Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

Evo jos malo primera vezanih za postove u temi

Bionor KL-L443  (by Siemens)

sadrzi 2 x 14in Simens Kl-L405 drivera + kompresioni driver u horni.

Fotografija iz SIVa :)

Neka izvedba Infinite bafle-a. Ogroman OB sa horn nastavkom. Pretpostavljam da se korstila sa teskim zavesama okolo na bini? Sto bi pojacalo efekat sofita?

Manijaci koji slusaju mono vole ovaj cab... KOliko je ovo veliko moze se videti na liku

http://aovox.com/creativework/430

https://www.google.rs/search?biw=1334&bih=894&tbm=isch&sa=1&ei=lwj5W-vQBsqXsAHBroiAAw&q=Bionor+KL-L443&oq=Bionor+KL-L443&gs_l=img.3...625489.625489..626674...0.0..0.107.107.0j1......0....1j2..gws-wiz-img.RSmXfD2W418

Da dodam ili ispravim gresku, bilo je receno da su iskrini i siemensovi magneti iz iste firme medjutim i tu postoji razlika Siemens je VAC berlin fitma koja postoji i danas prave odlicne lamele za transformatore jako pogodne za izlazne medjutim niko ih ne koristi... Iskra magneti DEW fabrika iz Dortmunda, radila za Wigo, Bauer itd...

Bionor KL-L443 01.jpg

Bionor KL-L443 00.jpg

Iskra  vs siemens 00.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pomenuh ranije da sam pre neki dan zamenio ispravljacice u napajanju lampasa. Umesto vakumskih 1616 dosle su živine Raytheon 866A. Nisam imao neki poseban razlog, sem što sam kada se Thomas Mayer amp pokazao za klasu iznad poslednjeg pretendenta na njegovo mesto u sistemu i da nema povratka na solid state sa vrhunske lampe, prosto želeo da ga nasviram do daske. Amp je dugo kod mene, sad već više od pola decenije ali do sada nisam iskoristio mogućnost da probam živinu ispravljačicu, iako su mnogi vrhunski lampaši koje sam slušao trošili upravo nju i njihovi tvorci su tvrdili da je neizbežna ako se radi bez komprimisa. Bizarno ali istinito, imao sam na umu bezbednost u kući jer bi lomljenje cevi sa živom značilo mogućnost opasnog trovanja a o tome ima dosta na netu što uopšte ne uliva sigurnost u takvu odluku. Međutim kada sam video da kolega zflazar bez straha - a pritom je lekar - u kući u kojoj žive žena, dete i pas troši istu takvu, rešio sam da pređem granicu. Mačak do sada ionako nije bio zainteresovan za otvorene cevi a dalje od ležanja na Class A tranzistorcu ili cevnom prempu standardno skutijanom, nije išao.

Zamena je pokazala ono što sam znao, da živine ispravljačice čak i kada su 1 na 1 zamena imaju manji pad napona i da će doći do određenog poremećaja radnih tačaka, što se desilo i kada smo jednom probali xenonsku ispravljačicu. Zbog toga mi je umesto radnih tačaka na koje je regularno naštelovano pojačalo (400V, 70mA) sa novom ispravljačicom to otišlo na 480V i 85mA. Sreća je da mi je u trenutku zamene u uređaju bio par nabildovanih 300b lampi iz Emission Labs ergele - XLS verzija koja može da izdrži do 500V i 100mA, tako da nije bilo nikakve štete, tek sa slabijim da ne kažem regulare 300b lampama ovo mora da se podesi i smanji na opšte vrednosti za svaku cev. Mislim ne verujem da bi i sa njima bila havarija ali bi se svakako ubrzano trošile.

Naravno, sa vremenskim kašnjenjem u glavi sam se opsetio da napajanje ima opciju regulacije parametara, pošto je zamišljeno kao univerzalni PSU za različita pojačala, ali za sada nisam ništa dirao jer sada amp radi sa dosta više snage nego standardnih 8w iz 300b. Po EML grafikonu sa skoro duplo većom snagom. Ne znam, slušanje do sada detektuje jači stisak u donjem registru, mid bass zvuči mega moćno, gore mi se čini isto. Oko EML 300B XLS ima dosta diskusije, što se mene tiče ako je ikada ponovo nađem za te pare koje sam platio, uzimam bez razmišljanja. Standarnih 800 EUR nema šanse ni za nju ni za bilo koju drugu.

Evo slike, od trenutka pre paljenja, preko predgrevanja nekoriscene cevi kada treba sacekati da se formira zivina srebrna prevlaka na balonu i onda visoki napon danju i nocu. Cev u pozadini je regularni damper za ispravljanje ulazne cevi, zivine voze izlaznu 300b. Siroma, izvoli:

46517565_10155952858682643_2178009363552

 

46526203_10155952858692643_2666674803867

 

46520524_10155952858557643_4864468371627

 

46790979_10155952858537643_1457143255182

 

46514114_10155952858547643_8912330762976

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anubisgrau said:

Evo slike, od trenutka pre paljenja, preko predgrevanja nekoriscene cevi kada treba sacekati da se formira zivina srebrna prevlaka na balonu i onda visoki napon danju i nocu. Cev u pozadini je regularni damper za ispravljanje ulazne cevi, zivine voze izlaznu 300b. Siroma, izvoli:

46517565_10155952858682643_2178009363552

 

46526203_10155952858692643_2666674803867

 

46520524_10155952858557643_4864468371627

 

46790979_10155952858537643_1457143255182

 

46514114_10155952858547643_8912330762976

Djavolski dobro izgleda   :)

Link to comment
Share on other sites

Jedan od većih šokova u audiu za mene je bio kada sam shvatio koliko Bionora ima po Rusiji. Onda sam to malo istraživao i otkrio da su kupovani još od 60-tih za potrebe ozvučavanja prostorija koje si pripadale visokim ešalonima partije i države. To je sve sačuvano i prešlo u privatne ruke a kasnije su ruski kolekcionari strpljivo kupovali sve što se pojavilo na tržištu.

Nikada nisam čuo da je toga bilo kod nas i opet mislim da je krivac za to Iskra sa svojim konceptom "naturalizacije" raznih kradenih koncepata spolja - kao Plazma ili Jafa keks. Najbliže tome se pre par godina bilo pojavilo na Njuškalu, par Klangfilm Eurodyn dvosistemskih horni koje su centar velikog baffle systema za ozvučavanje bioskopa po Nemačkoj. Ono što se prodavalo je bila starija verzija sa 15" bas drajverom, kasnije su umesto njega stavljali tri 8":

 

vap_3330748668.jpg

 

Kada se to ugradi u bafl, izgleda ovako:

 

lightest

 

ili ovako

he12_klan3.jpg

To stoji iza bioskopskog platna i praktično svira "kroz" njega.

Lik je za par na Njuškalu tražio 20.000 kuna ili 3,000 evra, po sećanju. Komunicirali smo nekoliko dana, nije mogao da potvrdi tehničku ispravnost a ja sam se debilno vezao za to što mu je bila pocepana neka zaštitna tkanina koja je verovatno služila da se ne prašnjavi bas membrana sa zadnje strane u otvorenom sistemu u bioskopu. I već sam imao horne i mislio sam da sam mnogo pametan i da ne treba da se zajebavam sa Eurodynom. I dok sam se premišljao, lika neko posavetuje da stavi ovo na Ebay, gde prvog dana prefura cifru koju je tražio na Njuškalu da bi na kraju aukcija završila na preko 5,000. Kupac je bio iz Beča, došao je kolima i odneo zvučnike. Ajd na stranu što sam ja ispao glup ali mi je bilo žao što je takva dragocenost otišla sa ovih prostora. Inače mi je prodavac rekao da je to izneo iz nekog bioskopa kada je menjano ozvučenje i da je to treći par za koji zna da je postojao u Zagrebu.

 

Link to comment
Share on other sites

Kad je vec pomenut SSSR i njihov uvoz Altec i Siemens drajvera interesuje me da li su oni imali neku sopstvenu kopiju zapadne produkcije ?

Pitam jer ako jesu, ne bi me iznenadilo, u SSSR su recimo stampali svu strucnu literaturu sa zapada bez obzira na autorska prava.

Da li su mozda kopirali koncepte Alteca, Siemensa, Tannoya i na sta lica njihova produkcija, mislim da su i oni imali nesto svoje ( mozda i gresim ovde ) ?

Link to comment
Share on other sites



Lik je za par na Njuškalu tražio 20.000 kuna ili 3,000 evra, po sećanju. Komunicirali smo nekoliko dana, nije mogao da potvrdi tehničku ispravnost a ja sam se debilno vezao za to što mu je bila pocepana neka zaštitna tkanina koja je verovatno služila da se ne prašnjavi bas membrana sa zadnje strane u otvorenom sistemu u bioskopu. I već sam imao horne i mislio sam da sam mnogo pametan i da ne treba da se zajebavam sa Eurodynom. I dok sam se premišljao, lika neko posavetuje da stavi ovo na Ebay, gde prvog dana prefura cifru koju je tražio na Njuškalu da bi na kraju aukcija završila na preko 5,000. Kupac je bio iz Beča, došao je kolima i odneo zvučnike. Ajd na stranu što sam ja ispao glup ali mi je bilo žao što je takva dragocenost otišla sa ovih prostora. Inače mi je prodavac rekao da je to izneo iz nekog bioskopa kada je menjano ozvučenje i da je to treći par za koji zna da je postojao u Zagrebu.
 



Mislio sam da su dosta skuplji. To bih stvarno voleo da cujem.
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Woland said:

tronut sam okupljanjem +1 grupe, dugo vam je mama smetala :D

Nemoj tako Woolande. Cinjenice govore da na privatnom forumu diy srbija postoji mnogo konerentnija grupa. Nekima je samo to postalo previse prvatno. Ima mnogo clanova koji nisu banovani a samotalno su napustili forum. Sipi, Eci, Zvule, ZFL, Grozni, da ne nabrajam ima ih jos. Kao posledicu bas takvog tona i ponasanja koje je odavno krenulo da se ukorenjuje Zenovom forumu imamo to da administrator sajta pise veliki broj komentara i to na dnevnoj bazi. Meni ne smeta Mika je duhovit... Kada nesto napisem onda to i stvarno mislim. A kda se nasalim onda jasno dam do znanja da je to zezanje i da nema malicioznosti u tome.

Ono cega se ja secam, a moze se i proveriti tamo na sajti kao tacno i istinito. Je sledece:

- Prvo ste bukvalno ponizavali i izvrgavali ruglu grupu clanova koja je testirala osigurace i kablove. VDeleta, SKrsica i druge... Mucno je bilo i to sto ste nastavili to maltretiranje i par meseci posto su ljudi napustili itemu i forum. Neverovatno ruzno. Par ljudi i ja smo nesto malo tu regovali, ostali nista. Neko se tu nasao uvredjen zbog jedne benigne recenice... A ti kada kupis novi kalaj, lemilicu, kosis travu (nemoj me pogesno razumeti, meni je bilo drago i to sam napisao i u konmentarima) ima milion besmislenih postova grupe, i niko nista ne kaze lose. A kamo li nesto sarkasticno... Cela ta epizoda, a bilo ih je i u proslosti jako slicnih, je bila izuzetno ruzna. Jasno je pokazala da je taj forum postao previse privatni.

- Drugo. meni licno je bilo uzasno licitiranje i izdrkavanje oko rada i dela Save Velikinca. Vrednog, posvecenog i odlicnog majstora i konstruktora kabineta. Vrednovao se i procenjivao njegov rad od strane ljudi koji nisu u stanju da furniraju ni vezbe za oto za 4ti razred. Najmucnije je to sto se posten covek osetio prozvanim pa se nesto tamo opravdavao... Sramota. A u sustini je to pogodio i izvrsno i brzo izradio taj izuzetno komplikovan kabinet.

Da bi se Zen takoreci ispisao po tom radu i trudu kada je montirao elemente skretnice za taj kabinet na polu-raspadnuto parče iverice koju je nasao iza šupe. Pa mogao je da za 400 din kupi dasku za secenje luka, kinesku od bambusa i tu montira elemente. A ne tako na izvrsno uradjen i nov kabinet...

- I onda dolazi ova svinjarija sa kopiranjem oglasa. Naravno ne samo to ponovo gledanje i dzep i licitiranje. I to sa jako ruznim izrecenim stvarima u javnom domenu. Sajt jeste privatno vlasnistvo i u prosirenom obliku vlasnistvo vase grupe, ali je to i javni domen. Vlasnik sajta i moderatori ne samo da nisu obrisali to nego su i sami ucestvovali u zagledanju u novcanik, blacenju i licitiranju ko ce koliko da zaradi.

A sve zbog toga sto je anubis rekao da originalno Pass pojacalo, po njegovom misljenju, ne radi bolje od odredjenih SE pojacala sa kojim je poredjen. Pa su mu se na taj nacin osvetili. (Jer ako je ovo tacno, ako li rade tek ona koja nisu originalna vec kopije)

Seti se samo kako sam reagovao kada je tebe izvredjao onaj mali iz Beograda i kruga dvojeke? Prema tome Vi ste kod zena mnogo cvrsce povezana grupa, imate zastitu i uzivate protekciju da pisete skoro sta god hocete, zbog toga sto znate da nece biti nikavih sankcija, vec samo zabave. Neke clanove ste izgubili ali neke ste i dobili, uglavnom poltrone koji se iz ko zna kojih razloga dodvoravaju grupi. Sa sve morem postova koje ostavljau. Nista strašno... Sami ste naprvili trade off.

Ja se ne osećam slobodno i ravnopravno na tom forumu. Nije mi vise prijatno a daleko je i od bilo kakve zabave i zao mi je posle svega sto sam ostavio svoje postove na tom privatnom forumu. Sta mi je to trebalo moj bazicni forum je www.diyaudio.com vise od decenije...

Nemoj se ljutiti imao sam potrebu da ti na pristojan nacin odgovorim, ipak se poznajemo lično a ne samo preko avatara. A i odgovaram zbog toga sto je u quaty moj nickname...

I jos jedna stvar - pa ja sam Mama...

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Krca44 said:

Kad je vec pomenut SSSR i njihov uvoz Altec i Siemens drajvera interesuje me da li su oni imali neku sopstvenu kopiju zapadne produkcije ?

Pitam jer ako jesu, ne bi me iznenadilo, u SSSR su recimo stampali svu strucnu literaturu sa zapada bez obzira na autorska prava.

Da li su mozda kopirali koncepte Alteca, Siemensa, Tannoya i na sta lica njihova produkcija, mislim da su i oni imali nesto svoje ( mozda i gresim ovde ) ?

Imali su i Lomo i druge. Ali nisu to bile kopije vec originalni modeli. Neki cak i pre IIWW. To su jako retki primerci kompresionih horni i drugih drivera. Imaju istorijsku vrednost, zbog konteksta, a i izrazitu kolekcionarsku notu. Retki i skupi..

Iz tog perioda datiraju neke od najbole zvucecih lampi (kada se upotrebe ispravno u kolu sa drugim elementima) sa karakteristikama idealne triode. To su direktno grejane cevi, a najpoznatije su YO-104, YO-186 cev manje snage nesto manje od 2A3, UB-180 cev vece snage vece korisne snage od 300B... Na fotografiji UB-180 u sredini.

Medjutim te primerke iz dvadesetih i tridesetih godina je skoro nemoguce naci, i jako su skupi. Ima ij jos bice verovatno nesto i o tome take it easy.

UB-180 mid.jpg

Link to comment
Share on other sites

48 minuta ranije, prophet said:

Mislio sam da su dosta skuplji. To bih stvarno voleo da cujem.

jesu mnogo skuplji, naravno - tom bečliji je upala sekira u med što je mogao da ih izbiduje za bagatelu pošto ko na ebayu veruje prodavcu iz istočne evrope sa nula preporuka i sa isključivom opcijom ličnog preuzimanja, sedne u kola i za 4 sata maks bude kod prodavca, proveri tehničko stanje, iskešira robu, eventualno pojede ćuretinu s mlincima u "starom fijakeru" i opušteno se vrati u carstvujuscu vijenu istog dana.

ja kada sam pokusao tako nesto u svojim ranim danima i prvim pokusajima da uteram horne u sobu (living voice air partner), u lincu sam zatekao prelep zvučnik ali  ružno izgreban piano lak finiš i i arhivski drajver (vitavox S5) na kome je neki lokalni švajser nešto drljao po terminalima tako grozno da ne znam sa čime da uporedim. mislim ništa dramatično ali sam popizdeo što me nisu obavestili o tome (dubina pukotina u klavir laku je bila jedno 3-4mm, jebali su mu kevu) pogotovo što cena nije bila baš skroz naivna. znači poduvao sam i od tada se mnogo teže odlučujem da se komitujem za kupovinu bez inspekcije, barem za velike pare. sreća da sam tada barem iskoristio rentirani kombi da kupim trpezarijski sto u IKEI.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Krca44 said:

Kad je vec pomenut SSSR i njihov uvoz Altec i Siemens drajvera interesuje me da li su oni imali neku sopstvenu kopiju zapadne produkcije ?

Pitam jer ako jesu, ne bi me iznenadilo, u SSSR su recimo stampali svu strucnu literaturu sa zapada bez obzira na autorska prava.

Da li su mozda kopirali koncepte Alteca, Siemensa, Tannoya i na sta lica njihova produkcija, mislim da su i oni imali nesto svoje ( mozda i gresim ovde ) ?

idi na jutjub i ukucaj:  lomo kinap 2a9 + 1a17 , traje 3,49. Videces sta su ruje pravile i  cuces potpis alteca, istina ovaj put bez basa. 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Majda said:

- I onda dolazi ova svinjarija sa kopiranjem oglasa. Naravno ne samo to ponovo gledanje i dzep i licitiranje. I to sa jako ruznim izrecenim stvarima u javnom domenu. Sajt jeste privatno vlasnistvo i u prosirenom obliku vlasnistvo vase grupe, ali je to i javni domen. Vlasnik sajta i moderatori ne samo da nisu obrisali to nego su i sami ucestvovali u zagledanju u novcanik, blacenju i licitiranju ko ce koliko da zaradi.

 

 

Nije uopste svinjarija nego prikazivanje sitnog preprodavca koji je uzeo (ako je uopste uzeo) robu samo zbog preprodaje.  Taj isti se pocesto koristi puno ruznijim jezikom pri epitetiranju ljudi, i to vec godinama, tako da ne vidim sto ce mu mama da ga brani i dojavljuje!?

A moje linkovanje  moze i nekome da bude dobar deal pa kupi nesto (SIT3 original) sto se vise ne moze kupiti, za puno jeftinije nego sto je bila prodajna cijena van a puno skuplje no za sta se moglo uzeti u Srb. 

Evo, ako hoće neko origi, sa zapaprenom, preprodavackom cijenom, a može ustediti slanje:roll1:

https://theartofsound.net/forum/showthread.php?61272-FS-First-Watt-SIT-3-amp

 

A ja nemam potrebu da mi velicnastevni odobri sistem i potvrdi da imam dobre uredjaje ili da cujem dobro tako da nemam razloga za udvorivanje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...