Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

19 minutes ago, SuperFi said:

a ovo za centralni drajver?

http://www.westernelectric.com/products/components.html#specifications

recone kit 70 dolara. Mozda mogu negde da se kupe neispravni? Cena za recone je smesna. Znam da su kinezi kopirali taj zvucnik a mozda i sam Western Electric pokrene proizvodnju? Mislim da im je jednostavno da izliju korpe. Nije ni magnet neka raketna nauka. Ima alnika da se kupi...

 

 

rsz_cone-10.jpg

to to.

Recimo kd tog modela, pogledaj, SVE je iz jednog dela ispresovano. Cak I dust Cap je sastavno deo membrane i ne odlepljuje se... Odozdo se vidi da je predvidjen i upust za Voice coil. Mada recone kit ide sa Voice Coilom verovatno? A mozda i sa vec zalepljenim centratorom?

Mislim da imaju i za one vece modele?

Pa ako neko zna da pravi papir onda su to Kinezi i Japanci. oni su ga i izmislili. Recimo ovi iz 

Samo mislim da je cak i jeftinije da se poruci i izradi alnico pasivni (bez permanentnog magnecenja) i namota field coil namotaj? Slovenci imaju par firmi koje rade AlNiCo savrseno. Navode na sajtu - napravicemo svako oblik koji vam je potreban. Korpa je maciji kasalj (da ne kazem vagina smoke) da naprave ovi nasi divni majstori na strugu.

Bas juce i danas o tome razmisljam. Zasvrbeli me prsti da porucim one Votavoxe DU120. Medjutim Neskor me odgovara i u pravu je 120%. 

Ne vredi mora da se krene i to da se pravi.

Nego me zeza tel ne da mi da prebacim fotke. Imam jedan TFK field coil pa sam to hteo da postujem cisto da se vidi da je to izvodljivo...

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, Majda said:

Nego me zeza tel ne da mi da prebacim fotke. Imam jedan TFK field coil pa sam to hteo da postujem cisto da se vidi da je to izvodljivo...

Naravno da je izvodljivo....Sonido ce imati u ponudi uskoro i Field Coil drajvere. U razgovoru sa Vargom mi je rekao da ce cene biti gotovo iste kao i Alniko. Iduceg vikenda idem na kratko do njega pa cu ga pitati dokle je to stiglo. Duzan mi je jedan par drajvera, mozda uzmem field coil a ne alniko ili strontium (ferit). Jbt, kad kazem Strontium jel da da bolje zvuci nego ferit? Mozda cak i bolje nego Alniko :D

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, SuperFi said:

Pomenuti su pre dan dva ali se niko nije zainteresovao...

 

Ma šta bre nije. Čuo sam za taj sistem, a bilo je i fotografija negde. Jedina "zamerka" je praktičnost, tačnije izaziva efekat kiselog grožđa.:D

Žao mi je što su ti OTL-ovi zamenjeni, ali znam da to greje u pm.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, prophet said:

Ma šta bre nije. Čuo sam za taj sistem, a bilo je i fotografija negde. Jedina "zamerka" je praktičnost, tačnije izaziva efekat kiselog grožđa.:D

Žao mi je što su ti OTL-ovi zamenjeni, ali znam da to greje u pm.

Ko kaze da su zamenjeni? I vise greju moji BATovi od tih Atmasphera...

Ne ide to nigde koliko ja poznam Mileta.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, SuperFi said:

Jedina "zamerka" je praktičnost,

Moze neko obrazlozenje? Imao sam kuci Karan amp od 80 kg na probi. Ni to nije neprakticno. Stavis ga na svoje mesto i do krecenja se ne pomera.

Ako mislis na zamenu lampi, za ovih >10 god izlazne lampe nije menjao jos ni jednom

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, laky said:

ps ako mislimo o istom to je soundlab zvucnici,vlasnik je bio aktivan clan ovog foruma pre mnogo godina sada koristi karanove mono blokove za pogon istih

Možda sam pogrešno shvatio čoveka. Ali drago mi je ako su ostali.:thumbsup2

Ne, mislio sam na grejanje, tačnije toplotnu emisiju. Imao jedan čovek nešto slično pre par godina u BG pa jurio da kupi A-klasu tranzistorca za letnji period. Kažem zavidim mu, na mene se odnosi ono o kiselom grožđu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, prophet said:

Pa evo bio par Altec verzije tih drajvera za 65$ komad. 

Pa sto nisi izbidovao to? Da li je bilo na by it now? 

Problematicno mi je jedino kod tih drivera jako mali prostor gde izlazi vazduh iza drivera. Originalna namena im je bila da budu ugradjivani u kutijice za zvucnike za javne prostore, skole, bolnice, poste, stanice itd, pa su zbog toga tako plitki. Da budu sto zgodniji za ugradnju. To je neka kasnija iteracija Alteca Ovih WE 755 modela koji suizhajpovani pa i mnogo skuplji. Medjutim ti su veoma slicni. ako ne i isti...

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, prophet said:

Ma ovi moji iz USA zapalili na Bahame i nisam hteo da ih cimam. Ova ponuda mi je stigla privatnim kanalom. Prodato u roku od odmah.

Pa to je to ne mozes jednostavno vise nista kupiti... Sve ode za tili cas... Jebiga svi su provalili sta je in i samo kupuju ali vidim da polako dolaze do granica cene ovi WE 12in otisli na preko 8K usd 

To treba uzeti 5 recone kitova po kanalu napraviti motore i korpe i formirati Bessel Aray i cao...

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, prophet said:

mislio sam na grejanje, tačnije toplotnu emisiju. Imao jedan čovek nešto slično pre par godina u BG pa jurio da kupi A-klasu tranzistorca za letnji period.

Nema problema sa grejanjem cak ni u periodu Jun-Sept.Provereno X puta. Nemam sad podatak o tacnoj potrosnji i disipaciji ali rekao bih da BAT vise greje. U mojoj sobi sanse nema da uzmem jos jedan kom i predjem na monose bas zbog temperature. 

I sam Ralph Karsten je pisao puno o tome na forumima, posebno na audiogon forumu. 

Evo jednog lepog videa 

 

 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, SuperFi said:

Nema problema sa grejanjem cak ni u periodu Jun-Sept.Provereno X puta. Nemam sad podatak o tacnoj potrosnji i disipaciji ali rekao bih da BAT vise greje. U mojoj sobi sanse nema da uzmem jos jedan kom i predjem na monose bas zbog temperature. 

I sam Ralph Karsten je pisao puno o tome na forumima, posebno na audiogon forumu. 

Evo jednog lepog videa 

 

 

Simplicius je doktor za te OTL ampove. A bogami i Willy...

Link to comment
Share on other sites

SF, nisam reagovao na tvoje pominjanje OTL jer o tome baš ne znam ništa, crna rupa i u iskustvu i u znanju pa samim tim i u interesovanju. nikada nisam ni čuo a skoro pa ni video uradak, sem pre mnogo godina kada je nekom izlagaču atmosphere amp presedeo ceo audio sajam na podu, neuključen - inace mislim da je to bio primerak koji se baš dugo vukao na KP i nije se mogao prodati.

znam je ovde odlicne OTL ampove radio gospodin kule koji je sada direktor muzeja nauke i tehnike (koji bi bio zanimljiv gost za scepanovu emisiju ako vec nije gostovao) ali nisam bio te srece da ih cujem. zapravo willi studer je njegov dobar prijatelj i imao je prilike da se uveri uživo.

samo jednom u zivotu sam razmisljao, i to ne ozbiljno, o kupovini OTL uredjaja. i to je pitanje da li je zaista OTL po atmosphere ili graaf parametrima, jer se radi o single ended lampasu bez trafoa koji je zapravo pojacalo u D klasi kao i vecina radova iz radionice davida berninga. njega bi neko stručniji od mene trebalo ovde dobro da pretrese jer je izuzetno zanimljiv i originalan konstruktor. nudjen mi je njegov model siegfried koji radi sa 300b ali je to za mene tada bila velika para koliko je trazeno pa sam za dosta manje novca narucio da mi tatic poslozi 10Y DHT SE.

rado bih cuo kada bih imao gde, sto rece prophet onomad treba se edukovati, nikad nije kasno. da imam tannoye verovatno se ne bih smirio dok ne probam neki od ovih OTL graafova koji se periodično pojavljuju na oglasu.

berning siegfried:

14288135089_232d70c41b_b.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Majda said:

Sta su ljudi radili i sa kakvom opremom nekad a koje smo mi budale i sa kakvom tehnologijom danas ne mogu da verujem. Zato nas ko ovce vodaju po sajmovima i govore da to tako treba da zvuci...

Lično imam simpatije za starine, ali hajde da ne preterujemo. Da ne bih ponovo navukao odijum grupe +1, samo ću navesti izvode iz komentara jednog lika koji je, valjda, neka faca u svetu horni. U svakom slučaju, čuo je Klangfilm:

"A friend of mine (in fact two of them) has Klangfilm Bionor. I “mint” and original and he very much worships it’s “originality”. I do not like this speaker become many reasons but they have some “moments” worth to capitalize upon."

"diving in idiotic hysteria about the advantage of vintage audio.

Romy the Cat "

 

Link to comment
Share on other sites

Romy The cat je legenda...bez sumnje. Njegov Macondo je verovatno bolesno dobra implementacija horn sistema i DSET pojacala. Veliki je namcor i tezak karakter. Nisam iznenadjen njegovim stavom. 

Ovde su ljudi malo pitomiji, lepsa je atmosfera nego na njegovom sajtu https://www.whatsbestforum.com/threads/horns-tubes-vinyl-and-digital-too-listening-room-1.15582/

David Karmeli je inace tvorac American Sound AS-2000 gramofona, po mnogima najboljeg trenutno na svetu (ako tako nesto uopste postoji). 

Siemens Bionor sa Lamm elektronikom i gomila druge opreme. Dosta lepih stvari se da procitati o zvucnicima, barem iz pera ljudi koji su bili kod njega i slusali.

 

Link to comment
Share on other sites

 

9 minuta ranije, anubisgrau said:

Izvini šta je grupa +1? Promaklo mi u dosadašnjem audio razvoju.

Tako vas je Woland krstio, ja nisam u toku sa takvim previranjima.

11 minuta ranije, anubisgrau said:

Romy The Cat kao centralni drajver u svom sistemu koristi zvučnik napravljen krajem 50-tih - Vitavox S2. Toliko o logici rasuđivanja. Svako ima rođeni par ušiju da prosudi.

OK - i kod Klangfilma je našao "izvesne upotrebljive momente", znamo koji su (koji je). Elem, kao što rekoh, ne treba preterivati. Dosta dobro stojim s logikom.

Link to comment
Share on other sites

Ma bre sve je to ok što ljudi po svetu pišu, svako ima svoje mišljenje. Ni mi nismo saglasni oko svega, to je normalno. 

Naglasih u nekom od ranijih postova da je jako malo zvučnika dobrih, ali za drajvere reći da ne valjaju to je ordinarna glupost. Na kraju priče konstruktor određuje kako će zvučnik da svira. Džaba dobrih drajvera ako to ne svira kako treba. Čisto sumnjam da taj Siemens ne svira dobro.

A te drajvere su pravili vrhunski naučnici tog vremena. Pojavio se ton film i velika sredstva su tu uložena. Ceo svet i celokupna industrija to dan danas baštini. Celokupna jedna kultura je nastala na tim osnovama - jazz, blues, rnr.... Pa svi ovi programi, simulacije, DSP - sve su to prvo ti umni ljudi pešice, na osnovu znanja i eksperimenata stavili olovkom na papir. Kasnije samo napisani programski kodovi da to implementiraju.

Dokaz kvaliteta je i da ti drajveri i nakon 40, 50 i više godina i dalje rade besprekorno. 

Industrija je nažalost krenula nizbrdo. Minijaturizacija i rezanje troškova su debelo osakatili zvuk. Jbg trebalo je ući u domove, prodavati nosače zvuka, uzimati tantijeme... a tu su potrebni veliki brojevi. Prokleti Englezi, prvi su pooželeli vrhunski zvuk u kućama.:)

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...