Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

 Meni se vizuelno jako dopada, zivo me zanima kako zvuci. Veliki tannoy-i imaju, u nekom mom vrlo ogranicenom iskustvo, neki "fazon" koji dobro ide uz rock zvuk, posebno uz dobro solid-state pojacalo... (Sto ima smisla, sa drajverom od 10-12" nije tesko imati dobar mastan zvuk).

 Voleo bi da cujem ovaj Fyne.

Link to comment
Share on other sites

Masovno se desava da velike korporacije kupe brend i otpuste razvoj, to se verovatno desilo i Tannoy inzenjerima kod preuzimanja. Evo linka gde najveca ziva legenda JBL Greg Timbers prica kako je dobio otkaz posle 43godine sluzbe.

http://www.audioheritage.org/vbulletin/showthread.php?37395-End-of-an-Era-43-years-with-JBL-is-Over

http://www.audioheritage.org/vbulletin/showthread.php?38066-Another-sad-day-for-JBL&p=388485&highlight=#post388485

Link to comment
Share on other sites

Sta reci na sve ovo osim da je to jos jedan dokaz da je vazniji instant profit od ulaganja u razvoj. Umesto toga kupuju se brendovi i vrlo brzo to prerasta u prodavanje magle. Zbog roga akcenat treba staviti na manje proizvodjace (naravno ne sve) koji nude zdrav kvalitet i nesto novo a ne 1000 puta prezvakane dizajne i prevazidjene koncepcije.
Ova tema je otvorena sa tom namerom, da se odvoji kvalitet od kukolja. Na cast je moderaciji sto to nije ispostovala.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, prophet said:

Sta reci na sve ovo osim da je to jos jedan dokaz da je vazniji instant profit od ulaganja u razvoj. Umesto toga kupuju se brendovi i vrlo brzo to prerasta u prodavanje magle. Zbog roga akcenat treba staviti na manje proizvodjace (naravno ne sve) koji nude zdrav kvalitet i nesto novo a ne 1000 puta prezvakane dizajne i prevazidjene koncepcije.
Ova tema je otvorena sa tom namerom, da se odvoji kvalitet od kukolja. Na cast je moderaciji sto to nije ispostovala.

Pa da.

Ustvari je sve "vrlo dobro" ispostovano. :) Cili ostvaren - izvrsena normalozacija i uvodjenje mediokritetskog (ne u negativnom smislu vec u smislu osrednjeg) i naravno ulazak trolova na otvorene portove.

Medjutim upravo takvo "interesovnje" za ove teme kao i ponasanje je indikator za...

Evidentna je konstantna "potreba" da se "razvodne" stvari, umanji znacaj, umanji vrednost zvuka, umanje tehnicke i naucne reference, da se relativizuje i pokaze kako i "nova" oprema (samo zato sto je "skupa" ima isti ili cak veci znacaj od ove razmatrane u ovoj temi. Ustvari vecina od tih novih komponenti nece ni postojati vec za nekoliko godina a u momentu placanja vec nema ni polovinu vrednosti...

To je prirodni refleks istine da je upravo suprotno.

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, prophet said:

Sta reci na sve ovo osim da je to jos jedan dokaz da je vazniji instant profit od ulaganja u razvoj. Umesto toga kupuju se brendovi i vrlo brzo to prerasta u prodavanje magle. Zbog roga akcenat treba staviti na manje proizvodjace (naravno ne sve) koji nude zdrav kvalitet i nesto novo a ne 1000 puta prezvakane dizajne i prevazidjene koncepcije.
Ova tema je otvorena sa tom namerom, da se odvoji kvalitet od kukolja. Na cast je moderaciji sto to nije ispostovala.

Ovoga je bilo i ranije, čast izuzetcima, ali izuzetaka ima i danas. Znalo se od uvek šta je "konfekcija" a šta oprema za malo zahtevnije korisnike - audiofile, no mislim da mi na to ne možemo da utičemo i nema smisla da se o tome diskutuje, upravo je to razvodnjavanje...

Inače, Acin ribon svira u ovome: http://aries-cerat.eu/products/speakers/symphonia

Svaka čast, verovatno je za neke od vas stara vest ali za mene je nova, lepo je videti naše proizvode u ovako ekskluzivnim zvučnicima...

A evo ga i dobro poznat video sa Aries Cerat 1.000.000,00 dolar sistemom, gde sviraju Acini riboni, neverovatno...

 

Link to comment
Share on other sites

Acin ribon je vrhunski visokotonac. Oni sundjercici (neka vrsta waveguide i absorbera u isto vreme) koje mnogi ne stavljaju zbog estetike su genijalan izum, jer odlicno resavaju problem velike neujednacenosti izmedju horizontalne i vertikalne disperzije ribona. Taj "potpis" ribona se cuje i na visokom rezenju, ali ne i sa sundjerima.

Link to comment
Share on other sites

Da to za sundjercice potpuno tacno. A i stite koliko toliko od prasine i direktnog svetla eventualno? Onaj dipol veliki nema taj potpis. (Nemaju ni ovi drugi kada se postepeno radi skretanje. Mora drugacije od standardnog cak i sa manjim Q od Bessel-a ali da pocne "ranije" gore i jos par stvarilll.) Ipak ima tu mnogo energije i umesto blaze atenuacije mislim da je bolje "dopuniti" sa po nekoliko jedinica spektar ispod. Ne moze da se drugacije dobije prirodni balans...  Ali meni je Dipole stvarno odlican. Svasta su ljudi porucivali custom secam se da je po zahhtevu uradjen i sound array preko metar visine upravo zbog tog efekta vertikalne disperzije. Spojeno je bilo ko 8 kom ili tako nesto jedinica po kanalu. To je bilo fascinantno... Ko zna sta je sve jos posebo pravljeno po narudbi, ovo sto sam ja vide i cuo je sasvim slucano zateklo u fazi izrade...

Pa onaj "rain drop" sto je porucio R. the Cat.

To je sve jednom reciju - sjajno :)

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Majda said:

Pa da.

Ustvari je sve "vrlo dobro" ispostovano. :) Cili ostvaren - izvrsena normalozacija i uvodjenje mediokritetskog (ne u negativnom smislu vec u smislu osrednjeg) i naravno ulazak trolova na otvorene portove.

Medjutim upravo takvo "interesovnje" za ove teme kao i ponasanje je indikator za...

Evidentna je konstantna "potreba" da se "razvodne" stvari, umanji znacaj, umanji vrednost zvuka, umanje tehnicke i naucne reference, da se relativizuje i pokaze kako i "nova" oprema (samo zato sto je "skupa" ima isti ili cak veci znacaj od ove razmatrane u ovoj temi. Ustvari vecina od tih novih komponenti nece ni postojati vec za nekoliko godina a u momentu placanja vec nema ni polovinu vrednosti...

 Prvo, meni je ovo sto si napisao u prethodnoj poruci OK, ako covek ima 43 godine staza das mu neki "emeritius" status i super. Realno, ja kapiram da odluku nije doneo neko iz tehnickog tima i da nije vezana za "mi hocemo brzo da vratimo pare", vec pre neka "Linda from HR", koja je bila u fazonu "Covek je rizik zbog previse godina staza blabla..." Mogao je da ostane i konsultant, ali zaposlen verovatno ne.

 Ono sto mene interesuje je: Sta je konkretno, kod gore navedenog Tannoy-a pametno? Pokupi se engineering ekipa posle preuzimanja i napravi svoju firmu - navedeni Fyne. Sta od ta dva je "prava stvar"? Tannoy koji drzi patente i dalje i koji i dalje pravi GR seriju naizgled isto, ili Fyne koji pravi F1 seriju slicno, ali modernizovano (i dovoljno razlicito da ih ne tuze). Lako je reci "kupio X koji hoce samo profit", ali kako proceniti dugorocno uticaj ovakvih "split-ova"?

 Ja sumnjam da ce se to zavrsiti sa dve izuzetne linije proizvoda, ocekujem samo jednu, ali je pitanje koju? :)Kako, kod modernih proizvoda, razlikovati ko je zadrzao taj "Out of the ordinary" pristup, a ko stanca kutije za profit.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, prophet said:

Po meni ni jedni ni drugi. Ono sto jeste to je npr Wolandov Tannoy u smislu tipa i izrade kabineta. To ne vidjamo nigde.
RAAL je zaista izuzetan. Slusao sam dipole, na SET. Slusao sam i omni.

Moze ovo malo jasnije vezano za Tannoy? Sta si mislio pod 'ni jedni ni drugi'. Fyne je vec pokupio gomilu pozitivnih kritika. Sta ti se kod Wolandovih kabineta tako dojmilo? TQWT koncept?  Njegov drajver je cini mi se Monitor Gold koji je skoro pa neprocenjiv danas ali mislim da ti nisi mislio na to? 

Slusam skoro svakog dana Westminster SE i mogu ti reci da to radi extra, bolje nego bilo koji DIY Tannoy (dalo bi se zakljuciti iz tvog posta da je to nemoguce). 

Mislim, lepo je sve to vezano za Vintage ali ipak treba biti realan...GR serija je ozbiljan Tannoy, bolji od 60 godina starih serija a i pojacala koja su ih dostojna su danas mnogobrojnija nego posle WWII kada se jurio svaki % efikasnosti. Naravno, sve je ovo IMHE a YMMV. Nas 6 drugara u Su ima Tannoye, od Lockwood monitora i mojih sa 10' pa do Ardena i Westminstera. Jasno se cuje napredak sa novim serijama.

 

Link to comment
Share on other sites

Imao sam Acin Dipole i to je jedini dipole driver koji sam posedovao ,a da nije imao problem sa placementom. Zamenio sam ga isključivo zbog osetljivosti jer je 93db a basovi su mi bili 94.5 pa sam zadržao 140ice. I dalje imam dva para 70ica i jedne 60ice koje su sjajne za supertweetere. Slušao sam Raindrop verziju od 109db radjenu za Australijsko tržište ako se ne varam i to je zvučalo neverovatno.

Link to comment
Share on other sites

@SuperFi

Upravo to. Westminster je zaista za ovu temu. Kao i JBL Paragon. Volim kada vidim drugačiji pristup. U tom smislu i pomenuti TQWT. Govorim o kabinetima, ne drajverima i skretnicama.

Eh, Tannoy Gold ... bili pre x godina par novih  15-inch neotpakovanih u BG za 1200eur.  Sećam se da sam poslao kontakt na DIY rs forumu u vreme kada je počela Tannoymanija. Niko to nije uzeo. Jeste srećom jedan član oba foruma kojeg poznajem.

I da, bravo za Suboticu. Impozantna količina Tannoy-a.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, somilenko said:

Ovoga je bilo i ranije, čast izuzetcima, ali izuzetaka ima i danas. Znalo se od uvek šta je "konfekcija" a šta oprema za malo zahtevnije korisnike - audiofile, no mislim da mi na to ne možemo da utičemo i nema smisla da se o tome diskutuje, upravo je to razvodnjavanje...

Inače, Acin ribon svira u ovome: http://aries-cerat.eu/products/speakers/symphonia

Svaka čast, verovatno je za neke od vas stara vest ali za mene je nova, lepo je videti naše proizvode u ovako ekskluzivnim zvučnicima...

A evo ga i dobro poznat video sa Aries Cerat 1.000.000,00 dolar sistemom, gde sviraju Acini riboni, neverovatno...

 

Nije novost, naravno. A li dobro je što si postavio. Po meni najbolja prezentacija sistema na yt.  Izuzetno mila devojčica. Mislim da smo u ovoj temi obradili gotovo sve navedeno u ovom videu. Meni se dopada non hifi bas koji silazi jako nisko uz lepu definiciju i prostornost što je inače karakteristika ovog tipa kabineta. Moram priznati jako dobro snimljeno. Nenametljivo, lep grafički prikaz. Jedino bode oči sam naslov.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, nkrgovic said:

ali kako proceniti dugorocno uticaj ovakvih "split-ova"?

Kroz specificno ponasanje neformalne grupe? Ljudi su verovatno bili bliski i u maticnoj kompaniji. A sigurno su neki od njih imali neke zelje i visak zivotne energije. Ljudi mastaju i cesto se na granci iracionalnog upustaju i u rizicne poslovne poduhvate? Ali to odredjenim ljudima odgovara, mislim da je to neki dodatni komplikovan motiv koji sve to pokrece? Kao neki novi zivot?

Nije uvek ona stara prica - kompanija ih koci, oni hoce da uvedu neke promene ovi odozgo im ne daju. maltrtiraju ih itd itd.

Kada bi napravio recimo neku slozeniju analizu ko koliko ima godina u tim grupama, kakvo je bracno stanje, deca, uzrast dece, osetljive privatne stvari itd itd nesto sto nema uopste na prvi pogled veze sa tehnickim stvarima nego sa emocionalnim i socijalnim kontekstom, verovatno bi se zaprepastili...

Bio je jedan eksperiment mislim pedesetih. Napravili su 2 kontorlne grupe i to u vrlo stresnom okruzenju - telefonske centrale. Vreme, mnogo ponavljanja, mogucnost greske = stres. Jednoj grupi su naucnici stalno nesto poboljsavali, te sasiju im nove uniforme, bolja hrana, vece pauze, itd itd... I toj povlascenoj kontrolnoj grupi se povecava ucinak. ALI ova druga grupa kojoj nista nije promenjeno stalno ima isti ucinak ili bolji od ove prve grupe? Naucnici i bihejvioristi jednostavno ne mogu da provala o cemu se radi i naprave intevju. Ispostavi se da je bila dovoljna samo ta "paznja", da se neko bitan, naucnici uopste bave pa makar i posredno i ovom drugom grupom! Nima je bilo to zanimljivo i sto se tu neko mota unaokolo i prati sta oni rade...

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, prophet said:

Niko to nije uzeo. Jeste srećom jedan član oba foruma kojeg poznajem.

Znam ... Zavrsilo u rusiji po sistemu - daj daj daj pliz pliz pliz...

Ti tannoy-i su bili spare parts u originalnim kartonskim kutijama - mint. Tako nesto u paru se nalazi bukvalno jednom u 10 ili 20 godina...

Link to comment
Share on other sites

Ovi francuzi prave ustvari "klasiku" (15in+horna, tube preamp, ogromni mono blokovi, ovo dole u sredini im je neki strimer... )samo sa kompozitnim i hitech materijalima? Ovo im je ogromno oni "mali" basici su ustvari najvetovatnije 15in. Vidi se po lepku na uvodnicama i voice coil... sve to je dugacko kao limuzina a kabineti oko 600litara ili vise sa hornama...

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...