Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

biću ovaj put pristrasan ako ovde bilo šta napišem, ono što sam imao o poslednjoj iteraciji Ferencovog sistema napisao sam u svojoj grebatorskoj temi ali iz aspekta Cosmos pojačala.

Bio sam svedok i jedan od najžeših kritičara razvoja ovih zvučnika pa bi ovde ispao samohvalisavac zbog pukog iznajmljivanja ušiju i zdravog razuma ovih par godina rasta i razvoja tako da ću dalje kritike dobre/loše prepustiti onima koji imaju volje i želje da ih čuju.

Sa Anubisom se slažem u tome da je sav taj građevinski materijal stajao na gradilištu dosta dugo a gradnja trajala koliko je trajala pri tom je jedini građevinski lepak bio dvokomponentna smeša znanja i ljubavi.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, agronk said:

Cene drivera 4XBD15, 2XTD-2001 i 2XOris horne su sve na netu sve to kosta 10K shipping i carina 5k, kutije 2K, skretnica 1K,

Max je manje od 20K.

 Po meni je onda @anubisgrau lepo procenio komercijalnu cenu 50K. Ako mi je ulazni materijal 20K, treba da platim majstore koji to rade (i to neke vrhunske majstore, jer sa ovime ne rade neki klinac koji je tek naucio da drzi lemilicu), treba da platim R&D tim, treba da platim dalji razvoj, delom otplatim laboratorijsku opremu, otplatim konkrente troskove razova (sve komponente koje su prosle u dizajnu) platim neko pakovanje, platim troskove prodaje i distrubicije, marketing, proviziju distributera, izlazne carine (tj. ulazne u zemlju prodaje), poreze razne, zaposlene u ostatku manufakture .... OK, podeli se nesto od toga na cenu cele serije, ali serija ima procenjen broj komada. :) E da, treba i NESTO da se zaradi. Ne mora puno, ali ono - nesto... 10-20%.

 Sve i da radi jedan covek i dalje se placa neko ko sklapa, neko ko radi razvoj, neko ko radi prodaju.... i dalje treba oprema, i dalje je probano jos 30 komponenti koje sad ne sluze nicemu, i dalje drzava uzme PDV i naprati se carina.... Sustina je: Komercijalna cena ok 50K za proizvod sa cenom sirovog materjala ok 20K je skroz korektna.

 Kad placas nekog ko je vrhunski strucnjak, on ti naplati par stotina (ne dinara) za posao od sat vremena. Ali moras da budes svestan: ti moras da platis i vreme koje je on proveo da bi sad to radio sat vremena. :)Mozda deluje skupo, ali neko drugi bi to radio danima i pitanje je da li bi uradio. :D

Link to comment
Share on other sites

Pobogu, opet o formiranju cena... Čovek napravio, čovek procenio...

A koliko bi to Agrone koštalo da ste ga Vi pravili. Opet pijaca pa kilo krompira plus 2 luka,plus....

Kako evaluirati proizvod na osnovu primitivnog zbira cene. Negde na netu pročitah da svi elementi od kojih se sastoji naše telo koštaju tek malo iznad 15 dolara. A mi se zezamo pa kažemo skupo ko bubreg na crno.  Na koncu nije pristojno tako proceniti cenu tuđeg materijala, rada, višegodišnjeg razvoja...

 Kad mi bude trebalo nešto izuzetno skupo iz DIY sfere, kontaktiraću Vas, siguran sam da će cena biti fenomenalna, tu negde oko ili ispod cene koštanja delova, pa makar to radili i dve godine i plaćali majstore....

Link to comment
Share on other sites

Ovako, sto se tice komercialnog cilja OK, ali dajte meni samo bankarnu garanciju za 22K ja cu vam sve to napraviti u roku od 2-3 meseca, izuzet skretnice! mada bi ja licno aktivno uradio, kutije cu verovatno bolje napraviti.

Niste nijedan u moju poziciju! ja dnevno zavrsim mnogo vise posla, ali ne zvucnike.

Link to comment
Share on other sites

Upariti hornu i direkt radijator zahteva jako puno iskustva i eksperimenta. Ovo sto je napravio Ferenc Lazar po kvalitetu delova podseca na Kinoshita RM-6 monitor, verovatno najbolji  pasivni studijski monitor ikad napravljen. Autor dizajna je Shozo Kinoshita  dizajner TAD  jedinica.  Polovni nema da se prodaje ispod 30Keur.

RM7VMESA+RS.gif

Link to comment
Share on other sites

Anubis je procenio da ovi zvucnici sviraju u klasi komercijalnih kutija od 50K Eura...i da pritom koriste takodje vrlo skupe/kvalitetne drajvere....... sta tu nije jasno... procitajte pasus ponovo. 

Ova dalja diskusija  o ceni drajvera, necijeg rada i za koliko ko moze da napravi.... postaje neukusna.

Izrada ovakvih zvucnika i uopste ulazak u ovakav projekt i njegov uspesan zavrsetak zasluziju jako veliki respect.

 

 

nhf

 

Link to comment
Share on other sites

52 minuta ranije, agronk said:

, kutije cu verovatno bolje napraviti.

Niste nijedan u moju poziciju! ja dnevno zavrsim mnogo vise posla, ali ne zvucnike.

Bravo, lepo i skromno. Onako sa pozicije koja nije Vaša,...Za početak ovo je HIFI forum, pa i HI FI posla u njemu. Verujem da ste Vi jedan jako zaposleni baja, ali i mi smo većinom ovde,.... tek da znate šta se ovde radi i čime se sve bavimo van ovog hobija.  

Prime Vas u kuću, lepo , a Vi po istoj .... Sramota. Naravno,  Vaš drugi  posao   Vam poziciju "takvu  i onoliku" obezbedjuje.

Ne mešajte stolariju sa inženjerskim radom i razvojem. Za ova druga dva treba pameti i mnogo debelih knjiga naučenih. Zvučnike nit ste čuli, nit videli uživo, al imate već sud koji se zasniva na jalovoj superiornosti ličnoj. Baš bez veze, jel da?

Agrone, Vaš post je ispod svakog kulturnog i civilizacijskog nivoa. Ako je to najbolje što umete, bavite se ipak onim drugim poslom, valjda i za taj drugi posao ima forum. 

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, Milosav Grozni said:

Bravo, lepo i skromno. Onako sa pozicije koja nije Vaša,...Za početak ovo je HIFI forum, pa i HI FI posla u njemu. Verujem da ste Vi jedan jako zaposleni baja, ali i mi smo većinom ovde,.... tek da znate šta se ovde radi i čime se sve bavimo van ovog hobija.  

Prime Vas u kuću, lepo , a Vi po istoj .... Sramota. Naravno,  Vaš drugi  posao   Vam poziciju "takvu  i onoliku" obezbedjuje.

Ne mešajte stolariju sa inženjerskim radom i razvojem. Za ova druga dva treba pameti i mnogo debelih knjiga naučenih. Zvučnike nit ste čuli, nit videli uživo, al imate već sud koji se zasniva na jalovoj superiornosti ličnoj. Baš bez veze, jel da?

Agrone, Vaš post je ispod svakog kulturnog i civilizacijskog nivoa. Ako je to najbolje što umete, bavite se ipak onim drugim poslom, valjda i za taj drugi posao ima forum. 

Tacno tako. Bravo Grozni !

Link to comment
Share on other sites

57 minuta ranije, RingeRaja said:

Pa lepo reče gosn. moderator u onoj drugoj temi da fakultet nije nikakvo merilo znanja.

- Diskusije i poruke kojima je jedini cilj provokacija (flame) nisu dozvoljene
 
 Nije mi dosadno, hvala. Ako vama jeste i treba odmor na racun moderacije, moze. Zalbe na racun administratora, dalje diskusije u ovom smeru cu smatrati za flame.
Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, agronk said:

Ovako, sto se tice komercialnog cilja OK, ali dajte meni samo bankarnu garanciju za 22K ja cu vam sve to napraviti u roku od 2-3 meseca, izuzet skretnice! mada bi ja licno aktivno uradio, kutije cu verovatno bolje napraviti.

 Ne slazem se sa onime kako @Milosav Grozni pise (malo mirniji ton, molicu sve, bez nadmenosti - svi mi cenimo konstruktora), ali sustina je u ovome ...

 Nije problem kupiti delove i napraviti sve "izuzev skretnice". Slozices se, uklapanje tih drajvera, tj. skretnica je ono sto je orginalni izum konstruktora, na sta je utroseno puno vremena, prvo da covek stekne to znanje (kazem ne slazem se sta Milosav pise, slazem se sa delom onoga sto pise - za ovo znanje treba mnogo truda!) , a onda i da napravi ovo. Samim tim, to sto bi ti napravio je nesto potpuno drugo....

 Ako ovo tebe ili nekog drugog inspirise na alternativni pristup, sa aktivnom skretnicom ili sa kompletno aktivnim kutijama - super. Tema je "out of the Ordinary" zvuk, sto vise lepih projekata to bolje. Ako ih napravis, mozda neko od forumasa, ako ih pozoves naravno, skokne i do tebe na slusanje - pa mozda moze i da se uporedi. :)

 Ajde da ovo ne ode u flame ili u uvredljivom smeru, spustamo loptu, diskutujemo civilizovano. Lepa je tema, zelimo je na forumu.

 Razmisli koliko treba vremena za ovako nesto, razmisli koliko bi ti posla trebalo da napravis sve to kako treba (aktivno sto da ne). Zelimo da imamo vise konstruktora koji su voljni na forumu da podele svoj rad (jos jednom bravo @zflazar - i hvala! moj naklon za trud, ja bi voleo da ovo cujem iz postovanja - mada nemam mogucnosti sve i da me pozovete) , nije cilj samo pojasnjavati cene. Uostalom, konstruktor je skromno stao iza svog rada neki drugi od nas su rekli da je taj rad nesto sto treba i finansijski ceniti - ako se on uopste resi za komercijalizaciju (sto nije rekao da ce) .

Link to comment
Share on other sites

ZFlazar alijas Dr Zoltan Lazar, najlepše zahvaljuje pretpostavljam, nikad dosta naklona,  ali je konstruktor predmetnih zvučnika dipl ing Ferenc Lazar, brat malopre spomenutog, bar ste to gosn moderatore mogli da proverite i ispravno imenujete.

Milosav je brisao pet puta post, ovo je bila najmirnija moguća verzija vs bezobrazluka. Molim ista merila za sve. Lične animozitete apstrahujmo. Ovde nismo zvezde ni Vi gosn moderatore, ni Agron, ni ja, već fenomenalne kutije dipl.ing Ferenc Lazara, te  smatram da bi nadalje trebalo pisati o njima a ne o garancijama banki (a to nije nadmeno, jel), samopromocijama i drugim efemernim stvarima. 

 

Link to comment
Share on other sites

44 minuta ranije, nkrgovic said:
- Diskusije i poruke kojima je jedini cilj provokacija (flame) nisu dozvoljene
 
 Nije mi dosadno, hvala. Ako vama jeste i treba odmor na racun moderacije, moze. Zalbe na racun administratora, dalje diskusije u ovom smeru cu smatrati za flame.

Nije ni meni dosadno, nego rekoh da podsetim da i na ovom forumu postoji identičan stav koji je u modi ovih dana.....doduše, mali su to likovi da bi uspeli u svom pohodu, ali uvek treba biti spreman na argumentovanu kritiku.

Link to comment
Share on other sites

 Ja vidim jednog clana foruma - clana @zflazar koji pise o onome sto njegov brat radi. :) Ja sam zadivljen i iskreno postujem rad i trud obojice, i onoga koji radi i onoga koji deli to sa nama kao forumom, koji bez toga ostali uskraceni za informaciju da ovako nesto postoji.

 Ova tema je posvecena nekonvencionalnim, vanserijskim i vrhunskim resenjima. Mislim da je za forum fantazija da imamo nesto domace, jos da neko ko, kao sto Zoltan kaze, pomaze na tome i jos je voljan da to deli sa nama. :D Mi kao forum smo srecni da imamo obojicu....  

 Ne znam samo zasto ti imas potrebu da se zahvaljujes u njegovo ime? To je ono sto mi smeta u tvojim postovima. Ja kao ljubitelj postujem rad konstruktora, ja kao clan foruma sam srecan da imam clana na forumu koji pise o ovako zanimljivoj temi. Ja kao moderator ne razumem zasto se ti mesas, zahvaljujes u njegovo ime ili imenujes .... Iznesi svoj stav, slobodno, moze da bude tacan ili pogresan, argumentuj ga, ali nemoj da ti pricas svima kako ce diskutovati, sta je necivilizovano i ne upucuj ih da napuste forum - to je problem sa tvojim postom. Ako nekog treba udaljiti sa foruma, to je posao moderacije. Ako je neko rekao nesto glupo, nepristojno ili bilo sta slicno nije tvoje da mu to objasnjavas.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, RingeRaja said:

Nije ni meni dosadno, nego rekoh da podsetim da i na ovom forumu postoji identičan stav koji je u modi ovih dana.....doduše, mali su to likovi da bi uspeli u svom pohodu, ali uvek treba biti spreman na argumentovanu kritiku.

 A ja cu da potsetim clanove da ne polemisu sa clanom dalje, posto su direktno krsenje upozorenja i dalje vodjenje u flame ovom prilikom doneli odmor do ponedeljka.

 

edit: Da ne trujemo lepu temu. Zalbe i pojasnjenja u temi o forumu, ili direktno adminu ako mislite da ste osteceni. Svi offtopic postovi koji su sklonjeni su vidljivi adminu, ako zeli da nesto menja.

Ovo je divna tema, plus imamo lepu priliku da neko prica o svom projektu, ajde da ne kvarimo. Hvala!

Link to comment
Share on other sites

hvala na lepim rečima kao i na konstruktivnim kritikama. Drago mi je ako je koncept zvučnika mog brata ponukao i Agronka da razmišlja u pravcu realizacije sličnog zvučnika. Svako ima svoje resurse, iskustvo, znanje i veštinu. Za predmetne zvučnike je svaka kritika dobrodošla. Od nje će oni ako ne bolji biti poznatiji. Konstruktore od prepisivača u pokušaju razlikuje upravo intelektualni doprinos finih, neobjavljenih finesa koje se podrazumevaju upravo u razvoju, mukotrpnom hodu od blata do zvezda, neizvesnih skretanja sa puta ali sa jasnim ciljem.

Puno sreće želim jedino u svoje ime aspirantima (koje znam zahvaljujući između ostalog i OVOM forumu) koji se ne libe da odvoje vreme i novac, ne bi li svoju ljubav prema hajfaju pretočili u ostvarenje svojih dečačkih snova. Kontruktorima neobičnim DAC, pretpojačala, pojačala, zvučnika i kablova. Pa i gramofona. To je moja ponosna Srbija.

Svako seciranje odnosa materijalnih i nematerijalnih/intelektualnih napora da bi se snovi ostvarili ponovo pomeraju prema zoni ekonomije, marketinga, politike i demokratičnosti hajfaja.

Bez aspiracija da izigravati portparola Feriki, mislim da je njegov ceo opus objavljen na Fejsbuku i da će radoznalci moći tamo sa njim moći stupiti u kontakt.

P.S. ako će ikada iko stupiti u kontakt sa bankom u vezi kupovine ovih zvučnika, onda se iskreno nadam da me niko neće preteći po tom pitanju.

Posedujem izgrađen slušački ukus, baziran na Tannoy DC zvučnicima dosta visokog fun-faktora. Njihova jedina mana je relativna osetljivost na komponente pre njih i potreba za pojačalom od minimum 6-8W (vidi: 300B SE - imao/imam u delovima jedno) Sve ispod toga- RE134/2A3/45/10Y/4p1L itd su kod njih tek nedosanjan san.

Ako u skorijoj budućnosti poludim, završavam 300B, započinjem RE 134. Gde je TAD/BD/kutija/skretnica tjunirana, kako i zašto, Gospodo, ostaje na konstruktoru. 

Mitch A Cotter (kontruktor mog SUT-a) kog je Pentagon izbrisao iz pretraživača i doslovno usisao zbog svojih doprinosa elektromagnetici ima sjajan fazon, što se tiče zaštite tajne njegovih stepup trafoa. Kad ga rastaviš, on je de facto uništen. Ako ga ne rastaviš nego ga spolja meriš bez grama mozga, on je uništen, tj ne svira više kao ranije.

Kod ovog zvučnika ima par stvari koje nisu per se svrha samo dobrog zvuka nego i zaštita od njuškača. Široka vam livada, Neša Galija je imao lep hit sa dizanjem ruku i cenom karte. Eto, ja bih voleo da svi imamo tu kartu na koju možemo zaigrati.

Link to comment
Share on other sites

Napraviti nesto po necijem projektu je jedno,zahteva znanje na nivou tehnicara.Isprojektovati i bezbroj puta to isprobati,istestirati i napraviti da funkcionise kao gotov i komoletan proizvod je sasvim druga stvar.Upravo to je ono sto se napolju mnogo ceni i na kraju i plaća.Neko je potrosio sate,dane i meseca na to.Pritom je visokostrucna i visoko plaćena "radna snaga".Kod nas je sve jeftino,a narocito razvojno/iszrazivacki rad.Ljudi otvore neki amp i kazu ,e super napravim ja to za par dana i za malo para.Ni ne pomisle na vreme koje stoji pre gotovog projekta...20 miliona u kreditima stoji iza 10g R&D odeljenja u Linn da bi mogli da zadrze strucnjake i njihovo vreme u firmi.Napraviti svoj proizvod i iskopirati tuđi to su tako dva razlicita pojma.Mozda deluje mnogo drugacije kod nas tako nesto ali i vreme naseg inzenjera kosta,kosta i novac ulozen nekad na par godina u materijal,intelktualna svojina...Jos vise to treba ppstovati kad sve to u startu nije ulozeno u komercijalne svrhe.

Veliki respect za to da nam se ovde podeli,predstavi i pruzi mogućnost mnogima i da se cuje.

Link to comment
Share on other sites

hehehe

Kutije uzivo izgledaju mnogo lepo. Ova horna je fantasticna, sweet spot je ogroman. Integracija TADa i BD basova je sjajna. Tu se vidi sva kreativnost autora. XO je srce zvucnika i mislim da je najbitniji deo svake kutije. 

@anubisgrau je sve napisao o zvuku...Nemam puno toga dodati.

Najvise me je impresionirala rekreacija prostora. Zuvnici su se izgubili u prostoru, uprkos velicini ni jednog momenta nije zvuk dolazio iz njih. Neverovatno...Nekako sa ovom klasom drajvera se podrazumeva tonalna korektnost i cuo sam ono sto sam i ocekivao: prirodnost i lakoca slusanja, sati su proleteli kao minuti. Misljenja sam da zvuk ne moze biti previse linearan ili cist, previse neutralan kako se cesto kaze :D Kao da se kaze da zena moze biti previse lepa :P Ta lakoca slusanja i uvlacenje u muzicki materijal verovatno znace odsustvo izoblicenja?! Naime, telefonom smo merili SPL na mestu slusanja i u pikovima je iznosio 104db. Pri tome se vizuelno ne moze primetiti kretanje basa :o Drajveri su pretpostavljam uvek u najlinearnijem rezimu rada.

Dinamika je takodje nesto sto je za pamcenje i opet, ocekivano: brutalna! Ovo jednostavno ne mogu da rekreiraju klasicne kutije sa kalotnim visokotoncima i malim basicima od 15-20 cm (po mom skromnom iskustvu, da se niko ne nadje uvredjenim pls)

Ako bih morao nesto izdvojiti, to bi bio TAD: u kombinaciji sa hornom, iskustvo za pamcenje. 

Eto, dogovor za sledece druzenje je vec pao ali to kada budem imao vise vremena...Mozda ponesem i moje Amity monose da malo prodrmamo vesanja na BD basovima sa celih 12 watta :D

 

 

 

Kod Ecija 2.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 1.10.2019. at 21:46, zflazar said:

hvala na lepim rečima kao i na konstruktivnim kritikama. Drago mi je ako je koncept zvučnika mog brata ponukao i Agronka da razmišlja u pravcu realizacije sličnog zvučnika. Svako ima svoje resurse, iskustvo, znanje i veštinu. Za predmetne zvučnike je svaka kritika dobrodošla. Od nje će oni ako ne bolji biti poznatiji. Konstruktore od prepisivača u pokušaju razlikuje upravo intelektualni doprinos finih, neobjavljenih finesa koje se podrazumevaju upravo u razvoju, mukotrpnom hodu od blata do zvezda, neizvesnih skretanja sa puta ali sa jasnim ciljem.

Puno sreće želim jedino u svoje ime aspirantima (koje znam zahvaljujući između ostalog i OVOM forumu) koji se ne libe da odvoje vreme i novac, ne bi li svoju ljubav prema hajfaju pretočili u ostvarenje svojih dečačkih snova. Kontruktorima neobičnim DAC, pretpojačala, pojačala, zvučnika i kablova. Pa i gramofona. To je moja ponosna Srbija.

Svako seciranje odnosa materijalnih i nematerijalnih/intelektualnih napora da bi se snovi ostvarili ponovo pomeraju prema zoni ekonomije, marketinga, politike i demokratičnosti hajfaja.

Bez aspiracija da izigravati portparola Feriki, mislim da je njegov ceo opus objavljen na Fejsbuku i da će radoznalci moći tamo sa njim moći stupiti u kontakt.

P.S. ako će ikada iko stupiti u kontakt sa bankom u vezi kupovine ovih zvučnika, onda se iskreno nadam da me niko neće preteći po tom pitanju.

Posedujem izgrađen slušački ukus, baziran na Tannoy DC zvučnicima dosta visokog fun-faktora. Njihova jedina mana je relativna osetljivost na komponente pre njih i potreba za pojačalom od minimum 6-8W (vidi: 300B SE - imao/imam u delovima jedno) Sve ispod toga- RE134/2A3/45/10Y/4p1L itd su kod njih tek nedosanjan san.

Ako u skorijoj budućnosti poludim, završavam 300B, započinjem RE 134. Gde je TAD/BD/kutija/skretnica tjunirana, kako i zašto, Gospodo, ostaje na konstruktoru. 

Mitch A Cotter (kontruktor mog SUT-a) kog je Pentagon izbrisao iz pretraživača i doslovno usisao zbog svojih doprinosa elektromagnetici ima sjajan fazon, što se tiče zaštite tajne njegovih stepup trafoa. Kad ga rastaviš, on je de facto uništen. Ako ga ne rastaviš nego ga spolja meriš bez grama mozga, on je uništen, tj ne svira više kao ranije.

Kod ovog zvučnika ima par stvari koje nisu per se svrha samo dobrog zvuka nego i zaštita od njuškača. Široka vam livada, Neša Galija je imao lep hit sa dizanjem ruku i cenom karte. Eto, ja bih voleo da svi imamo tu kartu na koju možemo zaigrati.

Svaka cast tvom bratu! Sto je najvaznije imao mudrost za ovakav projekat, jos vise sam siguran da radi EXTRA, i sto uglavnom nedostaje kao DIY, nit ga ima u ovom nit u Diyaudio.rs forumu, sve nesto s`driverima mozda skinuti od starih TV-a sa alnico magnetima....

Imam i ja slican projekat cak dupli pa i jos drugi i noviji i treci i cetvrti... koji su vec naruceni ili su na  cekanju, mislim kao gradjevenski material!! 

Pa veoma je to lako, narucite platite trci-te oko toga, sta jos vise napravite! nije uopste prostoi uvek traje, sustina je da ja to mogu i umem sam uraditi.

Ovde su mi 1/10 stvari koje sam licno napravio, trenutno cekam narucen TAD4003 da bude u sredini ovih 8X15", horna ce biti DIY drvena, i Da bice u pocetku aktivnom skretnicom , u toku je i Raal 140-15D pa i ...

Svi ste dobrodosli na slusanje i platicu vam troskove... vredi cak samo za Jbl M2 koji su osetljivi 92Db povezani sa 4X1200W brutal power.

Slusam sa 1% toga i ne fali nista, ne secam se kad sam pustio Tannoy sa lampama na koje cu isto dodati AE TD15H ne sto fali basa ali su u istoj sobi sa JBL pa tako, i bez lutnje, kako rece neko "Mišljenje je kao dupe - svako ga ima".

IMG_6516.thumb.JPG.ac8fdd8205e070e36500b1827f9c67da.JPG

 

Link to comment
Share on other sites

On October 1, 2019 at 4:31 PM, hifista said:

Upariti hornu i direkt radijator zahteva jako puno iskustva i eksperimenta. Ovo sto je napravio Ferenc Lazar po kvalitetu delova podseca na Kinoshita RM-6 monitor, verovatno najbolji  pasivni studijski monitor ikad napravljen. Autor dizajna je Shozo Kinoshita  dizajner TAD  jedinica.  Polovni nema da se prodaje ispod 30Keur.

RM7VMESA+RS.gif

Odlicno izgledaju... Ima naravno takvih koncepcija i kod drugih proizvodjaca. Medjutim ovde je zanimljivo primetiti veoma velike (sigurno odgovarajuce kabineta za LF jedinice). To su 15in promeri...

Drugo sto je mozda jos vaznije je da je kabinet podignut od poda. I najvaznije - da su BR portovi jos vise udaljeni od poda...

Nepoznat je unutrasnji dizajn kabineta i sigurno to nije prosta kutija sa otvorima... Mozda svaki driver ima svoju nezavisnu komoru itd. A ta kompresiona horna se sigurno negde unutra "dzi". Takodje i kolicina i satav dampinga je od vaznosti. U ovom primeru su korisceni i prirodni materijali - puno drvo.

Ovo je u potpunosti drugaciji dizajn kome je zajednocki samo diapolito koncept. Najveca razlika je u zapramini i odnosima dubine kabineta. Ovi su plici i portovi su dalje od zidova kabineta i drivera (a mozda su i zakosenui unutra pa uzimaju uzorak sa drugog nivoa nego gde im je izlaz? Kod BD design je kabinet manji sa minimalnom pradnjom plocom koja ne dozvoljava drugaciji raspored portova - i dublji kabinet.

(Jedan jedini softver koji prepoznaje i graficki prikazuje razlike u poziciji BR potrova u odnosu na povrsinu sirina x dubina a po visini u odnosu na driver i ukupnu visinu kabineta je MJK matcad list za ported box dizajn. Ostali uzimaju prostu zapreminu kabineta bilo kakavih dimenzija i ne daju varijacije i optimalnu udaljenost porta u sistemu kabinet - driver - materijal za ispunu kabineta)

Kroz portove izlazi znacajni deo srednjeg spektra. Nije uopste svejedno gde su portovi i u odnosu na kabinet i u odnosu na driver - bez obzira sto je mozda pravilno izracunata dimenzija portova...

 

Link to comment
Share on other sites

BTW

Mislim da Ecijevi radovi zasluzuju jednu posebnu temu? Ili vise od jedne teme. Eci je izradio mnogo razlicitih uredjaja i to ne samo u obliku personalnih istrazivanja, za sopstvenu upotrebu, nego su to uredjaji i komponente koji godinama uspesno rade u sistemima clanova foruma? Pa mozda na osnovu ovih razloga da to bude objedinjeno u specijalnu temu na forumu.

Naravno ako se Eci i modercija sloze oko toga?

  

Link to comment
Share on other sites

Kinoshita monitor je uradjen od brezovog spera, ukrucenje drvene grede, izolacija fiberglas, basovi dele zapreminu, pasivna skretnica, svi drajveri TAD, centralni tad4001 koji je projektovao sam Kinoshita. Monitori su plici jer su ugradjivani u zidove studija. Kinoshita je ucio od Bart Locanti-a JBL legende koji je iz JBL presao u Pioneer. Evo snimka na kome se vidi unutrasnjost

 

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, hifista said:

Kinoshita monitor je uradjen od brezovog spera

Mozda poledjina, na ovom modelu front je sigurno od punog drveta. ne mogu da se furnrju kruzne i istovremeno zaobljeni oblici... Pogledaj oko prtova i sa strane mislim da je to debelo puno drvo? Nema veze poenta je da je kabinet podignut od poda, i da su portovi isto podignuti od poda. Inace takve tipove kabineta su radili u Sony serijama za one njihove neverovatne SUP drivere. Mislim da je bio ovde u temi nesto?

Kada dele zajednicki kabinet, A driveri povezani dolazi do redukcije poedinih TS parametra Tako da je kabinet i dalje upravo na osnovu toga dovoljno "veliki". Upravo je JBL imao jedan od prvih programa JBL-speakershop pro tako nesto, isao je na 2 diskete, na samom pocetku internet-hifi-ludila i pentiuma od stotinak MHz. Neverovatna baza podataka mnogo zvucnika, razlicitih poznatih proizvodjaca. I tamo se lepo dalo videti kako kabinet varira u odnosu na broj zvucnika. Imao je i opciju za vise portova. Nazalost nije uzimao u obzir distancu i polozaj portova...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...