Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Rekao sam da je inspiracija što sam nabasao na zanimljiv par novih konstruktora na sceni,  Ukrajinac Mišo Mironov koji živi u Varni u Bugarskoj, mislim da je izbegao nakon ruske okupacije dela njegove zemlje i njegov bugarski kolega Janislav Jankov. Njihova radionica tj brend se zove Audio Antiquary, do sada su izbacili preamp, izlazni amp, RIAA sekciju i SUT. Uredjaji su prepoznatljivi vizuelno po drvenim kućištima od debelog špera, vrlo jednostavno, elegantno i za moj ukus jako lepo. Organska tekstura drveta verovatno ide sa karakterom zvuka. Konkretni nazivi uređaja su: Wooden Pre, Wooden Amp, Wooden Phono i Wooden SUT. Priprema se i Wooden Speaker za kompletan sistem. Bukvalno svaki detalj ovih uređaja, proizvod je dugog i temeljnog rada kakav više ne postoji u ovoj industriji. Posvećenost tradicionalnim rešenjima naspram komercionalnih, samostalno motanje svih transformatora i prigušnica od strane njih dvojice, vernost topologijama u kojima nema prečica, slušni odabir bukvalno svake pasivne komponente i dugotrajno "uštimavanje" svakog uređaja. U pitanju su male serije uredjaja koji se rade po narudžbini po ceni od 3 (Pre, Phono) do 4 hiljade (Amp) evra u zavisnosti od konkretnog modela, što smatram izuzetno povoljnim za ovu vrstu manufakture i pristupa. Uređaji idu van uobičajenih kanala propagande i distribucije, nema nikavih forumskih naduvavanja i sličnog. Uglavnom vrlo zatvoren krug posvećenika jednom vrlo specifičnom zvuku koji je duboko posvećen sačuvanju organskih kvaliteta reprodukcije: tona i dinamike.

Uređaji su dugo i natenane razvijani, bez ikakve namere da se od toga pravi biznis već da se napravi savršen produkt. Nikakav mambo džambo, nameštene recenzije kod influensera i slično. Mišo Mironov i Janko Jankov su već duže vreme deo jednog paralelnog univerzuma koji se malo sklonio sa industrijske površine audio sveta u underground u kome i dalje vladaju neki drugi principi. Među njihovim velikim poštovacima su Oleg Rullit, Markus Klug (najveći nemački reformator Altec škole horni) i niz drugih posvećenika. Nemam sumnje da je pred njima velika budućnost. Ovakvih ljudi nema, i kada se pojave (Thomas Mayer) vrlo brzo skliznu u biznis i marketing. Nekima se cela stvar smuči pa se povuku (Peter iz Tribute Audio).

Na Facebooku su ovde: https://www.facebook.com/audio.antiquary/, mislim da nemaju sajt kao takav.

Nisam imao prilike da ih čujem ali ću možda naredne godine do Varne da se lično  uverim u to što rade. Za sada o kvalitetu uređaja sudim na osnovu dobrog glasa koji se daleko čuje i toga u kakvim su se sistemima zadržali i koga su sve do sada izbacili (poslednje, Thomas Mayer pre sa 10Y i Thomas Mayer RIAA sa D3a iz sistema baziranom na GOTO hornama)

Evo nekoliko slika, da na preterujem sa dužinom za prvi post. Pisaću više o specifičnostima uređaja u budućim javljanjima.

Wooden Pre:

30703734_2147097151975339_3657375862542326963_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_eui2=AeFdJLlnn-AMvxAkN6K9_9QD0WSFWGP1xjXDJLpwFN5pqdyilJv3CKe5FG33EWONAWhVXBgNq33moayA3_NGIrD0G4-Fuu_rERfhwVtXtifBhg&_nc_ht=scontent.fbeg2-1.fna&oh=fb6338422b81a22055b629c279a68f33&oe=5CAB7D21

 

Wooden Amp

36715012_618469115201287_6504793682791628800_n.jpg?_nc_cat=110&_nc_eui2=AeHIy9VU2fPZuUVOhr1U_bSyCt83YgrCxIX99W-emEckc6JFBqoHV1FAA3MI5KkKh1TW8b_UFrCRzaFijxndGsV-atcwLX1dDAglUb1xdhNu6Q&_nc_ht=scontent.fbeg2-1.fna&oh=0663931f38761bd1d55b7f521f6f5916&oe=5CB17938

 

Wooden Phono

29594824_565435283838004_7399489730936419769_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_eui2=AeGnVMPYXO9_7KNp7egGiETGFeKzG6eXlaq0dHZwx9DT2AxdcF0MPfIYOiVDf73QzdwZCyvklJaaY1T9k3r5aG8pkapjUZUGf3KCUXxu-mKRTg&_nc_ht=scontent.fbeg2-1.fna&oh=d8c5eb004df223bd8f94922d730f66fd&oe=5CAFF1C6

 

Toliko za početak....

Evo jos malo info-a vezano za preamp:

 

https://www.parmentersound.com/audio-antiquary?fbclid=IwAR1COJSsyG1yhLpLfqoYgefjs45GqLmUs9CgAK3QZGZKIyUiXjQVTrOYMhI

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Horn sisteme treba projektovati od midbasa. Nikad nisam imao priliku da cujem kompresioni drajver u toj ulozi u nekoj 100Hz ili vecoj horni. Takvih drajvera je malo, uglavno japanci koriste Goto drajvere koji imaju nenormalne cene cak i polovni. Drugi problem je time alginment izmedju drajvera, sto ogranicava dimenzije midbas horne do velicine sa kojom je moguce drajvere poravnati.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Krca44 said:

Naleteo na ove drajvere, izgledaju kao da su krenuli od Coral-a pa nastavili dalje :

https://www.lii-audio.com/

8-10-15" FR, vidim i da Decware proizvodi kutije sa tim drajverima.

Da skoro sam i ja to pronasao. Na osnovu parametara pa i fotografija rekao bih da su vrlo dobri? Mislim da nemaju mnogo veze sa Coral driverima izuzev po nekim vizuelnim detaljima? Zbog toga sto je Coral koristio specijalnu leguru materijala za magnete, verovatno patent, i najverovatnije se vise ne poizvodi... 15in sa neverovatinih oko 40grama pokretne mase, i parametrima pogodnim za OB kabinete. Mali Force faktor, veliki Qes itd. Misim da su zbog male mase membrane pogodni i za Onken kabinete...

Meni je dino smeta sto nema alnico modela. (Ali bi onda parametri bili drugaciji...)

Ima jos novijih kineskih proizvodjaca koji prave odlicne drivere, mislim da vise nema poente kupovati "zapadne" modele ciji se delovi ionako proizvode u kini? Ako se u Kini i ne sklapaju totalno...

 

Link to comment
Share on other sites

On 2.1.2020. at 16:17, Krca44 said:

Naleteo na ove drajvere, izgledaju kao da su krenuli od Coral-a pa nastavili dalje :

https://www.lii-audio.com/

8-10-15" FR, vidim i da Decware proizvodi kutije sa tim drajverima.

Deluju interesantno svakako. Ipak teško da su krenuli od Corala a pogotovo da su nastavili dalje. Treba prvo dostići Coral, mislim prvenstveno na najbolje modele. Takav nivo izrade se teško dostiže.

Decaware je još jedan dokaz da se ne može zvučnička jedinica samo postaviti na dasku i ostaviti bez ikakvog netvorka da svira. Postoji tu dobrana ekvilizacija, doduše cevna što je za pohvalu...sa druge strane to je zatvoren sistem.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, prophet said:

Deluju interesantno svakako. Ipak teško da su krenuli od Corala a pogotovo da su nastavili dalje. Treba prvo dostići Coral, mislim prvenstveno na najbolje modele. Takav nivo izrade se teško dostiže.

Decaware je još jedan dokaz da se ne može zvučnička jedinica samo postaviti na dasku i ostaviti bez ikakvog netvorka da svira. Postoji tu dobrana ekvilizacija, doduše cevna što je za pohvalu...sa druge strane to je zatvoren sistem.

Izgleda kao da su kopirali neke odlike Coral-a u vizuelnom smislu, membrane na 8" i 10" drajverima, "dalje" je bio pogresan izraz, mislio sam na razlike koje postoje kad se izvrsi vizuelni pregled tj.  nisam mislio reci da su bolji ili naslednici Coral-a.

:)

Link to comment
Share on other sites

Evo par fotografija sa njihove FB stranice - izgleda da imaju i AlNiCo model :). Ali i neki jos veci model od 15in cini se kao 21in i ima mocnu korpu...

To nije velika manufaktira na osnovu fotografija sa FB-a. Ocigledno je da porucuju kvalitetne komponente od kojih je svaka sa nekom dodatnom obradom. Korpe mi izgledaju vrlo dobro. Membrane su isto vise nego OK i na njih dodaju fumiranu zastitu na vesanje okolo.

Jedini je problem sa njima sto je njihovo domace trziste ogromno. I tu su cene transporta pretpostavljam zbog domaceg terena manje i sve je nekako njima zgodnije? Tako da ove ture sto skklope na radnim stolovima - odu odmah...

Veliki je kotrasti izmedju izgleda sajta, kvaliteta jedinica koje proizvode/sklapaju i radnih uslova... Barem na osnovu fotografija sa FBka? Mislim da nece jos dugo to raditi a neke modele su vec povukli? Tako da imam neki feeling da nece to jos dugo raditi? To je nekoliko preduzimljivih, vrednih i strucnih momaka pokrenulo i najverovatnije ce kada im se jos malo nagomila zaradjeni kapital preci na neku profitabilniju delatnost? Cene nisu velike i mislim da su ove jedinice jedna od opcija za one koji zele da naprave sebi odlicne kabinete? :)

 

61031258_1034653666730421_3809279058294865920_o.jpg

61205087_1034653690063752_2604755931103232_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 2.12.2018. at 0:34, anubisgrau said:

. Ipak u šteku imam jedan par TPL-150 koji čeka probu na baflu, imam sasvim lepo posložen (idejno) niz drajvera slične osetljivosti koji bi se mogli zakucati na dasku za probu - fostex 825, TPL-150, audax PR170, fane studio 8M - sve oko 100db, do nekih 150-200-nak hz.  

 

On 26.11.2018. at 11:50, anubisgrau said:

mid bass horna sa tractrix krivinom za 2 x Fane Studio 8M,

Jedan komad Fane 8M u tractrix horni je na oko 98-99db. Horna je povelika, odziv silazi do 100Hz:

 

 

fane 8m .jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...