Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

3 sati ranije, anubisgrau said:

Nedavno je prostrujala vest da je u Bosni u nekom magacinu nađena veća količina sačuvanih Altec drajvera u dobrom stanju, sklonjenih iz bioskopa na vreme, ne znam da li je tačno - ako jeste to je već završilo na najbližem tržištu koje će platiti realnu cenu a to nismo mi. Danke Dojčland.

Ne bi me iznenadilo. Sećam se priče svog oca kada su spremali satelitske prenose za  svet sa Olimpijskih igara u Sarajevu 1984. da će se nabavljati veća količina Altec-a. Prošle godine sam na oglasima ugledao jedan studijski par Altec 604 u fantastičnom stanju za cirka 2.500 eur u Bosni.

Link to comment
Share on other sites

Tannoy vs Altec... Hmm.
 Ustvari ja sam prvo od tih alnico drivera i slusao tannoye uglavnom su ljudi imali 15in alnico gold. Nekako mi je donji registar uvek bio nedovoljan i nekako kratak. Ali sa izuzetnom recimo brzinom reprodukcije. Gornja sredina i visoki su imali medjutim specifican zvucni pecat. Nekoa su kao po pravilu bili za nijansu jaci. Ali isto vrlo zivo i ubedljivo. Medjuim bilo je to davno proslo vreme decenije su u pitanju, pa se i ne secam sa sigurnoscu mozda svega? Recimo kabineti su bili manji. Nije mi se tada previse dopala ta metalizirana horna u centru drivera...To je bilo vreme pred-racunarskog-internet-ludila, pa nije ni bilo nekog recimo softvera kojim bi se moglo proveriti na bazi TS parametara koja velicina i tip kabineta su pozeljni za konkretne modele. Secam se da su ludi radili rucno i merili generatorom i drugim instrumentima najosnovnije parametre, pa izracunavali na papiru. Ti primerci su bolje radili. Skratnice su se kopirale iz dostupnih dokumenata u obliku fotokopija... I tu se uglavnom sve zavrsavalo. Zbog takvog hajde da kazemo prinudnog pristupa, koji je posledica nedostatka informacija i tehnologije, mislim da su ti tannoji i svucali tako, bez punog potencijala. Ali i takvi su bili ubedljiviji od vecine tadasnjih novih.

Iam utisak da se pristup kada su tanoyi u putanju, ni danas nije bitno promenio. A tehnoloski kontekst je sasvim drugaciji.

Altece sam imao i slusao. Ali ne koaksijalne modele sa HF jedinicom unutra. Za altece isto vazi razmatranje TS parametra pre bilo cega. Tu se da videti zapremina i tip kabineta. Kao i kod Tannoya pa i skoro svih drivera to je neophodan korak. Nagadjanja i "A sto ne bi moglo" sistem vode direktno u propast... Altec ima relaksiraniji donji registar, sa bogatim vokalima. Alnico modeli su toplog i barsunastog zvucnog karaktera. Ono sto je fascinantno je da su lepkovi i razni premazi i posle 50 godina kao novi. I membrane. Naravno kod ocuvanih primeraka. Altec je medjutim malo aljkavo nanosio te premaze pa se kod vecine modela nesto sliva na membrane i to malo ljude odbija... Altecov alnico materijal je vrlo dobar uostalom kao kod svih amerikanaca. Slican problem se deogadja kada se HF jedinice uvedu u igru. Po pravilu su mnogo efikasnije od LF i potrebna je jaka atenuacija. Kod tanoya je to mozda jos izrazenije. radi se oko 15-17 db razlike. Da podsetim 10db je razlika izmedju 10W i 100W pojacavaca...)

Membrane su odlicne i kod Alteca i kod Tanoya. Govorim o ovim starim alnico modelima, novije i plasticne mi nisu u fokusu. Sa tim da je Tanoyeva membrana ojacana sa nalicija nekim troi+uglastim papirnim sinama. Nesto sto lici na most i ima ih nekoliko. Altecove membrane su mozda malo neznije, ali isto ih je, ako ste normalan covek, tesko unistiti. Mozda je za nijansu preciznija izrada kod tanoja, ali to se moze pokusati opravdati masovnijom proizvodnjom na strani alteca?

U principu su veoma dobri Ali osnovni problem je integracija HF jedinica. Gemeralno to je pitanje koje stoji kod skoro svih takvih koncepcija. HF jedinice Su i bez horni mnogo jace od LF dela, Horne dodaju element direktivnosti i jeta, koji pojacava efekat razlike, skretnice su neprilagodjene takvim uslovima, a digitalni materijali koji su po prirodi stvari usmereni na HF podrucije, dodaju zavrsni sloj slaga...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, prophet said:

Ta Iskra nije bas po nameni i taj koncept je bio loš sa gledišta HiFi. Svirao sam dugo vremena na tim kabinetima, kao i na onim sa Tesla 15-icama davno pre nego što su nahajpovani.  Imam 3 para Iskri. Teško da ćeš naći bolji centralni drajver od te Iskre. Taj udarac pomera iz mesta, širi i skuplja prostor.  Uz fantastičnu rezoluciju.

Te 14in Iskre su ustvari neka siromasna kopija Siemens Klangfilm Lautsprecher Typ KI.L 405. Ista je verovatno samo membrana, koja je papirna i iz jednog dela je. Tako da kada se postavi voice coil, centrator i pletenice, to postaje lako zamennljiv modul. To je proizvodio Dr Muller. I dan danas pravi membrane i od njega kupuju skoro svi renomirani proizvodjaci. Vece dijametre od 12in proizvodi u engleskoj sve druge u nemackoj...

Ali su svi ostali elementi mnogo losije i nepreciznije uradjeni kod iskrinih modela. Alnico jeste iz iste firme BEW, ali je grublje izrade i verovatno manje sofisticirane legure. Simensov magnet je skoro iste konstrukcije i velicine kao Philipsovi Veci Alnico magneti za recimo AD5200 fullrange 12in. Na Siemensovoj verziji se jasno uoci razlika koja ga izdvaja u odnosu na Iskrin model. Onda korpa je bolje odlivena i ima ojacanja. Srafovi su cak od boljeg materijala. konektori itd itd. Isto kao i danas, za nase trziste ista firma isti model - losije... :) Mislim da su slovenci samo lili korpe farbali ih u zeleno i sklapali...

Vesanje i centrator su jako kruti. Prekruti jednostavno. A motor jak. Taj driver jednostavno ne moze ni sa kakvim intervencijama da pokrije spektar ispod 120-150 Hz uspesno, A u gornjem registru opada sa oko 3.5KHz do 5KHz pa dalje. Medjutim njegova namena, i nije bila da bude ugradjivan u hifi sisteme nego u prenosne kofer kutijice za poljske bioskope,  i uklasicne bioskope. Mada postoji i verzija Klangfim studio monitora gde idu 2 ove jedinice po kanalu, ALI sa hornama i sa Nekim basovima...

Iskra je radila i drugu verziju ovog drivera za samarijum kobalt magnetom i membranom sa koncentricnim krugovima. Motor suvise jak, zvuk ostriji efikasnost za nijansu veca i vise brejkova na liniji transfera...

Link to comment
Share on other sites

Pogledao. I njih i RCA LC1A Radio Vaticana. Vitavox su u fenomenalnom stanju. Ni ja nikada nisam video tako očuvane. 2000$ za par u odnosu na 6000 funti za recentnu produkciju deluje povoljno:)  Rešenje za penziju. Taj prodavac ima i ovo:

https://www.ebay.com/itm/2-Mint-New-in-Box-coral-beta-8-fullrange-drivers-speakers-lowther-Axiom-80/192697533348?hash=item2cddab03a4:g:9~EAAOSwFmRbzXgL:rk:3:pf:0

Sve novo.

Link to comment
Share on other sites

Kakav je kvalitet kasnije Tannoy produkcije coax drajvera, dakle ne Gold i HPD vec ono sto je SuperFi pominjao... ajde da kazem "nesto izmedju" stare i nove produkcije ako bi se to moglo tako nazvati ?

Bez Alnico magneta i sl. ( ferrit ) da li je moguc odlazak u penziju i audio nirvanu ?

 

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Krca44 said:

Kakav je kvalitet kasnije Tannoy produkcije coax drajvera, dakle ne Gold i HPD vec ono sto je SuperFi pominjao... ajde da kazem "nesto izmedju" stare i nove produkcije ako bi se to moglo tako nazvati ?

Bez Alnico magneta i sl. ( ferrit ) da li je moguc odlazak u penziju i audio nirvanu ?

 

Apsolutno. Da zanemaris moje misljenje posto sam ja kratko vreme sa Tannoyima (par godina svega) i nisam ih se naslusao previse.

Slican magnet (anozotropni barijum ferit) ima i prijatelj u Zrenjaninu,   @anubisgrau je vec pisao o tom zvuku na forumu. Potrazi, detaljno je opisao dozivljaj.

Za manji Cheviot takodje u Zr, samo reci hvale, najbolja 12ka koju sam slusao...isto bez Alniko. fantastican zvuk u 100% originalnom stanju (ne menjani kabineti niti skretnica)

Ja cak nisam gadljiv ni na tulip waveguide i trubim o tome od kako sam prvi put cuo moje stare. Iz nekog razloga pepper pot je cenjeniji. Tulip je savremeniji phase plug i skretnica je jednostavnija (uvek dobra stvar), ne treba ni od njega bezati.

fs drajvera koje je meni ninja nabavio su bili 26 i 27Hz (butilno vesanje, nema problema sa basom) dok kod nekih varijanti sa drugacijim vesanjem moze biti problema sa istim (ne rade bez odgovarajuceg tretmana ispod 45 Hz). Imas dosta toga objasnjeno kod Saleta na njegovom blogu. 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Evo jednog modernog novijeg zvucnika kog sam za malo pazario, ali sam ipak resio da sacuvam brak. Dve 15ice, gornji koaksijalni, 94db osetljivosti... Poklopilo se da sam nedelju dana pre njega kupio pojacalo, pa nije moglo od jednom... Cena u evropi im je naravno puno veca nego u SAD - 4700 Eur.

http://www.spatialaudio.us/hologram-m3/

6ea0a52823014dc4ec0f2d36c88b06ab.png

1726210-spatial-audio-hologram-m3-turbo-s-open-baffle-loudspeakers.jpg

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, SuperFi said:

 

Vidi se da ne pratite na casu :D

od pre dve nedelje imam Kensington GR, najnoviji model 10ke Dual Concentric (alniko magnet, pepper pot). Meni licno se vise svidja stari zvuk. Ovaj novi je nekako vise hifi (audiofilski kako kaze moj prijatelj). Daleko vise detalja, bolja mikrodinamika...Izgubio sam onaj prelepi raslojeni bas jedne 15ke u optimalno dizajniranom kabinetu. Novi GR je tezi za pozicioniranje u sobi od 15ke. Opet, taj Kensington GR je u Zagrebu radio fenomenalno sa Luxmanom. Vecini drugara se vise svidja nov zvuk (Kgton). Meni jos uvek ne; igram se pomalo sa onim setovanjem hornice, uglavnom smanjujem visoke. Uz malu ogradu: ja nisam ni imao one prave vintage modele MG, HPD,...Moja 15ka je bila relativno savremen drajver (tulip waveguide, barium ferit magneti posebno za bas i visoke,...).

Nema greske sa starima a novi su svakako preskupi :D

 

 

 

 

Ovo nisam znao a bogami ni očekivao koliko si bio zadovoljan sa zvukom. 

Može li se znati zašto, posebno što pišeš da ti je bolje zvučalo sa 15"? Meni su ono što si imao jedni od najljepših Tannoy kutija a i meni je driver najbolji od onih koje sam imao. 

Hörning sam slušao više puta i to one manje i oba velika ali ne znam tačno koja iteracija, može to dobro/odlično zvučati. Slušao sam ih i u kombinaciji sa sati:jem. 

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Majda said:

Pa jel neko pogledao link koji sam poslao za fenomenalne, mozda najbolje ikada uradjene 12in koaksijalne jedinice

legendarne Vitavox DU120. Prodaju se na ebayu Australija, niko nece da biduje, a nisam video bolje ocuvane membrane na tim modelima.

Jeste u pravu si, samo sto bi ko zna koliko kostalo slanje iz AU do nas. 

Sinoc sam opet cekirao ona oglas sa KP za Altec 17 sa 604A drajverom - prodato. Trazio je 2200e, znaci da je verovatno otisao za 2000e.

Cestitam novom vlasniku!

 

Link to comment
Share on other sites

@Filipescu

To mu dodje neka varijanta Emerald Physics, barem po izlgedu. Sustinski nije, EP je radio sa DEQX skretniciom, ovo tvoje je pasivno.

 

@ Krca

Ima života i posle MG i HPD serija, itekako. U prvoj narednoj su promenili magnete i umesto alnika stavljali keramičke, zbog toga i nose oznaku K Professional Monitor - K 3808 i K3838. Dugo su ovi drajveri bili slabo cenjeni na tržištu zato što se sa alnico magneta prešlo na manje cenjen materijal iako su stavljani u prestižne serije kao što je Studio Red Monitor ili Studio Gold Monitor ili u nove serije Berkley i Arden. Poznavaoci tvrde da je fabrička skretnica imala grešku. Ne znam da li je to tačno ali na netu postoji revizija koju ja radio Phil Short, to je lako dostupno - podeljeno je na Tannoy stranici Hansa Hiberlinka gde se dosta toga može saznati. Tih je drajvera isto bilo kod nas jer su jedno vreme kupovani za profesionalnu upotrebu po javnim objektima kao što su pozorišta, domovi kulture i radio stanice - prodavali su se u kitu i onda su sklapani ovde, beogradska Lola je u dužem periodu sa više generacija drajvera to radila. Ko je uspeo da ih nabavi za manje novce uradio je dobar posao (cena im je u međuvremenu narasla) jer se ispostavlja da su drajveri vrlo upotrebljivi - Superfi je pomenuo kolegu iz Zrenjanina i njegovu uspešnu aplikaciju u bas refleks kutiji atipične geometrije oblika vertikalno postavljenog burenceta sa svojom skretnicom. Ja imam jedan par za penziju. Karakter zvuka je korak ka "modernijem" pristupu, naročito u odnosu na MG, i puno je studijskih monitora upravo imalo ove drajvere. Iako nismo nikada poredili 1 na 1, oni deluju detaljnije i manje eufonično od ranijih modela. Kažem deluju, za neki finalni zaključak trebalo bi ujednačiti uslove eksploatacije drajvera, što je skoro pa nemoguće. Nekome je ovo plus, nekome minus - svejedno vrhunski zvuk. Ako ti naleti za ispod 1,000 EUR danas u dobrom stanju, uzimaj. I ako nije u dobrom stanju, takođe uzimaj - drajver se može servisirati i dovesti u optimalno radno stanje čak i ovde ako se ne daje 350 funti za full recone u Lockwoodu.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Filipescu said:

Evo jednog modernog novijeg zvucnika kog sam za malo pazario, ali sam ipak resio da sacuvam brak. Dve 15ice, gornji koaksijalni, 94db osetljivosti... Poklopilo se da sam nedelju dana pre njega kupio pojacalo, pa nije moglo od jednom... Cena u evropi im je naravno puno veca nego u SAD - 4700 Eur.

http://www.spatialaudio.us/hologram-m3/

6ea0a52823014dc4ec0f2d36c88b06ab.png

1726210-spatial-audio-hologram-m3-turbo-s-open-baffle-loudspeakers.jpg

Filipesku bolje sto nisis kupio te zvucnike. Svakako ne za tu cenu. I pored toga sto svarno veoma lepo izgledaju.

Ne moze se napraviti OB driver bez 4 x 15in po kanalu. Eto ka o i taj sto je tu - to je najverovatnije Eminence Alpha 15 idealan po karakteristikama za OB. Medjutim u OB verziji njihova efikasnost jako opada vise od 10db. To se ne da kompemzovati sem nekom veoma jakom atenuacijom onoga koji je iznad a to je u ovom slucaju neki PA koaksijalni driver koji je oko 100db eff. Znaci uradili su oko 20db atenuaciju i napravili haos...

sa 2 x drivrom ide se na +6db dodatno uvecanje za 2, ukupno 4 drivera donosi povecanje za +3db. To znaci da sa 4 drivera mozes dobiti +9db u OB. Idalje manje nego gubici ALI osetno vise od 1X drivera sa donji spektar. Plus benefit sound wall efekta koji je uvek dobrodosao.

A za centralni driver sigurno ne PA driver koji su jako efikasni. Nema potrebe da pojacalo trosi energiju na atenuator koji je ujedno i pralelno opterecenje pa unosi efekat kompresor limitera dodatno.

Malo ima korekto uzvedenih OB sistema. Sada je to hajp pa svako pravi OB sa jeftinim PA komponentama...

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Krca44 said:

Kakav je kvalitet kasnije Tannoy produkcije coax drajvera, dakle ne Gold i HPD vec ono sto je SuperFi pominjao... ajde da kazem "nesto izmedju" stare i nove produkcije ako bi se to moglo tako nazvati ?

Bez Alnico magneta i sl. ( ferrit ) da li je moguc odlazak u penziju i audio nirvanu ?

 

Drzao sam u ruci jedan model Tan. koji je novije produkcije. Mislim da nije bio koax? Jako dobra izrada, neverovatno veliki magnet, odlicna korpa, sve sarseno, snaga ogromna. Ali mislim da ih nema u prodaji izuzev u tanojevim kabinetima? Nisam cuo kako zvuce. Sigurno da nije lose.

Link to comment
Share on other sites

Ako imas malo vestine (ili nekog solidnog majstora za drvo i furniranje u okolini) mozes izraditi OB kabinete koji su mnogo bolji od tih.

Za TOP OB kabinet 4xEminence Alpha15 + RAAL dipole ribbon (koji se moze custom poruciti sa mozda malo manjom efikasnosti, posto se to odredjuje step down odnosom transformatora koji se nalazi u samom driveru.

Centralni driver izbrati po zelji recimo neki alnico model (meni je jako zanimljiva replika Diatone P610 drivera / google)

U principu moze se slusati i bez visokotnaca za pocetak zbog toga sto ovaj Diatone ide jako visoko. RAAL dipole ribon sam naveo zbog toga sto je otvoreni driver, i zbog toga sto sam ga duze slusao. I stvarno je odlican i jako se razlikuje od drugih modela true ribona. Mislim da jednostavno u toj klasi nema konkurenciju.

Ostalo nije kriticno ni preskupo. A sve skupa bi bilo osetno jeftinije od cene tih gotovih OB kabineta. Razlika u zvuku druga galaksija...

I mogao bi ih pogoniti cak i sa SE od 5-6 W pa do granice snage centralnog drivera, posto su svi drugi driveri vece snage... :) Nema aktive  - pasivna skretnica koja nije komplikovana.

Link to comment
Share on other sites

@dj.nik

@Majda

Hvala ljudi na inputu. Ne bih vise da zagadjujem temu, mada je i pravi OB daleko od ordinarnog. Kapiram da se to može napraviti vrhunski za dosta manju cifru od ovih gotovih, ali prostom računicom dolazimo do zvučnika ooogromnih dimenzija. Bojim se da cu za to morati da cekam sledecu inkarnaciju :lol:.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...