Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

13 sati ranije, anubisgrau said:

ne pratim na času, otvorio sam posebnu temu za ove zvučnike

Link to comment
Share on other sites

Meni je zapala za oko cinjenica  da ce svaka serija od komada jedan par ili dva biti konacna i da ce svaka narrdna od opet komada jedan nositi oznsku “Mk “ jedan, dva, tri....

Znaci li to da je nemoguce uspostaviti standardizaciju proizvoda? 
Pri tome, proizvodi se rade unikatno i po narudzbini. Drugim recima kupac nikad ne zna kako ce da “ispadne” model koji je porucio jer nema nikakve garancije da ce zvuk biti onakav kakav je cuo na vec postojecem paru zvucnika  i na osnovu kog se i odlucio na kupovinu.

Sta vise, upravo proizvodjac to i kaze, svi modeli su unikatni i prave se po narudzbini.

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, Sonichammer said:

Meni je zapala za oko cinjenica  da ce svaka serija od komada jedan par ili dva biti konacna i da ce svaka narrdna od opet komada jedan nositi oznsku “Mk “ jedan, dva, tri....

Znaci li to da je nemoguce uspostaviti standardizaciju proizvoda? 
Pri tome, proizvodi se rade unikatno i po narudzbini. Drugim recima kupac nikad ne zna kako ce da “ispadne” model koji je porucio jer nema nikakve garancije da ce zvuk biti onakav kakav je cuo na vec postojecem paru zvucnika  i na osnovu kog se i odlucio na kupovinu.

Sta vise, upravo proizvodjac to i kaze, svi modeli su unikatni i prave se po narudzbini.

Legenda kaže da dva ista uređaja domaćih proizvođača još nisu napravljena.B)

Link to comment
Share on other sites

ko zna, možda će jednog dana biti čast zastupati ovog (budućeg) domaćeg proizvođača.

Sonido (Ištvan Varga) iz Budimpešte je proizvođač wide range/extended range zvučnika kao i niskotonskih jedinica. Reč je o manufakturi od samostalnog livenja korpi do proizvodnje absolutno svakog dela za drajvere. Pri susretu sa njim (2018-19?) video sam i ovalne zvučnike kod njega kao i prototipove field-coil drajvera.

Nisam imao utisak da ima problem sa prodajom, naprotiv.

Još jednom, puno sreće u daljem radu.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Sonichammer said:

Meni je zapala za oko cinjenica  da ce svaka serija od komada jedan par ili dva biti konacna i da ce svaka narrdna od opet komada jedan nositi oznsku “Mk “ jedan, dva, tri....

Znaci li to da je nemoguce uspostaviti standardizaciju proizvoda? 
Pri tome, proizvodi se rade unikatno i po narudzbini. Drugim recima kupac nikad ne zna kako ce da “ispadne” model koji je porucio jer nema nikakve garancije da ce zvuk biti onakav kakav je cuo na vec postojecem paru zvucnika  i na osnovu kog se i odlucio na kupovinu.

Sta vise, upravo proizvodjac to i kaze, svi modeli su unikatni i prave se po narudzbini.

Kupac će biti u prilici da čuje konkretan zvučnik pre kupovine. To što je unikatan ništa ne menja. To je OK za princip direktne kupovine.

Što se tiče standardizacije, naravno da je moguće uspostaviti je. Ali se to onda radi na drugi način. Tu se moraju raditi velike serije. A za velike serije potrebno je dosta novca. I kasniji plasman tj. prodaja.

 

Link to comment
Share on other sites

Apsolutno imam identičan stav kao gospodin Sima.
Razumem da neko hoće da “napravi” (diy) zvučnu kutiju kakvu želi za sebe ali nisam siguran da je veliki broj onih joji bi kupili unikatnu zvučnu kutiju (ko god da je proizvodi a čije tehnologije nisu standardixovabe).
Uz dužno postovanje prema kreatorima, nije to Ferari.
Standardizacija je sredstvo kojim kupac “prepoznaje” da li je nešto u nekom kvalitetu ili ne.
Uložiti toliko truda i novca u razvoj a racunati na tako mali broj kupaca (bez standardizacije sigurno će biti tako) nije dobar poslovni plan.

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, anubisgrau said:

 

34 minuta ranije, zflazar said:

ko zna, možda će jednog dana biti čast zastupati ovog (budućeg) domaćeg proizvođača.

Sonido (Ištvan Varga) iz Budimpešte je proizvođač wide range/extended range zvučnika kao i niskotonskih jedinica. Reč je o manufakturi od samostalnog livenja korpi do proizvodnje absolutno svakog dela za drajvere. Pri susretu sa njim (2018-19?) video sam i ovalne zvučnike kod njega kao i prototipove field-coil drajvera.

Nisam imao utisak da ima problem sa prodajom, naprotiv.

Još jednom, puno sreće u daljem radu.

Smatram da bi trebali posebno da posmatramo 2 fenomena, jedan su same zvučničke jedinice (drajveri) a drugi kompletne  zvučne kutije.

Što se izrade drajvera tiče mogu da uputim komplimente za upuštanje u ovakav poduhvat. Izrada deluje kvalitetno. Malo bode oči to što korpe jako podsećaju na :

6 sati ranije, golum said:

Sa druge strane, makar mene, vizuelno podsecaju na https://www.cubeaudio.eu/ model Nenuphar...

Masu kretnog sistema ne bih komentarisao, odabir materijala se čini OK. Trebalo bi to videti i osetiti na licu mesta. Nije naveden podatak od kojeg je materijala napravljen former.

Za odabir visokotonske jedinice takođe, nisam je slušao. 

Takođe iz priloženog se ne vidi zbog čega je odabrana konkretna horna.

Izrada wheezer-a mi se ne dopada. Na stranu estetika, tu u oči pada i neiskustvo u korišćenju merne opreme i izradi skretnice.

Neozbiljno je što nisu izmereni T/S parametri drajvera.

Tu dolazimo do zvučne kutije, koja se projektuje na osnovu T/S parametara. Verujem da je ovaj drajver dobrog kvaliteta i da bi više svog kapaciteta pokazao u ozbiljnije projektovanoj kutiji, sa pravilno određenim uglovima preloma unutar kutije. Nešto tipa MLTL.

U svakom slučaju želim puno uspeha u daljem radu. Ja bih akcenat stavio na izradu drajvera, savladavanju raličitih tehnologija obrade papira. Mislim da tu ima dosta štofa. Nešto poput navedenog Sonido, da se asortiman proširi i na bas jedinice. Ne bih išao na dual koncentrik, ostavio bih kupcima drajvera slobodan izbor po pitanju visokotonca. Eventualno ostaviti mogućnost montaže visokotonca u središte midbas jedinice.

Link to comment
Share on other sites

Ako je svaki novoproizvedeni par različit od prethodnog, ništa ne govori o njegovom kvalitetu (ni u pozitivnom ni u negativnom smislu).

Pada mi na pamet Siniša Rankov (Sinevoice), čije su sve zvučne kutije različite, a ljudi se uglavnom izjašnjavaju pozitivno o njihovom zvuku.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Srecko said:

Standardizacija je sredstvo kojim kupac “prepoznaje” da li je nešto u nekom kvalitetu ili ne.

Srećko to o čemu pišete je ujednačenost karakteristika. Konkretno samih zvučničkih jedinica, a shodno tome i zvučnih kutija na kraju. To ima uticaja na indirektnu kupovinu, bez prethodnog slušanja konkretnog primerka. I to jeste problem ako se želi ići na velikoserijsku proizvodnju i prodaju world wide. Ovde to mislim da nije slučaj.

U izradi ovih drajvera i kutija ne vidim neka odstupanja od propisanih standarda u toj oblasti.

 

Link to comment
Share on other sites

Srećko to o čemu pišete je ujednačenost karakteristika. Konkretno samih zvučničkih jedinica, a shodno tome i zvučnih kutija na kraju. To ima uticaja na indirektnu kupovinu, bez prethodnog slušanja konkretnog primerka. I to jeste problem ako se želi ići na velikoserijsku proizvodnju i prodaju world wide. Ovde to mislim da nije slučaj.

U izradi ovih drajvera i kutija ne vidim neka odstupanja od propisanih standarda u toj oblasti.

Nismo se razumeli.

Mi Srbi jesmo specifični ali ne bismo trebali da insistiramo na tome u tolikom obimu.

Svaka kupovina je investicija i kad neko kaže i u sali “ovo nikada neću prodati” to uopšte ne znaci da taj proizvod jednog dana (posle smrti vlasnika daleko bilo) neće biti predmet neke kupoprodaje.

Zato sam rekao da mi je jasan taj koncept kada je u pitanju diy ali u komercijalnom domenu u normalnom svetu on je najblaže rečeno anahron.

Taj tip kupovine me podseća na onaj svima poznat štos “samo da mi zena ne proda muziku posle... po ceni koliko sam joj rekao da košta”.

Pa i kad se zenimo razmišljamo o tome šta će biti za 5-10-15..... godina (gledamo majku).

Zato je bitno da imate sertifikate razlicitih standarda potrebnih za taj tip proizvoda (siguran sam da Sonido to ima) jer u protivnom potencijalni kupac neće takvu firmu ni uzeti u razmatranje.

Naravno svako za svoje pare može kupiti sta mu srce hoće i po cenu totalnog gubitka zbog nemogućnosti kasnije prodaje, ali ja govorim o racionalnosti.

Ponoviću, izuzetan posao su odradili.

Takav razvoj ne smem ni da pomislim koliko košta u normalnoj kompaniji.

To sto oni nisu uložili toliko ne snižava cenu razvoja “ni za dinar” te je stoga mislim potpuno iracionalno ne uraditi i taj naredni korak u smislu standardizovanja svih tehnologija i samog procesa proizvodnje da bi to bio proizvod kredibilne manufakture interesantan širem tržištu.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Sonichammer said:

Meni je zapala za oko cinjenica  da ce svaka serija od komada jedan par ili dva biti konacna i da ce svaka narrdna od opet komada jedan nositi oznsku “Mk “ jedan, dva, tri....

Znaci li to da je nemoguce uspostaviti standardizaciju proizvoda? 
Pri tome, proizvodi se rade unikatno i po narudzbini. Drugim recima kupac nikad ne zna kako ce da “ispadne” model koji je porucio jer nema nikakve garancije da ce zvuk biti onakav kakav je cuo na vec postojecem paru zvucnika  i na osnovu kog se i odlucio na kupovinu.

Sta vise, upravo proizvodjac to i kaze, svi modeli su unikatni i prave se po narudzbini.

Cini mi se da se upotrebom reci "unikat" zelelo pretendovati na ekskluzivnost a da je nezgrapno koriscena....skocili sami sebi u stomak.

Neko je pomenuo Sinisu Rankova, on ima standardne modele koji se mogu custom-izovati prema ostalim uredjajima, prostoru, ukusu narucioca....tom customizacijom se dobija da je svaki komad drugaciji (ako se to zeli) a samim tim i unikatan-sto nije bila namera samo po sebi, da nema dva ista.

Opet ponavljam, cini mi se da su proizvodjaci slicno nesto mislili ali su se nezgrapno izrazili.....mozda i usled vec "zauzetog" slogana konkurencije. Pretpostavka je da ce fine-tunovati odredjene komade po zelji kupca....ne i obavezno.

Link to comment
Share on other sites

@Srecko koliko znam posedovanje sertifikata nije neophodan uslov da neko proizvodi i prodaje vrhunske zvučničke jedinice. Pogledajte jednog od najekskluzivnijih proizvođača danas u svetu:

https://www.google.com/search?q=oleg+rullit+speakers&rlz=1C1CHBD_enMK720MK720&sxsrf=ACYBGNTdmD36e2dz-FvFrbcu9I0g1YdWig:1580657394859&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwihzKDUl7PnAhXRo4sKHV1sAxwQ_AUoAXoECAwQAw&biw=1280&bih=578

Poznato mi je sa kog stanovišta vi posmatrate ovu oblast, više puta ste sami to naznačili. Ne kupuju svi hi-fi komponente na osnovu recenzija, plaćenih reklama i tome slično. To o čemu pišete značajno podiže cenu za krajnjeg kupca. Pogledati po kojoj ceni je prodavan Kondo Ongaku na početku proizvodnje a koja mu je danas cena. Pošto volite da pravite paralele, sigurno znate koliko je svojih dela Van Gog prodao za života. 

Zbog čega ovo pišem. Ne mora kupovina nekog uređaja iz male serije, manufakture da bude loša, kako vi to kažete, investicija. Moguće je da vremenom raste vrednost. Ovim nikako ne tvrdim da je ovde to slučaj, govorim u principu.

Link to comment
Share on other sites

[mention=43501]Srecko[/mention] koliko znam posedovanje sertifikata nije neophodan uslov da neko proizvodi i prodaje vrhunske zvučničke jedinice. Pogledajte jednog od najekskluzivnijih proizvođača danas u svetu:
https://www.google.com/search?q=oleg+rullit+speakers&rlz=1C1CHBD_enMK720MK720&sxsrf=ACYBGNTdmD36e2dz-FvFrbcu9I0g1YdWig:1580657394859&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwihzKDUl7PnAhXRo4sKHV1sAxwQ_AUoAXoECAwQAw&biw=1280&bih=578
Poznato mi je sa kog stanovišta vi posmatrate ovu oblast, više puta ste sami to naznačili. Ne kupuju svi hi-fi komponente na osnovu recenzija, plaćenih reklama i tome slično. To o čemu pišete značajno podiže cenu za krajnjeg kupca. Pogledati po kojoj ceni je prodavan Kondo Ongaku na početku proizvodnje a koja mu je danas cena. Pošto volite da pravite paralele, sigurno znate koliko je svojih dela Van Gog prodao za svog života. 
Zbog čega ovo pišem. Ne mora kupovina nekog uređaja iz male serije, manufakture da bude loša, kako vi to kažete, investicija. Moguće je da vremenom raste vrednost. Ovim nikako ne tvrdim da je ovde to slučaj, govorim u principu.

Čini mi se da smo se sad razumeli.
Saglasan sam da i iz manufakture koja nije tipa o kome sam govorio, kroz godine, proizvodi mogu takođe imati višestruko veću cenu, jedino sto je verovatnoća za tako šta niza, i generalno to nije dobar poslovni model.
Naravno da mi nije bila namera da bilo kome “solim” pamet već sam se saglasio sa Simom iz razloga sto ako je to stvarno kvalitetan proizvod sa gotovo završenim razvojem šteta je igrati na model sa tako malom verovatnocom (obimom) realizacije.
Dakle sve sto sam rekao rekao sam iz najbolje namere, da kreatori uspeju da naplate najviše moguće svoje znanje, trud i rad.
Link to comment
Share on other sites

Joj ljudi, ala iskomplikovaste.
Juce sam od dvoje ljudi cuo utiske, ljudi kojima verujem i iskusni su. Zvuci odlicno.
Sto se tice jeste ili nije standardizovano - nije. Moda nije ni namera, nego hteli ljudi da naprave samo drajvere, a od tih drajvera zvucnike. Verovatno su i samo svesni da to mozda nije komercijalno najbolji poduhvat. Ali vlasnik tih kutija presrecan.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Vidite [mention=43501]Srecko[/mention] slažem se sa vama da u zavisnosti od poslovnog modela treba odabrati i odgovarajuću strategiju. Ukoliko se želi ići u masovnu proizvodnju na osnovu sopstvenih zvučničkih jedinica svakako treba pribaviti odgovarajuće sertifikate.

Sa druge strane, ovo o čemu govorite, kupovina pa potom eventualna prodaja. Odgovorno tvrdim da 99.99999% uređaja gubi svoju vrednost onog momenta kada napusti prodavnicu. Zbog toga čvrsto zastupam stav da uređaje treba kupovati na osnovu slušnog testa. Treba ih kupovati radi ličnog užitka, ne kao statusni simbol, kao simbol pripadnosti nekoj grupi ljudi...ili da bi vam neko zavideo.

Sigurno znate šta je to konfekcija. Isto tako znate da postoje vrhunski majstori koji šiju odela po meri, izrađuju cipele po meri... To bi bila custom izrada. I naravno, postoje dobri majstori i oni malo manje dobri.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Sonichammer said:

Sta tacno nisi razumeo u konststaciji da je “svaki par unikatan i pravi se po narudzbini”?

 

Jedino ako imaju vrrmensku masinu za koju ti znas a mi ne znamo? :)

Video sam gotove kutije. Slažem se da ne treba kupovati po narudžbini, već posle slušanja.

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, prophet said:

Video sam gotove kutije. Slažem se da ne treba kupovati po narudžbini, već posle slušanja.

Ja bih da ovde zavrsimo “raspravu” - kako da cujes kutije koje ne postoje, prave se za tebe? Unikat, znaci drugaciji od predhodnih, mozda bolji, mozda losiji, mozda samo “drugaciji”...

neizvesno je a obavezao si se da kupis.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...