne snage moras da imas trafo. Dobar trafo, koji je linearan u rasponu 10Hz-100kHZ (sto je 10,000x faktor) i koji nema problem da kroz njega prodje, lupam, 1000W, ne kapiram da moze da bude jevtin, na bilo koji nacin.

 Single ended triode amp koji bi bio jos i jak, osim takvih trafoa, mora da ima i triodu koja ima snagu.... Jedino sto sam ja video od trioda na pojacalu su 2A3 i 300B, od kojih nijedna nije blizu da bude "jaka".

 Jaka bi voleo da mi neko pojasni gde gresim? :)

Nekoliko puta do sada smo spominjali OTL konstrukcije. Evo ga jedan koji svira u mom komsiluku  http://www.atma-sphere.com/en/ma-1.html

SET 80W? Kome to treba? Da teras Magico? Za njih se uzima Push Pull ili solid state mrcina poput DAgostina, Krella, Passa...SET pojacalo zahteva SET friendly zvucnike. U protivnom mozes cuti najgore i od ampa i od kutija.

Cak i Atmaspheri zahtevaju kutije koje imaju impendansu iznad 8R u protivnom bolje rade sa zero-trafoima na izlazu.

 

Link to comment
Share on other sites






Naravno da postoje SET vecih snaga, pogledati u Srbiji - NAT, Trafomatic...
Mislim da je pogresno ici na snagu kao presudni faktor kod opredeljivanja i koncipiranja sistema. Dovoljno je uglavnom 15W.
Slusao sam SET lampase radjene po specijalnoj porudzbini za statike. Imali su mogucnost odabira high i low outputa. Bolje rade na low. Tako da, pametnije pronaci odgovarajuce zvucnike.

U mom originalnom postu sam spomonjao amplifikaciju za Apogee zvučnike, Pass F4 je namenjen kao current gain stepen za nekog SET finog lampaša a Apogee su izrazito niske osetljivosti i teški za pogon, pa traže i snage i struje. Ovo je predlog za konkretan slučaj i ja sam pre za odabir zvučnika spram mogućnosti amplifikacije, tj ako se ide na SET priču, zna se koja je cena u pogledu veličine i koncepta zvučnika (u prevodu jaaaaaaako tolerantna supruga)...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, SuperFi said:

Djess Pajo, puska te ubila :D

Redovan si na casu vidim, odlicno! Pratis temu, tako i treba. 

Pozdravio te Mile, javi se kad dodjes u Su.

PS setili smo te se kad sam pustio Don Cherryja LP (onomad si ga prepoznao iz prve :thumbsup2)

 ma sa selektivnim citanjem sam,primecujem samo ono sto ja ocu :lol:...veselo Vam bilo oko tog skidanja prasine sa jedno davo zaboravljenog projekta..napentro sam se par puta na tamosnji tavan ^_^ zbog te 'orne...

pozz i pajz da se ne strmeknete tamo :wave2

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...