Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

Dobro bre Anubise, SS pojacalo moze da se podesi da ima 0V offset. Mada se tolerisu i vrednosti do 100-200mV? Trafo ne propusta DC komponentu Ali ce i te male DC vrednosti magnetiti jezgro, neznatno... Medjutim to nije osnovno pitanje - pojacala uglavnom imaju feedback, ako izolujes transformatorom opterecenje od tacke sa koje uzima FB signal nemam pojma sta se desava? Pitaj ove sto prave SS ampove? Mada ne verujem da te to nesto stvarno interesuje...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Silento said:

Konačno je neko otišao, poslušao pa napisao - neverovatni Makondo.

https://www.diyaudio.com/forums/multi-way/333079-visit-romy-cats-macondo.html

dokaz da 100 ljudi-100 ćudi, 100 žena-200 sisa teza pije vodu.

IMHO svako treba da nađe svoju sveti gral. Kao u kratkoj priči Vudi Alena sa neurohirurgom koji je od lepe-a-glupe ribe uzeo telo da bi u njenu lobanju transplantirao mozak pametne-a-prosečne devojke... Nastavak znate ako ste pročitali/ako pročitate :)

Link to comment
Share on other sites

Nakon 11 godina korišćenja u OB zvučnicima vlastite konstrukcije, 

poliuretansko vešanje na SONIDO FR 200 je počelo da se kruni.

Igor SuperFi je doneo original vešanja (slika) za nedelju dana, ali nisam mogao da odolim,

morao sam da pokušam " Saving the world from Ordinary "!

 

Napravio sam vešanja od koža koje se koriste kao mehovi za male kućne merače zemnog gasa.

 

Zadovoljeni su svi principi egzotike.

 

Koža za te membrane pravljena je od jagnjadi koja nisu bila starija od dva meseca i rasla su iznad 2000 metara

nadmorske visine. To je bio jedini način da bude dovoljno tanka, elastična i da nema ni jednu rupicu.

To su nam tvrdili proizvodjači merača, pa ako su oni lagali nas...

Razume se da takve merače ne prave već 40 godina, ali tada nisu imali sintetiku bolju od te kože.

 

Webp.net-resizeimage (3).jpg

Webp.net-resizeimage (4).jpg

Link to comment
Share on other sites

"Atelier (Rullit) Mićan" !

 

Vešanje sam zalepio nestandardno. Prvo sam isečene krugove kože zalepio na korpe,

isekao prsten i zalepio sa donje strane papirne membrane. Koža je tako mekana i ne drži oblik.

Nakon lepljenja vešanja sam namazao soft kremom za ruke.Prirodno se istegla i oblikovala

sferičano. To je omogućilo neometanu ekskurziju membrane.

Webp.net-resizeimage (5).jpg

Webp.net-resizeimage (6).jpg

Link to comment
Share on other sites

"Saving from Ordinary".

SONIDO je dobio donji rez 300Hz dimenzijom ploče. Dodatno je skretnicom

rezan na 150Hz, da ne dobija nepotrebno energiju basa, a to je dovoljno nisko da ne unosi 

pomeraj faze. FR SONIDO gore nema rez. FOUNTEK CD1 je dodat kao super visokotonac.

 

U kutiji koja se odozdo nazire su dve 12ke u nekom tipu RIPOLa vlastite konstrukcije. Rezani su 12dB

počevši od 30Hz. tako da se na 300Hz glasnoćom izjednače sa FR.

Tako se ekvilizuju i kompenzuje se odsustvo klasične kutije!

Skretnica je baferovana (jfet)  pasivna ispred izlaznih pojačala.

 

Da li je ovo extra Ordinary?

Webp.net-resizeimage (8).jpg

Webp.net-resizeimage (7).jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Da li se neko seća koji model JBL velikog zvučnika sa hornom, a u sklopu velikog sistema, je bio izložen u centralnom delu prostorije, kada je Radix Audio bio stacioniran u Ruzveltovoj ulici tokom devedesetih godina.

Tada sam bio student i svraćao svaki mesec po jedan novi CD od Chesky ili Refernce Recordings produkcije, koji su se mogli kod njih kupiti. Sećam se da su imali izrazito zavodljiv zvuk iako sam im zamerao "prenaglašenu (nadrealnu) prostornost" u tom momentu nedovoljnog iskustva. Ampak, su me jako intrigirali baš dodatno iz tog razloga. Hvala.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, hifista said:

90tih je u Bg bio i prvi i najgabaritniji JBL Everest. Uz Hartsfield i Paragon, Everest je najcuvenija JBL "Project" serija.

ocean3.jpg

Uf, JBL 55000 slusao januara 1990 u Freemantle-u,  W.Australia na Hi-Fi show, nakaceno na Accuphase mono blokove. I sve ostalo bilo od Accu. Nezaboravan zvuk, ali kolorisan kao kod svake horne.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...