Jump to content


HDD i SSD za muziku


anubisgrau

Recommended Posts

19 minuta ranije, pollux said:

Ljubopitljiv neki drug :D. Problem koliko ja razumem (nemam formalnu edukaciju iz projektovanja računarskih komponenti) nije u brzini diskova (pristup je odavno brzi od prihvatljive već i za video 2ms)vec u kupljenu podataka sa prosečno 15000 lokacija za 1gb podataka i gomili kontrolnih podataka koje se prenose zajedno sa tim podacima o mestu na kome se nalaze. 

Nije problem, veruj mi na reč.B)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 minut ranije, Vlajo said:

Čudi me da se i dalje raspravlja o tome da li je za bilo šta, pa i za audio bolji hdd ili ssd :huh:

U skladu sa potrebama i u okvirima normalne cene, hdd nikad ne bih ni razmatrao ako je u pitanju prosečan korisnik.

Za neke potrebe je SSD superioran

Za ovu konkretnu je savrseno svejedno.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Delija said:

To je buffer na samom HDD-u bitan za maksimalne transfere. Pored toga imas buffer-e u RAM-u na nivou OS-a, kao i u media player-u.

A ovo je smesan protok, ne drugo.

Bufferi u ramu su smešni i nikad se ne koriste za smeštanje te vrste podataka, Bufferi u procesoru da. Za media player nisam bas razumeo, misliš na neki hardwerski media player? 

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, pollux said:

Bufferi u ramu su smešni i nikad se ne koriste za smeštanje te vrste podataka, Bufferi u procesoru da. Za media player nisam bas razumeo, misliš na neki hardwerski media player? 

Softverski ili hardverski (ako je streaming u pitanju). Nebitno je.

Napisao si i sam da ne znas u detalje kako to sve radi. 

Sto onda insistiras na diskusiji oko toga?

Prica je vrlo jednostavna. Isto kao i ona o jednakosti WAV-a i FLAC-a nastalog iz tog WAV-a. Jednostavno nema sta da se diskutuje. To je jednostavno tako.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, pollux said:

Bufferi u ramu su smešni i nikad se ne koriste za smeštanje te vrste podataka, Bufferi u procesoru da. Za media player nisam bas razumeo, misliš na neki hardwerski media player? 

I hardverski media player je nekakav OS i softverski plejer u pozadini, sve to radi manje-više isto.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Delija said:

Softverski.

Napisao si i sam da ne znas u detalje kako to sve radi. 

Sto onda insistiras na diskusiji oko toga?

Ova prica je vrlo jednostavna. Isto kao i ona o jednakosti WAV-a i FLAC-a nastalog iz tog WAV-a. Jednostavno nema sta da se diskutuje.

 

Softverski buffer je tek glupost. 

Neću da ulazim u raspravu pošto jaa ne znam, a vidim da ti misliš da znaš. 

Priča o jednakosti wav i flaca nema nikakvih dodirnih tačaka sa skuplajnjem podataka magnetne igle sa gomile tanjira koji rotiraju u fluidu. 

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Delija said:

@pollux

Igrom slucaja mi je to profesija, ali u ovom slucaju to cak i nije toliko bitno.

 

WAV i FLAC sam pomenuo samo zato sto je isto toliko egzaktno kao i ovo - aksiom koji se ne dokazuje. Pa je opet neko krenuo da izmislja paralelni univerzum.

Tim gore ako ti je to profesija. Ja sam samo jednom u životu učestvovao na par meseci u proračunima mere unutrašnjeg trenja slojeva fluida kod tanjira HDD, I eto ne znam, a ti se baviš time ceo život pa znaš. Moja profesija je mehanika fluida i fenomeni prenosa, ne razumem se u projektovanje hardwera kao što sam napisao. 

Link to comment
Share on other sites

Kakve veze mehanika ima sa ovim? Savrseno je nebitno kako interno radi HDD. Bitni su interfejs i performanse. 

Ne razumes se ni u hardver, ni u softver, ali i dalje zelis da diskutujes o tome... :rolleyes:

 

Isti taj jadni mali matori HDD bez problema reprodukuje 4K HDR 60 fps video materijal sa sve hi-res lossless multikanalnim zvukom, a ti tvrdis da se saplice sa ultra-mega-giga mocnim audio fajlovima koji imaju za red velicine (iliti vise od 10 puta) manji bitrate? Gde je tu logika?

Jos u sve to lagano ukljucimo i streaming preko Wi-Fi konekcije (i samim tim jos nekoliko buffer-a) i i dalje se taj audio-video materijal maksimalnog kvaiteta i bitrate-a reprodukuje perfektno na TV-u.

Da ne pricamo o 4K streamingu sa interneta sa tamo nekog HDD-a... :)

Link to comment
Share on other sites

Elem, nemoj izmisljati probleme tamo gde ih nema.

 

U temi HDD vs SSD jedino ima smisla da se diskutuje o tome da li i koliko klasican mehanicki HDD vise "prlja" struju u racunaru ili hardverskom media player-u u odnosu na SSD i da li to moze da ima uticaj na kvalitet zvuka koji reprodukuju uredjaji koji konzumiraju struju u istom sistemu - ako je uopste i konzumiraju iliti ako je u pitanju interni disk, a ne recimo NAS.

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, pollux said:

 

Softverski buffer je tek glupost. 

Neću da ulazim u raspravu pošto jaa ne znam, a vidim da ti misliš da znaš. 

Priča o jednakosti wav i flaca nema nikakvih dodirnih tačaka sa skuplajnjem podataka magnetne igle sa gomile tanjira koji rotiraju u fluidu. 

Bafer je prilično nebitan za reprodukciju jer latencija nije kritičan faktor, i dok god nema "stutteringa", bafer može da bude bilo koje veličine.

 

5 minuta ranije, pollux said:

Tim gore ako ti je to profesija. Ja sam samo jednom u životu učestvovao na par meseci u proračunima mere unutrašnjeg trenja slojeva fluida kod tanjira HDD, I eto ne znam, a ti se baviš time ceo život pa znaš. Moja profesija je mehanika fluida i fenomeni prenosa, ne razumem se u projektovanje hardwera kao što sam napisao. 

Hard diskovi punjeni helijumom nisu novost, postoje već dosta dugo kao komercijalni proizvodi, koji fluid si ti koristio?

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, Delija said:

Kakve veze mehanika ima sa ovim? Savrseno je nebitno kako interno radi HDD. Bitni su interfejs i performanse. 

Ne razumes se ni u hardver, ni u softver, ali i dalje zelis da diskutujes o tome... :rolleyes:

 

Isti taj jadni mali matori HDD bez problema reprodukuje 4K HDR 60 fps video materijal sa sve hi-res lossless multikanalnim zvukom, a ti tvrdis sa se saplice sa ultra-mega-giga mocnim audio fajlovima koji imaju za red velicine (iliti vise od 10 puta) manji bitrate? Gde je tu logika?

Jos u sve to lagano ukljucimo i streaming preko Wi-Fi konekcije (i samim tim jos nekoliko buffer-a) i i dalje se taj audio-video materijal maksimalnog kvaiteta i bitrate-a reprodukuje perfektno na TV-u.

Da ne pricamo o 4K streamingu sa interneta sa tamo nekog HDD-a... :)

Vidim koliko se ti razumeš. 

Kakva količina gluposti i zamena teza na malom prostoru. 

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Zexx said:

Bafer je prilično nebitan za reprodukciju jer latencija nije kritičan faktor, i dok god nema "stutteringa", bafer može da bude bilo koje veličine.

 

Hard diskovi punjeni helijumom nisu novost, postoje već dosta dugo kao komercijalni proizvodi, koji fluid si ti koristio?

Da helijum kao fluid je tada meren u diskovima zbog svoje gustine a i zbog pravljenja manjeg unutrašnjeg trenja i turbulencija da bi se dobilo više od tanjira i smanjila težina.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Delija said:

DIskusija se vodi argumentima.

TI nemas bukvalno nijedan.

Zato sto teoretski ne mozes ni da ga imas (oko ove konkretne teme).

Ja sam dao sve argumente za manjkavosti klasičnog hdd ti nisi dao ni jednu, već gomilu gluposti sve sa 4k streamingom 

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, pollux said:

Da helijum kao fluid je tada meren u diskovima zbog svoje gustine a i zbog pravljenja manjeg unutrašnjeg trenja i turbulencija da bi se dobilo više od tanjira i smanjila težina.

Nije samo to, nego omogućava gušći zapis na magnetnim pločama, a zbog manje gustine i otpora koji pravi magnetnim glavama, moguća je ugradnja motora manje snage i do 30%, što povlači za sobom manju potrošnju i 4-5 stepeni nižu radnu temperaturu.

Link to comment
Share on other sites

@pollux

Napisao si neke stvari vezane za mehaniku koje su totalno irelevantne i nebitno je da li su tacne ili nisu.

Ono bitno za temu o kojoj se diskutuje vezano za hardver i softver jednostavno nije tacno i to moze da ti potvrdi bilo ko iole ima dodira sa tematikom.

 

Ne razumem cemu toliko tvrdoglavljenje oko necega sto sam priznajes da ne znas? :rolleyes:

 

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Zexx said:

Nije samo to, nego omogućava gušći zapis na magnetnim pločama, a zbog manje gustine i otpora koji pravi magnetnim glavama, moguća je ugradnja motora manje snage i do 30%, što povlači za sobom manju potrošnju i 4-5 stepeni nižu radnu temperaturu.

Manja potrošnja tada nije bila predmet proučavanja više smeštaj veće količine podataka i dugotrajnijeg skladištenje. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...