Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

1 sat ranije, prophet said:

Da li je zaista Nenuphar bolji od Tannoy? Koliko sam razumeo pisano je u kontekstu SET i odgovarajuce prostorije.

 

 

Ne mislim da je Nenuphar bolji. Slusajuci Kensingtone GR apsolutno nista mi ne fali. Kick, dinamika i extenzije su bolje na Tannoyu (nov aktuelan model, monster Alniko magnet). 

Cube Nenuphar je jako dobra opcija za SET ampove, po meni jedna realna opcija koja moze da se kupi/napravi i da stoji u sobi od 20 kvadrata i da radi sa 3-10 watta. Ne racunam vintage strahote (pardon, egzote :D) koje su 99% neostvarive.

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, DejanM said:

Da verovatno je trebalo to prelemiti ... Ja ne znam u kakvoj su vezi SATI i Hoerning. Hoerning je koliko se secam jedan lik koji se specijalizovao za visokoosteljive zvucnike ali su mu konstrukcije ni malo jednostavne. To medjutim svira ... da se smrznes. Svaka ti cast kada si dospeo do neke njegove sprave - makar to bio samo atenuator.

Da jeste sada se pomalo kajem zbog toga. On the other hand, ako je bila greska u namotajima na jednom trafou to ne bi pomoglo a ja bih izgubio garanciju, Nisam siguran da imaju neku cvrstu vezu? Kod Tomije na sajtu za njihove ostale uredjaje stoji "kada budu spremni" - vec vise od 5 godina. Mozda i 10 godina... Fotografije samo za SATI gramofon.

U pravi si Tomi je dugo u poslu, svi ga veoma cene. Njegovi uredjaji su vrlo dobri. I on jednostavno zna i teoriju i praksu.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, SuperFi said:

Ne zelim da prodjem jos jednom tu golgotu.

Da ovo je kljucno. A drama se povecava sa velicinom "koleta" kako oni na carini kazu. Potrosena energija kao kod A.A.

potrosena E = novac x (maltretiranje sa dokumentacijom)2

Ovo sa nabavkom drivera za koji je potrebno uraditi kainet je po mom misljenju mnogo bolja opcija? (Ako nista drugo ono zbog vose od metra kabla koji ide u originalnom kabinetu sa poledjine do drivera...) Kabineti koji su dati kao neki primeri za gradnju na sajtu nisu isti kao gotov fabricki kabinet.

Ako se pogledaju i TS parametri zvucnika, konstrukcija i materijali vidi se da je to veoma specifican zvucnik koji se razlikuje od vecine drugih iz iste porodice. Na osnovu tih informacija verujem da je driver izvandredan i da odlicno radi. na ovom linku se vidi i ceo pokrertni mehanizam a pokazane su i drugi detalji oko drivera.

E sada, sledi dilema oko izbora jedinica... Razlika u ceni je veoma znacajna. A TS parametri, merenja i druge stvari su skoro identicne... F10NEO 5980eu/par F10 3980eu/par. Zaokruzili na 2000eu razlike (brat bratu 1000eu po komadu...)

Pogledacu na osnovu TS parametara kakav bi TQWT kabinet bio ogovsarajuci za ove sprcificne i odlicne drivere. :)

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Da ovo je kljucno. A drama se povecava sa velicinom "koleta" kako oni na carini kazu. Potrosena energija kao kod A.A.

potrosena E = novac x (maltretiranje sa dokumentacijom)2

Ovo sa nabavkom drivera za koji je potrebno uraditi kainet je po mom misljenju mnogo bolja opcija? (Ako nista drugo ono zbog vose od metra kabla koji ide u originalnom kabinetu sa poledjine do drivera...) Kabineti koji su dati kao neki primeri za gradnju na sajtu nisu isti kao gotov fabricki kabinet.

Ako se pogledaju i TS parametri zvucnika, konstrukcija i materijali vidi se da je to veoma specifican zvucnik koji se razlikuje od vecine drugih iz iste porodice. Na osnovu tih informacija verujem da je driver izvandredan i da odlicno radi. na ovom linku se vidi i ceo pokrertni mehanizam a pokazane su i drugi detalji oko drivera.

E sada, sledi dilema oko izbora jedinica... Razlika u ceni je veoma znacajna. A TS parametri, merenja i druge stvari su skoro identicne... F10NEO 5980eu/par F10 3980eu/par. Zaokruzili na 2000eu razlike (brat bratu 1000eu po komadu...)

Pogledacu na osnovu TS parametara kakav bi TQWT kabinet bio ogovsarajuci za ove sprcificne i odlicne drivere.

 

 

 

 

 

Spider je isti kao onaj sto si uradio u onim belim velikim Iskrama.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, prophet said:

Spider je isti kao onaj sto si uradio u onim belim velikim Iskrama.

Odavno bilo... Ti spjderi od textolita koji su tanki i imaju dugacka savijanja koja spajaju spoljni i unutrasnji krug mogu da rezonuju ja sam morao da ih ucvrstim nekom mekanom i laganom tkaninom po sredini i onda se to izgubilo na merenjima. Ali su bili i drugacijeg oblika. TFK i drugi ranije su radili od nekog impregniranog kartona. I dalje male mase, prolazi vazduh i nema zatvorene komore kako kod klasicnog centratora, ali posto je karton deblji od textolita mislim da nema rezonance.

Link to comment
Share on other sites

To je "underhang" sistem smestanja namotaja voice coil-a. Kratak nosac od voice coila do membrane, vrlo mala vivsina namotaja VC-a, otvoreni centrator bez komore, papirna simetricna mebrana impregnirana i sa lica i sa nalicija. multicone sitem, verlika korpa sa dobrom mehanikom, dobri magnetni motori, specijalno vesanje. Membrana tretirana najverovatnije Lack C47 (ili C49?) specijalnim pemazom (Sto pravi austrijanac za instrumente, zvucnici i druge sprave... Nazalost ne uspevam da nadjem sajt?)

Od elekricnih TS parametara primetiti izuzetno malu induktivnost kalema cak i do 100X manju od pojedinih drivera. To je jedan od preduslova za produzen opseg u visokom delu spektra. (Lowther recimo vrlo brzo pada skoro odmah oko 10KHz, zbog toga i nedaju merenja, dok Philips FR idu i do 18KHz i prema fabrickim i prema nezavisnim merenjima...)

Sve u svemu skoro sve je potpuno suprotno od zvucnih jedinica koje sa danas izradjuju.

Link to comment
Share on other sites

Dve stvari. 

Što se tiče uvoza uređaja u zemlju praksa je pokazala da ne postoji ni jedan razlog da se ide legalnim putem jer će ti na leđa svaliti sve što mogu i pride ošišati kožu s leđa. Ležarine, firmarine, sve moguće naknade i doprinose koje su izmislili. Zato i većina ljudi ide zaobilaznim putevima i svu robu za unos u Srbiju šalje na adrese raznih "Del Boj" špeditera koji kombijima uvoze robu koju gastosi šalju u Srbiju. Pored toga, iz Poljske bi slanje Lampi paketa bilo mnogo jeftinije za recimo Nemačku nego za Srbiju. Ljudi koji žive u pograničnom području imaju razrađene šeme da paket stigne nekome u Mađarskoj kao interni EU transfer, i onda to lagano unesu u Srbiju.

Što se tiče Cube zvučnika, trebalo bi pre toga istresti iz gaća Serbonu pa videti šta zaista može. Naravno za očekivati je da će Branko Bin da nasvira cenu ako mu se ukaže priliika ali prvo da vidimo kako to stvarno svira, van ortačkog ja tebi serdare ti meni vojvodo komentarisanja po forumima.

Link to comment
Share on other sites

Povrsna analiza drivera u kabinetu F10. (F10NEO ima skoro identicene parametre tako da se 99.9% isto ponasa). TQWT verzija kabineta ali nije Neuphar cab. Samo onako "grubo", bez optimizaicja dimenzija i dampinga. I bez helmzoltz rezonantnih komora za korekciju (koji se mogu smestiti u "visak" prostora u samim kabinetima. Uradicu i za druge tpove kabineta. Program je konstatovao istu osetlivost i Xmax kako i podacima, na osbnovu ostalih ulaznih TS parametara

Sto bi rekli oni kovaci iz Forged in fire - This weapon can cut. :)

 

Cube F10 1st sim tqwr 01.png

Cube F10 1st sim tqwr 02.png

Cube F10 1st sim tqwr 03.png

Cube F10 1st sim tqwr 04.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, prophet said:

Impedansa simulirana bez dampinga ili sa?

 

Sad videh da je bez. Odlicno izgleda, kako drajver tako i odgovarajuci kabinet.

 

 

Nije bez dampinga nego neka gustina koja je ostala u programu iz prethonog lista. Mrzelo me da to podesavam... Ali mislim da je neka srednja vrednost.

Kabinet je veci duzi je od neuphar caba posto driver ima nisli Fs i zahteva duzu hornu i malo je siri. Nemam dimenzije za neuphar cab ali se mogu izvesti sa fotografija i na osnovu spoljasnjih dimenzija zvucnika. Ovako otprilike to je oko 1m visine slicno kao i na planovima coje su dali Cube, ali neuphar je "dole" otvoren dok ovaj na sajtu ima port nazad. Ovaj cab sa simulacija ima port ali je veceg precnika cini mi se.

Ono sto je bitno je da ovaj driver, na osnovu TS parametra datih od strane proisvodjaca, moze da se primeni u ovom tipu kabineta veoma uspesno. Kao i skupli brat F10NEO

(A najverovatnije u nekom komprsionom kabinetu, i po mogucnosti loptastog oblika, ponasace se skoro kao da je u beskonacnoj velikoj komori. Naravno sa skracenim donjim opsegom ali zato sa laboratorijskim centralnim i srednjim opsegom.)

 

Link to comment
Share on other sites

sjajno Zoki! Tvoj kabinet sa RCA LC1 drajverima mi je etalon za bas! Ako se ne varam i ono je TQWT? Ne vidim skicu kabineta?

IMHO, treba iscediti sve sto se moze u bas opsegu. Inace se veoma brzo balans pomeri ka srednjem spektru i vecina FR zvuce tanko.

Serbona je takodje veoma interesantna. Mislim da je DC u startu u prednosti u odnosu na FR u visokom spektru. Cube ima taj specifican visoki spektar ne toliko razlicit od drugih top FR drajvera. Moram da priznam da meni to prija vise nego piskutavi visoki dijamantskog drajvera u B&W zvucnicima (na primer). Ipak, daleko je to od ultimativnog. Mislim da je horna u Serboni bolje resenje. Za drajver (Bose visokotonac) vec nisam siguran. Naravno, mana je skretnica...najbolja je ona u Nenupharu: nema je. Na kraju ipak sve zavisi od implementacije. Serbone nisam slusao, Nenuphar jesam. 

Zna li se cena za Serbone? Ima li kakav clash papir vs balza? 

I na kraju da se vratim na Cube: Zoki, apslutno se slazem sa odabirom drajvera. Za 99% performansi i 50% cene birao F10 (non-Neo)

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

2 sati ranije, Majda said:
Nije bez dampinga nego neka gustina koja je ostala u programu iz prethonog lista. Mrzelo me da to podesavam... Ali mislim da je neka srednja vrednost. 

 

 

 

Pretpostavio sam, zato i pitah. Svakako se sa  korekcijama dampinga da to doterati jos bolje.

Vidi se iz grafova da je transmisiona cev dosta duza.

Slazem se da je najbolja upotreba za centralni opseg. Ja vise volim poseban visokotonac. I bas volim emitovan sa vece povrsine. Ali ovo na simulacijama izgleda zaista dobro. Lepo resenje za ljubitelje x-overless kabineta, mada verujem da bi uz odredjene korekcije to bilo jos bolje u gornjem opsegu nego ostaviti go drajver, as is.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.phy-hp.com/h30coaxialsag.html Zoki, moze li ovaj drajver da se uklopi u TQWT?

 

ø voice coil = 35 mm
h = 8 mm 2 layer cu
M = 10,5 gr
dB = 97
G = 1,2T alnico 3SC
Power = 50 W rms
fs = 36 Hz
re = 13,8 Ohm

Qes = 0,62
Qms = 6,60
Qts = 0,59
Vas = 224 litre
Z = 16 Ohm
Zmin = 14,9 Ohm
Zmax = 125 Ohm
D = 230 mm

Dok Zoki ne uradi simulaciju, ugrubo po parametrima odgovara. Ja bih stavio akcenat na nesto drugo. Na cinjenicu da 12" svira jako visoko. Pretpostavljam da ste slusali ovaj drajver. Moje iskustvo je sledece. Imam dva para identicnih kabineta i drajvera. Na jednom sam pustio 8" centralni da ide do 10k. Uz odgovarajuce filtere. I to svira odlicno. Bez dodatnih visokotonaca. Na drugom sam uradio sa visokotoncem i odgovarajucom skretnicom. Svira jos bolje. Ne samo zbog ekstenzije navise, da to totalno zanemarimo, vec je bolji kompletan visoki opseg. Naravno skroz je drugi koncept u pitanju gde centralni ne ide toliko visoko, ali htedoh da naglasim da je bolje kada se uradi odgovarajuca skretnica. Nije svaka skretnica neprijatelj, vec samo ona nedovoljno dobro projektovana.Slicno toj Phy filozofiji je radio i ranije pomenuti Horning. Nije to najbolje sto se da iz toga izvuci.

 

 

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, prophet said:

Dok Zoki ne uradi simulaciju, ugrubo po parametrima odgovara. Ja bih stavio akcenat na nesto drugo. Na cinjenicu da 12" svira jako visoko. Pretpostavljam da ste slusali ovaj drajver. Moje iskustvo je sledece. Imam dva para identicnih kabineta i drajvera. Na jednom sam pustio 8" centralni da ide do 10k. Uz odgovarajuce filtere. I to svira odlicno. Bez dodatnih visokotonaca. Na drugom sam uradio sa visokotoncem i odgovarajucom skretnicom. Svira jos bolje. Ne samo zbog ekstenzije navise, da to totalno zanemarimo, vec je bolji kompletan visoki opseg. Naravno skroz je drugi koncept u pitanju gde centralni ne ide toliko visoko, ali htedoh da naglasim da je bolje kada se uradi odgovarajuca skretnica. Nije svaka skretnica neprijatelj, vec samo ona nedovoljno dobro projektovana.Slicno toj Phy filozofiji je radio i ranije pomenuti Horning. Nije to najbolje sto se da iz toga izvuci.

 

 

Slusali smo @zflazar i @Milosav Grozni Ocelije 12" silver verziju.

Upravo to sto pises sam i gore napisao. U principu se slazem: daleko je veci potencijal sa posebnim HF drajverom. U tome vidim prednost Serbone u odnosu na Nenuphar (pod uslovom naravno da je sve ostalo istog kvaliteta sto ne znam, nisam slusao Serbone). I sam PHY koji sam predlozio za simulaciju ima dodatni piezo visoki koji radi od 10kHz

Ono sto mi se nikako ne dopada kod PHY su varijante OB gde je bafl velicine vrata. To je za vecinu nas jos ozenjenih apsolutno neprihvatljivo :oops: Ako bi se to dali ubaciti u kakvu smotanu TQWT kutiju, ja sam prvi da probam. Ocelije su mi radile extra sa starim PP ampom iz nekog dzuboxa. Sa modernim Jadis PP KT88 nikako...Takodje, nisam bas fan te kutije koja vibrira. Vise verujem u TQWT i sper od 25 mm nego u 4mm spera i open bafle. 

Link to comment
Share on other sites

Da, mada se meni više dopada Altec Biflex. Iz više razloga, jedan je što poseduje mehaničku skretnicu između basa i mida. Drugi je što ima bolji mid od Tannoy. I treći što možeš da uzmeš visokotonac po volji. Bas je naravno odličan i vrlo pokretljiv cevima. Nije coax ali to može da bude i prednost. O trajnostima vešanja da ne govorimo...

Postoje zaista nepraktični dizajni tipa tih OB na vratima. Tu je svakako bolje ići na 2-way ili još bolje 3-way za OB u kompaktnom pakovanju.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, prophet said:

 

 

 

 

 

Pretpostavio sam, zato i pitah. Svakako se sa  korekcijama dampinga da to doterati jos bolje.

Vidi se iz grafova da je transmisiona cev dosta duza.

Slazem se da je najbolja upotreba za centralni opseg. Ja vise volim poseban visokotonac. I bas volim emitovan sa vece povrsine. Ali ovo na simulacijama izgleda zaista dobro. Lepo resenje za ljubitelje x-overless kabineta, mada verujem da bi uz odredjene korekcije to bilo jos bolje u gornjem opsegu nego ostaviti go drajver, as is.

 

 

 

Moze i za ventralni opseg. Ali ovaj driver (i drugi 1K skuplji neo model) na osnovu ovih parametara idu veoma nisko u odgovarajucem kabinetu. Ponasanje u visokom delu spektra ne moze da se simulira, ali na osnovu merenja proizvodjaca a i ljudi koji su slusali driver, to je vise nego OK. Tako da je sigurno jedna od opcija koristiti driver u minimal sistemu. SE preamp, SE amp, driver u kabinetu i bez elektricne skretnice.

(Sa tim sto je kod neuphar kabineta pomalo trapavo izvedeno spajanje signal terminala drivera sa terminalima kabineta. Tu je oko 1.5 metara kabla. A pretpostavljam da ce ljudi koristiti kvalitetnije (skuplje kablove) i onda se pomalo gubi smisao kada posle nekog skupog kabla postoji skoro ista duzina no-name kabla unutar kabineta? mislim da prikljuci za kabl moraju da budu gore, sto blize driveru ili jos bolje napred odmah ispod drivera? Da bi konekcija od terminala do drivera bila sto kraca i svela se na nekih 25-30cm imesto na 150cm)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...