Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

15 minuta ranije, zflazar said:

Šta li sam radio te 1977? Mislim da sam završio 8 razred osnovne i upisao se u gimnaziju. :lol:

Gaggia ima te zvučnjake.

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, zflazar said:

Što rek'o neki Rus u komentaru na takve zvučnike ispod jednog YT videa, "Brate, čime si ih pravio, je l' sekirom?'":lol:

Link to comment
Share on other sites

41 minuta ranije, zflazar said:

Ti se dugo prodaju, sad pronadjoh ponovo https://www.diyaudio.rs/topic/7375-tražim-лomo-4a32-у4-širokopojasni-zvučnik-1-komad/?page=2

izgleda da im je cena kod nas oko 200e, ali da je potražnja slaba.

Link to comment
Share on other sites

On 1/24/2019 at 12:07 PM, aaa zmaju! said:

Ti se dugo prodaju, sad pronadjoh ponovo https://www.diyaudio.rs/topic/7375-tražim-лomo-4a32-у4-širokopojasni-zvučnik-1-komad/?page=2

izgleda da im je cena kod nas oko 200e, ali da je potražnja slaba.

Verovatno zbog toga sto su uglavnom 16oma? Pa implicira upotrebu cevnih ampova sa izvodima za 16oma kao pogonom?

(Mada ce verovatno raditi ok i sa tranzistorskim apovima - sa tim sto ampovi ne smeju imati DC offset na izlazu. Cevni ampovi nemaju DC komponentu na sekundaru...) 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Krca44 said:

Ovo su 8"... kakvi su ti ?

 

Ti EV 8in su OK, klasicna izvedba. Ovi primerci sigurno nisu ni radili, ko bi jos cuvao originalne kartonske kutije? To je vise driver za neki centralni, prosireni opseg? Samostalno nece imati potrebnu sirinu opsega ni u basu ni u visokima.

Kao i skoro svaki FR driver. Pa i ovaj ruski 4A32. Bez obzira na tip kabinet. Medjutim nema osnovnih podataka, TS parametri, odziv, barem ja nisam uspeo da pronadjem...

 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Krca44 said:

Mozda sam pogresio, u oglasu pise Coax 12", najbolje pogledati

 

Pa nisi pogresio. To su 12in driveri. I nisam siguran da su traxial konstrukcije? (Pise coaxial). Traxial je kada su 3 driverske jedinice u zajednickoj korpi. Coaxial - 2 jedinice.

...

Ali mislim da je to Karlson K12, ili popularno "Karlsonette" a ne K15? Nije tesko prema dimenzijama tog 12in drivera odrediti o kom se kabinetu ustvari radi. Mislim da je K15 proporcionalno veci?

(K15 je za 15 in drivere mogu doci u obzir i neki 12in driveri u K15, pise i sa kojima je testiran u PDFu za K15.)

Karlsonette.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 1/23/2019 at 1:36 PM, paja959 said:

otvarao sam svojevremeno temu o njima ovde na forumu..slusam ih i danas kod drugara sa Dynaco ST70...

Da li mozes da postvis link na temu? Stvarno izuzetno zanimljivo, barem meni. Verujem da u toj kombinaciji radi super.

btw

Ove ARU se razlikuju od varioventa. I to drasticno. Mnogo je veca povrsina otvora, i nemaju nabijen damping unutra kao varioventi. ARU imaju unutra pregrade i tanke trake polupropusnog materijala. na nosecim metalnim mrezicama. To se ne vidi sa dostupnih fotografija. (Ja sam moje napravio na osnovu rasklopljenih originalnih ARU jedinica. Naravno sa dostupnim materijalima. Goodmans je recimo koristio specificne mrezice sa neobicnim rupicama, nesto slicno kao rende. Prave se i danas ali ne kod nas. Damping materijal je neki sisteticki filc). Variovent je u sustini obican BR port sa damoing materijalom unutra. Najpoznatiji su Dynaudio modeli varioventa.

Link to comment
Share on other sites

48 minuta ranije, Majda said:

Da li mozes da postvis link na temu? Stvarno izuzetno zanimljivo, barem meni. Verujem da u toj kombinaciji radi super.

btw

Ove ARU se razlikuju od varioventa. I to drasticno. Mnogo je veca povrsina otvora, i nemaju nabijen damping unutra kao varioventi. ARU imaju unutra pregrade i tanke trake polupropusnog materijala. na nosecim metalnim mrezicama. To se ne vidi sa dostupnih fotografija. (Ja sam moje napravio na osnovu rasklopljenih originalnih ARU jedinica. Naravno sa dostupnim materijalima. Goodmans je recimo koristio specificne mrezice sa neobicnim rupicama, nesto slicno kao rende. Prave se i danas ali ne kod nas. Damping materijal je neki sisteticki filc). Variovent je u sustini obican BR port sa damoing materijalom unutra. Najpoznatiji su Dynaudio modeli varioventa.

slike su otisle verovatno u da ne kazem gde.....

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Majda said:

Verovatno zbog toga sto su uglavnom 16oma? Pa implicira upotrebu cevnih ampova sa izvodima za 16oma kao pogonom?

(Mada ce verovatno raditi ok i sa tranzistorskim apovima - sa tim sto ampovi ne smeju imati DC offset na izlazu. Cevni ampovi nemaju DC komponentu na sekundaru...) 

 

budi baja, stavi trafo na izlaz SS

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Krca44 said:

Mislim da je ovo triaxial, bilo je i to skoro u prodaji kod nas, u kabinetu :

http://www.glowinthedarkaudio.com/electrovoice-12trxb.html

P.S. Nisam zapravo siguran da li je ovo triaxial

zar ovo nije drajver koji je hajpovala švajserska ekipa ovde? mislim da je najznamenitiji vlasnik dragi gagica (koji se ionako isključio iz sekte).

triax - da i ne, akustički jeste, električno nije - membrana ima delove za bass i mid/hi po uzoru na biflex ili bicone koncept alteca, ali i trubicu gore. slušao sam to kod gagija ali za pitanje od milion dolara imam nula sećanja u glavi kako to zvuči. možda je i to deo sećanja. on je posle izašao iz lokalnog first watt švajseraja i prešao na tamnu stranu cevi, pa to sigurno zvuči bolje.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, anubisgrau said:

zar ovo nije drajver koji je hajpovala švajserska ekipa ovde?

Hmmm ... zaista ne znam.

Negde sam naleteo na neku pricu o tim drajverima, ne secam se uopste same price a onda slucajno na oglasima video kabinete sa njima za neku cifru tipa 390 Eu.   To je delovalo zanimljivo ali nestalo za par dana ( mislim da je na oglasima bilo oko dve nedelje ili manje ).

Videlo se da su kabineti i drajveri prilicno korisceni, cak sam imao utisak sa slika da se trubica mozda malo nagnula samo i tako je delovalo primamljivo.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anubisgrau said:

 

budi baja, stavi trafo na izlaz SS

Pa ja ne moram da stavljam trafo za 16oma na SS imam jedan Ge amp koji je predviđen za 16oma. :ph34r:

Nisam siguran koliko je to uputno raditi za klasicne SS ampove, to sa dodatkom trafoa? Mislim nije to neko moje polje interesovanja, trebalo bi neko strucniji to da pretrkeljiše... Ko zna sta tu moze da se desi, nije to bas samo turi pa sta bude. Moze da bude skupa zajebancija, krene da osciluje pa izgore izlazni tranzistori, ostatak price se nazire u sutonu...

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Majda said:

Pa ja ne moram da stavljam trafo za 16oma na SS imam jedan Ge amp koji je predviđen za 16oma. :ph34r:

Nisam siguran koliko je to uputno raditi za klasicne SS ampove, to sa dodatkom trafoa? Mislim nije to neko moje polje interesovanja, trebalo bi neko strucniji to da pretrkeljiše... Ko zna sta tu moze da se desi, nije to bas samo turi pa sta bude. Moze da bude skupa zajebancija, krene da osciluje pa izgore izlazni tranzistori, ostatak price se nazire u sutonu...

zbog DC a ne zbog 16 oma, ne pratis fabulu svoje radnje

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, anubisgrau said:

zbog DC a ne zbog 16 oma, ne pratis fabulu svoje radnje

Hmmm... Pa dc offset se ne ukida trafoom, pojacalo ga i dalje ima. (ako je prisutan.) Mora da se podesi 0V na izlazu... Offset ako postoji, samo magneti trafo bezveze. Ne bih mogao da preporucim dodavanje trafoa na izlaz SS ampa koji vec nema trafo i nije predvidjen da radi u tom rezimu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...