Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

Napraviti drajver i napraviti zvucnik su razlicite discipline.

Kakav ce ko zakljucak izvesti iz napisanog je njegova licna stvar. Meni je dragoceno to sto je jako upotrebljiv u predlozenom tipu kabineta i da je rec o odlicnom drajveru. Btw koja je cena po komadu tih zvucnickih jedinica?

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Zexx said:

Iz sveg ovog pisanija može da se izvede zaključak da su ljudi koji su konstruisali verovatno najbolji fullrange drajver ikada i zvučnik od čijeg zvuka recenzenti i kupci širom sveta (uključujući i Srbe) redom padaju na buljson, neki čobani budale i nisu znali ni da naprave optimalni kabinet za svoj drajver, niti su znali da previše žice od drajvera do terminala može da usere zvuk. How yes no...:rolleyes:

Pogesne pretpostvke.

Postoje firme koje prave top komponenete a li ne daju i gotove projekte za te komponente. Na primer proizvodjaci DA konvertera. Ili bilo koje druge komponente... Ostavljau slobodu drugim firmama da se na osnovu specifikacija pozbave konacnom upotrebom te komponente... Oni samo ponude neki EVB koji je u sustini genericki. Nista specijalno, cist oda se vidi da ta komponenta radi. BTW i ti EVB su previse skupi cesto skuplji od boljih finalnih proizvoda nezavisnih kompanija.

Jednostavno nije njihov domen delovanja, dizajna, marketinga i ostalog - oni prave samo komponenetu. Cesto ne daju ni EVB, samo osnovne karakteristike. I skoro svi rade n taj nacin. Ako bi se bavili konstrukcijama kabineta izgubili bi dragoceno i skupo vreme za primarni razvoj, pa ne bi napravili dobar driver, A kao manja firma nemaju resurse za to niti im je to osnovni cilj...

U seriji MAD firma koja proizvodi cipele planira da osnuje svoj advertajzing ogranak i da otkaze usluge marketinske firme koja je to radila. Zena iz marketinske firme rece - super onda necete imati za konkurenciju samo firme koje proizvode cipele vec i sve druge marketinske firme...

Drugo, ako bi dali nacrte za "njihov" optimalni kabinet, automatski dovode u pitanje prodaju tog kabineta koji nije jeftin. Tako da to niko ne radi... Daku neki nacrt razlicit od onog koji prodaju da kada se postavi jednostavno pitanje da li su to isti kabineti odgovor bude NE.

Trece "previse" zice je primarno pitanje dizajna. Da se ne vidi kabl i da bude pozadi. Duzina zice u neuphar kabinetu je cinjenica koju moze okvirno izracunati svaki osnovac na casu OTO-a. Za iste te duzine mozda mlo vece proizvodjaci kablova naplacuju 4 cifre ili vise. Ne zna se tacno kakva je to zica ali se pouzdano zna samo duzina, kao i to da sa veliko m verovatnocom  nije neka bezveze i jeftina zica? Ono sto je cinjenica je da se unutrasnje ozicenje moze dramaticno skratiti.

Takodje ako neko kupi drivere cetvorocifrene cene, sigurno mu nece bit problem da poruci jedan dva test kabineta od prostih i jeftinoh materijala reda stotinak evra troska. Pa da sam konkretno to ispoba...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Terminali sto blize drajveru znace da su postavljeni visoko gore, pri vrhu kabineta. U mom slucaju npr je to nedostatak: imam zvucnicke kablove duzine svega 1.8m i falilo bi tih par cm (kao i u vicu o Fati). 

Video sam zicu koja je upotrebljena u nenupharu. Uprkos svemu to jako dobro zvuci. Ocelija npr u svom top modelu ima srebrni kabel direktno zalemljen na srebrni voice coil. Ni to ne volem. Verovatno jeste naj ali...jebada ziva.

Cube Nenuphar u mom konkretnom slucaju je bio interesantan kao alternativa Tannoyu uzevsi u obzir celih 10-12W kojima raspolazem. Uverivsi se da Tannoy jeste konkurentan (zvucno) i da imam dovoljno snage i kontrole, nije mi prioritet zamena zvucnika.

U ova sumorna vremena bar misli odlutaju od bolesti i smrti. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, prophet said:

Ono što bih voleo da vidim i da čujem su eventualne varijante ovih drajvera bilo strane bilo domaće verzije bez wheezer cone-ova i visokotonaca. Meni bi to bilo upotrebljivije a i cena bi sigurno bila niža.

Jeste, kod Seas Exotic razlika celih 100 Eura

Link to comment
Share on other sites

Saga o najboljem fullrange drajveru traje godinama. Najekstremniji ljubitelji smatraju AER i Feastrex vrhom ponude, nisam ih slusao da mogu da sudim, sem da su vraski skupi i godinama u poslu sto znaci da neko to placa. Mnogi ih krste sa RAAL-om u  visokom registru sto je iz mog ugla opravdano, najekstremniji slucaj na koji sam naisao je tip koji kombinuje goto u midbas horni, aer i raal.  Za kvalitetni midbass sa pristojnom osetljivoscu treba bar 10" drajver (neki kazu i 12") pa tu dolazimo do proizvodjaca koji widerange grade od drajvera vece dijagonale, npr PHY, Cube Nenuphar... U slucaju PHY koji sam slusao, dobije se bolji tonalni balans na racun manje detaljnog srednjotonskog registra, recimo nesto izmedju Tannoy-a i Lowthera.

Mane bilo kog fullrange koncepta dolaze do izrazaja kad se povecava kompleksnost materijala, recimo ako slusas sinfonijsku muziku na realnoj glasnoci ili potentniji rock. Takvi slusaoci ce zaobici full range.  Kamerna muzika, dzez trio moze da zvuci izuzetno dobro, toliko dobro da ces neke elemente tog zvuka uzaludno traziti u drugim konceptima.

 

 

Link to comment
Share on other sites




Nije previse velika (ova za F10 Cube) sto sam propustio krpz program. Visina je oko145cm. Tu bi zvuk dolazio pod istim uglom kao i kod nizeg kabineta ALI odozgo u odnosu na poziciju slusanja.
 


Bolje je da zvuk dolazi odozgo u svakom slucaju, a kada uzmemo u obzir ugao to bi trebalo da dodje na svoje.
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, prophet said:


 

 


Bolje je da zvuk dolazi odozgo u svakom slucaju, a kada uzmemo u obzir ugao to bi trebalo da dodje na svoje.

 

Pa bolje. Driver je tu oko polovine visine sobe ili cak i vise ako se kabinet udalji od poda da nema povratni pritisak u port. Za standard oko 2.5m visine. Mora FR pod nekim manjim uglom da zraci, a vidi se to i iz izvedenih merenja. Koja su u principu tipicna za taj deo spektra.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, prophet said:

Nikako da cujem Philips 8". Imao par ali nisu bili ok pa sam ih vratio. Slusao sam 12" i to bi po meni bilo odlicno resenje uz bas i visokotonac.

 

Ovi Cube imaju stvarno dobra merenja fr.

Imaju odlicna merenja a i "uzivo" su sigurno OK.

PHI 12in je mozda i previse efikasan. A sto se tice 8in PHI jednom kad se rastavi ponovo se vise ne da sataviti. Imaju neki bakarni plug unutra, izuzetno mali procep, kao su oni to uspevali da nacentriraju u tako ogromnim brojevima serija ostaje misterija... Plus kao slag na tortu kod vecine tih PHI skoro svih 8in a vise od polovine modela i 12in vesanje je upresovano savijanjem oboda korpe zvucnika. Bukvalno nekoliko masinskih ali jako preciznih operacija...  Drugo PHI su male snage, mislim na alnico modele. A imaju papirno vesanje uglavnom. Jednostavno ne trpe vece snage i vesanje ce se pohabati i pocepati. A to je rtesko posle nacentrirto i namestiti. Da ne kazem da se sa promenom vesanja menjau i neki TS paramtri pa ce i prethodi kabinet moza biti manje pogodan? Mislim meni su svi ti PHI veoma dobri i svidjaju mi se kako rade. ALI to su strai driveri i tesko ih je naci u solidnom stanju.

Cube driveri su novi i ipak podnose znacajno vece snage a na osnovu Qms vrednosti i podatka da je centrator od textolita i da prakticno nema ulogu vesanja i otpora po osi kretanja membrane napred/nazad, vec samo ulogu koja mu je osnovna da drzi VC u ventru procepa, da se zakljuciti da je "gornje" vesanje solidnije i kruce (otuda i vece vrednosti Qms-a) pa je samim tim vrlo trajno. I to sigurno nije obicno vesanje

Jel bio mozda u temi onaj snimak gde su neki nemci frikovi napravilo bukvalno stereo zvucni zid? postavili random koliko su imali komada PHI drivera na velike ravne ploce. Ono im je zvucalo bas dobro na tom snimku... :)

Link to comment
Share on other sites

Propustio i PHY parametre za TQWT cab. Solidno ALI ne tako dobro kao Cube. Nedostaje kraj donjeg dela spektra kroz port ne moze da se nikako to kompenzuje promenom mera konstrukcije. Ali generlno OK i taj parametar koji nedostaje (mada mi je misterija zbog cega posto je to parametar koji se dodbija merenjem i ako nedostaje onda je iz nekog razloga izostavljen? Mislim da je Force factor. Ali da se izracunati na osnovu drugih postojecih parametara...)

PHY nije previse efikasan. Cak bi se moglo reci da je neocekivano malo efikasan za taj tip drivera. Sto mislim da je dobro. Kabinet slicne visine isto oko 145cm ali za nijansu siri i port je drugaciji... (Saljem graf.)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...