Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

Trebalo bi pogledati standardne krive odziva. Nekog eksperimentalno utvrdjenog odziva koji bi prema istrazivanjim trebalo da ima kabinet. To su krive formulisane u toku naucnih multidisciplinarnih istrazivanja, kao i interaktivnih auditivnih anketa i intervjua veceg broja ljudi. Od profesionalaca preko muzicara pa do standardne publike. Dobijeni rezultati pokazuju da transfer opada sa porastom frekvencije... Nije to neko dramaticno opadanje par decibela na citavom opsegu...

Isto tako pogledati i krive koje se preporucuju u studiojima. krive u studijima se razlikuju u zavisnosti od tipa materijala koji se snima. Oni recimo preporucuju drasticnije opadanje visokih, opadanje viseg reda, kao i blaze opadanje ispod 100Hz?

Uporediti to sa transferima savremenih kabineta gde je sasvim suprotna stvar - postoji porast ka visim F. Recimo da to izgleda "naopako" po vertikalnoj osi...

Kada se uzme FFT karakteristika vecine digitalnih izvora koja isto tako "podize" nivo sto se blizi 20KHz, to postaje osnovni pecat, osnovni potpis. Ukorenjen je termin "rezolucija" za ovu naopaku pojavu.

Sto je najgore vecina je ubedjena da materijali upravo tako i moraju da zvuce?

 

Link to comment
Share on other sites

Jedno nezaboravno iskustvo vise. Hvala prijateljima, braci Lazar i domacinu Laciki na pruzenoj prilici cuti jedan sistem koji je Extraordinary pa mu je mesto u ovoj temi.

Tannoy Westminster, napravljen u Zrenjaninu od strane Ferenc Lazara (Eci) pre skoro 10 godina! Ako se ne varam on je prvi kojem je to poslo za rukom (sem maticne fabrike naravno).

Dinamicki raspon, stereo slika tj prostor koji je nacrtan u celoj prostoriji, lakoca reprodukcije i prirodnost. Sve u jednom pakovanju. 

Eci je namestao sistem pre nego smo mi dosli i nivo supertweetera je perfektno ugodio. Do sada sam mislio da mu nema mesta sa DC Tannoy drajverima i mnogo puta sam cuo uzasne implementacije (poslednja u Zagrebu na hifi sajmu pre mesec dana). Ovde je to bilo potpuno integrisano i besavno.

Westminster je jos jedan behemot koji nije za 25 kvadrata prostora ali zasluzuje da se spomene. Ako nista bar je koncept shvatljiv vecini: ''Klasican'' zvucnik u 500 litara horne sa dvopojasnom skretnicom. Nakacis skoro bilo koje pojacalo (ima dosta preporuka na sajty Jeff Fritza) i cepaj!

 

 

rsz_20181201_205310.jpg

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, SuperFi said:

Jedno nezaboravno iskustvo vise. Hvala prijateljima, braci Lazar i domacinu Laciki na pruzenoj prilici cuti jedan sistem koji je Extraordinary pa mu je mesto u ovoj temi.

Tannoy Westminster, napravljen u Zrenjaninu od strane Ferenc Lazara (Eci) pre skoro 10 godina! Ako se ne varam on je prvi kojem je to poslo za rukom (sem maticne fabrike naravno).

Dinamicki raspon, stereo slika tj prostor koji je nacrtan u celoj prostoriji, lakoca reprodukcije i prirodnost. Sve u jednom pakovanju. 

Eci je namestao sistem pre nego smo mi dosli i nivo supertweetera je perfektno ugodio. Do sada sam mislio da mu nema mesta sa DC Tannoy drajverima i mnogo puta sam cuo uzasne implementacije (poslednja u Zagrebu na hifi sajmu pre mesec dana). Ovde je to bilo potpuno integrisano i besavno.

Westminster je jos jedan behemot koji nije za 25 kvadrata prostora ali zasluzuje da se spomene. Ako nista bar je koncept shvatljiv vecini: ''Klasican'' zvucnik u 500 litara horne sa dvopojasnom skretnicom. Nakacis skoro bilo koje pojacalo (ima dosta preporuka na sajty Jeff Fritza) i cepaj!

 

 

rsz_20181201_205310.jpg

jel tu jos uvek amplifikacija ASR Emiter Exclusive II ?

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, prophet said:

Uh, ovo volim da čujem. To je ono što izdvaja dobar zvučnik. Uz napomenu da će uz bolji pojačavač bolje i da zvuči.

O ovome bi se dalo diskutirati. Slušao sam originalne Westminstere bar 10-15 puta na raznoraznim pojačalima i sve je to bilo niti smrdi niti miriši dok nisu okačeni na Audionote pojacala, ne sjećam se koja, tek onda je prosviralo punim plućima.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, anubisgrau said:

:wub:

 

Kako na kraju zvuci taj novi Westminster u gradu, sa kabinetom iz Ravnog sela?

Nisam jos stigao ali sad kad imam neku referencu i ako vlasnik dopusti rado bi ih poslusao.

Inace, imate li predstavu koliki su to zvucnici??? :D Karamba...

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, milovan1963 said:

dj. nik    - ima negde na jutjubu lik poredi neo- mislim neki veci valjda 10 ku , sa raalom dipol, razlike su drasticne u korist raala. Naravno da jutjub nije merilo, ali je toliko cujno da je neo muljaviji . Tip pusta muziku cas jedan cas drugi prenoseci zice sa jednog na drugi , cisto pre odluke ako ces praviti ultimate zvucnike ...

Ne mogu da se porede RAAL i Neo8 ili Neo10 (8-ca ima 2 horizontalna 'rebra', 10-ka ima 3) Oba drajvera su srednjetonci s time da 10-ka moze da se spusti i koristi i u podrucju od 200Hz navise. Neo3 je pravi visokotonac a evo sta kaze konstruktor zvucnika kome ja itekako verujem:

=Navod=

I have used and designed with the top RAAL OEM only version. It was a nice tweeter. It has the typical ribbon sound to me. It has its pros and cons. I personally would choose it over the Neo's if they cost the same. However, the RAAL is a lot more expensive. So I really can't see it. 

Most that have compared it to the Neo's are comparing it to the stock version with small back cup. The Neo 3 pdr with deep back cup is a really different tweeter, and has a much better sound. Then in an open baffle the Neo is in a completely different league. It goes from pretty good to real good, to incredible.

=Kraj navoda=

I to je to, ja zaista ne vidim svrhu da se novcano istegnem za RAAL ako postoji jeftinija a dobra alternativa. Mene interesuje iskljucivo OB zvuk, nikad vise kutija :)

Pozz!

EDIT

Da, ako je poredjen i sa Neo3, postoji vise vrsta Neo3, PDR je bolji od osnovnog modela a tu je i PDR W, ima modela sa 3 i sa 5 magneta itd. Ima i kineskih kopija :)

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, damic said:

Uh, dobro je , i meni se na mah ucinilo mnogo. Koliko se secam, nekad je bila racunica, duplo snage za svaka 3dB-a, sto bi za navodnih maksimalnih 105dB,  bilo 512W.

Ima mnogo toga u literaturi i za snagu i za napon. (Nisu iste formul). Nema potrebe da sa tim opterecujemo sada temu. Koga interesuje pronacice sigurno. Poenta je bila da sam totalno pogresno citiran. nema veze, klasika :) samo sam zbog toga i odgovorio...

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, prophet said:

Bio poznanik u radionici pre par godina, poslusao i kupio par. Ne neki preskup nego neku neku novcano malo pristupacniju verziju preradjenih vintage drivera. Po njegovim recima to radi opasno. Rece koja je bila baza ali se sada ne secam, sorry.

Link to comment
Share on other sites

Evo iskopao sam neke nove jedinice, ali po old school sistemu. Kineske. Svi Alnico. Ranije sam postovao one 18in. Ista firma ima i 15in i kompresionu hornu. Uoste nije lose sudeci po fotografijama i datim podacima. Cene nisu lose u odnosu na slicnu grupu drivera etabliranih brendova. Mislim da su 3 do 4 X jeftiniji.

Ionako skoro sve firme koje proizvode drivere kupju delove u kini. Ponavljaju se jedne te iste korpe, nekoliko istih membrana, vesanja. Sigurno su i magneti iz kine. Ipak su oni to izgleda osvojili.

podaci na linkovima

https://www.alibaba.com/product-detail/Active-1-75-inch-Alnico-tweeter_442586535.html?spm=a2700.details.maylikehoz.3.2f1920b1mm4Y27

http://m.carsrow.com/products/15tad100_15_350_w_rms_700_w_program_4_coil-pz251ed6f-ze6d4cf.html

https://www.alibaba.com/product-detail/18TAD114-18-450-W-Alnico-magnet_626166231.html

https://ru.aliexpress.com/item/Aucharm-sound-8-inch-cobalt-magnetic-steel-AlNiCo-magnetic-8-inch-full-frequency-loudspeaker-cone-copper/32730818209.html

15in.jpg

comp.jpg

18in.jpg

8in.jpg

Link to comment
Share on other sites

54 minuta ranije, miletrosak1959 said:

Da javlja mi se,verovatno je van tvog dometa.

Rekoh da ne troluješ. To znači da nije dovoljno samo da šljapneš fotografiju, već je potrebno da obrazložiš zbog čega si je postavio. 

Kupi slobodno, nije mi namera da te odgovaram od toga. 

Sa druge strane presecaš diskusiju nesuvislim primerom. Pri tom neznajući čak ni činjenicu da nije reč o starim već o novim ručno izrađenim drajverima, gde su samo korpe zvučnika stare. I to vrhunski rad, uz izuzetno poznavanje materijala i tehnologije izrade. I na sve to postaviš neku medijalu u vidu SS i SB. To verovatno za ultra brze mosfetove.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Majda said:

Evo iskopao sam neke nove jedinice, ali po old school sistemu. Kineske. Svi Alnico. Ranije sam postovao one 18in. Ista firma ima i 15in i kompresionu hornu. Uoste nije lose sudeci po fotografijama i datim podacima. Cene nisu lose u odnosu na slicnu grupu drivera etabliranih brendova. Mislim da su 3 do 4 X jeftiniji.

Ionako skoro sve firme koje proizvode drivere kupju delove u kini. Ponavljaju se jedne te iste korpe, nekoliko istih membrana, vesanja. Sigurno su i magneti iz kine. Ipak su oni to izgleda osvojili.

8in.jpg

 

Ove TAD kopije bi trebalo proveriti.

Ovaj 8" sa fotke je vrlo verovatno dobar.

Link to comment
Share on other sites

Ma sigurno su svi dobri. Nih boli bre ona stvar. Pazi kad su na kompresionu jedinicu stavili berijijumsku membranu i capton voice coil nosac... 6 i nesto kila zive alnico vage, factory price...

Jedino je ova 15in nesto skuplja? Osamnaestica im ima korpu solidniju nego sto mnogi automobili po beogradu imaju felne... to su sve multislojne presovane membrane. Ala JBL style. Ne verujem da nesto mazu nego su nemarni jednostavno sa tim podacima u prevodu.

Jedino nije njihova ta 8in nego neke druge firme i ona deluje isto potpuno OK. Recimo takva 8in je oko 1K brendiran...

Link to comment
Share on other sites

Bila je ranije jedna firma iz kine koja je oravila alnico jedinice u ovom stilu. Ali su bile skuplje i to prilicno skuplje. Nije ih bilo n=moguce poruciti. Mislim da se zvala nesto u stilu Austrian Grand Orgue? Mislim da su se ugasili? Sacuvao sam i te fotke sa podacima pa cu poslati.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...