Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

1 hour ago, Dacho said:

Nekad je Pioneer pravio vrhunske stvari,

Ma da one robusne alnico drivere. Slusao sam davno neke 8in i i dalje su bili kao novi. Medjutim retki su ti iz tih serija na ovim prostorima i relativno su nepoznati.

Ako te interesuje Google : Pioneer PAX 20, PAX 30 i dugi iz tih serija.

To je jednostavno kao tenk

ima na ovom linku informacija o toj seriji drivera iz 6oih

https://www.hifi-wiki.de/index.php/Pioneer_PAX-20_G

ovo su neki modeli iz te ere mnogo ranije od TAD-a

img_0-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Majda said:

...pre trideset godina nosili na ETF u komoru za merenje Dynaudio drivere (esotec serije mislim da je bio model 17WLQ) i jos neke primerke Dyn i svi su merili sa neverovatnim poklapanjem i TS parametara i transfera onako kako je bilo u podacima proizvodjaca... Nismo bili previse iznenadjeni...

Danas, nisam siguran da bi bilo isto...

nemoj samo molim te da spominješ ETF i merenja i "pre trideset godina" ispašćeš i ti konzerva kao i ja kad sam udario u merenja i u ETF na nekim drugim no-no temama. Šalim se naravno!!!

:)

u principu veoma mi je drago ako/kad BIN drajveri budu u funkciji vremena poznati poput RAAL-a u celom svetu kao proizvod proudly made in Serbia!

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, zflazar said:

nemoj samo molim te da spominješ ETF i merenja i "pre trideset godina" ispašćeš i ti konzerva

Pa jeste, i to ona zardjala :)...

Samo navodim ono cemu sam bio svedok (Testis). E sad sta je rimljanima znacilo to Testis da li svedok ocinstva putem unutrasnjeg sadrzaja i genetskog materijala, ili svedok dogadjaja? Opet ako je svedok dogadjaja onda to i nije u pravom smislu te reci jer Testisi posmatraju dogadjaj spolja pa ne mogu biti svedoci cina Conception-a zbog toga sto se taj proces odigrava u unutrasnjosti?

 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, ister said:

Prostora imam dovoljno rešetke za pulpu sušaru

Posto se vidi u prikazu da ni radnog elana ne nedostaje :) , samo napred u nove eksperimente i rucne radove. Bez obaziranja na palanacke komentare :P

Ima jedna biljka i kod nas koja ima vrlo dobra svojstva za papir. Samo zahteva vise vremena za obradu i potrebna je vec kolicina. Maslacak. Sacekati da pusti padobrance tada su stanljike zilavije i sa vise celuloze. koriste se samo stabljike. stabliku preseci uzduz i svaku rasklopiti u traku. Trake redjati unakrst po duzini i po sirini. Moze da se koristi i nekavrst prepleta u redjanju. Redjau se na mrezastu modlu. Tek kada se poredjaju i preklope drugom mrezastom modlom ide kuvanje sa sodom da sevlakna oslobode. Onda presovanje i drugo sta je potrebno. Papir je fenomenane boje i izgleda kao neka tkanina... :) Mukotrpni jeste ali se isplati. Mada je i skidanje kore sa malinovih stablika isto dosadan i dugotrajan posao...

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Nixie said:

Meni se čini da to nisu njihovi driveri, gornji podseća na SEAS koaksijalni, donji na Audio Tecnology.

Teško da su zvali Andrew Jonesa i platili mu debele pare da bi im odabrao "off-the-shelf" drajvere...:rolleyes: Dodatno, Audio Technology sa "harmonika" platnenim vešanjem ne postoji.

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, Zexx said:

Teško da su zvali Andrew Jonesa i platili mu debele pare da bi im odabrao "off-the-shelf" drajvere...:rolleyes: Dodatno, Audio Technology sa "harmonika" platnenim vešanjem ne postoji.

Moguće je da sam pogrešio što se drivera tiče, Dačina slika je malo nejasna.

Merenja su im dosta  loša, pik na 12kHz pa odmah iza rupetina, a bas ima brdo na 100Hz pa nagli pad. Sve to za $9000/pair.

https://www.stereophile.com/content/pioneer-s-1ex-loudspeaker-measurements

Slična pojava postoji i kod SEAS koaksijalnih drivera, pik na visokim pa rupa.

http://www.seas.no/images/stories/excel/pdfdataheet/E0080-04_06_C16NX001_F_Datasheet.pdf

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Nixie said:

Moguće je da sam pogrešio što se drivera tiče, Dačina slika je malo nejasna.

Merenja su im dosta  loša, pik na 12kHz pa odmah iza rupetina, a bas ima brdo na 100Hz pa nagli pad. Sve to za $9000/pair.

https://www.stereophile.com/content/pioneer-s-1ex-loudspeaker-measurements

S obzirom da je to "sirotinjska" verzija TAD Evolution One, bilo bi malo glupo da je sve savršeno za skoro 4x manje para:rolleyes::

https://www.stereophile.com/content/tad-evolution-one-loudspeaker

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Zexx said:

S obzirom da je to "sirotinjska" verzija TAD Evolution One, bilo bi malo glupo da je sve savršeno za skoro 4x manje para:rolleyes::

https://www.stereophile.com/content/tad-evolution-one-loudspeaker

Ovaj je mnogo bolje ispeglan, a tako je mogao i onaj za 4x manje para. Za ove pare ne očekujem elektrolite u skretnici i one slabašne kalemove na feritu. Što u opšte slikaju skretnicu, da se brukaju samo.

Znaš kakva kola mogu da se kupe za te pare? :D

PS

Membrana gornjih drivera od magnezijuma, to mi miriše na SEAS, koliko znam oni jedini imaju tu tehnologiju za EXCEL seriju drivera. Za berilijum membrane na midbass-u priznajem da prvi put čujem.

The tweeter elements are the same in all, but the diaphragm material of the midrange driver is magnesium in the TAD-E1, beryllium in the Reference models. 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Nixie said:

Ovaj je mnogo bolje ispeglan,

Slicno je sa oba modela. Ono sto je najvaznije i sto im je bilo primarno je ponasanje u donjem i donjem mid opsegu. Iz porta ne izlazi dodat=ni materijal, i nema nasilnog pomeranja ka ultra niskim F. Solidni su i susreti u tom delu. Iako su impedantni pikovi ova 2 tipicna za port kabinete jednostavno preveliki u odnosu na nazivne impedanse.

Medjutim ono sto je jako lose kod ovog obicnog pionira je impedansa od oko1K do pa do 10K. Ide preko nekoliko desetina oma i to je totalno idijotski uadeno samo sa jednim C ili i sa L i sa C u koaksijalnoj jedinici. To strvicno narusava vezu pojacala i zvucnika. A narocito ako je to cevni amp. Tako da atkinsonv omiljen test amp sa SE 845 tu ima skoro ravnu opteretnu krivu umesto predvidjene...

Kod TAD modela je u tom smislu bolja situacija na slicnom ili istom regionu koji je sirok 2-10KHz tu je pik na 18oma u odnosu na neku 4 omsku liniju impedanse koju i preporucuju za pojacalo u SF-u. I tu je najverovatnije skretnje koaksijalnih jedinica izvedeno sa II redom skretnice. U svakom slucaju vise nego duplo manja impedansa. I manji fazni pomerji kao posledica toga.

Ali tu je uz dodatnih 50-60usd mogla biti skoro poklapajuca impedansa sa nazibvnom samo da je upotrebljena prigusnica za atenuaciju sa sklopom od 2 pripadajuca elementa. Odziv bi ostao slican ali impedansa neuporedivo korektnija. Ista prica sa impedansom kod vecine zvucnika...

BTW Seasov kax nema ni priblizno slicne karakteristike kao ovi sa testova. Jasnije je ako se pazljivije pogleda grafik. Razlike su reda 5000Hz cca. gledano po pikovima i LF i HF jedinica...

 

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Majda said:

BTW Seasov kax nema ni priblizno slicne karakteristike kao ovi sa testova. Jasnije je ako se pazljivije pogleda grafik. Razlike su reda 5000Hz cca. gledano po pikovima i LF i HF jedinica...

Tačno, samo ima sličnu pojavu ali na nižim frekvencijama. Tolika nelinearnost meni lično nije prihvatljiva.

Ovo za impedansu si u pravu, ne znam koliko je bitno za SS pojačala, za lampaše može biti problem. To je posledica toga što se visokotonac mora jako seći da se skine brdo na nižim frekvencijama koje pravi membrana kao horna.

Link to comment
Share on other sites

 

1 sat ranije, Nixie said:

Ovaj je mnogo bolje ispeglan, a tako je mogao i onaj za 4x manje para. Za ove pare ne očekujem elektrolite u skretnici i one slabašne kalemove na feritu. Što u opšte slikaju skretnicu, da se brukaju samo.

Znaš kakva kola mogu da se kupe za te pare? :D

PS

Membrana gornjih drivera od magnezijuma, to mi miriše na SEAS, koliko znam oni jedini imaju tu tehnologiju za EXCEL seriju drivera. Za berilijum membrane na midbass-u priznajem da prvi put čujem.

The tweeter elements are the same in all, but the diaphragm material of the midrange driver is magnesium in the TAD-E1, beryllium in the Reference models. 

Nije na midbasu nego srednjetoncu, ali svejedno je ozbiljno tehnološko dostignuće napraviti toliku membranu od berilijuma, niko drugi to nije uspeo. A da je grožđe kiselo, kiselo je...B)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, somilenko said:

Verovatno mnogo dobra, ali ovi drveni audio tjunirani geometrijski oblici sa snimka (BTW moja deca to imaju i svaki dan se igraju sa tim, samo nisu audio tjunirani emoji17.png) su već druga priča...
 

 


Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

 

znaš zašto kamikaze nose pilotske kacige?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...