Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

On 5/18/2019 at 5:34 PM, Majda said:

Ja volim taj dizajn kod kojeg je sve to podignuto od poda. Secam se toga kada sam bio dete. Danas sve suprotno - svaki komad namestaja stoji na podu bez ikakvih nogica...

Opet su nogice u modi, valjda da oni mali robo usisivaci mogu da se podvuku ispod da ociste :)

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Dacho said:

Gledam bas ove moderne kreacije od talijanskih dizajnera....pa gledam ovaj dugacki vrat na izlazu uz membranu drivera....nisam bas siguran da to moze biti dobro...

20190520_182401.jpg

KO zna sta su radili... Mozda su u tim vratovima kompresione jedinice. Mozda ih koriste da dodatno podse vremensku bazu? A mozda su neku duct-ovi. U svakom slucaju je sumnjivo. Ne verujem da je OK vise su posvetili paznje nepotrebnom predizajnoranju i suvisnom komplikovanju izvedbe konstukcije tako da im je na osnovu toga ostalo manje vremena da to slusaju i koriguju skretnicu. Iz vizuelne pojave jasno se vidi sta im je cilj.

Link to comment
Share on other sites

Ponekad proizvođači PA horni rade slicno, u tom slucaju je zvucni val vrlo usmjeren i uzak, doslovce se ispucava kao uzak snop. To moze funkcionirati na velikim udaljenostima slusanja kao stadioni i sl. ali ne za kucne uvjete. 

Link to comment
Share on other sites

Slusao sam ja. To je isto Acoustical Lens sistem. Trenutno su mi Westex lensovi na HF jedinicama. BIle su Karlson horne ALI i one pojacavaju. Lenses rasprskavaju rekao bih pod neto manjim uglom nego Karlson horne (neverovatno ali mislim da je to cak blizu 180deg), ali je to ipak veoma siroko oko 150-160deg. Westrex je to prvi uradio cini mi se. Imam negde taj dokument sa dimenzijama krugova. Lako se pravi... I vredi probati. Medjutim westrexovi rupicasti limovi su od vrlo slabo magnetnog materijala. Ima feromagnetne osobine ali jako slaba sila privlacenja. Izgleda isto kao ovaj obican celicni, a po masi se ne moze zakljuciti. Sucajno sam to primetio na mojim HF jedinicama.

Link to comment
Share on other sites

Sa tim sto se ta koncentricna akusticka sociva na slici, nalaze na ustima horne. Ako je HF jedinica membrane veceg precnika, moze se koristiti samo lenses modul, as onda HF jedinica ide bez ili sa minimalnom atenucijom. Rasprskavanje i dalje ostaje

Pogledaj Westrex T-550A hornu

BTW

Westrex je postavljao sociva na mesto unutar klasicne horne, gde se vazdusni pritisak transfrmise u zvucni pritisak. Malo iza tog "mesta" pojacanja. Ako je horna cirkularnog oblika verujem da tu mogu doci kruzna rupicasta sociva?

http://www.audioheritage.org/vbulletin/showthread.php?32555-Westrex-speakers/page2

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
4 hours ago, nkrgovic said:

Je'l moze pojasnjenje zasto je ovakav audionote bolji od orginala

Nisam siguran ali mislim da je ova AN glava na crno beloj fotografiji originalna? Verovatno je postavljena kao jedan od primera? Mislim i da je fotografija originalana skinuta je samo drvena stranica da se vidi kakva je konstrukcija.

na ovom linku ima vise podataka model Io Ltd, code ZU103-1. Na poledjini 6 izvoda. 4 standardna + 2 za napon za voice coil

http://www.audionote.eu/index.php?page=products&lang=en&category=phcart&product=ioltd# 

btw niko nije rekao ni da su bolje ni da su losije te glave? Ja nisam slusao nijednu FC MC glavu. :( Ali jesam, douse vrlo kratko, ovu neumann DST glavu. Originalnu bez modifikacija.

Link to comment
Share on other sites

Da, AudioNote je originalna. Tu se autor ovih kopija pohvalno izrazio o Kondo-u za kulturnu i elegantnu izvedbu.

Sam autor ovih replika kaze da mu field coil verzije zvuce bolje. Najblize original master tape-u. Poseduje originalnu DST, repliku i field coil repliku. To niko drugi nema tako da ostaje da mu verujemo na rec i slusamo youtube snimke.

 

Inace zanimljiva prica o magnetima: AlNiCo, TiNiCo, Ticonal, Platinum. Pre svega zbog cega ne koriste jace magnete tipa neodimium.

 

Sustina je da ove sa slabijim izlazom bolje sviraju.

 

Veoma korisna tema. Interesantno je kako mota kalemove., geometrije istih. Recimo naveo je super primer japanskog majstora sa veoma interesantnim kalemom, gde se ručno reguliše magnetni procep levog i desnog kanala pomoću dva šrafa sa strane:

 

A04kxvVh.jpg#jmJXq

76C82aDh.jpg#jmJXq

 

 

Zatim polarisanje magneta kao i date specifikacije materijala i izvori za iste. Recimo iz starih Sovjetskih aparata za fizioterapiju ili iz starih mikrotalasnih pecnica.

Dakle geometrija, magnetna polja, vrsta magneta i veličina same zvučnice daju taj kvalitet. Mislim da je potrebno da zvučnica bude veća da bi se to sve postiglo. Tu bih tražio odgovor na @nkrgovic -evo pitanje.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Meni to sve izgleda veoma zanimljivo, a hteo sam da padnemsa stolice kada sam na poslednjoj strani video da je ovaj rus koji je napravio temu napunio 70 godina...

Mislim da su i ova druga dvojica trojica, (jedan iz juzne afrike, drugi rus i treci iz engleske?) slicnog godista?

A neverovatno je i kako je to Neumann jednostavo konstruisao? Ovaj japanac je neki ing. sigurno. zvucnica mu izgleda kao oni aparati na drvenoj podlozi - primerci za patent. (tipicno pogledati Loftin-White 2A3 amp, tesline primerke itd...)

{inace sto se tice nacina namotavanja tu je recimo japanski proizvodjac starije generacije izumeo netipican ali stvarno dobar sistem. Slusao sam mnogo puta, a u pitanju je skupa ali ipak dostupna firma Miyajima http://www.miyajima-lab.com/e-stereo.html odmah na prvoj stranici je nacrt karakteristicnog namotavanja VC-a - Cross-Ring

Najskuplji model Madake ima kanteliver od bambusa recimo :P, izgleda da ipak ima nesto i u prirodnim materijalima?_}

 

Link to comment
Share on other sites

 Vise sam se nadao da neko ojasni pricnip rada tih zvucnica, ako ima vremena i zivaca.... Vecina zvucnica nema potrebu da im se navede externi napon, bilo bi zanimljivo da neko pojasni kako to radi i koje su prednosti u odnosu na "klasicne" zvucnice.... Takodje, ako je neko slusao i poredio sa nekim klasicnijim modelima, poredjenje u zvuku bi bilo iskustvo koje bi bilo lepo preneti....

 

Link to comment
Share on other sites

Princip rada je isti. Sto se tice tog dela proizvodnje zvuka i voice coila. Razlika je u poreklu magnetnog polja. KOd klasicnih zvucnica (kao i kod standardnih zvucnika) postoji permanentno magnetno polje. Elektromagnetni materijal jezgra magneta je prethodno namagnetisan u nekom jakom magnetnom polju velikog "magneta". to su veoma postojani magneti i ne menjaju znacajno jacinu magnetnog polja u toku recimo decenija.

Kod Field Coil magneta jezgro nije namagnetisano vec je to samo legura materijala. Dodatni namotaj kada se kroz njega protice struja, stvara magnetno polje i "pravi" od tog nemagnetnog materijala magnet koji stvara na polovima u procepu magnetno polje. U tom procepu magnetnog polja nalazi se namotaj Voice coila. Kod svih tipova je isti princip u tom delu...

Od velicine napona jednosmerne struje koja se dovodi na namotaje tog malog namotaja (ili 2 namotaja) zavisi kvalitet i osobine magnetnog polja u korelaciji naravno sa feromagnetnim osobinama materijala jezgra. I naravno od zavrsnog oblika susreta u procepu gde se "zatvara" polje a gde se nalazi Voice coil zvucnice.

Isti princip je i kod Field coil zvucnika. Gde se recimo promenom jednosmernog napona field coila menjju i nekim granicama i TS parametri zvucnika...

...

Ja nazalost nisam imao prilike da slusam, a ni da vidim, nijednu field coil zvucnicu. Mislim da se moze naslutiti sa video snimaka koji su dati tamo u temi o ovim replikama hand made, da to "radi" i da nije lose u odnosu na originalene pocetne primerke?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...