Jump to content


HDD i SSD za muziku


anubisgrau

Recommended Posts

2 sati ranije, Delija said:

Backup-a ne moze da nema. Imam skoro 40 Tb hard-ova - pola je backup.

SSD je daleko pouzdaniji.

Do nedavno je jedini problem SSD-a bio broj ciklusa pisanja, pa nije bio pogodan za serversku upotrebu. Naravno, i to je reseno.

Bio bi SSD pouzdaniji da mu nije kontrolera. :)
Evo primer, kod nas na poslu oko 200 ljudi, ranije smo imali Dell Latitude, sad Lenovo ThinkPad T seriju. Bilo je solidno crknutih SSDova, i to bas ono jedan dan radi, sutra ujutru nista (ili ne vidi ssd, ili BS).

Zato sam rekao uslovno je HDD pouzdaniji, mehanika retko rikne tek tako (sem ako ne ispustite hdd na zemlju ili tako nesto).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@garson

Mi u firmi godinama koristimo skoro iskljucivo ThinkPad T - imamo ih "aktivnih" u svakom trenutku bar 200-300 (menjaju se generacijama). Ne secam se da sam cuo da je nekome riknuo SSD. Svejedno, manje-vise redovno pravim backup.

Rekao bih da je SSD pravio vise problema u startu. Sazreli su.

Mada, ono sto je dobro kod klasicnih hardova - ako vec riknu, mnogo je veca sansa za oporavak podataka.

 

Tema je "malo" otisla na pogresnu stranu... :)

Link to comment
Share on other sites

Nisam ni ja cuo, ali kolega imao problem sa laptopom i ovi iz IT ekipe koja se bavi time su rekli da je otisao SSD i da su imali vec takve slucajeve. 

Jedan drugar je imao Patriot SSD, kaze jedan dan upalio masinu, SSD je prepoznat ali kapacitet je 0MB. :rolleyes: Opet bez upozorenja.

Bas to je i moja poenta, HDD ostavlja neku sansu za izvlacenje podataka, kod SSDa ne znam da li ima sanse.

Link to comment
Share on other sites

Za 95% lossless muzike imam dupli backup - drugi je udaljen 150 km :)

 

A trebali ste da me vidite pre 5-6 godina kad je bio pozar u zgradi i evakuacija u 4 ujutru u sred februara na debelom minusu - bose noge u papucama, jedva nesto obukao na brzaka (dok su mi roletne u kuhinji gorele/topile se, a prozor pucao), lova, dokumenti i eksterni hardovi u rukama :lol:

Link to comment
Share on other sites

I meni je pocrkalo 5-6 SSD-ova, što mojih, što onih što sam kao "savetnik" pokupovao ljudima.

E sada, svih 5-6 je bilo onda kada su se esesdeovi spustili u masu, i svi do jednog su bili sa baksuznim SandForce kontrolerom. Tada je velika većina svih SSD na tržišti svakako bila sa tim kontrolerom. I eto, ja bio baksuz... I svi su crkli po principu, sada radi, zdravlje na 100%, sada ne radi, uopšte.

Ali danas su svakako mnogo pouzdaniji. Davno nisam čuo da je nekom crk'o SSD.

Što se cene/upotrebljivosti tiče, ostajem pri poređenju da su HDD vs SSD, isto što Iveco vs GT-R. Al' ajde sada, svako ima svoje viđenje, jel? :P

A što odosmo od teemeeee.... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Elfidelity AXF-94 ULTRA SATA Power Noise Filter Purifier PC-HiFi Hard disk

Purifying power supply to protect the hard disk and avoid the PC inner power supply interference to improve the PC output audio Quality(the similar item is KOREA SOTM ‘S Hard disk filter-The price is much higher than ours but ours’compatibility is much better )

Šou program...

Link to comment
Share on other sites

Složio bi se sa Filipescom. Međutim ja bi ipak pre same kupovine postavio ovde neke prioritete.

1. U prvom redu sam sistem bi trebao da ima za sve uređaje neki zajednički filter / razdvojni trafo / kondicioner / ....

2. Uređaji bi trebali da imaju strujne kablove u skladu sa stepenom kvaliteta uređaja.

3. Pre izvesneog vremena sam predstavio, u temi o mom sistemu, linearno napajanje za laptop. Svičersko / čoperska napajanja nemaju šta da traže u solidnim audio sistemima. Njihov šum je više nego čujan. Takođe sam ispitivao strujni kabal za to moje napajanje i ustanovio da i on igra značajniju ulogu. U mom slučaju tu moram da imam kvalitetniji nego što mi ide na ampove recimo.

4. Promena svih IEC utičnica na uređajima u kvalitetne, kao i same šuko utičnice u zidu.

5. Promena osigurača na uređajima u kvalitetne. Kod mene igra značajnu ulogu.

5. Tek na peto mesto bi stavio ovaku egzoteriju. Ako se ovo stavlja zašto ne onda i kvalitetniji SATA kabl? Mada bi ja izbegao oba rešenja i prešao na laptop varijantu sa SSD-om, gde ovo ne treba.

Naravno sve ovo je samo moje subjektivno iskustvo.

Link to comment
Share on other sites

Tek sad videh ovu temu. Ogromna razlika je izmedju obicnog HDD i ssd diska. Običan HDD pristupa podacima randomly a tako ih I zapisuje tj nema kontinuirani zapis. Tako ako na primer snimite ceo album nevažno od formata, može da se desi da izmedju fajla prve (ali i sam single file jedne pesme može da bude podeljen na različitim mestima na disku) i druge pesme bude ogromna razlika u upisu i preko 180 stepeni u prostoru, koliko mora da se pomeri ruka na kojoj se na vrhu nalazi mala magnetna igla. E sad na sve to i tanjir diska se vrti oko 10000 obrtaja na jeftinijim (do 50.000 obrtaja na na brzim wide differential av diskovima - najčešće se koriste za video pre svega za velike avid video edit masine retko za audio). Plus disk ima više tanjira pa moze deo da bude na nekom tamo 5om tanjiru. Takvo skupljanje podataka po disku da bi se reprodukovalo je pogubno za audio. Uz to ne pomaže ni sata protokol koji je posle usb najveće "djubre" računarskog sveta. Ssd disk nije idealan naročito ako se koristi isti "prilično glupi" sata kontroler ali je upis drastično da se rogobatno izrazim kontinuiraniji sa manjkom pokretnih delova. Ozbiljni HDD diskovi imaju veliki keš, neko pravilo je 20GB opet specifične memorije najslicnije integrisanom ssd-u na svakih 1TB pa se gomila podataka nalazi u kesu a i kace se na mnogo pametnije kontrolere. A i to ne menja mnogo jer većina ljudi koristi flacove sumnjivog porekla bez kontrolnih cue sheetova tako da kod reprodukcije tog već groznog sadržaja HDD utiče malo. 

Još nešto, gomila ljudi kupuju dacove od par hiljada eura a onda transfer podataka prepuštaju usb kontroleru računara koji prosečno košta oko 0.60 dolara u proizvodnji matične, koriste katastrofalan usb protokol koji nema ni parity a kamoli neke ozbiljnije implementacije, a podatke sa harda im iscitava tj prenosi opet sata kontrole od prosečno 1.25 dolara. Dok dodjemo do tog ssda ili hdda ceo lanac je već sra... 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, pollux said:

Tek sad videh ovu temu. Ogromna razlika je izmedju obicnog HDD i ssd diska. Običan HDD pristupa podacima randomly a tako ih I zapisuje tj nema kontinuirani zapis. Tako ako na primer snimite ceo album nevažno od formata, može da se desi da izmedju prve (ali i sam single file može da bude podeljen na različitim mestima na disku) i druge pesme bude ogromna razlika u upisu i preko 180 stepeni u prostoru, koliko mora da se pomeri ruka na kojoj se na vrhu nalazi mala magnetna igla. E sad na sve to i tanjir diska se vrti oko 10000 obrtaja na jeftinijim (do 50.000 obrtaja na na brzim wide differential av diskovima - najčešće se koriste za video pre svega za velike avid video edit masine retko za audio). Plus disk ima više tanjira pa moze deo da bude na nekom 5om tanjiru. Takvo skupljanje podataka po disku da bi se reprodukovalo je pogubno za audio. Uz to ne pomaže ni sata protokol koji je posle usb najveće "djubre" računarskom sveta. Ssd disk nije idealan naročito ako se koristi isti "prilično glupi" sata kontrole ali je upis drastično da se rogobatno izrazim kontinuirani ji sa manjkom pokretnih delova. Ozbiljni HDD diskovi imaju veliki keš neko pravilo je 20GB opet specifične memorije najslicnije integrisanom ssd-u na svakih 1TB pa je se gomila podataka nalazi u kesu a i kace se na mnogo pametnije kontrolere. A i to ne menja mnogo jer većina ljudi koristi flacove sumnjivog porekla bez kontrolnih cue sheetova tako da kod reprodukcija tog groznog sadržaja HDD utiče malo.

Hajde malo da se igramo zanimljive matematike.B) Uzmimo da je WAV fajl u trajanju od 60 minuta prosečne veličine 700 MB. Uzmimo i da je prosečna brzina čitanja "običnog" hard diska koji se vrti na 7200 RPM 70 MB/sec, što znači da je za čitanje kompletnog fajla potrebno 10 sekundi. Pri reprodukciji WAV fajla u realnom vremenu potrebna je brzina čitanja od približno 0,2 MB/sec, uz pretpostavku da se podaci sekvencijalno učitavaju u memoriju. Kako onda uređaj koji je 350 puta brži od postavljenih zahteva može da bude usko grlo, osim ako je neispravan? Pitam za druga...:rolleyes:

Edit: ja nisam u životu video magnetni hard disk koji se vrti brže od 15000 RPM, i to samo u enterprise okruženju, a ni diskovi od 10000 RPM nisu baš česti u svakodnevnoj upotrebi. Iskreno, ne znam šta je "wide differential" tehnologija, čuo sam za "Fast & Wide SCSI", što je tehnologija iz prošlog veka koja je zamenjena SAS (Serial Attached SCSI) tehnologijom, ali dozvoljavam da možda ipak nisam čuo, pa bih molio neke primere.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, pollux said:

Još nešto, gomila ljudi kupuju dacove od par hiljada eura a onda transfer podataka prepuštaju usb kontroleru računara koji prosečno košta oko 0.80 dolara u proizvodnji matične, koriste usb protokol koji nema parity, a podatke sa harda im iscitava tj prenosi opet sata kontrole od prosečno 1.25 dolara. Dok dodjemo do tog ssda ili hdda ceo lanac je već sra... 

Ne prepuštaju, zato je i izmišljen asinhroni USB transfer, gde DAC kontroliše kada i koliko podataka računar šalje preko USB interfejsa. U ovom slučaju je DAC (ili USB-to-SPDIF konverter) bus master uređaj i ne mora da se oslanja na obično buđavi klok koji generiše sam računar ili USB kontroler.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, vdzele said:

Ja kad sam menjao moj mehanički hard disk u ssd, nisam primetio razlike u zvuku. Doduše tada mi je sistem bio na nešto nižem nivou nego danas. Nemam pojma koja su iskustva ljudi sa interneta.

Jako mi je drago da si ovo ti napisao :thumbsup2

 

@pollux

Cak i da hard nije dovoljno brz, a jeste, naravno, podaci se buffer-uju. Zaboravi na tu pricu.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Zexx said:

Hajde malo da se igramo zanimljive matematike.B) Uzmimo da je WAV fajl u trajanju od 60 minuta prosečne veličine 700 MB. Uzmimo i da je prosečna brzina čitanja "običnog" hard diska koji se vrti na 7200 RPM 70 MB/sec, što znači da je za čitanje kompletnog fajla potrebno 10 sekundi. Pri reprodukciji WAV fajla u realnom vremenu potrebna je brzina čitanja od približno 0,2 MB/sec, uz pretpostavku da se podaci sekvencijalno učitavaju u memoriju. Kako onda uređaj koji je 350 puta brži od postavljenih zahteva može da bude usko grlo, osim ako je neispravan? Pitam za druga...:rolleyes:

Ljubopitljiv neki drug :D. Problem koliko ja razumem (nemam formalnu edukaciju iz projektovanja računarskih komponenti) nije u brzini diskova (pristup je odavno brzi od prihvatljive već i za video 2ms)vec u kupljenu podataka sa prosečno 15000 lokacija za 1gb podataka i gomili kontrolnih podataka koje se prenose zajedno sa tim podacima o mestu na kome se nalaze. 

Link to comment
Share on other sites

Delija - Ja nikad nisam i nipošto ne bi frizirao moja iskustva.

Mogu doduše da potvrdim da moj subjektivni doživljaj može da bude radikalno drugačiji od ljudi koji su pored mene pri slušanju. Ono što je nekom nebitno ili čak nečujno, za mene u velikom broju slučajeva je veoma značajno.

Takođe mi ne znače puno ni tuđa iskustva jer su se pokazala kao diskutabilna u mnogim slučajevima za moje standarde. Neki površni putokaz mogu biti, ali ništa dok ja to ne probam.

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, Delija said:

Jako mi je drago da si ovo ti napisao :thumbsup2

 

@pollux

Cak i da hard nije dovoljno brz, a jeste, naravno, podaci se buffer-uju. Zaboravi na tu pricu.

Prosečni cache HDD je 128MB, na SSD do 1-2GB, a kao što sam gore napisao na ozbiljnim av diskovima oko 20 GB an 1TB podataka. Pritom samo polovina tog cache može da se iskoristi u jednom čitanju. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...