Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

20 hours ago, Zexx said:

Ugrađuje se jer iza toga stoji vanserijsko inženjersko umeće Mike Moffata koji je uspeo da komponentu koja uopšte nije predviđena za određenu namenu, uopšte natera da radi to što radi, i to jako dobro. I nije bilo nimalo jednostavno...

Da u pravu si komponenta generalno nije namenjena za audio. Ne moze se jednstavno prilkuciti na digitalni bus i da to sve radi kao klasican dac chip...

(I ima je u vise verzija sa vrlo razlicitim cenama istog chipa od oko 50eu do 210eu po komadu...) https://eu.mouser.com/Search/Refine?Keyword=AD5791

ALI vecina savremenih chipova zahteva neki software koji ce kontrolisati registre i pokrenuti dac chip mozda manje komplikovan ali je to ipak dodatni modul bez kojeg sistem ne bi mgao da radi a dodatno komplikuje ceo DA sklop?

Pa i ovaj dac chip moze da se koristi i za audio. Ima odavno podataka gde pojedinci pokrecu ovaj chip sa arduinom i drugim mkrokontrolerima. Tako da su te informacije bile dostupne svima. Ima cak i linkova gde se koristi sa RPI boardom.

Ima i AD quick start guide (vrlo kompikovan, valda da opravda visoku cenu evaluation bordova i drigih potrebnih plocica? Na primer plocica sa referentnim naponima je oko 500usd "svega" i vidim da je niko od ovih ljudi sto su kupili ADove EVB-ove nije koristio...)

SPI interfacing with AD5791 DAC via Raspberry Pi? - Page 1.webloc

ovde je i arduino shield za ovaj dac

http://41j.com/blog/2015/09/ad5791-dac-arduino-shield-rev-3/

sa gerber fajlovima za PCB shemama i softverom na ovom linku

http://41j.com/blog/2015/09/ad5791-dac-arduino-shield-rev-3/ad5791-tar-3/

poslao sam jedan arduino sheet kojim se taj chip moze pokrenuti.

ima dosta o tome i na ovom linku, zanimlivo cak i neka merenja sa zasticenom EV plocom i bez...

https://www.eevblog.com/forum/beginners/spi-interfacing-with-ad5791-dac-via-raspberry-pi/

mozda ce nekoga interesovati

sketch_jan02a.ino

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Filipescu said:

Лет ми рифрејн, тј. да покушам да сумирам проблем оног мерног форума. Цела екипа тамо, са Амиром на челу, тврди да сви уређаји који на мерењима показују исте или јако сличне резултате, звуче исто и да човек са својим слушним апаратом не може да уочи разлику. Свако ко је покушао нешто друго од тога да каже, је био дискредитован као теоретичар слушне завере. Како год, сигуран сам да им системи већински свирају њесра.

Zar nije identicno i u suprotnim postavkama?

Na primer na ovim stranim forumima gde ljudi samo kao nesto slusaju, pisu o tome, a jedini argument na osnovu kojeg bi onaj ko to cita trebalo da poveruje da je to istina je "skup" sistem, "sredjen" i dizajniran (skup) prostor itd itd... Sve ono sto ustvari nema nikakave veza sa istininom tih iskaza. Boostovana "verodostojnost" ne znaci i istinitost. Veca je verovatnca da je suprotno...

Ovi ljudi sto samo "mere" a retko kada napisu sta su slusali, jednostavno idu u drugu krajnost. To im omogucava relativno jeftina merna oprema personal-computer-based. Sto je ranije bilo nezamislivo... Danas ce tu opremu isplatiti povecanim brojem pregleda i reklamam na sajtu za mesec dana i nece im zauzeti jednu celu sobu. RAnije bi je platili neuporedivo vise, rizik bi bio 100% da nece povratiti ni deo novca a oprema biu zauzela pola sobe... Medjutim redosled dogadjaja nije zanmarljiv. Prvo su se pojavili "ovi" prvi. Tako da su "ovi" sto mere posledica i/ili reakcija? Ima jos jedna stvar proizvodjaci cesto ne daju nikakva merenja pa ni ona koja definitivno mogu da izvedu sami i koja i izvode. Ne daj boze third party. (Ako danas uopste i postji tako nesto,,,)

Ja iednostavno ne obracam previse paznje na to sto pisu bilo koja od ove dve strane...

Link to comment
Share on other sites

Nekako su mi merenja zvucnika najvise upitna. Kao prosecni konzument ne razumem ima li uopste smisla meriti zvucnik sa 1 metra on axis. Dobar primer je Vienna Acoustics. 

Svaki DIY projekat koji sam napravio je bio pre svega dobro elaboriran sa teorijske strane i potkovan merenjima. Sprava mora biti isprojektovana po pravilima struke. A neka od tih pravila su pisali jos inzenjeri izmedju dva rata.

IMHO dobra merenja iako ne odlucijuca (do sada jos nisam nesto kupio ili napravio samo zato sto se dobro meri) su jako bitna i dokaz tehnicke ispravnosti i ispravnosti samog koncepta uredjaja.

Da se malo vratim na temu: trenutno mi u sistemu sviraju samo triode, zero feedback od pocetka do kraja:

Lampizator Baltic (5687/E182CC)-->WOT (6n6p, OPT stare tamure iz Magnetofona)-->Amity (6n6p-IT Lundahl-2a3-Audio Note OPT) --> Tannoy Kensington GR

Mislim da je ovo definitivno less ordinary :wub:

 

Link to comment
Share on other sites

Takođe, dodao bih da su stečene slušalačke navike i preference ooooozbiljan neprijatelj subjektivnosti. Sve je to u redu, svako voli šta voli i naravno da treba sebi da ugađa ali onda je nepotrebno prepirati se u kontekstu apsolutnih vrednosti, ukusa je milion i sve je ovo igra bez granica, tako da je ja na taj način i prihvatam i ne treba nikom rušiti kulu od karata ako se nije obratio za pomoć ili mišljenje...

Amir, kao i ova druga ekipa zarađuju za život, svako na svoj način i ne treba im slepo verovati nego koristiti svoje uši i svoj mozak...

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, Majda said:

Zar nije identicno i u suprotnim postavkama?

Na primer na ovim stranim forumima gde ljudi samo kao nesto slusaju, pisu o tome, a jedini argument na osnovu kojeg bi onaj ko to cita trebalo da poveruje da je to istina je "skup" sistem, "sredjen" i dizajniran (skup) prostor itd itd... Sve ono sto ustvari nema nikakave veza sa istininom tih iskaza. Boostovana "verodostojnost" ne znaci i istinitost. Veca je verovatnca da je suprotno...

Ovi ljudi sto samo "mere" a retko kada napisu sta su slusali, jednostavno idu u drugu krajnost. To im omogucava relativno jeftina merna oprema personal-computer-based. Sto je ranije bilo nezamislivo... Danas ce tu opremu isplatiti povecanim brojem pregleda i reklamam na sajtu za mesec dana i nece im zauzeti jednu celu sobu. RAnije bi je platili neuporedivo vise, rizik bi bio 100% da nece povratiti ni deo novca a oprema biu zauzela pola sobe... Medjutim redosled dogadjaja nije zanmarljiv. Prvo su se pojavili "ovi" prvi. Tako da su "ovi" sto mere posledica i/ili reakcija? Ima jos jedna stvar proizvodjaci cesto ne daju nikakva merenja pa ni ona koja definitivno mogu da izvedu sami i koja i izvode. Ne daj boze third party. (Ako danas uopste i postji tako nesto,,,)

Ja iednostavno ne obracam previse paznje na to sto pisu bilo koja od ove dve strane...

Pa nije baš da Amir koristi PC za merenja...:rolleyes:

Understanding Audio Measurements | Audio Science Review (ASR) Forum

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/amir-buys-a-new-audio-precision-analyzer-apx555.3442/

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, somilenko said:

Amir, kao i ova druga ekipa zarađuju za život, svako na svoj način i ne treba im slepo verovati nego koristiti svoje uši i svoj mozak...

Ne verujem da Amir zaradjuje za zivot od ASR foruma, cini mi se da je radio u MS dok se nije penzionisao, kontam da je lepo zaradjivao.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Zexx said:

Ma ne narvano da to nije PC. Nego pC kontrolisano okruzenje i manjih dimenzija. Ipak je to i dalje veoma skupa oprema zar ne? Samo sam hteo da kazem da ranije nije bilo sanse da se oprema tog tipa i kvaliteta nadje u takoreci privatnom posedu?

Bio sam recimo iznenadjen kada sam na ebay-u video uredjaja za merenja phase noise oscilatora. Polovan je bio oko 45K usd...

 

Link to comment
Share on other sites

@garson
Poenta je da svaka strana ima neke koristi od toga, nešto zarađuje sigurno. To ne dovodi u pitanje ispravnost njegovih merenja niti ja smatram da su merenja loša, naprotiv, smatram da su neophodna i neizostavan su deo prilikom projektovanja, testiranja i izrade uređaja i da u današnje vreme se mnogo stvari može meriti i analizirati, ali te podatke treba znati čitati i primenuti. Takođe smatram da ne mora neki uređaj dobro da se meri da bi se nekom svideo ili dobro lego u nečiji sistem i zato mislim da su rasprave u apsolutnom smislu pogrešne. Pogotovo je upitno šta to znači kada neko kaže svira odlično, njemu u njegovom sistemu verujem da da, meni ili nekom drugom u mom ili nekom trećem sistemu, pitanje...
Ne treba se po meni boriti protiv vetrenjača, ovakve teme se uvek na to svode, pa bi bilo dobro da se vratimo naslovu ove teme...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, SuperFi said:

Nekako su mi merenja zvucnika najvise upitna. Kao prosecni konzument ne razumem ima li uopste smisla meriti zvucnik sa 1 metra on axis.

Pa u principu mozda i ne izuzev ako im primarna namena nije da budu near field monitori? Ali jednostavno se mora i taj podatak izmeriti upravo da bi se dobila neka relacija u odnosu na neku realnu udaljnost pri slusanju. Barem ja tako uvek radim. Pa cak me interesuju i ona merenja na par milimetara od membrane i druga na vesanjima...

56 minutes ago, SuperFi said:

Da se malo vratim na temu: trenutno mi u sistemu sviraju samo triode, zero feedback od pocetka do kraja:

kud ces lepse. Jedan stariji Ing iz holandije napravio i cevni DAC doduse samo za DSD (1bit) pa konverziju vrse elektronske cevi... Ovi neki clanovi DIY foruma sto su naparavili skalameriju kazu da radi odlicno. Moze da se uradi i za vise bitova ali bi bio mali poveliki, otprilike za svaki bit po jedna kutija standardnih audio uredjaja... ha ha...

Link to comment
Share on other sites

Neverovatno. Dok se AP bori da ostane konkurentan sa cenama:


"Audio Precision was kind enough to loan me both the APx525 (USD $18,000) and APx555 (USD $28,000). This was important to me as I wanted to make sure my workflow would be preserved or improved and that performance of the new units could beat what I already had.

With respect to APx525, it only managed to match the performance of my 2522. It had slightly less distortion but somewhat higher noise in ultrasonics due to noise shaping of its ADCs. As a single figure THD number, it was 1 dB better than mine using the audio bandwidth (and a db or so worse in wider bandwidth). So as much as I wanted to save money, I begrudgingly passed on the APx525."

Mnogi uredjdji u audio industriji su visestruko skupli. Postaje apsurdno. Neko bi cinicno rekao - pa zasto ne prave audio uredjaje?..

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, garson said:

Ne verujem da Amir zaradjuje za zivot od ASR foruma, cini mi se da je radio u MS dok se nije penzionisao, kontam da je lepo zaradjivao.

Od zaslepljenih, ostrascenih i gluvih ocigledno moze fino da zaradi dzeparac - svaka druga rec mu je "donirajte"... :rolleyes:

Jbt, pa ja sam prvi za koriscenje merenja - tamo gde ima smisla i u kombinaciji sa slusanjem. A na tom forumu je "zabranjeno" pisati o bilo kakvim slusnim utiscima.  A u isto vreme na osnovu merenja se uveliko prica o tome kako uredjaj zvuci - bez slusanja. Pa WTF???

Samo jedan od milion primera - poslednji koji sam citao.

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/dynaudio-heritage-special.17831/page-6#post-612325

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/dynaudio-heritage-special.17831/page-8#post-622712

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, Delija said:

Jbt, pa ja sam prvi za koriscenje merenja - tamo gde ima smisla i u kombinaciji sa slusanjem. A na tom forumu je "zabranjeno" pisati o bilo kakvim slusnim utiscima. Pa WTF?

Valjda sam naziv Audio Science Review dovoljno govori. Ako je tebi slusni utisak nauka, ok. 

Zasto nekima smeta sto se oni bave samo naucnim aspektom, meni ostaje misterija. Mislim da je dovoljno to ispostovati, u najmanju ruku, da ne pominjem ismevanje i pljuvacinu.

13 minuta ranije, Delija said:

Ne znam sta mu treba - savrseno me zabole. Ali ne radi to sve zbog masnih kolaca. To nije hobi - ASR mu je 24/7 posao.

Aha, ne znas sta mu treba, i za to te zabole, ali znas zasto to radi. :blink:

 

Link to comment
Share on other sites

Da li si realan?

Da li ti uopste znas sta znaci rec "nauka"? :D

 

Meni uopste ne smeta to cime se bave. Sta vise - mnogo toga mi je zanimljivo. To ne znaci da nema mnogo ortodoksnih budalastina. Najbitinija nebuloza od svih je "procena" toga kako ce uredjaj (ili najcesce vise njih u poredjenju) da zvuci na osnovu merenja. Smejurija.

Link to comment
Share on other sites

Meni lično smeta što koristi u načelu objektivna merenja da iznese potpuno nebulozne zaključke koje na osnovu istih nikako ne može da iznese. Npr. aksiom da svi DAC-ovi koji se mere dovoljno dobro zvuče jednako i da svi koji čuju razliku umišljaju. A to je samo jedan od primera.

Da sam u US rado bih ga pozvao na druženje i da napravimo sa svedocima taj njihov "sveti gral" double blind test između dva DAC-a koji se mere vrlo slično, npr. Topping DX3 pro koji im je referenca i ništa bolje merenog Chord Qutesta... pa ako 10 od 10 puta mi sluhisti na slepo kažemo šta je šta, da zvanično priznaju da ne razumeju merenja i njihov uticaj na zvuk.  

Reci iskreno Garson, da li ti veruješ u to da oni zvuče isto a da je sve ostalo umišljeno? Ako veruješ, dobro, ako ne veruješ, zar ti ne smeta što on pokušava to da progura kao generalnu istinu i pritom ismeje sve koji se ne slažu?

Aksiomi koji ne smeju da se preispituju jer ćeš biti izvrgnut ruglu mnogo više liče na versko a ne naučno ponašanje.

Link to comment
Share on other sites

Nista te ne sprecava da odradis double blind test, ne moras da budes u US. I ne znam zasto to nazivati njihov sveti gral, svakako nije nesto sto su oni izmislili.

Da li ja verujem? Pa tu je greska, nije to religija pa da se veruje ili ne veruje, zato postoje double blind testovi cime bi se nesto dokazalo/opovrglo. 

Aksiomi mogu da se preispituju, ali je bitno da se dokazu ili opovrgnu. 

Ja bih i voleo da to neko odradi i prilozi na ASRu, kakav god rezultat bio. 

Ovako i dalje imamo rasprave kojima se ne nazire kraj, ovaj veruje u ovo, onaj u ono, uvrede, ismevanja, napusavanja. Na obe strane. 

20 minuta ranije, Delija said:

Najbitinija nebuloza od svih je "procena" toga kako ce uredjaj (ili najcesce vise njih u poredjenju) da zvuci na osnovu merenja. Smejurija.

Tu je problem sto bi se opet otislo na teren subjektivizma, nekoj grupi bi zvucalo tako kako se procenjuje, nekoj drugoj ne bi. Ko je onda tu u pravu? Niko, svi, prvi ili drugi?

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, Aibo said:

Reci iskreno Garson, da li ti veruješ u to da oni zvuče isto a da je sve ostalo umišljeno? Ako veruješ, dobro, ako ne veruješ, zar ti ne smeta što on pokušava to da progura kao generalnu istinu i pritom ismeje sve koji se ne slažu?

Aksiomi koji ne smeju da se preispituju jer ćeš biti izvrgnut ruglu mnogo više liče na versko a ne naučno ponašanje.

Ovo bold-ovano je ono sto smeta. Mnogo manje druga strana ima pik na njih - uglavnom je "samoodbrana" u pitanju.

U profil sledbenika bolje da ne ulazimo. Vecini je Topping DAC i to nize klase vrhunac koji ce dobaciti u zivotu i onda krece ekstaza kada se neki uredja vise klase izmeri losije od svetog grala - Topping-a :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, garson said:

Tu je problem sto bi se opet otislo na teren subjektivizma, nekoj grupi bi zvucalo tako kako se procenjuje, nekoj drugoj ne bi. Ko je onda tu u pravu? Niko, svi, prvi ili drugi?

Totalno je besmisleno, To je poenta.

To je kao da  na osnovu 0-100 merenja nekog auta procenjujes kako ce proci na Nordschleife, a da ga nikad ne isteras na Nordschleife. Malo je nesrecna analogija jer Nordschleife mozes da izmeris - ali razumes poentu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...