Jump to content


Majdin "sistem"


Majda

Recommended Posts

  • 3 months later...

Jedan moj strai amp dobio druga iz engleske prosle nedelje.

Pre jedno godinu dana nadjem na ebayu. Bilo je tesko naci posto je ovaj izradjivan u 3 boje.

Stanje unutra - mint Naravno treba zameniti izlazne cevi prekontrolisati sve.

Leak TL12+ ultralinear P-P amp izuzetno kompaktan i mali. Zvuk (barem ovog jednog koji sam slusao) iznenadjujuce dobar za PP amp

Leak TL12+ 01.JPG

Leak TL12+ 02.JPG

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Majda said:

Jedan moj strai amp dobio druga iz engleske prosle nedelje.

Pre jedno godinu dana nadjem na ebayu. Bilo je tesko naci posto je ovaj izradjivan u 3 boje.

Stanje unutra - mint Naravno treba zameniti izlazne cevi prekontrolisati sve.

Leak TL12+ ultralinear P-P amp izuzetno kompaktan i mali. Zvuk (barem ovog jednog koji sam slusao) iznenadjujuce dobar za PP amp

Leak TL12+ 01.JPG

Leak TL12+ 02.JPG

Stigao napokon. Lepota. Kakvi su dalji planovi?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, prophet said:

Stigao napokon. Lepota. Kakvi su dalji planovi?

Pa da proverim vrednosti na test tackama, prekontrolisem elemente i da nabavim jos jedan power konektor. Imam samo jedan za ovaj prethodni amp. :(

 

ide neki Bulgin

Bulgin-3-Way-Cable-Mount-Socket-Locating-Peg-Cable-Clamp-New-Old-Stock-OM0416A-392051464377.JPG

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, giZ_Mo said:

Превише кабасто а и скупо за 2 х ЕЛ 84.

Ne snimih sa rukom na ampu. Meni se cini da uopste nisu veliki bukvalno malo veci od sake odozgo? Doduse to je samo jedan kanal. Ali ako se razdvoje deluju manje. Nisu ni preteski opet komentarisem samo jednu kutiju.

Jeste malo su skuplji ali verovatno zbog neke istorijske vrednosti. Izrada ODLICNA. Bukvalno kao za OTO. Ogromni izlazni trafoi. Bas izuzetno dubok ton solidan. Ultralinear mod i global feedback.

Jedino sot je problem - mala osetljivost ulaza reda koliko bih ja procenio oko 150-200mV p-p  :( ali moze da se koristi i tako. Trealo bi da je 10X veca oko 2V p-p ili cak i vise

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, sondek said:

Takav se koristio i na nekim starim naim ampovima koje sam imao.

Btw. O tom Leak sam citao samo sve najbolje. Cestitam, dugo da te sluzi  :cheers

Hvala. Jeste stari tip konektora ali imam utisak da je veoma "pametno" uradjen. I pre svega kvalitetan u materijaima. Neki dobar bakelit i odlicni pinovi.

Glupo mi je da menjam i da ostecujem originalnu sasiju... :(

ALi mislim da ima da se nadje.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, srdjan_cvetkovic said:

Ja bih im progledao kroz prste i to što su kabasti, a i to što su ružnom bojom farbani, koga to briga ako sviraju dobro.

sve ze oprosti kada se pogledju odozdo. lepo slozeni elementi pregledno, logicno... :)

Mislim da ta boja jos uvek postoji. Bas istom takvom farbaju ovi sto repariraju? Ne vidi se na fotkama preko boje je nanesen i sloj nekog laka. Izgleda kao oni stari automobili...

Jedva sam nasao tu istu boju. Godinama gledao da se pojavi 1 komad i jednostavno nisam mogao da odolim...

Link to comment
Share on other sites

Ima jedna ozbiljija mana kod ovih ampova. Oni su bili namenjeni primarno za ugradjivanje i nemaju nikakve nogice. Odozdo su potpuno otvoreni ne racunajuci oko 1cm savijene sasije po rubovima. Imaju samo 4 neka metalna dela za pricvrscivanje na neku podlogu ili kutiju...

Tako da mora da se napravi neki rostilj odozdo i da se postave na neku osnovu (mozda drvenu) sa nogicama.

Ulaz im je na octal podnozju i to recimo moze da se skine i da se doda mala plocica sa RCA konektorom. Ili da se napravi ulazni trafo sa oktal pinovima, kao cev, i da se kutijica sa RCa konektorom i trafoom ubaci u podnozje.

Ja sam na ovom prvom prirucno montirao konektor na plasticnu kutijicu sa oktal pinovima.

 

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Majda said:

Jedino sot je problem - mala osetljivost ulaza reda koliko bih ja procenio oko 150-200mV p-p  :( ali moze da se koristi i tako. Trealo bi da je 10X veca oko 2V p-p ili cak i vise

Zbog ovoga sam pitao. Koliko se sećam Quad II su na 2V p-p. Znam da možeš to da rešiš, ali ako si odlučio da zadržiš originalnu koncepciju i to je validno. Sada imaš po set tih legendarnih pojačavača, zaista preporučujem svima da pogledaju unutrašnjost tih uređaja i uvere se u dobru praksu izrade uređaja. Čak mi se više dopada Leak u smislu vođenja računa o putanji signala. I kod Quada i kod Leaka sve je point to point ali tako uredno... vidi se da iza toga stoje veliki znalci. A to je izrađeno pre 60-70 godina. Ima naravno još puno dobrih primera, uglavnom u profesionalnoj i bioskopskoj opremi iz tog pa i dosta ranijeg vremena, ali u kućnom HiFi ne znam za bolje u navedenom smislu.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Majda said:

Ima jedna ozbiljija mana kod ovih ampova. Oni su bili namenjeni primarno za ugradjivanje i nemaju nikakve nogice. Odozdo su potpuno otvoreni ne racunajuci oko 1cm savijene sasije po rubovima. Imaju samo 4 neka metalna dela za pricvrscivanje na neku podlogu ili kutiju...

Tako da mora da se napravi neki rostilj odozdo i da se postave na neku osnovu (mozda drvenu) sa nogicama.

Ulaz im je na octal podnozju i to recimo moze da se skine i da se doda mala plocica sa RCA konektorom. Ili da se napravi ulazni trafo sa oktal pinovima, kao cev, i da se kutijica sa RCa konektorom i trafoom ubaci u podnozje.

Ja sam na ovom prvom prirucno montirao konektor na plasticnu kutijicu sa oktal pinovima.

 

Obavezno postolja od fosilnog hrasta, cucnuce samo tako :) Izadje malci e skuplje ali ako je kolekcionarski, a vidim da jeste, znacice. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, brijac said:

Obavezno postolja od fosilnog hrasta, cucnuce samo tako :) Izadje malci e skuplje ali ako je kolekcionarski, a vidim da jeste, znacice. 

To je ono tamno? Sto vade iz korita reke?

Ima i neko ugljenisano drvo crno ali se vidi da je drvo vade ga sa ugljem u nekom povrsinskom kopu relativno blizu BGa. Koje je to drvo nemam pojma ali video sam to i dobro izgleda a moze da se obradjuje.

Videcu sta nadjem...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, prophet said:

Zbog ovoga sam pitao. Koliko se sećam Quad II su na 2V p-p. Znam da možeš to da rešiš, ali ako si odlučio da zadržiš originalnu koncepciju i to je validno. Sada imaš po set tih legendarnih pojačavača, zaista preporučujem svima da pogledaju unutrašnjost tih uređaja i uvere se u dobru praksu izrade uređaja. Čak mi se više dopada Leak u smislu vođenja računa o putanji signala. I kod Quada i kod Leaka sve je point to point ali tako uredno... vidi se da iza toga stoje veliki znalci. A to je izrađeno pre 60-70 godina. Ima naravno još puno dobrih primera, uglavnom u profesionalnoj i bioskopskoj opremi iz tog pa i dosta ranijeg vremena, ali u kućnom HiFi ne znam za bolje u navedenom smislu.

Pa videcu sta cu na ulazu je EF86 u pentodnom spoju. Mozda c prebaciti u triodni spoj zbog manjeg pojacanja ali opet to mozda nece biti dovoljno? Ili cu staviti neku drugu cev noval pinova

Moram prvo da proverim struju kroz izlazne cevi i da vidim da li sprezni C prema izlaznim cevima propustaju DC komponentu. To je prvo za svaki cevni amp...

Na ovom prvom primerku tacno to je i bio problm posto su se cevi zarile. Sprezni C su popustili i propustali su pozitivni prednapon na resetke mali ali dovoljan da poremete radne tacke i da puste vece struje kroz cevi...

Odmah se o vidi i mora da se zameni.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Majda said:

To je ono tamno? Sto vade iz korita reke?

Ima i neko ugljenisano drvo crno ali se vidi da je drvo vade ga sa ugljem u nekom povrsinskom kopu relativno blizu BGa. Koje je to drvo nemam pojma ali video sam to i dobro izgleda a moze da se obradjuje.

Videcu sta nadjem...

Jeste ono crno. Nije ugljenisano, to drvo crni zbog mikroorganizama i usled nedostatka kiseonika hiljadama godina. Izuzetno je cvrsto, i obradjuje se bez problema. Zbog transformatora ima da cucne ko zmaj :)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, neskor said:

Advice on my Leak TL12 plus, which has a sensitivity of 125 mv.
It was obvious that the first valve could be simply removed and linked out .
Not only did this lower gain , but also removed feedback.
Result. Bigger sounding and very sweet.

a mozes i ovo:

https://www.vintage-radio.net/forum/showthread.php?t=104262

Da jeste osetljivost je 0.125V ali za 12W izazne snage, a recimo Quad II je 1.4V.

To je grubo ako se uzme ova vrednost od 1.4V kao pozeljnija (mada je i ona nesto manja) 1.4/0.125=11.2

to znaci da je potrebno smanjiti osetljivost za 11.2 X ili za oko 21db. U tom smislu ulazna cev bi mogla da se konfigurise u triodnom modu i radi sa manjim pojacanjem.

Uvek ono ALI

gledao sam to na forumima i deluje mi skroz neubedljivo. Nema nikakvih proracuna a ni izvrsenih nekih najosnovnijih par merenja pre i posle modifikacije... Neki cak predlazu i fiksni potenciometar na ulazu... :(

Probao sam na naekim fabrickim P-P ampovima da isklucim Feedback i to je uvek zvucalo katastrofalno... :(

Jednstavno se poremeti cela originalana zvucna slika.

Cilj je da se sto manje remeti osnovna konfiguracija, da feedback ostne isti ili slican, i da se ulazna cev postavi u sto linearniji rezim rada. A tu se remete vrednosti otpora pa se onda moraju na osnovu toga izracunati ponovo Feedback otpori i pripadajuci kondenzatori koji ogranicavaju propusni opseg.

Ako se to napamet menja i iskljucuje onda amp lako moze da se pretvori u oscilatorno kolo i da nastane haos...

Prvo mora da se izmeri pojacanje originalnog ulaznog stepena sto je mali posao. Naravno tek posle provere ispravnosti elemenata ampa.

ovo su neke modifikacije pentoda-trioda za Mullard 10W i Sterns ampove koji su veoma slicne topologije. Ali isto bez izracunavanja feddbacka...

Leak TL12+ datas.png

scan0001.jpg

CCT_for_the_Mod.jpg

Link to comment
Share on other sites

Leak je legendarna firma, koja je nekada uzivala veliki ugled. Mozda ne bi bilo lose u prvom koraku samo osveziti pojacala zamenom delova sa istim vrednostima i izvrsiti potrebna podesavanja, kako bi se dobio priblizno originalan zvuk. A onda, zavisno od rezultata ici dalje ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...