Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

5 hours ago, Zexx said:

da bi ih na kraju ofarbao nekim SET pojačalom...

Da ali samo losa ili prosecna SE pojacala "farbaju" zvucnu sliku. I to skoro iskljucivo na jedinstven nacin, nedostatak niskih F, mutan donji opseg, "previse toplog" sound signatura na vecini materijala i drugo...

Dobra SE pojacala su veom neutralna i respektuju zadati zvucni zapis. Ali su skupa i postoji ogranicenje u smislu snage. (Ovde ne mislim na onu gomilu pojacala napisane snage od "20W" ali sa 10 ili 15% izoblicenja i skracenim opsegom). To jest ogranicenje snage postoji ali u smislu izlaznih cevi koje mogu dati u SE obliku desetine neizoblicenih i zdravih vati snage izuzetno skupe (govorimo hiljadama EU po komadu), neupotrebljene se tesko nabvaljaju, tesko se nabavlja i rezervni par, ogromne su preko 20-25 cm visine, samo grejanje trosi preko 100-150W, cesto zahtevju velike i skupe ostale delove, (pre svega izlazne transformatore), zahtevaju i skupe driverske cevi, visok napon napajanja implicira skupe i kvlitetne kondenzatore i sve ostalo sto se tice napajanja, struje visokih napona su isto enormne u odnosu na SE pojacala ispod 10W, skoro da ih je nemoguce izraditi kao stereo komponentu zbog izuzetno "teske" manipulacije i okretnja te velike mase :) itd itd

BTW cestitke na novim zvucnicima...

Link to comment
Share on other sites

22 sati ranije, Zexx said:

Možda zato što se ne kupuju ovi biseri od drajvera da bi ih na kraju ofarbao nekim SET pojačalom...;)

Komentar na ovo bi bio da je to isto kao kada bih napisao:"Napravio lepe kutije i na kraju sve pokvario aktivom".Što naravno ne bi odgovaralo istini jednako kao i ova tvoja izjava. Sasvim razumljiva odluka obzirom da se koristi za studijske potrebe. Ko bi normalan koristio SET u studiju?  Dopalo im se i odlučili su se za istu varijantu i za kućne uslove. To je OK. Sa druge strane ti drajveri su pogodni da iskažu sve prednosti dobro konstruisanog SET pojačavača.  Uz odgovarajuće kabinete a svakako  i skretnice. Ne pogoni se to "nekim" SET-om. 

No to sve na stranu. Ono što meni upada u oči je sledeće:

- kabineti su kopija TAD

- skretnice su kopije TAD pasivnih iako prebačene na aktivu.

Ne bih da ulazim u razloge zbog čega se barem za kućnu varijantu nije  poradilo na pronalaženju drugog rešenja kako kabineta tako i skretnica. Ovim svakako ne tvrdim da je postojeće rešenje loše. Samo se pitam zbog čega se ne koriste pogodnosti koje nam život u 21. veku pruža u smislu dostupnosti tehnologija i znanja potrebnih  za konstrukcije zvučnika. 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, prophet said:

Komentar na ovo bi bio da je to isto kao kada bih napisao:"Napravio lepe kutije i na kraju sve pokvario aktivom".Što naravno ne bi odgovaralo istini jednako kao i ova tvoja izjava. Sasvim razumljiva odluka obzirom da se koristi za studijske potrebe. Ko bi normalan koristio SET u studiju?  Dopalo im se i odlučili su se za istu varijantu i za kućne uslove. To je OK. Sa druge strane ti drajveri su pogodni da iskažu sve prednosti dobro konstruisanog SET pojačavača.  Uz odgovarajuće kabinete a svakako  i skretnice. Ne pogoni se to "nekim" SET-om. 

No to sve na stranu. Ono što meni upada u oči je sledeće:

- kabineti su kopija TAD

- skretnice su kopije TAD pasivnih iako prebačene na aktivu.

Ne bih da ulazim u razloge zbog čega se barem za kućnu varijantu nije  poradilo na pronalaženju drugog rešenja kako kabineta tako i skretnica. Ovim svakako ne tvrdim da je postojeće rešenje loše. Samo se pitam zbog čega se ne koriste pogodnosti koje nam život u 21. veku pruža u smislu dostupnosti tehnologija i znanja potrebnih  za konstrukcije zvučnika. 

Izgleda da nisi primetio smajli na kraju moje "izjave", ali ok...:rolleyes: U svakom slučaju, SET ne bi bio moj izbor da imam ovakav tip zvučnika iz istih razloga zbog kojih sam pre desetak godina digao ruke od cevnih uređaja, od kojih je najvažnija činjenica da su cevi promenljiva u sistemu, da se za bolje zvučeće primerke traže basnoslovne pare, i ne manje važno, da nisu pogodne za korišćenje preko cele godine jer se greju. Ti drajveri su pogodni da iskažu sve prednosti SVAKOG dobro konstruisanog pojačivača, i to znam jer godinama i sam koristim jedan takav, a koji pri tome nije cevni, i moj izbor kod ovakve koncepcije bi opet bilo upravo isto to pojačalo, odnosno par, samo u power amp varijanti.

Poslednji pasus je malo kontradiktoran, s obzirom da je u gradnji zvučnika korišćena moderna aktivna amplifikacija i odgovarajuća softverska rešenja, CNC, kompjuterska merenja, itd. i da zvuk bukvalno u roku od 10 minuta može da se izmeni, dotera, prilagodi, you name it... Ako to nije tehnologija 21. veka, ja onda stvarno ne znam šta jeste...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites



Izgleda da nisi primetio smajli na kraju moje "izjave", ali ok...:rolleyes: 


Nisam. Sorry.

OK je to sto si napisao, vec napomenuh da za studijske i slicne potrebe delim misljenje.

I sa prakticne strane u kucnim uslovima razumem.

Sa sonicne bih tezio necem drugom. Ali to je samo moje misljenje.

Da ne sirim pricu dalje, lepo je to sto postoji takav studio kod nas.
Link to comment
Share on other sites

Poslednji pasus je malo kontradiktoran, s obzirom da je u gradnji zvučnika korišćena moderna aktivna amplifikacija i odgovarajuća softverska rešenja, CNC, kompjuterska merenja, itd. i da zvuk bukvalno u roku od 10 minuta može da se izmeni, dotera, prilagodi, you name it... Ako to nije tehnologija 21. veka, ja onda stvarno ne znam šta jeste...:rolleyes:

Da ne bude kontradiktorno, nisam mislio na gradnju kopije već na projektovanje i izradu novih ( originalnih)  zvučnika sa istim zvučničkim jedinicama uz upotrebu dostupnih tehnologija u te svrhe.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ako se koristi NC400, (sigurno i drugi modeli imaju tu opciju) modul ima port za kontrolu i podesavanje i to sigurno bluethooth ili neki drugi wireless sitem kao i sa "zicama". Tu je omogucena potpuna kontrola modula bez dodatnih sklopova. Sto je i bila osnovna ideja. Na primer kao amp za svaku posebnu jedinicu u bioskopima gde se preseti biraju automatski i nije potrebno pored signalnih kablova dodatno razvlaciti i kablove za upravljacke mikrokontrolere. NC se ne greje kao ni njegovo switch napajanje eoma blago pa je pogodan za ugradnju u zidove ili gde ves stoje bioskopski zvucnici. I to je Bruno zamislio i realizovao moglo bi se reci odavno. Ali naravno ne daje te dodatne module, softver i podrsku konsumer segmentu. Vec sigurno salje ekipu kada ima nalog za recimo 40 komada i pro namenu? U PDF-u stoji samo napomena i obelezeni su pozicija i pinovi tog porta. Svaka mu cast...

Link to comment
Share on other sites

https://www.hornsolutions.de/

Skrenuo bih pozornost na ovu ekipu u DE koji rade izvrsne stvari. Čuo sam se par puta sa njima i nikako da se odazovem na njihov poziv te da odem do njih na sjever njemačke gdje su smješteni.

Počeli su sa starim WE driverima i replikama horni da bi sada imali vec i proizvodnju vlastitih drivera. Zanimljivo je da su i sami radili software za DSP koji upotrebljavaju u aktivnim sistemima. Obratite pozornost na riješenja bas horni.

Imaju vec stotine korisnika širom svijeta i svakom korisniku pristupaju doslovce sa jedinstvenim projektom.

Pored horni imaju i vlastiti gramofon, prodali su konstrukciju jednom poznatom brendu. O tome cemo drugom prilikom posto imam detaljan opis i ideje kako sto radili od njih.

cache_13696200.jpeg

cache_13696195.jpeg

cache_13696194.jpeg

cache_3161133.jpeg

cache_3161151.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Meni se mnogo dopada kako to rade. Poceli su od dobre osnove i polako nadgradjuju. Trude se i da se prilagode prostoru, tu pre svega mislim na vise izvedenih resenja za bas horne. Po svemu sudeci to nije moguce pravilno integrisati u vecem broju razlicitih slucajeva bez pomoci DSP. Izradili su i lepu visokotonsku hornu. Poceli i izradu drajvera. Za gramofon je vec pomenuto. Dakle kapa dole. Jos malo i mogu da promene naziv u final solution.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, prophet said:

Po svemu sudeci to nije moguce pravilno integrisati u vecem broju razlicitih slucajeva bez pomoci DSP

ma moze sigurno. I onda bi bilo totalno old-school. Mogu uz pomoc DSPa da izvrse potrebna merenja i da na taj nacin prilagode sistem prostoru a onda da urade pasivnu skretnicu sa par preseta. To je osnovni problem svi vole da se igraju i da prckaju nesto. Sa dsp-om im mogu napraviti milion preseta i onda je to igra bez prestanka za korisnike. Vidis sta se desava sa cevima - pa svi samu "ubadaju" i  menjaju totalno razlicite cevi i to traje godinama na istom uredjaju...

ALI pasivna skratnica odgovarajuceg kvaliteta elemenata bi bila sigurno, za stereo sistem, po nekim trzisnim cenama, oko 2500-3000EU. (Samo custom attenuatori su oko 350-400EU.) + ogromne zavojnice i kvalitetni kalemovi. I to ne oni najskuplji, kao sto su recimo Duelund elementi. Sa Duelund elementima ili elementima slicnog kvaliteta i cene, cena pasivnih skratnica bi bila daleko veca...

Sve je to mnogo skuplje i komplikovanije proizvodjacu da izvede pa se odlucuje za DSP. A sigurno da ima kupaca koji bas zele dsp i aktivnu konfiguraciju? Mada ne vidim poentu spajanja toga i ovih vintage konstrukcija uopste. Ali to je moje privatno misljenje koje ne mora biti tacno, mozda je bas to poenta svega?

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Majda said:

ma moze sigurno. I onda bi bilo totalno old-school. Mogu uz pomoc DSPa da izvrse potrebna merenja i da na taj nacin prilagode sistem prostoru a onda da urade pasivnu skretnicu sa par preseta. To je osnovni problem svi vole da se igraju i da prckaju nesto. Sa dsp-om im mogu napraviti milion preseta i onda je to igra bez prestanka za korisnike. Vidis sta se desava sa cevima - pa svi samu "ubadaju" i  menjaju totalno razlicite cevi i to traje godinama na istom uredjaju...

ALI pasivna skratnica odgovarajuceg kvaliteta elemenata bi bila sigurno, za stereo sistem, po nekim trzisnim cenama, oko 2500-3000EU. (Samo custom attenuatori su oko 350-400EU.) + ogromne zavojnice i kvalitetni kalemovi. I to ne oni najskuplji, kao sto su recimo Duelund elementi. Sa Duelund elementima ili elementima slicnog kvaliteta i cene, cena pasivnih skratnica bi bila daleko veca...

Sve je to mnogo skuplje i komplikovanije proizvodjacu da izvede pa se odlucuje za DSP. A sigurno da ima kupaca koji bas zele dsp i aktivnu konfiguraciju? Mada ne vidim poentu spajanja toga i ovih vintage konstrukcija uopste. Ali to je moje privatno misljenje koje ne mora biti tacno, mozda je bas to poenta svega?

 

U pravu si da se sve može napraviti na pasivan način,..ali moramo priznati da sa ovakvim pristupom se sistem može znatno unaprediti i izvući maksimum iz takvih konstrukcija. Svi znamo da je poprilično teško napraviti fazno usklađenje kod ovakvih horni. Visokotonac je recimo smješten na usta midl horne a driver od midl horne skoro 5 m valno udaljen od njega. Čitao sam prije neke članke da kod originalnih WE horni je to i dosta dobro slušno usklađeno premda je na mjerenju vidljivo veliko kašnjenje.

Slali su mi momci iz Hornsolutiona neka mjeranja gdje se vidi da super oni to usklade, svaka čast što rade. Morat ću svakako do njih.

Link to comment
Share on other sites

https://www.hifi-advice.com/blog/review/loudspeaker-reviews/loudspeakers-passive-reviews/apogee-scintilla-listening-session/

Apogee-Scintilla_550pix IMG_6001

Legendarni 3-way zvucnici, Apogee Scintilla, nazalost, pojavili se 20-30 godina pre vremena. Impedansa 1Ohm (na kom je briljirala) ili opciono, 4Ohm. U nasim krajevima, ex YU, nije poznato da su bili prisutni. 

Magija zvuka,  bila je u sklopu srednjetonskog i visokotonskih ribona. Naime 1,9 inch sirine srednji ribon, ispred je imao dva 0,5 inch-na visokotonca, a iza sebe, takodje jos dva istovetna ribona. Ceo komplet je bio, levo-desno oklopljen sa magnetima kao kod svih drugih Apogee zvucnika. Dakle, isto magnetno polje je opsluzivalo 5 ribona.

Prednji visokotonci i srednjetonski ribon bili su u sadejstvu sa bas membranom kao dipoli, a zadnji visokotonci su radili u kontra fazi. 

Osetljivost, neverovatno niska, 73 do 78 dB, zavisno od izvora, u svakom slucaju "amp killer".

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Dacho said:

U pravu si da se sve može napraviti na pasivan način,..ali moramo priznati da sa ovakvim pristupom se sistem može znatno unaprediti i izvući maksimum iz takvih konstrukcija.

Da - douse kod nemaca su "samo" horne i koncepcija iz vintage ere. Driveri su njihove proizvodnje? Mozda u tom slcaju ima nekavog smisla mesati "Grandmothers and frogs" (Sto bi rekao Vuk Draskovic) u smislu old-school analog / new age digital

Ali sa vintage driverima - sigurno ne.

Mislim ja ne bih izvacio taj "maksimum" ni sa njihovim savremenim driverima... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...