Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

On 21.12.2018. at 19:08, Father said:

Sad je jasno što se u studiju na ozbiljnoj opremi čuju slabije reverbi i rezonance :P

što šta se ne čuje na ozbiljnoj studijskoj opremi , a šta se tek ne čuje na neozbiljnoj :rolleyes: . Inače svugde gde signal prođe obradu se gubi po malo .

 Jedino snimci urađeni sa dva mikrofona su realni jer samo oni mogu da uhvate stvarno ono šta se zbiva u prostoru .....uključujući i realnu dubinu i treću liniju zvuka.

PS  zanimljivost ;) . Kada  neko  uzme maramicu i izduva nos , toliko visok pritisak se stvara da je ušima potrebno 25 minuta da se vrate u normalu .

Link to comment
Share on other sites

Ima tu jos nekoliko stvari. Recimo rade se oversemplovanja. i dodaju reverberacije softwerski. Posto je to jeftinije. Pogledati koliko kosta recimo AKG reverb spring za studio. Ako jos uvek postoji tako nesto.

Pri oversamplingu se pojavljuje efekat "dodatka" reverberacija i suvisnog prostora. Slicno je i sa soft ehoima i reverbima koji se cesto dodaju razlictim nivoim za mikrofone u istoj prostoriji. To sve stvara "dodatak" prostora koji u sustini ne postoji. A ljudi to percepiraju kao bogatsvo i rezoluciju? Medjutim fenomen na frugom kraju spektra na donjem midu i niskima, je taj da "nestaje" i prisutnost, detalji i masa. Nestaje koren tona. I to ne moze da se povrati povecavanjem nivoa tog dela. Svako ko je svirao recimo gitaru i pusti reverb na pojacalu zna o cemu pricam sto se tice ovog donjeg dela spektra.

I to je uz stravicno povecanje nivoa snimaka cak i preko 0db u digitalnom domenu, osnovni zvucni potpis savtemenih snimaka, ali i savremene opreme za reprodukciju, na kojoj i stari AAD snimci zvuce po slicnom zvucnom potpisu.

Mislim to je neko moje zapazanje, ne znaci da sam u pravu.

Link to comment
Share on other sites

Ovako izgleda AKG BX20E spring reverb jedinica. Od "manjih" modela postojali su BX8, BX10, BX15...

Zalosno je koliko su opale cene za ove urdjaje koji i dalje rade. Jednostavno nema traznje a to znaci da se retko koriste ovi fenomenalni analogni spring reverbi. Sasvim drugacija situacija je bila pre 30-40 godina, tada je cena bila visoka i tesko su se nabavljali... Po studijima danas jednostavno nema mesta za ove velike sprave pa cak ni za one manje modele BX8... Sve se radi digitalnim zamenama za prave uredjaje koji su te zadatke nekada odlicno obavljali. A kako to sto se dela zvuci imamo prilike da cujemo na novima izdanjima...

Na ovom linku se moze videti kako je to lepo sve uradjeno, germanijumski tranzistori, kvalitetni signalni transformatori itd...

https://www.phasebook.org/20130722/effects/inside-an-akg-bx20e-spring-reverb/

i odlican naziv sajta PHASEBOOK :)

akg-bx20-vintage-spring-reverb-unit_2.jpg

akg-bx20-vintage-spring-reverb-unit_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

moj ortak mi je jednom pričao kako se na snimcima kojima fale delovi  pravi kašnjenje . Postavljanjem panela od drveta i to tako da paneli sa različitim vrstama drveta proizvode različit zvuk :ph34r: . Zamisli studio za snimanje  gde rade 6 tehničara zvuka na način da kao zidari pomeraju panele napred nazad i levo desno .  3 tehničara zvuka londonskog BBC-ija i 3 tehničara zvuka milanskog Sony-a .......i onda dođe moj ortak i kaže im da je to pogrešno ....na pitanje jel može to da uradi kako treba kaže da može .....nakon pola sata zvuk dobija novu dimenziju a svih 6 tehničara zvuka otkaz ;) .

 

PS  enezima volta ....italijanski izraz za naše N puta , tj ne zna se koliko puta , moj ortak je najurio potencijalne kupce svojih uređaja . Desilo se pre neki dan kada je bio u sedištu jedne od najpoznatijih marki za proizvodnju zvučnih kutija , povodom želje istih da im on odradi pojačivač snage . "POBILI" su se oko koncepcije zvuka gde su oni tvrdili da pojačivač treba da ima određenu koloraciju da bi se uklopio sa njihovim kutijama na šta im je on rekao isto kao i pre 5 godina da njihove kutije rade odvratno :D .

PPS  što se tiče teme i cevnog zvuka , dobio sam šemu koju inače oni koriste i koja je čisto tranzistorska verzija preampa koji radi kao cevni . Hoću reći da samo izvežbani sluh može da kaže da se radi o prevari , tj da nije cevno predpojačalo nego ko zna šta ......oni ostali mogu samo da gledaju u zatvorenu kutiju :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Gospodine [mention=8903]anubisgrau[/mention] , pretpostavljam da i leti slušate Vaš cevni pojačavač?

Pitanje sam Vama postavio jer imam utisak da ste Vi jedan od najvećih obožavalaca i poznavalaca cevnih pojacavaca i da bi teško ušli u kompromis i slušali nešto sto u najboljem slučaju ne volite bar jednako (slusanje solid state pojacavaca leti kako značajan broj ljudi to radi).

Pitam jer mi se čini da je cevni pojacavac moguće slušati jedino uz klima uređaj (bar u mom slučaju, prvi put imam cevni pojacavac i nemam iskustva).

Nije u pitanju nelagodnost zbog značajnog izvora dodatne toplote već moguće ugrožavanje funkcionalnosti samog pojacavaca (opasnost od pregrevanja).

Da li je ova moja bojazan iracionalna, sobzirom da svaki uređaj ima propisan interval temperatura u kojima se koristi a definitivno su leta sve toplija i toplija i zbog načina gradnje (beton) bez klima uređaja se u stanovima ulazi u zone verovatno bliske maksimalnim dozvoljenim temperaturama za uređaje.

 

Link to comment
Share on other sites

nije iracionalna bojazan, ja sam se poslednjih godina odmarao od hife leti kada sam gasio cevni uredjaj i palio nešto što mi radi posao na nivou svakodnevnog background slušanja, to je bio jedan gain clone. u međuvremenu sam dobio SIT-3 koji bolje zvuči od prosečnog gainclonea. sad on se greje mada ne tako dramatično kao hiraga l'audiophile 20 koju upravo ta temperatura diskvalifikuje za letnje slušanje (jer bi inače kako se kod mene neočekivano pokazalo imala soničnu prednost nad SIT-3), pa ce ovaj first watt amp verovatno ostati kao letnje rešenje, ako ne nađe novog kupca.

Link to comment
Share on other sites

55 minuta ranije, anubisgrau said:

neka hvala, odustao sam od tranzistora koji se reklamiraju da rade kao cev. never again. 

u nastavku teme nesto gromopucatelno, stakovani altec 19. na ovome bi trebalo cuti led zepp:

 

9e1ab31711a4b8ba72d18432563a6346faedeaf6

pre par godina su ovde "klonirali " te kutije . Korišćen je faital bas u DCAAV i njihov koaksijalni zvučnik  ......nikada nije bila prikazana šema filtera . Inače oni koji su čuli kutije kažu da rade bolje od originala .

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, anubisgrau said:

neka hvala, odustao sam od tranzistora koji se reklamiraju da rade kao cev. never again. 

u nastavku teme nesto gromopucatelno, stakovani altec 19. na ovome bi trebalo cuti led zepp:

 

9e1ab31711a4b8ba72d18432563a6346faedeaf6

Cepelini su tako bljak snimljeni da ne znam gde se to ĉuje dobro. Na Tosku i HSR eventualno

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Srecko said:

Gospodine [mention=8903]anubisgrau[/mention] , pretpostavljam da i leti slušate Vaš cevni pojačavač?

Pitanje sam Vama postavio jer imam utisak da ste Vi jedan od najvećih obožavalaca i poznavalaca cevnih pojacavaca i da bi teško ušli u kompromis i slušali nešto sto u najboljem slučaju ne volite bar jednako (slusanje solid state pojacavaca leti kako značajan broj ljudi to radi).

Pitam jer mi se čini da je cevni pojacavac moguće slušati jedino uz klima uređaj (bar u mom slučaju, prvi put imam cevni pojacavac i nemam iskustva).

Nije u pitanju nelagodnost zbog značajnog izvora dodatne toplote već moguće ugrožavanje funkcionalnosti samog pojacavaca (opasnost od pregrevanja).

Da li je ova moja bojazan iracionalna, sobzirom da svaki uređaj ima propisan interval temperatura u kojima se koristi a definitivno su leta sve toplija i toplija i zbog načina gradnje (beton) bez klima uređaja se u stanovima ulazi u zone verovatno bliske maksimalnim dozvoljenim temperaturama za uređaje.

 

Visoke temperature ambijenta mnogo su veći problem za tranzistorske uredjaje A klase. Projektovani su tako da se hladnjaci izlaznih

tranzistora zagreju 25-30 stepeni iznad spoljne temperature. Ako je spolja preko 30 oni će biti iznad 60 stepeni, što postaje

kritično (tranzistori će biti i iznad 100 stepeni).

Izlazne lampe cevnih uredjaja su na 120 do 150 stepeni. Njima spoljna temperatura od 20 do 40 stepeni ne predstavlja neku 

razliku. Baš to je jedna od prednosti cevi.

Pretpostavka je da su cevni i tranzistorski uredjaji dobro projektovani, da se ne pregrevaju pasivne komponente, NAROČITO ELEKTROLITSKI KONDENZATORI.

Ako ti ne predstavlja problem dodatno grejanje sobe slobodno slušaj lampe leti. 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, anubisgrau said:

neka hvala, odustao sam od tranzistora koji se reklamiraju da rade kao cev. never again. 

u nastavku teme nesto gromopucatelno, stakovani altec 19. na ovome bi trebalo cuti led zepp:

 

9e1ab31711a4b8ba72d18432563a6346faedeaf6

Sta se koristi za pogon vidim sansui u sredini,Marantz desno gore ako moze pomoc

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, anubisgrau said:

neka hvala, odustao sam od tranzistora koji se reklamiraju da rade kao cev. never again. 

u nastavku teme nesto gromopucatelno, stakovani altec 19. na ovome bi trebalo cuti led zepp:

 

9e1ab31711a4b8ba72d18432563a6346faedeaf6

Koincidencija. Pre nekoliko dana pozove me prijatelj, kaže moraš da dođeš da čuješ Zeppeline kod mene. Pustao sam mu sa CD-a kod mene pre nekoliko meseci. Bio je oduševljen. Odem naravno, znajući da ima opasan sistem. Šta da kažem? Najbolje zvučeći "Whole Lotta Love" koji sam čuo u životu. Gramofon, cevi i ooopasni zvučnici. Naravno slušali smo još dosta toga ali ovo je bio dobar povod.

Tako da te priče o lošim snimcima ne drže vodu.

Slušao sam Led Zep na Altec 19. Isto gramofon i cevi. Bilo je baš dobro. Ali ni približno kao ovo što čuh pre neki dan. Ne vidim potrebu da se stack-uju Alteci, osim ako se ide na dobrani overhauling. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Srecko said:

Pitam jer mi se čini da je cevni pojacavac moguće slušati jedino uz klima uređaj (bar u mom slučaju, prvi put imam cevni pojacavac i nemam iskustva).

Srecko ako ste u betonskoj zgradi i nemate klima uredjaj u prostoriji sa cevnim pojacalom, leti mozete lako doci u situaciju da Vama bude lose od vreline koja se generise pola sata posle pustanja u rad.

Pojacalima nece biti nista ali Vama moze biti...  zato se bez klime leti ne koriste cevni aparati.

Iz licnog iskustva.

Izvinite za off.

Link to comment
Share on other sites

SET lampasi zahtevaju odredjeni ritual slusanja, jer im treba bar pola sata do sat da postignu optimalni kvalitet reprodukcije. Neki bogatiji SET ljubitelji ih drze ceo dan upaljenim. Ako je soba manja pojacavaci mogu lepo da je zagreju, sto zimi prija a leti ume da smeta jer je prevruce. Opcija je da ugodis temperaturu klimom, ali klima nekima smeta a ako je u istoj sobi onda sumi i bruji bar ove standardne ne preterano skupe.

Link to comment
Share on other sites

@Krca44 , naizgled glupo pitanje po iznetim iskustvima se ispostavi da uopšte nije glupo.
I bez cevnog pojacavaca klimu ne gasim jer živim upravo u zgradi-betonskoj a BG je postao u letnjim danima pecnica.
Nisam ljubitelj klimatizacije. Hvala bogu imam u stanu 2 klima uređaja pa uvek palim onaj koji se nalazi u suprotnom delu stana.
Posedujem solid state pojacavac (Quad 405-2 MOD Keith Snook) za letnji period ali bih izgleda mogao taj svoj izbor i unaprediti na osnovu iskustva gospodina Anubisgrau.
Pitanje sam postavio iz znatiželje i ako bih pozeleo da ponekad uključim Dynaco ST-70.

Link to comment
Share on other sites

Temperaturu prostorije podiže ukupno izračena toplotna energija!

Srećkov Dynaco ima lampe sa visokom temperaturom, ali snaga koju izrači nije veća od 100W.

Tranzistori u "A" klasi, pa još ako su mono blokovi sa lakoćom dostižu 200W, pa i 500/600W, iako temperatura nije viša od 50 C.

Letnje pojačalo može biti neki gain klon, ili D klasa.

Jeftinije rešenje je klima uredjaj, nego dva kompleta pojačala.

Uostalom Srećko je rekao da je za njega primarno pitanje sigurnost i pouzdanost uredjaja.

 

Pratim ovu temu sa zadovoljstvom. Trebalo bi audiofilima koji su manje upoznati sa cevnim uredjajima demistifikovati i

približiti ih. 

Kada mi neko kaže da cevni uredjaji imaju topao, obojen i zaobljen zvuk naježim se. 

Dobri pojačavači, bilo cevni ili tranzistorski, su neutralnog, brzog, neizobličenog zvuka sa sposobnošću da kontrolišu

zvučnik i da verno rekreiraju zvučnu pozornicu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pratim ovu temu sa zadovoljstvom. Trebalo bi audiofilima koji su manje upoznati sa cevnim uredjajima demistifikovati i približiti ih. 

Kada mi neko kaže da cevni uredjaji imaju topao, obojen i zaobljen zvuk naježim se. 

Dobri pojačavači, bilo cevni ili tranzistorski, su neutralnog, brzog, neizobličenog zvuka sa sposobnošću da kontrolišu zvučnik i da verno rekreiraju zvučnu pozornicu.

Gospodine [mention=30943]simplicisius[/mention], nisam mogao a da Vas ne citiram jer sam ja upravo “audiofil” potpuno neupoznat sa cevnim pojacavacima i ovakva “instant” objašnjenja su jako korisna verujem ne samo meni.

Nikada nisam poredio uređaje. Jednostavno nisam takav. Nešto čujem i to mi se dopadne ili ne na osnovu čega napravim neku analizu (koliko sam sposoban) i odlučim da li bi trebalo da takav uređaj inkorporiram u svoj sistem.

Kada su u pitanju cevni pojacavaci (nisam ih puno slusao) uopšte ne bih znao da o njihovom tonu bilo šta kažem osim da mi se dopada ili ne (slučaj sa mojim Dynaco ST-70).

Tu, za mene, prestaje da bude bitno da li je Dynaco ST-70 dobar, osrednji ili loš cevni pojacavac; sve do trenutka dok ne čujem neki “bolji” koji bi mi se više dopao (hvala bogu nisam često u prilici da uopšte slušam muziku kod nekog drugog pa mi je džep pošteđen značajnih izdataka).

Uređaj koji ste dizajnirali gospodinu SuperFi-ju (Amiti) komentarisao sam (kao laik) impresioniran Vašim inženjerskim postignućem.

Hvala bogu da nemam priliku da čujem neki takav pojacavac jer bih bio u velikom problemu (mislim moj džep).

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, siroma said:

Cepelini su tako bljak snimljeni da ne znam gde se to ĉuje dobro. Na Tosku i HSR eventualno

Ima verovatno i losijh ripova? Nisu svi fajlovi isti. To sa neta free, vecina prebacivano iz nize komprimovanih formata u flacove i obrnuto, pa opet nazad...

IIpak je tu ploca osnova za eventualno poredjenje.

18 hours ago, prophet said:

Slušao sam Led Zep na Altec 19. Isto gramofon i cevi.

Dobri digitalni fajlovi Led Z. su neki digitalizovani sa master traka. Memorijski su veliki ali vrede. Slusao sam taj album gde je pomenuta pesma bas pre nedelju dana. Nivoi su na -4db. Pojacavas u analognom domenu. Meni vrlo dobro zvuce, nekako karakteristicno,  i razlikuju se od ovih flacova.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...