Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

 Zato sam i rekao "lapas za bas" - E na basu je oko 40Hz, bas sa 5 zica ima i B koji ide do 30Hz, a ako je trafo (relativno pristojno) linearan do 30Hz, onda je na 20Hz sigurno na ne vise od -3dB, sto mu dodje kao vrlo pristojan sub.

 Nikad nisam video lampaski sub, pa mi pade na pamet... out of the ordinary je ideja u svakom slucaju.

Link to comment
Share on other sites

On May 25, 2020 at 10:17 AM, anubisgrau said:

A čuj, postoji nešto što se zove nauka i u njoj nešto što se zove merenje. Verujem da i firme čije zvučnike prodaješ mere svoje proizvode, naročito u procesu razvoja, pa ako ne veruješ meni,  onda ti savetujem da se raspitaš kod njih, recimo za način na koji ATC dolazi do tako uniformnog odziva.

S obzirom da se nalaziš na temi u kojoj je niz učesnika razvijalno svoje hi end zvučnike, takođe koristeći merenje da bi unapredili frekventni odziv, polarni odziv, waterfall i druge karakteristike, ovo baš i nije neko mesto za hokus pokus "ne umeju da upare".

Izvoli merenje Altec 811b (umotana u peškire i zategnuta stolarskim stegama da smanji zvonjavu) vs moderna, biradijalna horna, sa pratećim komentarima. 

Uživaj, ako ti nešto nije jasno slobodno pitaj ili mene ili nekog drugog na ovoj temi.

 

 

 

 

 

Da aba postoji kljucna razlika izmedju ove 2 horne:

Troskovi masovne proizvodnje. Klasicna altecova horna je dizajnirana da se moze reativno lako izliti u kalupu a kasnije lako nekim varenjem sastaviti iz ta 2 identicna dela. To ustvari i jeste komplikovan i skup posao koji zahteva preciznost po brojnim tehnoloskim nivoima. Legura, kalup, temperatura itd itd... A proizvodjaci su napravili ogroman broj tih jedinica meren u stotinama hiljada... Ova drvena horna bi bila komplikovanija za livenje i spajanje.

Paradoksalno je da je danas ustvari komplikovanije i skuple napraviti metalnu "altec" hornu nego drvenu. Materijali su skuplji, tenoloska obrada je iz ere starih zanata i malo ljudi to zna da izvede u tim neverovatno velikim serijama...

Dok je drvo jeftinije, CNC masine siroko dostupne a cad programi su standard.

Znali su naravno i ranije tu nauku i dokumentoali su je u brojnim zvanicnim publikacijama kao i naucnim radovima. Na osnovu te nauke se  i izradjuju horne sa danasnjom "naukom". Samo tada im je bilo mnogo teze jer su morali za istrazivanja napraviti i konkretne primerke da bi potkrepili teoretske postavke.

I ranije su izradjivali drvene horne rucno ali samo za specijalne serije. (na primer SUP sony. Bilo je i u ovoj temi fotografija)

 

Link to comment
Share on other sites

@nkrgovic @Ljuba

Stvarno n emislim nista lose i cenim rad moderatora na forumu samo ako smem da dodam sto se tice moderacije:

Mislim da je osnovno to da u kriticnim situacijama moderacija ta koja mora prva da se oglasi. A ako je potrebno cak i uz "preteranu upotrebu sile".

Ovako cekanje, odugovlacenje i neodlucnost samo pogorsava stvari...

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, Majda said:

@nkrgovic @Ljuba

Stvarno n emislim nista lose i cenim rad moderatora na forumu samo ako smem da dodam sto se tice moderacije:

Mislim da je osnovno to da u kriticnim situacijama moderacija ta koja mora prva da se oglasi. A ako je potrebno cak i uz "preteranu upotrebu sile".

Ovako cekanje, odugovlacenje i neodlucnost samo pogorsava stvari...

OK, naredne nedelje ćemo @nkrgovic I ja da kažemo našoj deci da bulje u tablet dok mi sedimo na forumu i rešavamo vaše nesuglasice. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Ljuba said:

OK, naredne nedelje ćemo @nkrgovic I ja da kažemo našoj deci da bulje u tablet dok mi sedimo na forumu i rešavamo vaše nesuglasice. 

Da Ljubo znam da je malo moderatora da jednostavno ljudi nisu u stanju non stop da prate stvari.

Ipak mislim da su "mere" suvise blage i da se moderatori odnose prema clanovima upavo kao prema deci. Mole ih da prestanu sa neprimerenim ponasanjem, opominju i "prete" cak i nekoliko puta? A cesto opravdavaju svoje odluke u narednim postovima....

Mislim da upozorenja i molbe nisu potrebni. Samo obavestenje o banovanju, privremenom ukidanju mogucnosti pisanja i zakljucavanju teme. Stetna su i "obrazlozenja" zbog cega je usledila neka aktivnost moderatora. Narocito kada je malo moderatora. 

To je uglavnom sve - podrazumeva se da pravaila vaze isto za sve clanove.

Ima audio foruma gde je istovremeno ulogovano i 24000 clanova. Naravno ti forumi imaju neuporedivo vise moderatora itd, ali nema nikakvog objasnjavanja, molbi i slicnog.

Link to comment
Share on other sites

Ovo nije tema o tome "da li se korisnicima svidja moderacije".

Opomena nije poziv na diskusiju!

 Iz pravila.

 Takodje, tema "meni se ne svidja moderacija" nije nesto o cemu zelimo da citamo - NE OTVARAJTE JE. U ovoj temi se drzite teme. Forum je Ljubina privatna svojina, kome se ne svidja, ima puno pravo da ne dolazi.

 Ovo je lepa tema i nemojte praviti dalji sum.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, nkrgovic said:

Forum je Ljubina privatna svojina, kome se ne svidja, ima puno pravo da ne dolazi.

Pa i vecina proizvodjaca hifi opreme su privatne firme al' ja ne cuh da je neko rekao Ako vam se ne svidja nas proizvod kupite proizvod konkurentske firme. Cak sta vise, trude se da skupe feedback kako bi bili bolji.

Drugo, forum jeste Ljubina svojina, al' ono sto sam ja napisao nije njegova svojina.

Uostalom, bez nas clanova, ne verujem da bi se moderacija i administracija "igrala" sama sa sobom.

Link to comment
Share on other sites

ako vam dosadi play-off sa Ljubinom all-star reprezentacijom, obratite pažnju na ovaj divan drveni okvir. 

On uokviruje jedini originalni Tango EQ 600 LCR modul na ovim prostorima.

Nije moj, da se odmah razumemo.

Imao sam čast da mu udahnem život zalemivši potrebne komponente po shemi gospodina Shishida.IMG-39189f417320d7e54b167f7c7999cb0e-V.thumb.jpg.5ed76871cd9b0f2c0b00df238f0bfaee.jpg

Slušanje ovog preampa smiruje unutrašnje biće, unosi 'armoniju u vas i vaše najmilije.

IMG-18f476fd48cf787da1973abf3e388994-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

Svidza mi se i ona Nagra iza, a bome i onaj Revox nije hrdjav, a i kutija nije losa.
Pozdrav iz tramvaja sa vetrovitog LacLemana  :cheers
Čisti konflikt interesa.
Svoga konja hvalite.
Zar se niste već zahvalili g. Poluxu što Vam je sredio stan za kad ste u BG, pretpostavljam sa sve Nagrom, Revoxom ...... ima tu boga mi za nabrajati do podne .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...