Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

...ajmo dalje!

šta mislite, koliko je u ovoj, nekada relativno bogatoj zemlji pozatvarano bioskopa koji su imali bar jedan bioskop/dom kulture/štatijaznam?

ja mislim da je dosta tog razglasnog blaga i dalje prisutno iza brave ovakvih bioskopskih sala ili čami u nekom magacinu koji čeka da se proda na nekoj aukciji u staro gvožđe na kilo... daobog da grešim...

znam za lokalni primer: u Zrenjaninu su u Uljari 100-voltnu liniju razglasa sa sve komandnom tehnikom baziranom na PP EL 34 spakovali na kamion i odneli na neki otpad. Ne kažem da treba takve razglase ukrasti/"kupiti" za gajbu jelenpiva, samo treba možda malo ući u istraživanje da li ima još takvog blaga ili nema.

...dosta offtopica s moje strane...

Link to comment
Share on other sites

46 minuta ranije, hifista said:

Romy nikad ne objavljuje nikakva merenja, merenje koristi kao alat u projektovanju ali ne u prezentaciji dobijenog rezultata. Svodi se na evoluciju filozofije reprodukcije muzike, kad shvati sta mu u zvuku fali (a to nije brz proces) radi eksperiment i ako dobije ocekivano poboljsanje sistem evoluira. Macondo je nastao kao evolucija na Avangarde Trio koji je nekad posedovao.

I meni se licno ne dopada sto nije uctiv i tolerantan, narocito sto i on menja misljenje o nekim stvarima. Moram doduse priznati da je tesko odbraniti sajt od rasplinjavanja.

Ja mislim da je uz sve mane on jedan od najzaslužnijih ljudi za promenu percepcije slušanja i drajvera samih i zvučničkih sistema u poslednjih desetak godina. Mislim da redovan čitalac vremenom razvije filter za razumevanje onoga što se na prvi pogled čini kao nekakav besmislen izliv subjektivnosti. Nažalost većina zanimljivog sveta se sklonila odatle jer prosto, pre ili kasnije, ljudima dosadi da se nameštaju mečki na rupu, naročito kada je ustala na levu nogu, pa Romy više nema dostojne sparing partnere za intelektualni fajt. Ipak, arhiva sajta je pregledna i lako se nađe ako treba da se nešto proveri ili nađe njegovo mišljenje.

Jako žalim što ovde nikada do kraja nije realizovan projekat višesistemskih Kraken horni. To je razvijao moj poznanik iz Braće Jerkovića, duboko u tišini samograditeljske anonimnosti i poštenja, oglasio se na forumima tek kada je shvatio da je ovladao znanjem i alatom za izradu vrhunskih horni od drveta tractrix, JMLC i sličnih profila pa je to ponudio da radi po narudžbini, ali je problem bila logistika svega toga za koju on nije imao snage da je sam radi. Ja sam nabavljao drajvere za testiranje, priznajem pod velikim Romyjevim uticajem ali i drugih hornaša čiju filozofiju cenim. Tako smo imali Vitavox S3 (Romyjev uglavnom prvi izbor za upper mid nakon S2), Fane mid bass ne sećam se oznake (setio sam se - Studio 8M) ali ga Romy isto koristi u Macondu, Fostex 825 visoki, JBL, B&C, male fostex full rangere od 4" i more toga. Dragan je bio izuzetan samograditelj u svakom pogledu i ne samo sa zvučnicima - napravio je svoj GM70 sa Tribute gvožđem all over (izlazni i interstejdž trafoi), TVC a što se zvučnika tiče nakon perfektnog klona onih omnidirekcionih Bang and Olufsen kutija koje liče na R2D2, izradio je svoju prvu folded sub bass hornu koja je imala dovoljnu dužinu da napolje istera pun talas na njenoj donjoj frekvenciji (20hz :D). Pritom je dizajn bio prilagođen kućnom sistemu za razliku od većine vulgaris razglasnih horni koje entuzijastima stoje kao uspravljen mrtvački sanduk u sobi (i to ne onakav od juče). U ovim eksperimentima Dragan je došao do nekih odličnih zaključaka koje nećete nigde pročitati na netu, da postoji čitav niz drajvera manjeg formata koji se u horni spuštaju izuzetno nisko, do blizu 20hz sa minimalnim gubicima, i da se u kućnoj upotrebi gde nije potrebno juriti max pritisak od 135dB jako dobri rezultati mogu postići i pažljivim odabirom drajvera od na primer 10 incha, ili pak korišćenjem dva ovakva u bass horni - 15" nepotrebno, posebno ne 18". Dve desetke po njemu imaju dovoljnu površinu a čujno su brži na kritičnim niskim frekvencijama gde muljanje vreba iza ćoška. 

Slušajući S3 u Le Cleachovoj horni od 300Hz (po sećanju) čuli smo mnoge stvari o kojima je pisao Romy, neverovatno plemenit ton violine i ljudskog glasa uz kristalno čistu rezoluciju, ali i neke koje nećete naći kod njega - da je drajver izuzetno nelinearan. O tome su pisali drugi a između ostalog i korisnici S2 koji ima istu boljku, ozbiljan pik od 10-tak decibela na oko 2k koji je ili potrebno peglati ili živeti sa njime. Mislim da Romy zbog tog pika srednji spektar na Macondu vozi preko dva S2 ili sistemom S2 plus S3 (kada mu svake prestupne godine dune da je S3 bolji na toj pozicij od S2) upravo da bi na frekvenciji tog pika napravi razdel između 2 drajvera koji će uz odgovarajuće strmine sa obe strane njega neutralisati. Nemam dokaze za ovo što pišem ali sam prilično siguran da je to razlog za ovo ekscentrično rešenje.

Dragan je nažalost otišao u inostranstvo da radi egzotični nameštaj za afričke tajkune. Nadam se da ga strast prema hornama nije napustila. Kada sam ga video poslednji put, prilikom posete Beogradu, nismo mogli da se suzdržimo da to pomenemo, oči su mu zasijale na pomen horni. Voleo bih da što pre zaradi to što je naumio i da se što pre vrati u svoju radionicu poslu koji najviše voli.

Nažalost arhiva slika i merenja iz Draganove  radionice je nepovratno uništena u havariji hard diska, srećom sam ponešto kačio na forumima pa ću sad probati da nađem.

 

Link to comment
Share on other sites

Sa uživanjem pratim temu od otvaranja. Daleko sam od nivoa da sve razumem ali me to ne ometa u uživanju.
Shvatam i da postoji i “negativna” istorija odnosa pojedinih članova foruma ali mi čak ni to ne smeta jer mislim da je broj takvih postova minoran.
Ovaj post pišem zato sto mi je tek danas (verovatno bez veze) zasmetao sam naslov koji pretenciozno diskvalifikuje veliku grupu “drugačijih”.
Razumeo sam ideju “pokretača” teme (da mu se zahvalim još jednom na ideji i izuzetnim postovima) i “lepotu” samog naziva upravo zbog kontroverznosti istog, samo sam hteo da kažem da biti “obican” (kakav sam i sam) ne znaci ništa ružno, nadam se .

Link to comment
Share on other sites

Nema puno toga vezano za beogradski Kraken poduhvat, ne znam što se to lakše ne nalazi. 

Ovo je trebalo da bude taj glavni 5-way sistem. Dupla sub bas horna za dva drajvera od 10" (neki vulgaris Eminence, Draganče je mislio da tu ne vredi bacati pare), mid bass horna sa tractrix krivinom za 2 x Fane Studio 8M, 300hz JMLC horna za centralni mid gde se ne kraju inkliniralo nekom linearnom JBL-u (2445J), i gore hornice za upper mid i hi. Sve pošteno podeljeno na 2 oktave po horni (približno). Dragan je bio protiv digitalne skretnice, spremana je jednostavna pasiva koja je trebalo da isprati drajvere na optimalnom rangu korišćenja. Na kraju je ova drvenarija pohranjena na suvo i čeka da se on vrati u radionicu.

Za moju sobu je ovo bilo preveliko, ja sam bio zainteresovan za skraćeni sistem pošto sam još tada uveliko bio svestan ograničenja i kompromisa sa hornama koje sam tada trošio (a i još uvek).

35ae8695690fb660300170e7000ba1dc.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Romy nikad ne objavljuje nikakva merenja, merenje koristi kao alat u projektovanju ali ne u prezentaciji dobijenog rezultata. Svodi se na evoluciju filozofije reprodukcije muzike, kad shvati sta mu u zvuku fali (a to nije brz proces) radi eksperiment i ako dobije ocekivano poboljsanje sistem evoluira. Macondo je nastao kao evolucija na Avangarde Trio koji je nekad posedovao. I meni se licno ne dopada sto nije uctiv i tolerantan, narocito sto i on menja misljenje o nekim stvarima. Moram doduse priznati da je tesko odbraniti sajt od rasplinjavanja.

 

 

Jesam citao njegov forum ali samo za konktretne stvari. Razvoj njegovog sistema nisam pratio premda sam u nekoliko navrata procitao trenutnu postavku uz objasnjenja.

 

Ti si sa druge strane upuceniji od mene pa zbog toga tebe konkretno pitam, a moze da odgovori svako ko zna taj podatak.

 

Pitanje:

 

Na osnovu cega je dosao do ovog time alignement-a vezano konkretno za poziciju te kutije sa basicima iza horni.

 

Horne mi medjusobno deluju ok.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Hifista je odlično primetio da je Romy vrlo posvećen tonskoj plemenitosti drajvera a sa druge strane veliki dogmata kada je u pitanju isti kvalitet kod amplifikacije. Zapravo mislim da to vodi do razumevanja tog injection kanala sa Tannoy IIILz drajverom koji svira istovremeno sa 2xS2 ili S2+S3 srednjetoncima u horni. Mislim da ta njegova amplifikacija, pogotovo što koristi pasivni Placette preamp, toliko ispošćuje zvuk da on bez kompletne promene njene filozofije nema šanse da on udahne tonsko bogatstvo prezentaciji, a to bi pored svega ostalog značilo krah jednog ega i priznavanje greške. Zato je on preko svega toga rknuo jedan od tonski najplementijih srednjetonaca ikada (ako sam dobro uhvatio, visokotonac je otkačen u tom DC drajveru) i dobio za njega željeni rezultat, a nus efekti u obliku faznog divljanja između više drajvera različitih koncepcija (konusni direkt radijator, CD u horni) koji se bez DSP ne mogu popeglati (a verovatno ni sa njime), o tome nikom ništa.

O tome mogu samo ovakva nagađanja da se pišu jer je broj autentičnih svedoka koji su čuli sistem i mogu da pišu o tom iskustvu gotovo zanemariv.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Majda said:

Medjutim barem je nesto isprobao i ne ide okolo da ubledjuje druge kako su budale.

Imaš previše lepo mišljenje o sebi. Umesto što si, u svom dugom i patetičnom postu, istovario brdo ****** na moju glavu, bolje da si obratio pažnju da si upravo ti nazvao budalama sve one "koje vodaju po sajmovima ko ovce" i da sam ja reagovao isključivo na to.

Nije ni čudo što su te (valjda) išutirali sa onog foruma, i ja bih, da sam vlastan.

21 sati ranije, Majda said:

Sta su ljudi radili i sa kakvom opremom nekad a koje smo mi budale i sa kakvom tehnologijom danas ne mogu da verujem. Zato nas ko ovce vodaju po sajmovima i govore da to tako treba da zvuci...

 

Link to comment
Share on other sites

Trazeci slike horni i merenja iz Draganove radionice, naleteo sam na link na Romyjev sajt gde je ovaj gornji sistem dobio epitet: "Ridiculously Interesting". Mislim da nikada pre ni posle nisam video takav kompliment.

Nazalost nista od linkova vise ne radi, www.beaconos.com nije placen domen, njegova srpska adresa vise nije u funkciji. Moram da se prisetim ko ga je jos poznavao od forumasa, mozda Lemic?

 

romy dragan.png

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, zflazar said:

...ajmo dalje!

šta mislite, koliko je u ovoj, nekada relativno bogatoj zemlji pozatvarano bioskopa koji su imali bar jedan bioskop/dom kulture/štatijaznam?

ja mislim da je dosta tog razglasnog blaga i dalje prisutno iza brave ovakvih bioskopskih sala ili čami u nekom magacinu koji čeka da se proda na nekoj aukciji u staro gvožđe na kilo... daobog da grešim...

znam za lokalni primer: u Zrenjaninu su u Uljari 100-voltnu liniju razglasa sa sve komandnom tehnikom baziranom na PP EL 34 spakovali na kamion i odneli na neki otpad. Ne kažem da treba takve razglase ukrasti/"kupiti" za gajbu jelenpiva, samo treba možda malo ući u istraživanje da li ima još takvog blaga ili nema.

...dosta offtopica s moje strane...

 

pa nije offtopic, naprotiv.

mislim da proces iznošenja otpisane tehničke robe i uređaja iz domova kulture i svega traje predugo da bi se u 2018. našlo nešto baš toliko značajno i istorijsko. nešto je spašeno i preprodato i stiglo u razne ruke. neko sluša, neko kanibališe, neko je pohranio u ostavu. ja sam iz jedne takve iskrine miksete izvadio odlične step up trafoe koji su završili kod jednog od forumaša. što je ustvari dosta bedno - ali na kraju krajeva neko drugi treba da napiše da li je sve to bilo vredno spašavanja na istorijskom nivou. zapravo jeste, sve je vredno spašavanja, samo zavisi od konteksta i od uslova u kojima je to držano. u jednoj radio stanici 2 x EMT 930 stajali duži period (deceniju i jače) u poplavljenom podrumu. plač majke bože, usrećili trgovce sekundarnim sirovinama...

Link to comment
Share on other sites

49 minuta ranije, Srecko said:

Shvatam i da postoji i “negativna” istorija odnosa pojedinih članova foruma ali mi čak ni to ne smeta jer mislim da je broj takvih postova minoran.
Ovaj post pišem zato sto mi je tek danas (verovatno bez veze) zasmetao sam naslov koji pretenciozno diskvalifikuje veliku grupu “drugačijih”.

Dobro si primetio, ali si ovim postom već ušao u uži izbor za cipelarenje, kao strani element u sekti. Ne postoji negativna istorija odnosa pojedinih članova foruma. Lično sam napravio kućni sistem koji debelo spada pod naslov ove teme, iako nema horne. a dosta solidno mi je i znanje o hornama, jer sam jedno vreme imao nameru da nešto radim na tu temu.

Ovde postoji samo istorija odnosa prema svakom zrnu razuma, i odnos prema nepoćudnim pojedincima. Gde se onda, iz jednog jedinog, makar i najbezazlenijeg posta razvije maligna diskusija na dve strane, a strani element se proglasi za trovača i pljuvača po jadnim hrčkima. 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam naisao na situaciju da su te konzole prodate u staro gvozdje. Ista je sudbina bila namenjena i kabinetima. Kabineti su bili ogromni. Sacuvao sam drajvere koji su bili u dobrom stanju zahvaljujuci cinjenici da su kompletno bili u zastitnim platnima. Kabineti nisu bili odgovarajuci i bili su od iverice. Plus ta kombinacija i nije za kucno slusanje.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, damic said:

 Kule mi je slucajno kum i drugar od pocetka 70-tih. Istina, OTL je sonicno medju najboljim spravama ali prema njegovim recima, treba bezati od toga. I njegov rodjeni OTL, koliko znam, godinama cami u podrumu. Greju ko ludi i zahtevaju komplikovano periodicno odzavanje. Ima negde kod autokomande jedan njegov stari uradak i znam da stalno bogara kad ide na dostelavanje, na sta utrosi i po nedelju dana.

Inace, zadnjih desetak godina je totalno na aktivi, moram da kazem da je to video prvo kod mene. Kad je cuo, odmah je shvatio da to ne moze da se meri sa tradicionalnim pasivnim sistemima.

Pa jel realizovao plan da plave JBL šifonjere iznete iz Radio Beograda restaurira u aktivnoj formi? Kada smo poslednji put pričali (a prošlo je baš vremena) to je bio neki cunning plan.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, prophet said:

 

Pitanje:

 

Na osnovu cega je dosao do ovog time alignement-a vezano konkretno za poziciju te kutije sa basicima iza horni.

 

Horne mi medjusobno deluju ok.

 

 

 

Polazna tacka za time aligment drajvera je se membrane svih drajvera dovedu u istu vertikalnu liniju. Onda se u zavisnosti od mesta slusanja, prave pomeranja. Kriva koja spaja centre membrana na kraju je obicno blaga parabola cija je zizna tacka na mestu slusaoca. Konstruktori iz prakticnih (citaj ekonomskih) razloga obicno usta horni zavrsavaju na istoj ploci, slucaj kod Bionora i Alteca. Kod klasicnih kutija primer za insistiranje na alignmentu je recimo Willson Audio WAMM https://www.wilsonaudio.com/products/wamm , koji jos dodatno rade i tilt ka slusaocu.

Link to comment
Share on other sites

Polazna tacka za time aligment drajvera je se membrane svih drajvera dovedu u istu vertikalnu liniju. Onda se u zavisnosti od mesta slusanja, prave pomeranja. Kriva koja spaja centre membrana na kraju je obicno blaga parabola cija je zizna tacka na mestu slusaoca. Konstruktori iz prakticnih (citaj ekonomskih) razloga obicno usta horni zavrsavaju na istoj ploci, slucaj kod Bionora i Alteca. 

 

To mi je poznato i upravo zbog toga komentarisem polozaj tih basica koji su pozicionirani pola metra iza horni.

 

Da ne govorim o cinjenici da akusticki centri kod horni nisu na centrima membrana.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, prophet said:

 


To mi je poznato i upravo zbog toga komentarisem polozaj tih basica koji su pozicionirani pola metra iza horni.

 

Ako mislis na Macondo, na slici se jasno vidi da su membrane bas kolone odprilike u liniji sa membranom podne upper bass horne odnosno grlom horne. Ne poravnavaju se usta horni nego drajveri u grlu.

Macondo6_3.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, hifista said:

Ako mislis na Macondo, na slici se jasno vidi da su membrane bas kolone odprilike u liniji sa membranom podne upper bass horne odnosno grlom horne. Ne poravnavaju se usta horni nego drajveri u grlu.

 

Na Macondo mislim.

I to poravnanje nije dobro. Naravno da se ne poravnaju usta horne, ali se ne poravnavaju ni drajveri u grlu. Akustički centar kod horni je nešto pomeren prema ustima horne. Kada se odredi gde tačno i poravnaju se svi akustički centri, tek onda se pravi miks u odnosu na  mesto slušanja. 

Link to comment
Share on other sites

problematika akustičkih centara drajvera kod fizičkog podešavanja vremenskog kašnjenja je jedna od najvećih kontroverzi kod multi horn sistema. na slici gore se vidi da je romy vešto zaobišao taj problem jer je svoj sub kanal rešio direktnim radijatorima, što smeta puritancima i suštinski čini njegov sistem kompromisnim. da je digao vertikalnu hornu sa drajverom gore koja bi mogla da izgura 2 najniže oktave, dobio bi kašnjenje za koje nije bio spreman da žrtvuje uvođenje digitalne korekcije koja bi mu razmazala zvuk u nižem srednjem. ovo je tačka na kojoj vlada najveći raskol na sceni.

Link to comment
Share on other sites

Just now, prophet said:

Na Macondo mislim.

I to poravnanje nije dobro. Naravno da se ne poravnaju usta horne, ali se ne poravnavaju ni drajveri u grlu. Akustički centar kod horni je nešto pomeren prema ustima horne. Kada se odredi gde tačno i poravnaju se svi akustički centri, tek onda se pravi miks u odnosu na  mesto slušanja. 

Nisam nasao precizan podak o poziciji akustickih centara elemenata sistema, tako da ne mogu da komentarisem.

Link to comment
Share on other sites

53 minuta ranije, hifista said:

Ako mislis na Macondo, na slici se jasno vidi da su membrane bas kolone odprilike u liniji sa membranom podne upper bass horne odnosno grlom horne. Ne poravnavaju se usta horni nego drajveri u grlu.

Macondo6_3.jpg

Scanspeak basovi i horne, zanimljiva kombinacija. Šta se radi sa toliko različitih efikasnosti drivera?

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, anubisgrau said:

Pa jel realizovao plan da plave JBL šifonjere iznete iz Radio Beograda restaurira u aktivnoj formi? Kada smo poslednji put pričali (a prošlo je baš vremena) to je bio neki cunning plan.

Nije, malo je u stisci sto se tice prostora u sobi. Sada je na 4-staznom sistemu, gore je RAAL 140-15D, ispod njega mali planar B&G Neo 10, mid je neka bela 8-incna Yamaha, a dole po dve Audax-ove osmice u izobariku.

XO je mesana, izmedju ribona i Neo 10 je njegova cevna, a donji rezovi PLLXO i cista akustika, kombinacija. Preamp-cevni njegov, na ribonu cevni amp takodje njegov a ostatak je na fabrickim SS ampovima. Snage, 2-3KW, uglavnom jako mnogo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...