Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

1 hour ago, hifista said:

Ja sam shvatio da se tema bavi neordinarnim audiom uz razmenu filozofija inspiracija i idejnih koncepata.

Tako bi trebalo da bude. Medjutim vec je kontaminirana nekim osrednjim i 200x copy paste budget PA primerima.

Kao da ne postoje druge teme na forumu. 

Kao da se ne moze otvoriti posebna tema o tome sta god bilo...

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, miletrosak1959 said:

Ma ja to kapiram ali filozofiranje bez moguce primene IKAD nema mi bas smisla.

Pa nije bas tacno skoro svaki primer koji je naveden je ujedno i izveden konkretno? Fotografije koje su postavljene su konkretne fotografije, nisu fotomontaze, a mnogi od predstavljenih delova sistema su se proizvodili serijski ili se jos uvek proizvode...

Tako da to nije "filozofiranje".

Ako te zanima nesto sto odgovara tvojim specifikacijama mozes pokrenuti temu. ima prostora za sve.

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, dj.nik said:

Moze naraavno.

Nekada cuvena firma B&G Radia (Bohlender - Graebener) proizvodila je jedan od najboljih visokotonaca - 'Neo3, zatim Neo8, Neo10 i jos neke (dugacke) panel magnetostatike npr. RD-75 modul.

................

 

Tnx na odgovoru. BTW,  ja sam na ribonima od 2001 (kvazi, mada je odomaceno ime samo, riboni). Prvi su bili hibridi, Apogee Centaurus Minor, zatim Apogee Stage u konfiguraciji Mini Grand, i zadnjih godina Apogee Duetta Signatures.

Prica o hornama, sto se tice osetljivosti, uvek mi izmami osmeh na lice, moje trenutne zvuje su 78dB. Veceg “mrtvaka” tesko da ima. Prema Majdinoj racunici od pre par dana (msm da je bio Majda) ispada, za 98dB im je potrebno 1KW.

Aktivom, uspeo sam da im dam prilicno struje, s tim sto sam ih dole odsekao i primenio multisub (50 do 65Hz).

Link to comment
Share on other sites

@miletrosak

niko ništa ne predlaže, mislim da bi trebalo da procitas otpočetka temu. ovo je opuštena (uz izuzetke:heat) pričaonica ljudi koji traže neki drugi put do srca muzike. možemo da ti jednako okačimo stotine primera kako ovi i slični zvučnici rade u srpskim sobama u kojima naposletku ni veliki planari nemaju šta da traže. a ni ne znam šta je to srpska soba jer ako se bavimo prosekom onda ćemo završiti sa uređajima od 50-70 evra sa KP. a ti si ovde pohvalio sistem koji u fullu kosta 20,000 karamela.

nije tacno da ne pricamo o realnim sistemima, ovde je bas nekoliko ljudi opisalo svoje sisteme i pricalo iz svakodnevnog iskustva.

soba u beogradu

wbfo2f.jpg

 

soba u beogradu

 

2008082912135448b7cbe2432b21.jpg

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@damic

Molim i drugi put. Duetta Signature sam relativno cesto slusao kod drugara i to je prvi zvucnik koji sam cuo da je mogao da korektno (uhu vrlo vrlo prihvatljivo) odsvira CD madjarskih perkusionista, grupe 'Amadinda' i njihov prvi album iz '87god - 'Regtime - African Music'. Mogu da zamislim koliko zvuku, ukupnoj zvucnoj slici, doprinose 5 sub-vufera ...

Pozz!

 

Link to comment
Share on other sites

na damicevu opasku od 78db, verovatno da prisutni apožisti znaju ko je u beogradu neke 86/87 po sećanju imao par da li scintilla da li duetta koje su terane sa mono krellovima. iako davno pre vremena geddesovih teorija o subovima i DSP, to je bio jedan od najupecatljivih sistema koji sam ikada čuo i koji potpuno pripada ovoj temi. mislim da se korelacija između osetljivosti i efektivnog dinamičkog potencijala zaista ne može primeniti na ovu vrstu zvučnika tako da ovih 78dB osetljivosti i nepripadanje first watt konceptu zaista ne znači ništa. sličnu vrstu "kvaliteta" vezano za dinamiku sam čuo i kod sistema magneplanar 20.1R/palinkašova modifikovana crescenda, mada sveukupno ne tako impresivno.

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, anubisgrau said:

@miletrosak

niko ništa ne predlaže, mislim da bi trebalo da procitas otpočetka temu. ovo je opuštena (uz izuzetke:heat) pričaonica ljudi koji traže neki drugi put do srca muzike. možemo da ti jednako okačimo stotine primera kako ovi i slični zvučnici rade u srpskim sobama u kojima naposletku ni veliki planari nemaju šta da traže. a ni ne znam šta je to srpska soba jer ako se bavimo prosekom onda ćemo završiti sa uređajima od 50-70 evra sa KP. a ti si ovde pohvalio sistem koji u fullu kosta 20,000 karamela.

nije tacno da ne pricamo o realnim sistemima, ovde je bas nekoliko ljudi opisalo svoje sisteme i pricalo iz svakodnevnog iskustva.

soba u beogradu

wbfo2f.jpg

 

soba u beogradu

 

2008082912135448b7cbe2432b21.jpg

 

 

 

Prva soba neprihvatljiva da dobro zvuci a druga prihvatljiva samo sto ima recimo 50-60m2.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, damic said:

Prema Majdinoj racunici od pre par dana (msm da je bio Majda) ispada, za 98dB im je potrebno 1KW.

On 12/1/2018 at 1:58 PM, Majda said:

Za svakih 10db potrebno je uloziti x 10W.

Pa izgleda da je postala neka moda da me se netacno citira :)  (i nije moja racunica nego opstepoznata stvar iz fizike nemam nista sa tim... no hard feelings)

Nije 1KW nego svega 100W.

78db@1W -  88db@10W - 98@100W

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, prophet said:

To nisu open baffle zvucnici. Ovi koje si pobrojao ne verujem da su u startu projektovani za male prostorije. To i njihova cena govori. A bogami i velicina. Ali mogu i veliki zvucnici da rade u manjim prostorima. To je druga tema.

 

 

Ne znam kako je moguće u prosečnim sobama oko 20 do 30 kvadrata moguće ukrotiti ogromnu energiju velikih drajvera. 

Često se taj bass valja komšiji po stanu, a kod vlasnika muljavi i maskira ostao spektar.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Paulo said:

Ne znam kako je moguće u prosečnim sobama oko 20 do 30 kvadrata moguće ukrotiti ogromnu energiju velikih drajvera. 

Često se taj bass valja komšiji po stanu, a kod vlasnika muljavi i maskira ostao spektar.

Pa to moze da radi i 6,5" midbas sa zadnjim bas reflexom.

JBL 4343 sam slusao u 4x5 ( velikodusne dimenzije dajem ) i tu nije bilo nikakvih problema sa basem.

Prosto ne znam ( bar ja ) dok ne cujem konkretno, ocigledno je bar da nekad ima izuzetaka.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, miletrosak1959 said:

Sve su ovo verovatno sjajni komadi audio industrije ali nisu primereni za nase prosecne sobe i za prosecan dzep,pogotovo sto ce tesko dobro raditi u 20-25m2.Za signal od 20HZ.potrebno je da prostorija ima preko 11m.duzine.Ja sam sebi napravio zvucnike sa 38HZ.jer mi je soba duzine 7m.i sve ispod toga bi bilo problematicno a imao sam kao mladji zvucnike koji su isli do 28HZ.i to je bio problem da se slusa.

20180913_145244.thumb.jpg.71f1fa9db47762ac788259ed0975a4c7.jpg

img_587630_3736724_0[1].jpg

TuneAudio_Anima.thumb.jpg.a5b89671754d6f774ca9b7ce25222bfa.jpg

Gamma_cherry_s.jpg.a1b39d907597e29d742803b48cad36fc.jpg

jirei_h_sp.jpg

Pošto sam konstruktor navedenih kutija na slici mogu otvoreno tvrditi da iz tih razloga i nisam isao raditi kutije koje se spustaju do 20 Hz premda veličina malo plaši. Kutije su tunirane na 38 Hz upravo iz tih razloga, a pošto imaju DSP u sebi mogu se modificirati relativno lako i prilagoditi i manjim prostorima sto smo i dokazali na TOO LOUD festu gdje smo u sobi od 28 m2 imali vrlo kontrolirani bas čak i da nisam radio mjerenja i korekciju. Poanta je takve tehnologije da se zvučnik može relativno lako modificirati i prilagoditi manjim prostorima da vas neubije bas ili slični nepoželjni efekti.

Link to comment
Share on other sites

32 minuta ranije, Paulo said:

Ne znam kako je moguće u prosečnim sobama oko 20 do 30 kvadrata moguće ukrotiti ogromnu energiju velikih drajvera. 

Često se taj bass valja komšiji po stanu, a kod vlasnika muljavi i maskira ostao spektar.

Ovde valja da nam @Majda objasni kako se podešavaju takvi sistemi za malu sobu.

Ja sam slušao njegov sistem i to veoma dobro radi u njegovoj sobi. Proporcije zvuka su veoma dobre.

Zoki deder ovde neku sliku tvog sistema i koja je veličina sobe.

Raspisali ste se o ovoj ezoteriji a ljudima nije jasno kako to može normalno da radi u manjim prostorijama.

Link to comment
Share on other sites

U principu to valjanje i rade manji driveri zbog toga sto imaju vise rezonantne F a portovi su im uglavnom tjunovani vise. booming se i desa va oko 100/120Hz. One nize F i ne prave bas toliko mumlanje?

Uglavnom su bas jedinice smestene blize podu. Mislim da je to jedan od osnovnih razloga mutvosti i mumlanja?

Ima tu jos nekih bitnih stvari koliko se brzo zvucnik mehanicki vraca u pocetn polozaj posle impulsa, koliku reversnu struju coila emituje, itd itd.

Tu su najgori ovi sa velikim hodom a teskim membranama. I jako velikim over-hangom coila. Taj povecani overhang cesto dovodi do toga da je zmnacajan deo voice coila van konstantnog magnetnog polja... Prepoznaju se po debelim vesanjima u obliku polukruga. Jeste da trpe veliku snagu i da imaju mnogo drugih prednosti, ali kada prime impuls naprave veliku distancu a ta masa cesto i oko 300gm ima inerciju koja je veca od otpora vazduha koju stvara povrsina pa se to kretnanje nastavlja. A kada najzad odluce da se vrate ili prime negativnu poluperiodu, emituju vecu reversnu struju coila, i dok se oni brate muzicki dogadjaj je vec prosao... Tako stalno kaskaju i brljave. Ali stvaraju zvucni pritisak nema sta.

Sintagma "no replacement for the coil displacement" je toliko nanela stete home audio sistemima da je to nepojmljivo. Najgore od svega sto je to postala vazeca ideologija.

Kada se to ukombinuje sa savremenim pojacalima gde su postavljene banke kondenzatora nepotrebno velikog kapaciteta, a losi i poddimenzionisani mrezni trafoi - dolazi do tih pojava koje ljudi opisuju i koje im potpuno opravdano smetaju.

Sigurno tu ima jos toga da se napise.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, vdzele said:

Ovde valja da nam @Majda objasni kako se podešavaju takvi sistemi za malu sobu.

Ja sam slušao njegov sistem i to veoma dobro radi u njegovoj sobi. Proporcije zvuka su veoma dobre.

Zoki deder ovde neku sliku tvog sistema i koja je veličina sobe.

Raspisali ste se o ovoj ezoteriji a ljudima nije jasno kako to može normalno da radi u manjim prostorijama.

Pa pravo da ti kazem nije ni meni jasno do kraja?

Ja sam se tu malo kockao i nisam puno izgubio. Recimo da sam na nekoj nuli a strasno sam se zabavio. Necu to vise raditi jer po teoriji verovatnoce zna se sta sledi.

Zbog toga sam nekako i nepretnciozno to sve nazvao po temama eksprimentalni kabineti.

Meni je primarni cilj bio da konkretno u praksi napravim i isprobam neke zamisli iz istorijskog perioda zvucnika. Posto to nisam imao prilike da cujem. 

Vec sam imao jedinice tako da to nisam morao da porucujem. Neke od tih jedinica sam ranije cuo i pravio kabinete za njih. A posto su ranije u tim kabinetima radili prihvatljivo, rekoh ajde da ponovo uradim isto? Svi ti kabineti su ujedno i neko minimalno resenje sto se tice povrsine baze.

Recimo kod mene LF jedinice stoje potpuno u uglovima. I nema boomiga. Najverovatnje zbog toga sto su portovi i ka plafonu i ka podu a jedinice emituju iz sredine visine? I susrecu se na oko 12OHz sa ostatkom. Secam se ni one prethodne samo po jedan komad po kanalu nisu imale booming. Ali posto je bilo znatno manje dampinga u njima treslo se stalo na vratima kod WCa, odvrtali srafcici na kvakama itd... Medjutim to su driveri od 15in, 25W snage i mase pokretnog mehanizma ispod ili oko 100gm, malim hodom i alnico magnetima.

Nemam sads nijednu fotku poslacu kasnije...

Link to comment
Share on other sites

58 minuta ranije, Majda said:

A kada najzad odluce da se vrate ili prime negativnu poluperiodu, emituju vecu reversnu struju coila, i dok se oni brate muzicki dogadjaj je vec prosao...

Hajde što je muzički događaj prošao, meni prođe mladost slušajući te budalaštine.

Da pokušam da dopunim. Lepo si primetio to vezano za hod drajvera. Za isti pritisak drajveri većeg promera prave manji hod. Iako na papiru deluju da su teži, oni se znatno brže primire od manjih koji imaju veći hod.  Tu naravno ne može da dođe u obzir bilo koji profi drajver. Mora neki pokretljiviji i manje mase, kakvih recimo ima dosta među tim vintage drajverima. Neće se ozvučavati koncert, već će raditi u kući, na manjim snagama.

Tu sada dolazimo do distorzije, odnosno harmonika. Pošto ti drajveri ni približno neće raditi blizu svog maksimuma, izobličenja su veoma niska. Gotovo da ih nema. Dakle ako taj drajver (hipotetički) svira ton od 30Hz neće se pojaviti nus produkti u vidu viših harmonika na 60Hz, 120Hz... i taj bas će biti čist.

Sledeće je izbor koncepta, kako to što smo napravili da radi u skladu sa prostorom, a ne protiv istog. Kako izbeći superponiranje talasa, stojeće talase itd.

Par interesantnih iskustava:

Dipol (jedna varijanta OB) kabineti sa 4x18" u 16m2 efikasnosti 94db i sa 12W snage (izračunajte koliko je to glasno) nisu izazvali nikakvo podrhtavanje, treperenje stakla i sl. Osećao se samo onaj infra bas pravo kroz pupak. Osećaj da se prostor širi i skuplja.

Kompresioni kabinet sa odličnim JBL 10" AlNiCo drajverom, koji btw odlično svira, na nešto nižoj glasnoći hteo je da izvali vrata iz štokova. Sve što je moglo se treslo. Stakla zamalo da se polome.

U oba slučaja soba nedampirana i sa velikim staklenim površinama. Pritom su i jedan i drugi zvučnik imali izuzetnu definiciju u bas segmentu, gde su se jasno ocrtavale kompleksne bas linije u zavisnosti od instrumenata. Tu je već potrebno imati veoma kvalitetan pojačavač, ne mislim na sirovu snagu.

 

 

1 sat ranije, Paulo said:

Ne znam kako je moguće u prosečnim sobama oko 20 do 30 kvadrata moguće ukrotiti ogromnu energiju velikih drajvera. 

Često se taj bass valja komšiji po stanu, a kod vlasnika muljavi i maskira ostao spektar.

 

Link to comment
Share on other sites

Još malo o European Triode Festival, iz vizure predavača o DHT preampima

IMG_1626.jpg?resize=889,1024

"ETF.18 has been an emotional journey. I moved house literarily when I got back from ETF so my life has been more than hectic over the past few weeks.

I promise I will do a write-up of this amazing experience. There's a lot of people out there who would love to attend so is my duty to reflect and share as much as I can.

In the meantime, I wanted to share the lecture I gave at ETF on DHT preamps. It was a challenge on its own but went really well. This was my first ETF and without knowing the audience I had to guess the level of detail, entertainment and expectations of an unknown audience."

Ceo tekst je ovde, sa linkovima na predavanja. Vrlo zanimljivo:

http://www.bartola.co.uk/valves/2018/12/01/etf-18-dht-preamps-lecture/

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, prophet said:

Hajde što je muzički događaj prošao, meni prođe mladost slušajući te budalaštine.

Da pokušam da dopunim. Lepo si primetio to vezano za hod drajvera. Za isti pritisak drajveri većeg promera prave manji hod. Iako na papiru deluju da su teži, oni se znatno brže primire od manjih koji imaju veći hod.  Tu naravno ne može da dođe u obzir bilo koji profi drajver. Mora neki pokretljiviji i manje mase, kakvih recimo ima dosta među tim vintage drajverima. Neće se ozvučavati koncert, već će raditi u kući, na manjim snagama.

Tu sada dolazimo do distorzije, odnosno harmonika. Pošto ti drajveri ni približno neće raditi blizu svog maksimuma, izobličenja su veoma niska. Gotovo da ih nema. Dakle ako taj drajver (hipotetički) svira ton od 30Hz neće se pojaviti nus produkti u vidu viših harmonika na 60Hz, 120Hz... i taj bas će biti čist.

Sledeće je izbor koncepta, kako to što smo napravili da radi u skladu sa prostorom, a ne protiv istog. Kako izbeći superponiranje talasa, stojeće talase itd.

Par interesantnih iskustava:

Dipol (jedna varijanta OB) kabineti sa 4x18" u 16m2 efikasnosti 94db i sa 12W snage (izračunajte koliko je to glasno) nisu izazvali nikakvo podrhtavanje, treperenje stakla i sl. Osećao se samo onaj infra bas pravo kroz pupak. Osećaj da se prostor širi i skuplja.

Kompresioni kabinet sa odličnim JBL 10" AlNiCo drajverom, koji btw odlično svira, na nešto nižoj glasnoći hteo je da izvali vrata iz štokova. Sve što je moglo se treslo. Stakla zamalo da se polome.

U oba slučaja soba nedampirana i sa velikim staklenim površinama. Pritom su i jedan i drugi zvučnik imali izuzetnu definiciju u bas segmentu, gde su se jasno ocrtavale kompleksne bas linije u zavisnosti od instrumenata. Tu je već potrebno imati veoma kvalitetan pojačavač, ne mislim na sirovu snagu.

 

 

 

Slažem se, da ima svakavih primera. Pre par godina imao sam prilike slušati četri petnajstice, gde nije bilo izrazitog basa ali je zato energija srednjetonca i visokih je bila neugodna za duže slušanje u sobi od 25 kvadrata. Ipak je to zvučnik (JBL Everest 66000), projektiran za ogromne prostore.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Paulo said:

Slažem se, da ima svakavih primera. Pre par godina imao sam prilike slušati četri petnajstice, gde nije bilo izrazitog basa ali je zato energija srednjetonca i visokih je bila neugodna za duže slušanje u sobi od 25 kvadrata. Ipak je to zvučnik (JBL Everest 66000), projektiran za ogromne prostore.

Pa eto. Ono što mislim da se prenebregava je činjenica da ako je zvučnik projektovan za veće prostorije, odnosno veće udaljenosti, tu se prvenstveno treba fokusirati na činjenicu da visoki tonovi slabe na daljinu. Zbog toga je to neslušljivo na manjim rastojanjima. Bas bi trebao biti bolji sa porastom razdaljine.  Hvala na prenetom iskustvu.

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, anubisgrau said:

Šta su koktelčići? 

E hvala za ovaj post. Ja sam pratio promenu interesovanje ekstremne zajednice sa CD horni na Beymin TPL-150 AMT koje se posle toga rasirilo na Bohlender - Graebener RD-75 koji je u tom trenutku bio planar koji se barem na papiru spustao najnize. To je baš bi dominantan trend, kad su ljudi malo počeli hrabrije da pišu o nedostacima nedovoljno dobro urađenih horni u kućnim sistemima (komerc i komprimis varijante) pa se pojava Beyminog AMT drivera dočekala sa mnogo entuzijazma. Ja sam na tom uvođenju BG odustao od praćenja, iz niza razloga - nikada necu imati pojacala koja ce moci da pogone tako neosetljiv drajver i previše sam mator da sad pravim zaokret od 90 stepeni. I što inače verujem da toj vrsti drajvera sklonim isušivanju zvuka treba lampa da ga oživi, ali to je samo moj problem. Ipak u šteku imam jedan par TPL-150 koji čeka probu na baflu, imam sasvim lepo posložen (idejno) niz drajvera slične osetljivosti koji bi se mogli zakucati na dasku za probu - fostex 825, TPL-150, audax PR170, fane studio 8M - sve oko 100db, do nekih 150-200-nak hz.  mada sam ja to prvobitno planirao za neki klon jbl/blumenhofera.

mozda ti pomognu inf. ...Vec 4 - 5 g koristim TPL , i kao i najveci broj  ( gotovo svi i od preko na forumima ) sve ove godine nikako ne uspevam da joj nadjem odgovarajuci srednjak . Probao svasta, vintage alnico - feritne, iskre, razne ruske, fostexe, audax...Prvo sam na preporuku nekih svaba kupio i montirao PHL 2540, PA linearan i sa 100db, radio godinama i ja zadovoljan. Proradi crv i probam neke no nejm hifi , kad oni detaljniji. I tako krenulo, da kazem, ima nekoliko predloga za srednji  uglavnom preko , ali su sve PA. Licno sam se uverio da jednostavno ni jedan probani srednji PA nije svirao detaljnije od hifi srednjaka , samo veca efikasnost, spl. Ali dobar hifi srednjak sa 99 - 100 db ? Sa audaxom ce ti teze ici, on nije 100 db, nego 95, iskoristivih, i jednostavno je tisi, on je jako dobar i moze ako ces atenuaciju , a ja to ne zelim jer je TPL najprirodnije zvuceci srednjevisokotonski zvucnik koji sam cuo, a ne bih ga kvario atenuacijom. Isto i fabr. grafikon ne pokazuje, ali na merenjima beyma pada posle 10 kHz za skoro 6 db, i  tu ide neki supertviter. Znaci, igranka i dalje...

dj. nik    - ima negde na jutjubu lik poredi neo- mislim neki veci valjda 10 ku , sa raalom dipol, razlike su drasticne u korist raala. Naravno da jutjub nije merilo, ali je toliko cujno da je neo muljaviji . Tip pusta muziku cas jedan cas drugi prenoseci zice sa jednog na drugi , cisto pre odluke ako ces praviti ultimate zvucnike ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...