Jump to content


HDD i SSD za muziku


anubisgrau

Recommended Posts

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 sat ranije, siroma said:

Benefit je  pri dizanju OS i paginaciji. Koj je benefit kod puštanja pesme koja je uz to i pozadinska muzika???

winwin toshiba hdd 500GB 5100din

a SSD 525GB Crucial 21100 dinara

4 puta jeftinije

Ooohhhhaaaa, pretera ga 

 

Emmi.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

I ja sam za sada, po sadašnjoj ponudi, protiv korišćenja SSD-a za storage  multimedije, osim možda ako vam sva multimedija ne staje na <0.5tb. Ili ako vam je računar pored glave pa je HDD glasan.

(BTW, imam 3 računara u  kući, 2 telefona, 1 tablet, i još 4 uređaja koji svi mogu da stream-uju multimediju svi sa istog storage-Ja, plus što telefoni to rade i kada nisu  kod kuće)

Od nedavno imam NAS sa 4tb HDD-om u njemu. HDD pogodan za NAS-ove je pogodan uopšte za storage, neverovatno je  tih, hladniji je od prosečnog SSD, a gledano po gb, izuzetno je jeftin. Čim počnemo da skupljamo FLAC-ove i HiRes fajlove, očas posla se napuni bilo koji SSD normalne cene. Još ako se i fotografije i video zapisi drže na njemu, potrebne su vrlo  ozbiljne pare da sve to stane na eSeSDeove. Do jednog tb još i možemo da pričamo o SSD, ali preko toga, HDD je u ozbiljnoj (finansijskoj) prednosti.

Tehnički benefiti (brzina) SSD-a u slučaju da je na njemu pretežno multimedija, za 2-3 istovremena korisnika, gotovo da ne postoje. Postoje samo u slučaju da vršimo neku ozbiljnu obradu multimedije. A i tada, dok je obrađujemo, OK je da stoji na SSD. Ali za lagerovanje i konzumiranje, i dalje je HDD nenad'ebiv.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Jedina prednost klasicnog HDD-a je cena.

A jbg, to k'o kada bi rek'o, (a sada omiljeno forumsko poređenje sa automobilima), jedina prednost Iveko Daily nad Nissan GT-R  jeste što je Iveco jeftiniji.

Korištenje SSD za multimediju (pa još HiFi) je k'o korišćenje Mazde MX5 za selidbu. (Cena MX5 je tu negde, k'o Iveco)

:P

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Delija said:

Jedina prednost klasicnog HDD-a je cena.

Ima jos jedna prednost HDDa, uslovno receno.

HDDu obicno strada mehanika (ako strada), i to se retko desi u jednom momentu, vec krecu bad sector-i, krljanje i slicno.

Kod SSDa nema mehanike, pa jedino sto moze da crkne je elektronika tj (uglavnom) kontoler (ok i memorija na njima ima ogranicen broj upisa, ali je prilicno velik tako da tesko da to moze da strada). A to se desi u jednom momentu, pa ako nema bekapa izgubili ste sve.

Jos ako imate NAS, onda je tu brzina mreze ogranicavajuci faktor, za Gb mreza od SSDa nema vajde. Mozda kad 10Gb bude pristupacan za kucnu upotrebu.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, NShappy said:

A jbg, to k'o kada bi rek'o, (a sada omiljeno forumsko poređenje sa automobilima), jedina prednost Iveko Daily nad Nissan GT-R  jeste što je Iveco jeftiniji.

Korištenje SSD za multimediju (pa još HiFi) je k'o korišćenje Mazde MX5 za selidbu. (Cena MX5 je tu negde, k'o Iveco)

:P

Lose poredjenje :P

Mnogo bolje poredjenje je Nissan GT-R vs Bugatti Veyron. Oba imaju istu svrhu, s tim da je ovaj drugi daleko bolji u svemu. Jedina mana mu je cena.

Klasican hard disk nema bukvalno nijednu prednost - osim cene.

Link to comment
Share on other sites

Klasican hard disk nema bukvalno nijednu prednost - osim cene.


Velika je razlika je i u kapacitetu, pri čemu uzimam ono što je komercijalno dobavljivo na tržištu. To ti limitira terabajtažu koju možeš da staviš u mašinu sve i da ne gledaš cenu. Inače ja sam malo dete za tebe sa 10TB, i postaje polako tesno.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...