Jump to content


Majdin "sistem"


Majda

Recommended Posts

2 hours ago, aaa zmaju! said:

Koje ulje koristiti za osovinu ovakvih gramofona?

Послато са GT-I9300I уз помоћ Тапатока
 

Ja nisam ni strucan za te stvari pa onda pitam prijatelja koji je ekspert bas za ulja i maziva. peporucio je neko ulje koje ide za masine za pravljenje najlon carapa tako nesto. One neke fine igle nemam pojma. Ili neko koje se koristi za masine u prehrambenoj industriji. KOliko se secam rece da je to sistem koji se ne greje i koji je pod malim brojem obrtaja pa je bitna neka druga osobina? Za motore i one delove koji se greju i koji idu na mnogo vise obrtaja neka druga ulja. Ja to samo stavim onako kako mi se kaze...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, aaa zmaju! said:

Ma znam i ja sta sve tu moze, nego sam hteo da cujem sta ozbilljniji koriste, imam i ja nekog starkelju pa me interesuje sta da mu sipam
 

 


Послато са GT-I9300I уз помоћ Тапатока
 

 

Ma mnogo se pametuje oko toga ja sam ranije stvljao klasicno masinsko ulje za one bagat masine. A EMTa nisam uopste ni podmazivao nije bilo potrebe uvek je bilo dovoljno ulja... Danas sve mora da bude nesto "svemirsko"

Link to comment
Share on other sites

Jednostavno nisam mogao da odolim... Sve u mint stanju. Jos uvek je engleski originalni utikac tu. Isprobao sa prilagodnom utikacem i sve odlicno radi. Brzinu odlicnp drzi satima, nema pregrevanja motora nista se ne cuje i cak ovako bez masivne podloge nema vibracija... Inace je motor cak nesto i hladniji u odnosu na klasicne indukcione motore koji se ipak greju. Moze da se ne samo pipne vec i da se drze prsti na motoru... Ipak uradicu rupe u regionu motora na sasiji.
IMG_4651.JPG.6dd70ca1af7b50827671156b7b3c97ff.JPG
IMG_4654.JPG.2f8ca247ae9e1a8c845fb054a33c9fa7.JPG
lepo, čestitam.. imaš li nekih ideja u vezi plintha?
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, aaa zmaju! said:

Hvala na odgovoru, ja sam u osovini nasao nekakvu mast. Naneravam da operem lezaj al mi nije jasno dal opet da mastim il da uljim.

 

 

Послато са GT-I9300I уз помоћ Тапатока

 

 

 

 

 

 

Mislim da tu ne ide mast nego ulje? Ja ne bih stavljao nikakvu mast.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Woland said:

imaš li nekih ideja u vezi plintha?

Pa osnovna ideja mi je da bude malih dimenzija i da mogu sa strane da dodam rucicu (EMT929) u posebnoj kutiji. A da bi to bilo moguce ovo su neke minimalne dimenzije sirine. Ostavio sam oko 1cm sa strane da eventualno moze da dodje poklopac od klirita i dovoljno prostora za ostale elemente unutar nosece sasije. Deblina ploce 15mm tako da nece biti bas lagana i jos kada se doda okvir od nekog drveta mislim da ce biti OK.

Otprilike je to kao i Lenco baza sa tim sto je Garrard dublji (deblji bolje reci) ali Lenco ima 2 diska pa cu mozda moci i da uklopim da budu iste visine nivoa ploce tako da rucicu mogu da prenesem od jedne baze na drugu u obelezena mesta? 

401 cutout copy.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ovde na fotografiji se vide udaljenosti pojedinih rucica u odnosu na bazu. Za EMT929 to je 230mm koliko se secam po manualu? To je nekoliko milimetara vise od ove poslednje 10in rucice a pre 12in orbita. Probao sam onako iz ruke i izmerio otprilike lenjirom na stolu bazu i rucicu i mislim da ce biti OK sa ovim dimenzijama.

Screen Shot 2019-11-15 at 8.44.57 PM.jpg

Link to comment
Share on other sites

58 minuta ranije, Majda said:

Pa osnovna ideja mi je da bude malih dimenzija i da mogu sa strane da dodam rucicu (EMT929) u posebnoj kutiji.

Постоји ли нека потреба да ручица буде са стране и у посебној кутији?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Nixie said:

Zar nije obavezno da ručica mora biti mehanički vezana za ležaj tanjira?

Mislim da nije? Na taj nacin je ostvarena veza preko materijala i postoje uzajamne interakcije izmedju ta dva potpuno razlicita sistema koje po mom misljenju nisu pozeljne. Nista novo rade ljudi decenijama...

A i nije mobilno ni modularno resenje. U vizuelnom smislu povecava zapreminu plinta i dodvodi di efekta "velike" kutije.

U tom smislu mozda nije lose izdvojiti i motor posto je on jedna podcelina obrtnog sistema i prakticno generator oscilacija veliki broj obrtaja + elektro-mehanicki sistem i (magnetni) od tanjira bearinga i nosaca koji su cisto mehanicki sistemi malog broja obrtaja, indukuju staicki elektricitet i eventualno su podlozni magnetnim procesima?

Ustvai postoje 3 posebna sistema...

Ali motor i nosac diska - sv sem rucice mi je vec povezano u kompaktan modul... Isto i kod Lenco-a sa tim sto je tamo kao to odvojeno PTP sistemom i pojacan nosac diska (mada i originalni odlicno podnosi 2 diska jedan nadrugom sa prilagodnim nastavkom u sredini.)

Ima razlicitih topologija gramofona

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, InSides said:

Постоји ли нека потреба да ручица буде са стране и у посебној кутији?

Pa potrebno mi je da imam mobilnu rucicu dok mi Ti ne nabavis ono simsir drvo? :)

Da pokusam, uz konsuktacije da napravim neku vecu rucku ok 16in na primer.

Recimo ako imas rucku onog nemca Alfreda sto preradjuje rucice na 16 in i montiras je u istu bazu sa diskom to bi bila strasno velika kutija?

http://www.stefanopasini.it/Audio_Index_Bokrand_Tonearms.htm

 

Link to comment
Share on other sites

Ima i jos sedan razlog mogu da dodam nekoliko debelih ploca za nosac rucice i na taj nacin dobijem veoma veliki odnos onoga sto je potrebno dampirati u odnosu na osnovu. A kada bi to bilo uradjeno na zajednickoj sasiji koja nosi i disk doslo bi do poremecaja centra mase i velikog disbalansa i recimo neko meko vesanje celog sistema bi bilo nemoguce izvesti uvek bi "zanosilo" na stranu vece mase...

itd

A i cisto prakticno cela rucka se se lako ukloni jednim potezom i postavi na odgovarajuce mesto druga ako je potrebno?

Link to comment
Share on other sites

Recimo zanimljiva stvar kod tih rucica je da su sve ergonomski za desnoruke? Kako bi trebalo da izgleda i gde da bude smestena rucica za levoruke? Jedino resenje je odstampati plocu koja se krece u suprotnom smeru a rucica da izgleda kao standardna za desnjake ali u "ogledalu" i da stoji sa leve strane? :)

Sa tim sto bi ako je velika i ide kod gramofona za "desnoruke" koja stoji u tom slucaju iza gramofona, u slucaju "levorukih gramofondzija tako velika rucica bi morala biti ispred diska i baze...

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Majda said:

Postoje i neka maziva koja kasnije "prelaze" u fomu ulja?

Trebalo bi pitati nekog ko se bavi restauracijom Garrard-a sta tacno oni misle kad kazu Grease, da li je to neko mashinsko mazivo ili nesto manje gusto a i to je za rane modele 301.  Nisam dublje pratio posto su male shanse da cu doci do takve makine.  :D

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Krca44 said:

Trebalo bi pitati nekog ko se bavi restauracijom Garrard-a sta tacno oni misle kad kazu Grease, da li je to neko mashinsko mazivo ili nesto manje gusto a i to je za rane modele 301.  Nisam dublje pratio posto su male shanse da cu doci do takve makine.  :D

Mozda konzistentnost moze da se promeni ne samo na osnovu temperature (posto tu i nema neke velike promene temperature zbog malog broja pbrtaja...) nego i na osnovu mehanickih delovanja? 

Mislim da ne bi trebalo previse komplikovati oko tih gramofona i specijala? Poci prvo od osnove. korektna riaa, solidna glava i odgovarajuca gazna sila. Po mom misljenu 3 osnovne stvari i to tim redosledom. Za MC + i neki pristojan step up.

 

Link to comment
Share on other sites

Ima jos jedna stvar, oko tog pitanja rucka na bazi. Cesto su rucice koje su na bazi i fiziki povezane na uzemljenje koje je zajednicko za celu sasiju i ide do napajanja. Medjutim to nisu uopste iste "mase"

motor i sasija eventualno zajedno mogu ici na shucko uzemljenje ALI metalni delovi rucice. glavu ako je predvidjena da se metalnom kutijicom povezuje preko headshella sa rucicom i sama rucica kao poseban eletricni sistem koji obavlja totalno razlicit zadatak je potrebno vezati na posebnu tacku uzemljenja koja ima poreklo u  RIAA preampu. To je audio chasses ground plint i motor su posebni tipovi grounda i po mom misljenju trebalo bi odvojeni mvodovima da budu spojeni na odgovarajuce tacke. A to sigurno nisu audio mase i uzemljenja...

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, prophet said:

...

zašto je to ekskluzivno vezano za Sakumu? 

Majda, super su ti te ideje, bilo bi još interesantnije kada bi baze za sve gramofone izgledale spolja isto, onda bi im i estetski a i tehnički mogao dodati isti modul sa ručicom na uniformni docking station.

štaviše, slušajući Sondekova iskustva, mislim da bi se moglo ići i na varijantu da modul zvani "nosač ručke" u sebi sadrži i mm/mc stepen. Uz eksterno napajanje naravno. 

 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, zflazar said:

štaviše, slušajući Sondekova iskustva, mislim da bi se moglo ići i na varijantu da modul zvani "nosač ručke" u sebi sadrži i mm/mc stepen. Uz eksterno napajanje naravno. 

To nije losa opcija. Ako ima prostora zbog nagomilame mase u tom delu. Medjutim eksterno napajanje narusava kompaktnost i modul se opet "cepa" na dva dela? Drugo kriticno je da tu budu vodovi mase kratki tako da eksterno mapajanje sa kablicem od 1m nije resenje. Mislim da je na osnovu toga najbolje da bude unutra i napajanje? recimo baterijsko? Baterije su same po sebi masivne a i ti recimo MC sklopovi ne trose previse... I to kada se vlasnik otredelio za bas tu opciju. A to je tranzistorska MC sekcija ili JFET MC sekcija recimo.

Medjutim i tu postoje ozbiljna pitanja i konceptualni problemi, objasnicu kasnije...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...