Jump to content


Majdin "sistem"


Majda

Recommended Posts

On 15.11.2019. at 22:59, Nixie said:

Zar nije obavezno da ručica mora biti mehanički vezana za ležaj tanjira?

Па у основи и није, зато што механичка веза постоји свакако, преко подлоге. Осим у случају Mag-Lev-а, што и онако није репер за бескомпромисну репродукцију.

Ако питаш Rega-у, механичка веза је кључна - зато и толико улажу маркетиншки у оне керамичке спреге код скупљих модела, између лежаја и ручице. Свакако, Rega такође сматра да тачна брзина ротације тањира није кључна, тако да...

...ако питаш произвођаче масивних грамофона типа Redpoint, Galibier, посебан торањ за ручице је пожељан због флексибилности и генералне елеганције погона.

Ја сам пробао оба типа у својим експериментима, и вратио се на чврсту везу, само због веће удобности.

On 15.11.2019. at 23:18, Majda said:

Pa potrebno mi je da imam mobilnu rucicu dok mi Ti ne nabavis ono simsir drvo? :)

Da pokusam, uz konsuktacije da napravim neku vecu rucku ok 16in na primer.

Recimo ako imas rucku onog nemca Alfreda sto preradjuje rucice na 16 in i montiras je u istu bazu sa diskom to bi bila strasno velika kutija?

http://www.stefanopasini.it/Audio_Index_Bokrand_Tonearms.htm

 

Поддржавам сваку опцију која одговара конструктору и/или уживатељу уређаја. Верујем да није проблем осигурати се да торањ за ручицу буде довољно масиван да се избегне помештање истог, а тиме и поремећивање геометрије у најбољем случају.

Друга опција која стоји, а коју ја упражњавам на мом грамофону је такозвани "cantilever" носач ручице, који дозвољава да се armboard ротира, како и да променом armboard-а добијеш могућности инсталације свакакве ручице.

То подразумева масивни носач armboard-а, и релативно нефлексибилни материјал за сами armboard, али није немогуће.

На тај начин, задржаваш и малу димензију погона и тиме елеганцију истог, и не ограничаваш се на одређени тип ручице.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, InSides said:

Друга опција која стоји, а коју ја упражњавам на мом грамофону је такозвани "cantilever" носач ручице,

Da ali to je verovatno meni komplikovano da rucno napravim od drveta?

Da li imaju neke veze sa tim o cemu pricas ona V krilca sa strane na tvojoj rucici pomocu kojih cini mi se moze da se regulise i antiskejting?

Link to comment
Share on other sites

На ово сам мислио:

VRFFvld.jpg

И мислим да уопште није компликовано за ручно направити од дрвета, осим ако није потребан баш SME слот, а и тада се то решава ручном фрезом и шемом.

Link to comment
Share on other sites

Nisam mislio na taj deo. (Ja to napravim za 2-3 sata rucnim alatom). To je kao mobilno podnozje koje se mnogo koristi kao veza izmedu baze i rucice. Moze i da se rotira i primi razlicite duzine rucica? Nisam znao da se zove kanteliver sorry...

Pokusacu da potrazim fotografiju kod tebe u temi pa da pokazem na koji deo sam mislio?

 

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Majda said:

Nisam znao da se zove kanteliver sorry...

Cantilever је генералан опис за тај тип конструкција, не само код грамофона. Никако не успевам да пронађем прикладан превод за ту реч.

Подразумева да база грамофона има чврсту осовину за монтирање истог и то је то.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zflazar said:

sa 16" ručicom gubiš eleganciju u svakom slučaju.

Pa jeste takodje i deo ergonomije... Ne mora nuzno da bude 16in. Medjutim sve drugo je bolje, pod uslovom da je primenjen pravilan off-set ugao i da rucica pocinje da se svija na odredjenom mestu. Bukvalno te 3 stvari oko geometrije su kljucne. Sa akcentom na off-set. To je ugao pod kojim je savijen onaj deo rucice koji je blize headshellu i galvi. Duzina tog svijenog dela je isto bitna.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Srecko said:

Saglasan sam, mada veličina ne mora uvek da bude i mana kao kod g. John C. Homesemoji4.png.

Ne mora, naravno. Mislim da ce duzina zavisiti i od komada materijala koji budem uspeo da nabavim. Za sada imam kljucni deo - prijemnik headshella koji mogu rotirati i prevezati na EMT/Neumann standard headshell prikljcka. I jedan komad jako starog mahagonija.

Link to comment
Share on other sites

Nemam pojma sta cu da uradim za lift oni kratki koji podizu rucicu blizu ose rotacije me uzasno nerviraju... Mislim da bi najelegantnije bilo da to bude na mestu koje iste duzine od ose rotacije kao i onaj deo koji je pod off-set uglom na suprotnoj strani rucice blize glavi?

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, Majda said:

Ne mora, naravno. Mislim da ce duzina zavisiti i od komada materijala koji budem uspeo da nabavim. Za sada imam kljucni deo - prijemnik headshella koji mogu rotirati i prevezati na EMT/Neumann standard headshell prikljcka. I jedan komad jako starog mahagonija.

Ти би да радиш потпуно дрвену "цев" ручице са EMT конектором?

Нешто овако?

14-ccm-shown-on-the-woody-spu_orig.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, InSides said:

Ти би да радиш потпуно дрвену "цев" ручице са EMT конектором?

Нешто овако?

14-ccm-shown-on-the-woody-spu_orig.jpg

Da. Imam APJ-1 adapter koji kada se rotira za 45deg (pomocu malog imbus srafa) i prevezu 2 kontakta, moze da se koristi za EMT/Neumman tip konektora. A posto prilagodjivac sa pinovima sa druge strane nije potreban moze se odstraniti i na tamest zalemiti ozicenje za glavu. Vec sam otvarao igledao to, ali ne stigoh da fotografisem...

20131014-095540.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Majda said:

Da. Imam APJ-1 adapter koji kada se rotira za 45deg (pomocu malog imbus srafa) i prevezu 2 kontakta, moze da se koristi za EMT/Neumman tip konektora.

То је одлично - надам се да неће бити проблем спој дрвене "цеви" са конектором овог типа.

Link to comment
Share on other sites

On 11/18/2019 at 9:11 AM, Majda said:

Nemam pojma sta cu da uradim za lift oni kratki koji podizu rucicu blizu ose rotacije me uzasno nerviraju... Mislim da bi najelegantnije bilo da to bude na mestu koje iste duzine od ose rotacije kao i onaj deo koji je pod off-set uglom na suprotnoj strani rucice blize glavi?

Kako je to uradio EMT... zar ne mozes a nadjes neku sliku sa svim rastavljenim delovima ( kao oni crtezi sa prikazom gde sta ide ).

Link to comment
Share on other sites

58 minuta ranije, Majda said:

ova sipkica od zutog metala sto izlazi sa unutrasnje strane rucke a oslanja se na deo koji se moze pomerati gore-dole mesinganim srafom.

То је секундарни стожер. Његова примарна намена је стабилизација ручице током спуштања на плочи / дизања са плоче тиме што спречава клацкање ручице, типично за "висећи" унипивот (underhanged unipivot).

Ради се о AZOF механизму који сам описао у првој поруци теме за систем:

On 25.2.2019. at 23:06, InSides said:

AZOF механизам (промена азимута у току свирања, azimuth on the fly) је резултат постојења секундарног стожера за стабилизацију ручице. Секундарни стожер се састоји од елисовидне кретне површине, израђена на 3Д принтеру, коришћењем специфичног филамента за израду лежајева фирме Igus, и бронзене (C932) осовине која налаже на веома танан врх кретне површине, при томе пружајући функције (1) стабилизацију унипивота, (2) прогресивни антискејтинг и (3) основу механизма за промену азимута. Механизам се може закључати путем унутрашњег завртња што омогућава да се AZOF механизам потпуно отстрани ако није потребан.

Елипсовидна кретна површина има комплексну прогресивну форму која омогућава прогресивни антискејтинг - тако сам могао избећи коришћење традиционалних антискејтинг механизма типа (1) магнет, (2) конац / тегић, (3) опруга и/или (4) ротирајући тег. (*)

(*) Баш је пуно различитих традиционалних антискејтинг механизма. :)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Krca44 said:

Kako je to uradio EMT... zar ne mozes a nadjes neku sliku sa svim rastavljenim delovima ( kao oni crtezi sa prikazom gde sta ide ).

Moze da se uradi ali nekako je glomazno? KOliko se secamzauzima prostora ispod sasije rucice? Imatih mehanizama da se ponekad nadju na ebay ali su nekako previse skupi? Doda se jos pola i kupis neku emt rucicu - u tom smislu skupi... Nije bas jednostavno uraditi te mehanike rucno i bez nekog islustva.

U krajnjoj liniji moze da se uradi nesto ovako kao ovaj easylifter?

easylifter.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, InSides said:

Елипсовидна кретна површина има комплексну прогресивну форму која омогућава прогресивни антискејтинг

Aha. Pa super. Da li je tu drzac iz rucice pod pravim uglom, a plasticna povrsina pod nekom krivom koja odgovara promeni sile koja vuce rucicu ka centru na putu kretanja? Ili je i sipkica pod nekim uglom u odnosu na centralni nosac rucice?

Hvala na pojasnjenju. :)

 

Link to comment
Share on other sites

48 minuta ranije, aaa zmaju! said:

ne znam da li to pravi isti lik koji oglašava spravu? Sprava izgleda lepo a tekst je pisao polupismen čovek.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...